FC-16 v mrazu

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Uporabniški avatar
Vsenafarbos
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 19 Nov 2004, 23:50
Kraj: Sodražica-Radovljica

FC-16 v mrazu

Odgovor Napisal/-a Vsenafarbos »

Živjo!

Med letenjem na pobočju sem čutil, da se model ne odziva tako kot sem bil od njega vajen, zato sem ga po hitrem postopku spravil dol (na srečo v enem kosu :) ). Pregled je pokazal, da se mi je zmanjšal odklon višine(v obe smeri). To se mi je zgodilo po tem, ko sem bil že 1 uro v zraku in kar naenkrat pa štala :roll: ...
Termometer v avtu je kazal 5stopinj, pihalo je ko hudič...Po tem nisem nič več šlatal komande. Vse skup sem ugasnu in spravil avto in ko sem prišel domov sem ponovno vse probal in je delalo brez problema?!?!?
Vmes garantirano nisem premikal stikal.
Hec je pa v tem, da se mi to ni zgodilo prvič. Enkrat prej pri -3stopinjah isto...Priden na plac, sestavim vse skup in višina spet NE DELA PRAV!?!?

KAJ JE TO?!

LP, Klemen K
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

verjetno servo ker je vedno isti problem

Probaj: vzemi servo od višine ven pomeri njegov hod in tok ki ga vleče vtakni vse skupaj v hladilnik da se ohladi in ponovno opravi meritev verjetno bo rezultat potrjeval mojo tezo
Uporabniški avatar
Vsenafarbos
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 19 Nov 2004, 23:50
Kraj: Sodražica-Radovljica

Odgovor Napisal/-a Vsenafarbos »

Obakrat se je to zgodilo pri dveh različnih letečih krilih, ki jih zadnje čase dosti uporabljam.
V prvem letečem krilu imam 2x MS X4, v drugem pa 2x SRM 102, tako da mora biti nekaj drugega. Vse servote sem uporabljal že prej, z nobenim ni bilo problemov...
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Vsenafarbos, Klemen pozdravljen na forumu modelarji.com :)
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2142
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Na mrazu napetost celic zelo pade in zmanjša se jim kapaciteta.
Trpijo tiste v komandi še bolj pa tiste v modelu.
V servotih pa lahko mast v zobnikih, če so mazani, postane bolj trda na mrazu.

Poskusi tisti nasvet s hladilnikom, vanj moraš dati komande, sprejemnik s celicami in servo. Najprej zunaj, potem v hladilnik, pa spet pogret. Me prav zanima kaj bo.

LP,
JožeS
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

Lep pozdrav. Kje pa so tiste meje pri munusu da je še varno letet.?



Lp,KLemen
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

V večjem jadralnem modelu vedno uporabljam "resne" celice

Po zadnjem strmoglavljenju brez razloga sem jasno najprej posumil celice zato sem jih doma takoj preveril in sicer

celice san 2400
Meritev napetosti 5,6v obremenjene z 5A 5,1V po 1 uri v zmrzovalniku(-18 C)
napetost 5,2 obremenitev z 5A 4,8 po 3 urah zmrzovalnika
napetost 4,9 obremenitev 5A 4,6

Iz zgornjih podatkov je torej razvidno da mraz nekoliko vpliva ni pa to nekaj resnega nekaj padca napetosti je namreč potrebno pripisat praznenju pri meritvah pod obremenitvijo
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Je potrebno omenit, da so to Sanyo 2400 NiCd

NiMH so mnogo bolj občutljivi na temperaturo!
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Potlej je bolje imeti NiCd za zimsko letenje? Kako pa naj bi NiMh zavaroval pred mrazom in s tem občuljivostjo?
Zanima pa me tudi, kakšna je ta krivulja pri NiMh (doma imam namreč paketek NiMh, ki ga nameravam kmalu uporabiti in potem nebi rad iskal modela pri krtih kot sem zadnjih nekaj) :P.
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
falcon
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 02 Dec 2004, 23:42

Odgovor Napisal/-a falcon »

Meni se pa v mrazu na FC16 in sprejemniku FP-R118 F dogaja sledeče:

Iz kufra dam oddajnik in ga prižgem, priključim napajanje sprejemnika(reglerja) in mi regler začne piskati, kot da nimam gas komande v nevtrali. Ne odzivajo se tudi ostale komande, razen krilca, ki jih lahko pri polnih odklonih komande premaknem za recimo 5% hoda, smer in višino pa še manj.

Sumil sem konektorje na sprejemniku, vendar se je izkazalo, da se po recimo dveh minutah stvar sama od sebe uredi in komande začnejo normalno obratovati. To se mi je zgodilo že večkrat zapored, vendar sem lahko potem normalno letel brez vsakršnih motenj. Kake zaščite za večje temperaturne razlike (toplo v avtu, kufru in zunaj mraz) menda komanda nima. Ali pač?

Se je komu pripetilo kaj podobnega? Na dan z besedo.

Hvala in LP, Nejc F.
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

zivjo!
Jaz imam na sumu, da ga tele FC16tke res nekaj serjejo.

Veliko vas je že imelo probleme z njimi v mrazu, tudi McGayver mislim, da ima FC16 in mu je šlo letalo v poden itd...Danes sem v mrazu vozil svojga deprončka in enkrat sem opazil, da sta oba servota trznila. In to da sta se odklonila do konca za zelo kratek čas. Odklonila sta se pa vsak v svojo smer. K sreči to ni vplivalo na letalce, ampak sem si rekel, ok pač motnja. Potem pa pristanem in ker imam Schulzeja hočem pogledaš če je bilo kaj motenj. Pa ni bilo nič motenj. Iz česar sklepam, da se je komandi očitno mal sfuzlalo in je poslala takšen signal sprejemniku.

Kaj mislite?

lp
matjaz
---------------------
:D
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Hmmm lugidion tole me pa cisto spominja na mojo epizodo http://modelarji.com/forum/viewtopic.php?p=16970 kjer sem nakoncu jaz izpadel en "pubrtetnik" kateremu roke delajo hitreje kot glava misli :oops:. Ze res, da obvladam racunalink in zadnje cajte se programiranje na Motoroli Hc11 in da sem prebral in se "naucil" skoraj celotna navodila sem vseeno le clovek in se lahko zmotim (ceprav se mi vse bolj dozdeva da se nisem) 8). Torej najbrz ga nase dobre, lepe, udobne, fine, elegantne, super FC-16ke v mrazu res serjejo (morda jih zazebe pa pac potrzajo :lol:

Zelo mi bo zal, ce jo bom moral zamenjati (in najbrz je tudi zaradi pomanjkanja denarja ne bom :P) :o Nazalost se tu vse zacne in konca :cry:
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
Kroko
Tekmovalec
Prispevkov: 445
Pridružen: 05 Apr 2004, 19:15
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Kroko »

Ravnokar sem od mojstra elektronike izvedel, kako testirajo naprave za morebitni mrzli lot. Napravo dajo v vrečko in za pol ure v zmrzovalnik. Po pol ure se napravo takoj vklopi in preveri če deluje.
Uporabniški avatar
kmecl
Tekmovalec
Prispevkov: 211
Pridružen: 23 Nov 2004, 12:01
Kraj: Kamnik

Futaba FC-16

Odgovor Napisal/-a kmecl »

Pozdrav!!

Imam manjši problem pri miksanju V -repa na omenjeni komandi. Funkcija Vtal namreč miksa 2. in 4. kanal, (višina na desni, smer na levi), ali pa jaz ne znam zadeve uporabiti pravilno. To mi ne ustreza, zato sem V rep zmiksal s pomočjo obeh neodvisnih mikserjev. ker imam na modelu tudi flap ne morem zmiksati flap -> višina in imam zato probleme s prevečenim modelom.... ima kdo rešitev oziroma idejo, kako zadevo porihtat?? Bi bil zelo hvaležen.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8651
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Zamenjaj stick mode, tako da boš imel željene komande na željenih ročicah. Na sprejemniku ostanejo servoti priklopljeni na iste kanale (2 in 4). Potem morajo delat vsi mikserji vredu.

LP, Robi
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

@ kmecl
napiši kaj bi res rad in kak model imaš

v rep imaš lahko vklopljen tudi na 1 in 2 kanal samo drug mixer moraš uporabit in ne bo nikakršnih težav primixat repa k flapu
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

Tudi sam sem se s tem ubadal...Tezavo sem rešil tako, da sem enostavo izbral drugi mikser, ki se zna obnašat kot v rep:) Potem je bilo samo pluse in minuse pa reverse prav nastavit in stvar dela:)

lp
matjaz
---------------------
:D
Uporabniški avatar
kmecl
Tekmovalec
Prispevkov: 211
Pridružen: 23 Nov 2004, 12:01
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a kmecl »

Gre za f5j model(samogradnja (sem ga na starem forumu tudi slikovno prikazal)) - krmilne površine sta V rep in pa flap. rad bi imel 1-smer;2-višina;5(linearc)flap... miksan seveda tudi flap-> višina. Že 2 mesca takorekoč vedno ko se da na debelo treniram (bednemu vremenu, dežju in temi navkljub) in šele sedaj mi je prekipelo ob flapu "na roke" višino kompenzirat... kljub (dobro se samo hvali) izrednemu pilotskemu talentu se razume... 8)
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

:D za V rep uporabi ELVN mixer smer 1 višina 2

za mix višine k flapu imaš 2-3 mixerje že not (2/5. 2/7) odvisno kje imaš flap sicer pa ti ostanejo PMX 1 in 2
Uporabniški avatar
kmecl
Tekmovalec
Prispevkov: 211
Pridružen: 23 Nov 2004, 12:01
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a kmecl »

Zanimivo... bom probal danes takoj ko se rešim službe, familije, praznikov, obiskov, štanotov in kina... no vsaj upam, da bo to danes :-? :-?

hvala za pomoč. pa velik pirhov...
Uporabniški avatar
Vsenafarbos
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 19 Nov 2004, 23:50
Kraj: Sodražica-Radovljica

Odgovor Napisal/-a Vsenafarbos »

Hm...
Po raznem polarnem eksperimentiranju, zadiva ni ponovljiva, kar mi definitivno ni všeč, je pa všeč Murphy-ju! #-o
Dejansko pa mi je tema "Motnje in mobilni telefon" dala misliti in našel sem skupni imenovalec. Obakrat sem imel mobilni telefon zelo blizu komand, v žepu od bunde (višina popka :D ), v drugem primeru (takrat ko mi že od začetka ni nič prav delalo) pa sem pred poletom sedel in imel komande v naročju (mobitel praktično pod pultom)!!! Ko sem imel mobitel v hlačnem žepu ni bilo problemov.
Nauk tele štorije:
Mobitel stran od komand v kolikor vam je zdravje komand in modela drago!

LP, Klemen
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a no_name »

A pa je mogoče te ravno takrat kdo klical ali kaj podobnega?
Močno dvomim, da bi mobitel, ki dela na 900MHz in 1800MHz motil eno postajo na 35 ali 40 MHz. Bo rez treba zadevo sprobat v hladilniku.
Samo vsako komponento posebej: postajo, sprejemnik, celice, servote.
A je možno da se pri mrazu kvarcu malo zrola?
Babooni so ponovno med nami !
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ravno pred kako uro sem na Discovery programu gledal zabavno tehnično oddajo "Mithbusters".

Sicer sta možakarja prikazovala, mit o tem da lahko mobilni telefon na bencinski črpalki povzroči požar....no ta mit sta s preizkusi ovrgla, pišem pa tule zaradi tega, ker sta na naredila meritev, ki je pa zanimiva tudi za nas.

Ob mobilni telefon sta pritrdila merilnik jakosti magnetnega polja. Ugotovila sta da je magnetno polje zelo mjhno (žal niso povedali enot) in znaša okoli 3 do 10, vendar pa v momentu ko telefon vzpostavlja povetavo, poskoči na 90 in več. Takrat je sevanje najmočnejše. To močno sevanje traja samo kratek čas.

Verjetno je to takrat ko nam naredi motnje tudi ob radijskem sprejemniku, tik preden zazvoni ko nas kdo pokliče....

Toliko o tem s strani nepoznavalca...

LP Mitja
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a no_name »

Tudi jaz sem gledal to oddajo o mobilcih, vendar nisem povezal :oops:

Jaz mislim da prepovedujejo uporabljat mobilce na črpalkah zaradi tega ker je sevanje, ki je v trenutku zelo močno, lahko povzročilo napako na rač. enoti ki računa pretočeno količino.

Konc koncev tud kadit ne smeš na bencinski pa sem jih že videl, da so z čikom tankali :D
Babooni so ponovno med nami !
Uporabniški avatar
Matjaz
Tekmovalec
Prispevkov: 381
Pridružen: 22 Jan 2003, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Matjaz »

Hja...

Vecina mobilcev zmore spravit iz sebe 2W VF moci!!! Sicer res na 0.9in 1.8GHz a vseeno je to 20x vec kot nasi slavni oddajniki. Pa to ni problem, ker se takoj po vspostavitvi zveze ta moc podre na nekaj mW. Tisto kar seka, je takrat, ko te kdo klice, ali pa se tvoj telefon prijavlja v omrezje. Takrat oddajnik ne deluje kontinuirano, ampak se zelo hitro vziga in ugasuje in to s polno mocjo. To rec slisimo v radijih, vidimo na TV... Nic ne bom trdil, da to ne zmede kupa analogne krame v nasih arhaicnih napravah.

LP

Matjaz
Odgovori

Vrni se na RV naprave