DJI NAZA

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Dobro zgleda!

Pri meni pa se zadeve premikajo prepočasi. Danes je prispelo uvlačljivo podvozje, elektronika za bk gimbal je tudi doma, edino 0,21mm žico moram naročit.
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a scrat »

Namesto servo motorje daj raj BL motorje...preverita tole temo in se prepričajta o najboljšem delovanju gimbala kar sem jih jaz videl.

http://www.multiwii.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=2897
Uporabniški avatar
Paps
Tekmovalec
Prispevkov: 444
Pridružen: 12 Jun 2008, 17:49
Kraj: Tržič

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Paps »

Sem se dolgo ukvarjal s tistim gimbalom na servote. Ni mi ratal, da se nebi treslo. Tako da naslednji bo sigurno Brushless. Alexmos kontroler, pa 2 motorčka.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Evo, danes dobil še žico, tako da grem jutri dopoldne v akcijo.
Uporabniški avatar
Neo32
Freak
Prispevkov: 636
Pridružen: 19 Sep 2005, 22:27
Kraj: Radovljica

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Neo32 »

Nekaj sem spacal skupaj, gimbal in frame. Uporabil sem alu Axial distančnike, da sem gimbal spustil toliko nizko, da se nemoteno lahko obrača in obenem nisem preveč porušil CG, drugače bi moral baterijo na voziček zraven pripet :D

Zadeva je dušena s gumicami iz CD-Rom-a, tako da je gimbal "obešen" na teh gumicah in nima direktnega stika s framom. Kaj bo pa dejansko bomo pa v zraku vidli... [-o<
Priponke
HK GoPro gimbal 1.jpg
HK GoPro gimbal 1.jpg (110.51 KiB) Pogledano 3104 krat
HK GoPro gimbal 2.jpg
HK GoPro gimbal 2.jpg (120.45 KiB) Pogledano 3104 krat
Slika
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Neo čedno je tole ratalo, kaj si uporabil za ene servote?

Pa imaš quada že letečega imaš vse od dji (motorji escji)

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
Neo32
Freak
Prispevkov: 636
Pridružen: 19 Sep 2005, 22:27
Kraj: Radovljica

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Neo32 »

tintek napisal/-a:Neo čedno je tole ratalo, kaj si uporabil za ene servote?

Pa imaš quada že letečega imaš vse od dji (motorji escji)

LP
Servoti so eni poceni Corona iz HK, vzel za probo, nisem ravno zadovoljen, zdaj čakam enega Hitec-a da vidim če bo kaj bolje.

Oprema je vzeta po nasvetu Krist-a, motorji Keda 1050KV, 20A Mystery ESC, HK KK 2.0, zaenkrat to, bo pa v prihodnje verjetno prišla Naza, ampak gremo lepo po korakih, da se prvo naučim letet.

Copter je skoraj sestavljen, čakam reglerje in platko (naročeno 18.2.), vse ostalo je že (motorji so zbalansirani, prope sem danes dobil in jih tudi že zbalansiral, nosilec za KK board je narejen), to se pravi priklopim reglerje in platko, skonfiguriram in gremo prope lomit... :D
Slika
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Model končno leti, kot treba. Regulatorji se lepo odzivajo, spuščanje modela je konkretno izboljšano, tudi model se mi zdi tišji.
Video se nalaga, tako da objavim, ko bo pripravljen.
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Super krist, kaj si potem samo escje zamenjal?

No sam pa sem danes popoldne prebil par uric v delavnic in sfiniširal gimball tako, da zdaj čakam samo še nogice pa je stvar RTF.

Najprej sem do konca sestavil sam gimball oz ne do konca saj mi je nekaj delov ostalo, ker sem pritrdil na drugačen način kot je mišljeno to je podobno kot neo.

Najprej sem iz 1,5mm karbona izdelal ploščo katera je z 4 M3 vijaki pritrjena na okvir naze, na to ploščo sem z bondicom (super stvar) pritrdil 4 varovalne matice tako da je namestitev in odstranitev celotnega gimballa zelo enostavna.
http://shrani.najdi.si/nalozi1.php

V ta nosilec sem izvrtal 4 luknje za gumice ki mi jih je skupaj z nosilcem podaril dkulcar (hvala še enkrat) te gumice pa so na drugi strani že original pasale na gimball.
Skozi obe plati sem izvrtal še dve 4mm luknji v kateri gre vijaki M3 na na katere se vse skupaj obesi če gre kaj narobe z gumicami.
Na sredino pa sem prilepil majhen košček samolepilne pene da je stvar malo bolj fixna saj je z samimi gumicami imelo vse skupaj malo preveč zračnosti

Slika

Potem pa to zgleda nekako tako:
Slika

In na modelu
Slika


Ko je bil gimball na okvirju pa grem v dnevno programirat... naza je kar se tega tiče res zakon stvar (podobno kot android bi rekel krist :wink: ) nastavim max in min hode za pitch in roll center ter gain controll vse skupaj sem nastavil tako na oč v livel.
Dokler je bila stvar na usbju je delovala super ko pa sem odklopil in vklopil oddajnik mi je pitch zabilo navzgor, ugotavljam kaj bi bilo in nato ugotovil da z trimerjem na 6 kanalu upravljam odklon pitch-a sploh ne vem od kje se je ta kanal znašel na nazi ampak super stvar več kot uporabna =D>

Skratka kaj naj rečem gimball super za to ceno naza pa je spet pokazala svoje sposobnosti.

Sem se pa še malo poigral z frekvenco na 50HZ mi servoti malo trzajo (zvok kot normalno na sprejemniku) na 100HZ delujejo odlično (zvok piskajoč) na 200 ter 400HZ pa ne delujejo ok in oddajajo zvok zadnjih trenutkov.
Zanima me če lahko tole nastavim na 100HZ ali mi bo servote hitro skuhalo?
Imam te servote http://www.ebay.com.au/itm/Esky-Digital ... 53f522aaed

Rabim še en spodoben trak za pritrjevanje kamere ima kdo idejo kje bi dobil oz na kakšen način pritrditi?


Zaenkrat sem snemal samo malo po hiši bom probal dobit vsaj kak pameten posnetek da objavim.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

http://youtu.be/pN44rO40z0Y
http://www.youtube.com/watch?v=jpA1LZLDrS4

Ja, regulatorji. Moram še malce gaine nastavit, ampak razlika je očitna napram originalnem fw.
Uporabniški avatar
Neo32
Freak
Prispevkov: 636
Pridružen: 19 Sep 2005, 22:27
Kraj: Radovljica

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Neo32 »

Super si tole zrihtal, čeprav zgornjo platko nosilca gopro si narobe obrnil. Tisti izrezan kvadratek je mišljen kot odprtina, da sprožiš snemanje na kamerci, čeprav je vse skupaj zelo nerodno.

CG si že kaj nastavljal, kater baterijo imaš?

Pod kamero bom dal košček nedrseče podloge za mobitel (gel), kamerco bom pa verjetno pripel s trakom kot na sliki.
Slika
Uporabniški avatar
Neo32
Freak
Prispevkov: 636
Pridružen: 19 Sep 2005, 22:27
Kraj: Radovljica

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Neo32 »

@Krist: a je za te regulatorje potrebno žice nacinit na samo platko, ali jih lahko updejtaš preko kontaktov?
Slika
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Super krist kako se ti pa povezuje Gps imaš kaj težav?

Neo32 oč pa maš ni kaj, pravzaprav sem bil na to ves čas pozoren razen na koncu ko sem rekel da bom tisti okvir še malo polepil z CA takrat je bil trnutek nepazljivosti... verjetno bom kar tukaj naredil še eno luknjo, tista je bila tako malenkost premajhna.

Naredil sem še en posnetek bom objavil kasneje.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
Neo32
Freak
Prispevkov: 636
Pridružen: 19 Sep 2005, 22:27
Kraj: Radovljica

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Neo32 »

tintek napisal/-a:Super krist kako se ti pa povezuje Gps imaš kaj težav?

Neo32 oč pa maš ni kaj, pravzaprav sem bil na to ves čas pozoren razen na koncu ko sem rekel da bom tisti okvir še malo polepil z CA takrat je bil trnutek nepazljivosti... verjetno bom kar tukaj naredil še eno luknjo, tista je bila tako malenkost premajhna.

Naredil sem še en posnetek bom objavil kasneje.

LP
Odstrani roll os in jo zarotiraj za 180° in enako naredi z pitch osjo (pitch servo bo na drugi strani). Mimogrede pa lahko povrtaš obstoječi kvadratek na večjo luknjo oz. nalepi folijo čez kvadratek, pod to folijo pa daš gumo, peno karkoli kar je dosti trdno da lahko aktivira tipko. V bistvu narediš podaljšek tipke.
Slika
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

tintek napisal/-a:Super krist kako se ti pa povezuje Gps imaš kaj težav?

Neo32 oč pa maš ni kaj, pravzaprav sem bil na to ves čas pozoren razen na koncu ko sem rekel da bom tisti okvir še malo polepil z CA takrat je bil trnutek nepazljivosti... verjetno bom kar tukaj naredil še eno luknjo, tista je bila tako malenkost premajhna.

Naredil sem še en posnetek bom objavil kasneje.

LP
Načeloma rabi manj kot 45s, ko pa menjam baterijo pa okoli 10-15s. Vedno imam polni signal.
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Aha no potem je to to pri meni tut rabi kakšno minuti ko menjam baterijo pa je postopek hitrejši.

Neo glede te napake bom še videl kaj bo ratalo bi bla varianta ja da bi vse skupaj zarotiral če pa sekundni malo ogrejem mislim da bi tudi popustilo.

Pa še en posnetek zeloo na hitro:

http://www.youtube.com/watch?v=nV2Uqoe5 ... 1Q&index=1

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Danes sem dobil še dva paketa 3s baterij, da vidim če je res manj vibracij na 3s, zraven pa sem uzel še nek okvir za prihajajoče projekte.

Slika


Krist veš iz glave kakšne imaš nastavitve lipo zaščite za 3s?

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

11,2V zgornja in pada po pol volta.
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

tintek napisal/-a:Sem se pa še malo poigral z frekvenco na 50HZ mi servoti malo trzajo (zvok kot normalno na sprejemniku) na 100HZ delujejo odlično (zvok piskajoč) na 200 ter 400HZ pa ne delujejo ok in oddajajo zvok zadnjih trenutkov.
Zanima me če lahko tole nastavim na 100HZ ali mi bo servote hitro skuhalo?
Imam te servote http://www.ebay.com.au/itm/Esky-Digital ... 53f522aaed

LP

Se komu kaj sanja o tem? mogoče kdo ve kateri servoti podpirajo višjo frekvenco, sam ne najdem kaj prida informacij o tem :-?

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Hyperion digitalni naj bi zmogli do 400Hz, vsaj tako piše v specifikacijah. Sam sem imel hyperiona na smeri trikopterja in je delal odlično
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Krist sem malo pogledal pa info o frekvenci nisem naše, bom še malo pogledal v tej smeri.

Neo obrnil sem tudi zgornjo ploščo gimballa, sekundni sem samo malo ogrel z plinskim gorilnikom in je lepo šlo narazen, spotoma sem še malo porezkal luknjo za pritisk sprožilca.

Sem pa danes od Mateja prejel vse 4 nogice ki sva jih malo modificirala, spremenila sva kot da so nogice naravnost ne navznoter, nogice pa sva še podaljšala za 3cm tako da z višino gimballa ni težav.

Več naj povedo kar slike:

Primerjava original in modificirane nogice:
Slika

Slika

Slika

Slika

Nove nogice so super izdelane, in se pravtako odlično usedejo na okvir (ponaredek sem seveda moral rezkati)

Slika

Končni izgled zgleda nekako tako:
Slika

Slika


Glede trdote me ne skrbi saj so nogice zelo toge zvija se zgolj okvir.

Še par malenkosti pol se bo pa že vreme naredilo :whistle:
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

tintek napisal/-a:Krist sem malo pogledal pa info o frekvenci nisem naše, bom še malo pogledal v tej smeri.

Neo obrnil sem tudi zgornjo ploščo gimballa, sekundni sem samo malo ogrel z plinskim gorilnikom in je lepo šlo narazen, spotoma sem še malo porezkal luknjo za pritisk sprožilca.

Sem pa danes od Mateja prejel vse 4 nogice ki sva jih malo modificirala, spremenila sva kot da so nogice naravnost ne navznoter, nogice pa sva še podaljšala za 3cm tako da z višino gimballa ni težav.

Več naj povedo kar slike:

Primerjava original in modificirane nogice:
Slika

Slika

Slika

Slika

Nove nogice so super izdelane, in se pravtako odlično usedejo na okvir (ponaredek sem seveda moral rezkati)

Slika

Končni izgled zgleda nekako tako:
Slika

Slika


Glede trdote me ne skrbi saj so nogice zelo toge zvija se zgolj okvir.

Še par malenkosti pol se bo pa že vreme naredilo :whistle:
http://media.hyperion.hk/dn/at-ser/ATLAS-MAN-EN-PG2.pdf
Do 270Hz, sicer v starih navodilih so omenjali od 50-400Hz
Uporabniški avatar
Neo32
Freak
Prispevkov: 636
Pridružen: 19 Sep 2005, 22:27
Kraj: Radovljica

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Neo32 »

Jaz sem pa danes prvič letel, no ja ene 3 minute sem bil pa celo v zraku :D in sem bil zelo vesel, da sem naredil tako prožne pristajalne noge, ker drugače bi verjetno po kosih quada domov nesel.

Za prvič sem kar zadovoljen, čeprav moram kar lepo začet vadit obvladovanje tega multija. Sem mislil, da bo zadeva bolj stabilna, res pa je, da mogoče danes ni bil pravi dan za prvi let, ker je bilo precej vetrovno.

Teli podaljški nog mi zgledajo super, problem bo pa res pri kakšnih trših pristankih, sicer pa so roke kar dosti flexibilne.

Še moja rešitev za nerodno prižiganje gopro kamere; košček folije na njo pa prilepljena gumica, ki služi kot podaljšek tipke za vklop:
Priponke
IMG_0892.jpg
IMG_0892.jpg (90.09 KiB) Pogledano 2779 krat
Slika
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Pozdravljeni!

Sam sem daes opravil kar nekaj testov z enim poletom, to je test kamere, test gimballa in pa test nogic.

Nogice so se super izkazale trdne so povsem dovolj, le malenkost prevelik kot smo naredili saj se ob zelo velikem naklonu multikopterja pokažejo malenkost na sliki, ampak to se da rešiti tudi z postavitvijo kamere bolj naprej.

Gimbal pa tudi deluje super edino servoti so me malo razočarali, saj majhnih odlonov niti ne popravljajo ker niso dovolj natančni in hitri, ko kopter spuščaš na brzino recimo se ta precej trese in tega servoti niso sposobni izravnavati, sem jih pa nastavil na 100hz pa po ca 20min delovanja špilajo OK.
Povsem druga pesem pa je pri večjih odklonih, tam kamera elo lepo stoji posebno se to izkaže pri hitrih "preletih" kjer je kopter zelo nagnjen in leti zelo hitro, slika pa je povsem pri miru v vodoravnem položaju.

Ta problem bi se dalo zmanjšati z prestavitvijo servototv na drug položaj in jih povezati z gimballom prek nekakšnega vzvoda, kar pomeni velik odklon servot - majhen odklon kamere z tem bi pridobil na natančnosti.


Krist kako pa je z tistimi brushless motorji si se ti že nekaj poglabljal sem videl? to najbrž rabiš še nek krmilnik?

Pa še ena luštna zadevca (cena vključuje gimball)
http://www.ebay.com/itm/Fiberglass-4-ax ... 589d9fe7a2

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
VaZl
Tekmovalec
Prispevkov: 350
Pridružen: 17 Nov 2004, 18:07
Kraj: ex LJ; blizu Sl. Bistrica, pod Pohorjem :-)

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a VaZl »

Pozdrav tudi od mene, v petek in soboto sem tudi jaz opravil prve lete s hexacopterjem ( DJI F550, NAZA, GPS, Aeroxcraft GoPro Gimbal), pa sem tudi malo razočaran nad gimbalom, predvsem nekam počasi se odziva....
Torej, ali se kaj spremeni v odzivnosti servotov, če spremeniš na recimo 200Hz? Kako pa vplivajo nastavitve gainov na odzivnost servotov na gimbalu?
Sicer bom to probal ko se vreme malo uredi, zanimajo pa me vaše izkušnje. Predvsem se moram še navadit letet z njim, vse preveč sunkovito delam, še brushless gimbal bi imel dost dela #-o ...

LP, Zlato
Odgovori

Vrni se na Multirotorji