Nenavadno tresenje helikopterja?

Akrobatski in 3D modeli
Odgovori
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Nenavadno tresenje helikopterja?

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Živjo!

Danes sem (probal) it letet z mojim helijem. Kot prvo: pred kratkim je doživel bližnje srečanje z robidnicami, rezultat je bla skrivljena os + uničen propeler (čeprav je bilo že huje). Zdej sem menjal os in propeler in že enkrat vmes letel, pa je sicer malo treslo, pa se je še dalo letet nekako (za križ mam cevke 6mm iz karbona - in je treslo za kak cm gor-dol), dns sem pa moral vadit zasilne pristange, ker so pa tresljaji ratali tolk močni, da je totalno zmedlo gyro in je še rep začel poskakovat (tudi pri najmanjši občutljivosti!), tako da potem sem nekako obupal za danes.

Zdej me pa zanima, če mi lahko kdo svetuje, kaj nej še pogledam, kar bi lahko povzročalo take vibracije? Ker mi nekako zmanjkuje idej, kaj bi sploh lahko bilo narobe...


Hvala,

lp
Peter
FAAC
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 28 Mar 2006, 16:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a FAAC »

Meni gyro zmešajo vibracije, ki jih povzroča zvita os repnega rotorja. Čeprav so odstopanja minimalna čist zbluzi.
Iščem profija, ki mi pomaga izvesti loop - sem ga že najdu a še ne sreču, tud sreču, pa prej heli razturil.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Sem tudi to ravno zamejal, pa ni rezlike... :cry:
FAAC
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 28 Mar 2006, 16:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a FAAC »

Zamenjaj še oba rotorja, če ne pomaga pa imaš :
zvito maš glavno os ali os repnega rotorja.

Moja izvedba centriranja ene ali druge je sledeča.

Snamem rotor in kompletno vpetje, da je konec osi gol a še vedno vgrajen. Poženem motor in se osi nalahko probližam s flomastrom. oznaka na osi ti bo pomagala določiti deviacijo. Potem pa v roke vzvod in se malo igraj.


PS tole velja za novi gyro F401. Z originalnim pa sem imel podobne težave kot jih omenjaš pa je bilo vse ravno. Ker sem 401 čakal cca. 14 dni se za silo rešil gyro tako, da sem ga dal v 2 cm pene in peno prilepil na model. Je blo čist ok. Ma pa nebec tole 401 za res zonderprajs. Vse ostalo je metanje denarja v 3 krasne.
Iščem profija, ki mi pomaga izvesti loop - sem ga že najdu a še ne sreču, tud sreču, pa prej heli razturil.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Hmm... bom probal dat malo več pene ja, samo zaenkrat še ne razmišljam v investicijo v gyro, ker bi bil potem vreden več kot cel helikopter :oops:

Ja, tole s centriranjem bom pa probal... samo imam pa že kar nekaj osi zvitih (vsaj tri komade) pa nisem še nobene ravnal. bom pa probal :wink: (aja, repno sem pa že nekajkrat ravnal, ampak na kovaški način: kladu, pa sem tolku po njem, dokler ni bil popolnoma raven (dal v vrtalko pa na ful obrate, pa ni nič treslo =D> ), samo zdej sem itq (preventivno) dal popolnoma novo zadnjo os...

Upam da bom uštimal, dabom še kej letel to sezono!


lp
Peter
FAAC
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 28 Mar 2006, 16:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a FAAC »

Prej ko boš investiral v gyro, prej boš letel. Z manj kreši boš še kej prišparal.
Iščem profija, ki mi pomaga izvesti loop - sem ga že najdu a še ne sreču, tud sreču, pa prej heli razturil.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

tudi res najbrž... nekje bo treba začet :roll:
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Hmm... no, zdej sem razstavil heli na prafaktorje (spet) in začel s sestavljenjem: kot si rekel sem gledal najprej glavno os. Sem dal novo, probal tisto s flomastrom in se mi zdi da je ravna. Potem sem dal gor komplet rotor (brez glavnih krakov. Zalaufal mašino in je šlo kot je treba. Potem sem pa dal gor repni rotor, tudi tukaj z novo osjo in novim zobnikom (brez krakov). Poženem, še kar vse v redu (gladano direktno v os, je tekla čisto naravnost, tako kot glavna). Potem pa dam na rotor krake in zopet poženem... tu se je pa spet začelo tresenje. Najprej sem takoi izklopil, potem pa sem z roko prijel rep (tam pri rotorju k so zobniki) in zalaufal... tresljaji so nevzdržni, gledano direktno v os jo pa pri nekje 3/4 obratov začne trest sem in tja za kake 3mm... sliši se pa podobno kot fluter pri letalu.

Tako da zdej mi pa ni več jasno, kaj nej še probam. Ležaji izgledajo u redi, prilegajo se kot je treba (vsaj pomoje?), tako da zdej pa res ne vem... v skrajnem primeru bom na novo naročil komplet zadnji del, samo se mi zdi mal brezveze, če sploh ne vem, kaj mu manjka #-o

Lp

Peter
Uporabniški avatar
Saphir
Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: 17 Nov 2004, 16:58
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Saphir »

Za kateri model gre?
So rotorji zbalansirani?

lp,S
fly it like u stole it
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Gre za Walkera Dragonfly no°35 (Z400 brushless izvedba). Takega so imeli pred časom pri Mibo-tu. Zadeva naj bi bila "kopija" Zoom-a.
Evo še slikco:Slika

Glavni kraki so uravnoteženi (pa jih niti nisem še nazaj gor dajal), na repu se pa u bistvu sploh ne znam lotit balansiranja... (do zdaj je delalo :whistle: - kupil že sestavljenega). Imaš kak nasvet?


lp
FAAC
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 28 Mar 2006, 16:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a FAAC »

A ti trese ko natakneš elise repnega ali glavnega rotorja.


Če testiraš samo z zadnjim rotorjem, lahko le ta brez glavnega doseže nekajkrat višje obrate, kot če je obremenjen z glavnim in ga posledično začne trest za znoret.

Še vedno pa sumin na os zadnjega rotorja. Jaz sem imel tako močne vibracije, da so iz ohišja (nosilca ležajev) šraufi ven lezli, držati pa ga sploh nisi mogel. Efet kot da te trese elektrika.
Iščem profija, ki mi pomaga izvesti loop - sem ga že najdu a še ne sreču, tud sreču, pa prej heli razturil.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Uff... na to sem pa pozabil - sem mislil, da ne požene na polno #-o
Zdej sem sprobal na dvorišču (komplet - z glavnimi kraki) in sem ga našponal do vzletne točke in ni nič treslo... kako bo pa v zraku bomo pa vidl, samo zdej ga nism upal pribat, ker sem imel samo ene 3m2 prostora, pa nisem izzival sreče :wink:

Aja, sem zamenjal tudi os repnega rotorja, nosilec je pa itq prilepljen na repno cev :lol:

Upam da bo zdej šlo in da ujamem še kak sončen dan za letenje...


Aja, še to: je že kdo izmed vas dajal kamero na heli? Imam eno wireless varijanto (mislim da je na 2,4gHz), in ima nekje 20g, edino ne vem, kako se bo obnesla zaradi motenj - je varno??


lp
Peter
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Koliko si pa imel skrivjneno gred glavnega rotorja? Na mojem se sploh ne vidi, tudi če kotalim po mizi, ko pa dam na helikopter se pa zelo trese pri vrhu, okrog 5mm. Jutri jo vpnem v vrtalnik, hvala za idejo. Se bo pokazalo če je res gred skrivljena preden kupujem.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Hmm... Jst sem to vedno počel "na uč" - vzel kljunasto merilo (recimo da se smatra za absolutno ravno), pa daš gor os, pa jo počasi vrtiš, pa vidiš, če se kaj ziba... :wink:
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji