[Gradnja] Letalo iz stirodurja - snow crasher

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

[Gradnja] Letalo iz stirodurja - snow crasher

Odgovor Napisal/-a mitso »

Pozdravljeni!

Sem bolj nov med modelarji, do sedaj sem letel le z letalom Beta 1400, pa sem se med zdajšnjimi božično novoletnimi počitnicami odločil narediti letalo iz stirodurja. Sicer sem že naredil nekaj letal vendar ni nobeno letelo, saj niso bili prav obteženi, brez profila krila, premalo ojačitve... Vsi tej neuspešni poskusi so bili že pred nakupom Bete 1400 saj me je modelarstvo zelo zanimalo vendar sem želel prišparati in letalo narediti doma.. Seveda pa ni bilo ne znanja ne izkušenj in posledično leti neuspešni, letala pa kmalu za v peč. No ko sem kupil Beto sem se kaj hitro naučil leteti, pa tudi delati trike pa nizke prelete... No in ker se mi zdi da je že možno, da bi mi uspelo narediti leteči model letala sem se odločil poskusiti. Letalo sicer izdelujem brez načrta a se mi po sedanji obliki zdi podobno Piperju.o
Razpon kril je približno 130 cm, dolžine letala pa se ne spomnim, mislim da je okoli 60 cm.
vse se je začelo s ploščo stirodurja, ki sem jo s skalpelom zrezal v željeno obliko
vse se je začelo s ploščo stirodurja, ki sem jo s skalpelom zrezal v željeno obliko
20141228_143458.jpg (72.78 KiB) Pogledano 4861 krat
obliko sem nato razpolovil po dolžini do zadnjih 10 cm repa in vmes dodal stirodur ter vse pobrusil
obliko sem nato razpolovil po dolžini do zadnjih 10 cm repa in vmes dodal stirodur ter vse pobrusil
20150103_125351.jpg (36.94 KiB) Pogledano 4861 krat
20150103_125345.jpg
20150103_125345.jpg (93.12 KiB) Pogledano 4861 krat
Zadnjič spremenil mitso, dne 13 Feb 2015, 19:01, skupaj popravljeno 2 krat.
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: letalo iz stirodurja

Odgovor Napisal/-a mitso »

potem pa sem se lotil še kril, tudi ta so iz stirodurja
potem pa sem se lotil še kril, tudi ta so iz stirodurja
20150103_125443.jpg (44.19 KiB) Pogledano 4859 krat
20150103_125451.jpg
20150103_125451.jpg (59.8 KiB) Pogledano 4859 krat
Priponke
20150103_125628.jpg
20150103_125628.jpg (76.02 KiB) Pogledano 4859 krat
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: letalo iz stirodurja

Odgovor Napisal/-a mitso »

No, sedaj pa čakam na elektroniko, letalo bom pa prelepil z lepilnim trakom, seveda takem, ki je temu namenjen. Najprej bom prelepil le krila, če pa mi bo ostalo dovolj proste teže pa še trup. Koles zaenkrat še ne mislim dodati, saj bi rad najprej letalo preizkusil, in se prepričal da leti, glede na to da do sedaj še nobeno ni :S
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: letalo iz stirodurja

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Le pogumno saj bo letelo. Kako stopinjo vpadnega kota na krilo skoraj moraš dat, da ti ne bo vleku rep za sabo...
...da bo lepši v zraku...
A pa si pogruntal zakaj oni drugi niso leteli?
Lohk še poveš kako misliš krmilit zadevo? Smer višina ali bo tudi nagib?
šmergl itaq rulz
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a mitso »

Ja prvi ni letel, ker sem najprej izračunal težišče prek enega programa, lepo vse vstavil baterijo, da je bilo težišče pravo, nato pa sva ga z očetom probala zvečer, ko je bilo letalo dokončano, voziti po dvorišču, ker je imel še kolesa.. pa sva ga po pomoti zapeljala v škarpo in tako odtrgala nos letala.. no pa sem potem nos skrajšal in popravil, s tem pa seveda premaknil motor bolj nazaj, baterijo pa pustil na istem mestu. Tako da je bilo težišče preveč zadaj, in letalo je ob vsakem poskusu naredilo looping in z nosom v tla, dokler ni bilo čisto razbito. Kaj je krivo sem ugotovil šele sedaj, ko sem bral forume in razmišljal o tem. No potem pa sem se lotil 3d modelov, ker se mi ni dalo več delati pravih letal, tisti pa niso bili nič ojačani in tako so se takoj ob letu krila čisto upognila, letalo se je obrnilo tako da je bila spodnja stran zgoraj, potegnil sem ročico za "gor" letalo pa tresk v tla. No potem sem nehal z izdelovanjem in sem raje kupil pravo letalo, sedaj pa me je želja po svojem letalu spet pripravila k izdelovanju in upanju na uspešen polet :D


drugače pa vpadni kot krila bo, ne ravno zelo velik ker bi rad v prihodnje mogoče tudi kakšen trikec, za krmiljenje je pa tako.. pri Beti 1400 sem se navadil leteti brez smeri in je še vedno nič ne uporabljam, tako da sem razmišljal da bi naredil le nagib in višino. Ali mislite da bi bilo to narobe?
20150103_125613.jpg
20150103_125613.jpg (80.25 KiB) Pogledano 4819 krat


No tu je približni vpadni kot krila, približni pa zato, ker na tej sliki krili še nista spojeni ampak le nastavljeni, da sem videl kako približno bo letalo izgledalo.
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Če si navajen krmarit samo z nagibom in višino bo čisto ok. Moralisti in perfekcijonisti bi sicer rekli da je to nezaslišano ampak za večino je to dovolj.
Tale zadnja slika pa je V-lom in bo tudi v redu. Letalo se bo lepo počasi samo poravnalo ko boš spustil komando za nagib... letelo bo stabilno ter se ne bo nagibalo brez dodajanja komande. Vpadni kot krila pa je nekaj drugega.
Je zelo pomemben element pri konstrukciji.
Predstavljaj si profil krila ki si ga odrezal... ta profil z premico ki gre skozi središče profila; od centra sprednjega roba do zadnjega roba krila.
Če ga daš od strani na trup mora biti cca 1° - 2° na gor nekje vmes je ponavadi še najbolje za take profile... >>>>>>>glede na višinski stabilizator<<<<<<
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/e ... ar2009.jpg...

Pač krilo daje učinkovito silo dviganja ko je pod nekim kotom glede na višinski stabilizator, na to moraš pazit in bo sigurno letelo.
Nebi pa v nobenem primeru slepo zaupal nekemu programu za določanje težišča brez da prej preverim če zadeva vsaj malo zajadra brez vgrajene opreme.
šmergl itaq rulz
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a mitso »

Aja saj res, tisto je V lom, se opravičujem.

No najprej hvala za informacije, na vpadni kot sicer do sedaj nisem bil pozoren ker po pravici povedano nisem vedel kaj to sploh je. Bom nekako probal izmeriti oz. preveriti kolikšen je vpadni kot. Verjetno bo najbolje če letalo slikam iz strani in potem potegnem premice v Slikarju, pa bom videl kako in kaj?
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

navadil leteti brez smeri in je še vedno nič ne uporabljam, tako da sem razmišljal da bi naredil le nagib in višino. Ali mislite da bi bilo to narobe?
.............če boš s tem hobijem nadaljeval,boš prej ali slej potreboval tudi smer,če že drugje ne pa pri poletu in pristanku.Najlažje pa se naučiš tako,da jo imaš na letalu in pri vsakem poletu nekaj časa poiskušaš leteti z obema komandama.Tako hitro razmigaš zakrnelo roko....
Slika
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Nekako sem slutil da na vpadni kot nisi računal zato sem se oglasil... da ne bo spet: "to ne leti"
Vpadni kot krila je bolj pomemben kot V-lom vsaj pri glavnem vprašanju. ali bo to letelo ali ne... in pa kako bo letelo
Nariši si os letenja, tako kot naj bi trup izgledal v zraku in potem na to daj tisto stopinjo ali dve vpadnega kota. Višinski stabilizator naj bo pa vzporeden z osjo letenja.

Pozdravljam in cenim vsako samogradjo iz nule in brez načrta, ker je zame to edino in pravo modelarstvo. Vgradit servo motorje po priloženih slikah v ARF kitu zna vsak,
skonstruirat avijon pa niti ne.
šmergl itaq rulz
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a pidalc »

BRAVO to so pravi modelarji :o :D :D =D> =D> =D> . Letalo iz nule je za kapo dol. Pazi le, da ti ne poide začetniška zagnanost ob morebitnem neuspehu :oops: . Pred prvim poletom povprašaj kakšnega izkušenega modelarja kaj meni o modelu in upoštevaj njegove pripombe. [-X Niso namenjene temu, da te odvrne od modelarstva, ampak da ti pomaga obiti neumnosti, katreere je sam zagrešil ](*,) ](*,) ](*,) . Verjemi mi, ceneje je :-({|=
Za določitev vpadnega kota sem na forumu našel skoraj idealen sistem. Poizkusil ga bom najti . Ni moja pogruntavščina, je pa enostavna. :D :D
Tomaž
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Tu je link kako je Big-A izdelal svojega FW-TA152 . Izdelal si je prav lišno šablono, s katero lahko nastavi vpadni kot krila glede na mizo. Vzporednico z mizo je pa enostavno potegniti z svinčnikom.
viewtopic.php?f=41&t=21457
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> :-({|=
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a mitso »

Hvala vsem za vaše mnenje in pomoč, saj mi bo ta v veliko korist. Na žalost bo ta teden bolj malo modelarstva, saj šola kliče po učenju, bom pa takoj, ko bo kakšen napredek objavil kako sliko :D
Imam pa še eno vprašanje in sicer, če rep mora imeti profil, ali to ni pomembno?
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 751
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a slayer »

mitso napisal/-a:Hvala vsem za vaše mnenje in pomoč, saj mi bo ta v veliko korist. Na žalost bo ta teden bolj malo modelarstva, saj šola kliče po učenju, bom pa takoj, ko bo kakšen napredek objavil kako sliko :D
Imam pa še eno vprašanje in sicer, če rep mora imeti profil, ali to ni pomembno?
Ni pomembno...vsaj za takšne preproste 'trajnerje' ne.Lahko je čisto ravna površina.V zadnjem času za višinca uporabim kar 5mm depron,ki mu na sprednjem robu prilepim balsovo letvico,da malo pridobi na trdnosti. Lp.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Ni pomembno...vsaj za takšne preproste 'trajnerje' ne.Lahko je čisto ravna površina
..ne vem kako izgleda brez profila,ampak za tega bi se skoraj upal trditi,da je simetričen.....
Slika
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 751
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a slayer »

AlesZ napisal/-a:
Ni pomembno...vsaj za takšne preproste 'trajnerje' ne.Lahko je čisto ravna površina
..ne vem kako izgleda brez profila,ampak za tega bi se skoraj upal trditi,da je simetričen.....
Iz enega vidika je res simetričen.Raven je tako z zgornje kot tudi s spodnje strani...Simetrija :D
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Desca bote čist zmedli.

@Slayer... ej, aveš da mam jst trzalico od Jeffa Hannemana (medeninasto-tech pick)... kolega jim je delal stage leta 94 po nemčiji :)
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 751
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a slayer »

Icoman napisal/-a:Desca bote čist zmedli.

@Slayer... ej, aveš da mam jst trzalico od Jeffa Hannemana (medeninasto-tech pick)... kolega jim je delal stage leta 94 po nemčiji :)
COOL!Slayerji so itak carji.Sem bil tudi na nekaj njihovih koncertih.Škoda ,da je Jeff že pokojni :( .Sem tudi sam včasih v enem bendu špilal podoben 'šrot' kot ga igrajo Slayerji :D
Se opravičujem za 'tole' in ne bom več delal zmede v tej temi.Upam pa da je modelar razumel kaj sem mislil glede profila za 'višinca' pri njegovem letalu. Lp.
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a mitso »

Če vas prav razumem, naj povem, da profil ni simetričen ampak je celotno krilo takšnega profila kot kaže zgornja slika. :D
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Vse je v redu, profil krila bo ok. Si mogoče dal kaj negativnega zvitja ko si rezal sredice?

Bilo je govora o profilu višinskega stabilizatorja. Višinc je komot ravna plošča.
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 751
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a slayer »

mitso napisal/-a:Če vas prav razumem, naj povem, da profil ni simetričen ampak je celotno krilo takšnega profila kot kaže zgornja slika. :D
Tule je risba večih tipov profila za višinski in smerni stabilizator (skupaj s krmilom).Predlagal sem ti zgornjega,ki je najenostavnejši za izdelavo.Kot vidiš je profil vedno simetričen (oblika je enaka z zgornje in s spodnje strani)...Krila imaš že tako skoraj gotova.Za tvoj izraz 'rep' letala je bil pa mišljen smerni in višinski stabilizator.Možne profile obeh ti pa sedaj prikazuje ta risba. Lp.
Priponke
profil VS (Custom).gif
profil VS (Custom).gif (24.42 KiB) Pogledano 4415 krat
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a mitso »

Se vidi da sem še novejši pa ne poznam vseh teh modelarskih izrazov in pogovorov :S Za negatvino zvitje, to je upognjenost krila?
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 751
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a slayer »

Pusti krila,ker so takšna čisto v redu.Pri tej obliki (pravokotni)nisem nikoli delal zvitja,ker so za letenje dovolj stabilna tudi brez tega.Po navadi se takšna krila (da ostanejo ravna) tudi sestavljajo na ravni deski- sploh,če so sestavljena iz rebrc in letvic.Zvitje kril pride do pomena pri bolj kritičnih oblikah kot so puščičasta,eliptiča ipd. krila.Predlagam ti ,da se kot začetnik ne obremenjuješ s temi kompleksnimi stvarmi v modelarstvu.
Drugače pa zvitje krila pomeni to,da ima rebro na koncu krila negativen 'kot' ( za kakšno stopinjo je spredaj povešeno na dol) glede na 'kot' rebra v korenu - se pravi pri trupu letala.To predvsem pomaga vzgonu krila pri majhnih hitrostih in letenju v kritičnih vpadnih kotih. LP.
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a mitso »

Nov napredek. Ker sem dobil material sem krila že prekil in dodal elerone, sicer sem prekril tudi rep a slik še nimam, jih dodam jutri. Na sliki rep še ni prilepljen, saj sem ga najprej prekril s trakom.

Lp, Mitja
Priponke
20150117_160013.jpg
20150117_160013.jpg (21.77 KiB) Pogledano 4280 krat
20150117_160301.jpg
20150117_160301.jpg (24.56 KiB) Pogledano 4280 krat
20150117_160406.jpg
20150117_160406.jpg (32.31 KiB) Pogledano 4280 krat
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 751
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a slayer »

[-X Pri višinskem stabilizatorju ne sme biti takšnega profila kot si ga izdelal.Biti mora simetričen!Ti pa si uporabil isti profil kot za glavno krilo [-X .Za takšen model je najenostavnejša ravna plošča kar sem ti predlagal že v prejšnjih postih.Upoštevaj risbo s predlaganimi profili....S tem 'višincem' sigurno ne bo uspešno letel. Lp.
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a pidalc »

LP
Slayer, motis se. Tole bo prav lepo letelo, le nastavitev težišča in krmilnih površin mora biti prava. Če ima višinski stabilizator profil krila ta pomaga nositi tezo letala :D . Zato mora biti težišče pomaknjeno malenkost nazaj.
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov