BLENDED WING

Modeli s turbinskim pogonom (jet, pulzo jet, ducted fan & elektro)
Uporabniški avatar
krunob
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 26 Jun 2007, 06:52
Kraj: LJUBLJANA

BLENDED WING

Odgovor Napisal/-a krunob »

Tole bo pa po moje najbolj nora zadeva za vidt, sam ce mib bo ratal nardit do spomladi. Planiram vgradit 3 edf-je vsak cca 4000 g potiska.
Nacrt pripravljam za gradnjo mislm uprabt balso stirodur in depron, predvidena velikost cca 2m cez krilo, mogoc tudi vec.
Priponke
blendedwing.jpg
blendedwing.jpg (13.06 KiB) Pogledano 8357 krat
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: BLENDED WING

Odgovor Napisal/-a raktivec »

krunob napisal/-a: Planiram vgradit 3 edf-je vsak cca 4000 g potiska.

Slika Imaš naftni vrelec na vrtu, da si to privoščiš na stiroporkotu? Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
krunob
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 26 Jun 2007, 06:52
Kraj: LJUBLJANA

za razmislek

Odgovor Napisal/-a krunob »

ce bi mel naftni vrelec bi vgradu tri turbine in bi bil model 1:20 cca 4m razpona.
po podatkih od boeing-a naj bi bil taprav cca 80-90m razpona in placa za 800 potnikov.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: za razmislek

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

krunob napisal/-a:ce bi mel naftni vrelec bi vgradu tri turbine in bi bil model 1:20 cca 4m razpona.
Sem, pa mislil, da boš rekel, če bi imel naftni vrelec, bi se zanimal samo še za modele na modnih pistah in kupoval taprava letala :lol: :lol: :lol:
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: za razmislek

Odgovor Napisal/-a raktivec »

krunob napisal/-a:ce bi mel naftni vrelec bi vgradu tri turbine in bi bil model 1:20 cca 4m razpona.
Tvoja izbira ni nič kaj cenejša o treh modelarskih turbin. Slika

Na kako voltažo cikaš?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: za razmislek

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Ultralajt napisal/-a:Sem, pa mislil, da boš rekel, če bi imel naftni vrelec, bi se zanimal samo še za modele na modnih pistah in kupoval taprava letala :lol: :lol: :lol:
Bah ... s tistimi modeli nimaš kaj za počet, jih lahko samo v vitrino vtakneš in gledaš, kjer pa nažalost prej ko slej uvenejo. :lol:

Nazaj na temo ... tele sploščene kapljice se mi zdijo zanimive že odkar sem videl prve Boeingove konceptne skice. Če me spomin ne vara, sem nekje zasledil link na stran, kjer so naredili že tudi model, precej velika reč.
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Re: BLENDED WING

Odgovor Napisal/-a no_name »

krunob napisal/-a: mislm uprabt balso stirodur in depron.
Pri skupnih 12kg potiska in 2m razpona mislim, da je uporaba kompozitov neizogibna...
Babooni so ponovno med nami !
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: BLENDED WING

Odgovor Napisal/-a raktivec »

no_name napisal/-a: Pri skupnih 12kg potiska in 2m razpona mislim, da je uporaba kompozitov neizogibna...

In ena posebno močna frača, da zadevo z vsaj 15 kg mase ob 2 m razpona dvigneš. Samo trije motorji prinesejo 1,5 kg, kje so še reglerji, impelerji in predvsem akuji, ki jih mora biti ob vsaj 33 V cela fronta.
Mislim, da bo projekt, če bo reaiziran, tudi na tujih forumih požel ogromno zanimanja, saj bo zagotovo edintven.


Krunob, si se že pogovarjal z Lehnerjem ali Neumotors (Kolikor vem sta to edini firmi, ki imata ustrezne motorje.) za serijo treh identičnih motorjev? Brez tega bo takoj po prvem startu za nekaj tisoč evrov škode. Slika
Boš zadevo gnal z Schuebelerjem DS94 ali čim drugim?
Reglerji bodo verjetno Schulzejeve Future 40.160?
Aku bo verjetno 3 x 10s 5000 mAh (4,5+ kg, 1700+ evrčkov), saj z manjšim ne bo niti 5 minut letenja?


Povej prosim kaj več. Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Ne no strašit poba ... mislim da je pri številki potiska enostavno ena ničla preveč.
Uporabniški avatar
krunob
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 26 Jun 2007, 06:52
Kraj: LJUBLJANA

pogon

Odgovor Napisal/-a krunob »

glede pogona se še odločam, ampak mislm da bo zadosti tudi kak edf iz unitedhobbies za začetk.
Doma sm mal experimentiral, in mi je ratal nardit edf cca 2000g potiska pri 75mm premera. ZELO MOČNA ZADEVA !!
Uporabniški avatar
krunob
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 26 Jun 2007, 06:52
Kraj: LJUBLJANA

pogon

Odgovor Napisal/-a krunob »

raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Čisto nič ti ne verjamem! Slika


Ta forum se ne glede na tvoja očitno rosna leta imenuje MODELARJI.COM in ne morda NAKLADALCI.COM


Primer po mojem mnenju lažnjive izjave:
Za tvojih 75 mm in 2 000 g potiska absolutno rabiš motor velikosti speed 600 z maso nad 200 g. Da ob tako majhnem delovnem kolobarju potisne 2 000g potrebuješ precej nad 55 000 rpm in okrog 1,7 kw. Ker praviš, da je impeler tvoje izdelave lahko temu dodaš vsaj 300 watov dodatnih izgub. Ker moraš ob takem hudem koraku računat na močan slip impelerja pomeni, da bi fan, ki na mestu potegne skoraj 2 kw med letom vlekel vsaj 2,5 kw! Motor bi zelo hitro odpovedal zaradi uničenih ležajev, verjetno bi pričelo trgat nikljevo srajčko čez magnete. Poceni motorčki pa bi itak takoj pometali magnete iz rotorja.
Nepomembno ni niti to, da bi za tak potisk potreboval vsaj 75 m/s izpuha.

Samo to še manjka, da napišeš kako si dosegel tak potisk z motorjem velikosti 480.


Malo morgen!




druga:

Kaj si hotel povedat z priloženimi linki? Trije taki motorji nikoli ne bodo delovali hkrati v enem modelu z enim sprejemnikom.





tretja:

Trije taki pogoni bi bili (če hipotetično delujejo) pretežki za delta model z razponom 2 m!
lp
Sašo
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a bray »

raktivec napisal/-a: Trije taki motorji nikoli ne bodo delovali hkrati v enem modelu z enim sprejemnikom.
Saso, lahko tole malo razlozis?
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ne morem, vem le, da ne gre, če niso motorji povsem enaki. Boljše firme ti pripravijo posebej usklajene motorje in reglerje, da b.p. deluje.
Ravno zaradi problemov z tandem pogoni so razvili 120 mm fane, ki nadomeščajo dvojico 85 ali 90 mm turbinc.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a bray »

Ja regler in motor ze...samo sprejemnik pa pri tem ne igra nobene vloge.
Pa tudi glede regulatorjev imam malo pomislekov glede tega. Se mi pa zdi da te "boljse" firme igrajo predvsem na karto svojega imena in cene. ;)

Isto ali pa se prej lahko pride do odstopanj pri izdelavi samih propov in EDFjev, ne?

Mogoce se pa zelo motim....samo razmisljam naglas. ;)
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Na rcgroups in rc-network je precej napisanega okrog te tematike. Sprejemnik ne igra kake hude vloge, dovolj je eden. Problem je z uglasitvijo motorjev, impelerjev in reglerjev. Firme pri tem ne igrajo pretirano na karto svojega imena, temveč je to stvarna težava.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
krunob
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 26 Jun 2007, 06:52
Kraj: LJUBLJANA

3 EDF SETUP

Odgovor Napisal/-a krunob »

Zadeva po moje sploh ni tako tezka kot govorite, kar rabs so trije opto reglerji in trije isti motorji vezani na en kanal. Pa ne zbijajte samoinicajcivnosti drugim, ce nekateri samo kupujete kit komplete na pol narjene in ze leti. Povejte mi prosm kje je pol čar modelarstva???

Samogradnja je tisti čar, če ti pa zdeva vzleti je pa občutek neopisan!!

Včasih je treba iti po težji poti do cilja.

Tudi skret dilo sem ze vidu letet pa sm mislu da je to nemogoče!
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Re: 3 EDF SETUP

Odgovor Napisal/-a bray »

krunob napisal/-a: Samogradnja je tisti čar, če ti pa zdeva vzleti je pa občutek neopisan!!
Da ne bo pomote...jaz se strinjam s tabo in podpiram samogradnje...sploh ce je kaj cisto novega iz "domace garaze". Kapo dol, ce se bos lotil projekta!
Z raktivcem sma se malo zapletla v debato....mogoce res ni ravno prav, da v tvoji temi.
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

@Krunob;
Če si z gornjim zapisom cikal name si spekel mimo kolikor si dolg in širok! V vsej modelarski karieri sem nabavil le en kit komplet, čeprav sem izdelal toliko modelov, da jih ne stlačiš v dve normalno veliki garaži! Vsaj 40 modelov je bilo na impeler pogon, od tega jih je zaenkrat 20 dobil RBCKITS, ki mi jih prodaja. Samo v tem letu sem izdelal 3 pilone, 6 ellips in 24 Super etendardov in vsi ti modeli so kompozitni, slednja dva iz kalupov.

Kar se tiče tvojega pogona z zanimanjem pričakujem rezultate, toda okrog 2 kg potiska ob 75 mm doma izdelanem impelerju ne nakladaj! Vsaj zame je samoiniciativa nekaj povsem drugega kot natolcevanja in ne vleči se ven na sekret dilo. Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
krunob
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 26 Jun 2007, 06:52
Kraj: LJUBLJANA

glede edf-a

Odgovor Napisal/-a krunob »

sam sem napisal cca 2000g, ne pa točno cifro realna moč tega je 1500 gramov konstante motor je 4930 kV 3S lipo hard timing, rotor je 75mm, od xcilence ventilatorja za computer, uravnotezen na alu nosilcu in ima 7 lopatic medtem ko jih ma kompresor za njim 6, in tudi te lopatce so od 120mm rotoja od compa, postavljene vse enako pod istim kotom.
V bistvu je to gws 75 ohišje ki je dodobra predelano, informacije o tem sem najdu na rc-groups, in probal. Doma imam veliko ventilatorjev, tko da bom se mal raziskoval v tej smeri, mogoc mi se akj rata???

KJER JE VOLJA SE TUDI POT NAJDE!
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

cca 200 gramov +- 1000 gramov. Slika Nekaj gramov še odvzemi, recimo kako polovico in morda boš blizu. Slika
Ob 3s akuju in recimo 1,5 kg potiska bi ti motor popupal vsaj 100 amperov. Zresni se!





Morda še majčkena pomoč k "raziskavam":

V impelerjih te velikosti se najbolj obnese klarck-Y profil. Ko določaš lopatico ne pozabi upoštevat interference med lopaticami in temu prilagoditi zvitja lopatic, ter posredno statorja. Če tega ne boš storil bo mizerija. "Raziskava" z računalniškimi ventilatorji je vnaprej obsojena na slab uspeh, ker preprosto niso izdelani za obodne hitrosti okrog 700 km/h, ki se pojavljajo v 75 mm impelerjih ob 16 N potiska, temveč VELIKO manj.
Teh 7 lopatic tvojega impelerja je prej pomanjkljivost kot prednost, saj se medsebojni vpliv še poveča in lopatice razsujejo zračni tok ena drugi, ter ga usmerjajo pod povsem napačnim kotom. Tudi 1,5 kg je ob takem rotorju VELIK BLEF!
lp
Sašo
Slowfly
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 11 Jun 2003, 19:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Slowfly »

Kruno, lepo je da si poskusil malo blefirati. Vendar nisi naletel na pravega! 8) Sašo namreč poleg tega, da se veliko ukvarja z modelrskimi impelerji, ter jih posledično zelo dobro pozna, tudi živi od konstruiranja in izdelave nekoliko večjih "puhal". Bolje bo, če se nehaš blamirati!

lp
V temi elektronika, se v bodoče ne bom več oglašal.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Kruno, raje poslušaj prekaljenega modelarja Sašota in se ne iti "znanstvene fantastike". Ko boš imel kaj konkretnega za pokazat, pa na plano!

V upanju, da se ne bo tema nehala v besednem spopadu... :D
www.lipo.si
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Kruno a ne bo to malo prehiter model zate. :D :D

Ali ni bolje, da delaš korake počasi.
Da se ne bo treba ti spet priklanjati ob pokopu :cry: :cry: :cry:

Drugače pa je razvoj novosti lepo spremljati. Za vsak uspeh se je potrebno žrtvovati!


Lp

Tomaž
Priponke
Pa je šel telstar na zadnji polet!
Pa je šel telstar na zadnji polet!
Kruno in telestar.jpg (104.07 KiB) Pogledano 6991 krat
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Da še jaz malo nasmetim...
Igranje z računalniškimi ventilatorji zna bit nevarno početje, sem enkrat pobiral kose po celi sobi.
Imam pa doma tisti combo set impelerja z motorjem iz Hobby Citya premera 53mm, ki čaka na kolibrija... Poraba na 3S 2250mAh celicah Loong max je bila okoli 42A, potiska pa slabih 600g. Sicer zadeva piska noro, samo daleč od tvojih 2kg potiska. Si ne predstavljam že 1500g potiska na impelerju...
Odgovori

Vrni se na Jet modeli