FPV quard za daljše polete

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

FPV quard za daljše polete

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Pozdravljeni
Sem nov na forumu, ki sem ga slučajno odkril :o
Skratka sem lastnik quarda SYMA X5C. Stvarca leti in ima "HD kamero". Kupil sem ga za panoramske posnetke nedostopnih lokacij (ljubitelj slapov!)
Ta quard je super za to ceno in nič več. Zadnjič sem ga komaj našel, ker mu je zmanjkalo accu. Nič ne opozori. Samo strmoglavi :x Posnetki so sicer zelo mirni, ampak kvaliteta je zanič!
Sedaj imam željo napraviti nov quad. Cenovno sem omejen, ampak imam dovolj ročnih spretnosti in mali CNC doma. Prijatelj pa imam 3D printer.
Kaj bi želel?
- FPV z dosegom do 500m brez vidne povezave.
- Kvalitetna kamera, ki snema in hkrati bi jo porabil za FPV (vem, da je tu mali delaj, ampak zame ni tako važen. Pridobim pa na teži) GoPro je malček predrag....
- GPS, ki bi v primeru izpada signala pripeljal quard nazaj
- avtonomija tja do 15.minut mirnega letenja
Kaj rabim?
- posnetke v nedostopnih krajih
- posnetke kajakaških spustov. (tu skoraj ni možnosti drugega snemanja. Sem ljubitelj tega športa)

Malček gledam, kaj bi zbral skupaj, pa preden kupim neumnosti raje vprašam izkušenje ljudi, kaj izbrati. Teža? Nimam pojma. Ogrodje bi izdelal iz karbona.
Gledam ta krmilnik: http://www.ebay.co.uk/itm/newDJI-Naza-M ... 41850fa51b
Samo se mi zdi nekaj zelo poceni. Kakšna kitajska kopija, ki niti ne dela?
Kaj naj pazim pri konstrukciji ohišja? Kakšne razdanje med rotorji? Ima kdo načrte za to? solidwork, DXF, ...
Katere motorčke naj uporabim? skratka vesel bi bil čim več informacij!

Vmesnik za prenos informacij o stanju baterije preko videa pa bi si lahko izdelal kar sam.

Hvala in lepe praznike
Simon
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a Krist »

S56JSC napisal/-a:Pozdravljeni
Sem nov na forumu, ki sem ga slučajno odkril :o
Skratka sem lastnik quarda SYMA X5C. Stvarca leti in ima "HD kamero". Kupil sem ga za panoramske posnetke nedostopnih lokacij (ljubitelj slapov!)
Ta quard je super za to ceno in nič več. Zadnjič sem ga komaj našel, ker mu je zmanjkalo accu. Nič ne opozori. Samo strmoglavi :x Posnetki so sicer zelo mirni, ampak kvaliteta je zanič!
Sedaj imam željo napraviti nov quad. Cenovno sem omejen, ampak imam dovolj ročnih spretnosti in mali CNC doma. Prijatelj pa imam 3D printer.
Kaj bi želel?
- FPV z dosegom do 500m brez vidne povezave.
- Kvalitetna kamera, ki snema in hkrati bi jo porabil za FPV (vem, da je tu mali delaj, ampak zame ni tako važen. Pridobim pa na teži) GoPro je malček predrag....
- GPS, ki bi v primeru izpada signala pripeljal quard nazaj
- avtonomija tja do 15.minut mirnega letenja
Kaj rabim?
- posnetke v nedostopnih krajih
- posnetke kajakaških spustov. (tu skoraj ni možnosti drugega snemanja. Sem ljubitelj tega športa)

Malček gledam, kaj bi zbral skupaj, pa preden kupim neumnosti raje vprašam izkušenje ljudi, kaj izbrati. Teža? Nimam pojma. Ogrodje bi izdelal iz karbona.
Gledam ta krmilnik: http://www.ebay.co.uk/itm/newDJI-Naza-M ... 41850fa51b
Samo se mi zdi nekaj zelo poceni. Kakšna kitajska kopija, ki niti ne dela?
Kaj naj pazim pri konstrukciji ohišja? Kakšne razdanje med rotorji? Ima kdo načrte za to? solidwork, DXF, ...
Katere motorčke naj uporabim? skratka vesel bi bil čim več informacij!

Vmesnik za prenos informacij o stanju baterije preko videa pa bi si lahko izdelal kar sam.

Hvala in lepe praznike
Simon
Načeloma za vozit HD kamero z gimbalom je dovolj model velikosti 350-500mm. Važno je, da je mode kar se da tog in lahek.
Za krmilnik vzami DJI naza M lite, ki se ga da po novem posodobit na V2 (Je bil kak dan nazaj podan info glede tega) Z gpsom te pride okoli 150€, je pa z FW4.02 top zadeva, zna se pripeljat domov, lebdi na mestu kot pribit. Za kamero vzameš SJ 4000 ali M10, ki sta pod 100€, kvaliteta pa primerljiva če ne boljša od go pro 3 silver. Imaš pa tudi novi go pro hero za 125€, ki je v bistvu enak go pro 2.
500m daleč je mala malica, dovolj je 5,8GHz 200mW AV set z CP antenama. Dobro je imeti podatek o tvoji cenovni omejitvi.
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a galp »

Zdravo Simon!

Za predstavo si lahko pogledaš kako sem naredil svojo hexo. Na tak način so narejeni skoraj vsi multikopterji z okroglimi cevmi.
https://grabcad.com/library/carbon-fiber-hexacopter-1

73
e.pavlin.si
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Hvala za odgovore
NA na žalost sem kar omejen z sredstvi. 400€ ne smem preseči. Vem, da s tem denarjem ne smem pričakovati čudeža. Je pa res, da lahko skeleton napravim sam.
Glede krmilnika. Tu berem, da je cenovno zelo ugoden naze32 kar dober. Je primeren tudi za začetnika?
Kaj pa RC? Kaj izbrati tu?

Hvala
Uporabniški avatar
SiByte
Tekmovalec
Prispevkov: 274
Pridružen: 20 Mar 2011, 12:46
Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Kontakt:

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a SiByte »

Za začetek je zagotovo najbolj primeren DJI Naza krmilnik, ja pa zelo omejen z dodatnimi funkcijami (za začetek je povsem dovolj, čez čas pa si želiš malo več), koliko sem sam imel izkušnj je APM 2.6 tud preprost za uporabo in ponuja kar veliko dodatnih funkcij.
Tamiya TT-01E | Tamiya NDF-01
3racing Sakura XI Sport
Hitec LYNX 4S @ v1.05
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a Krist »

SiByte napisal/-a:Za začetek je zagotovo najbolj primeren DJI Naza krmilnik, ja pa zelo omejen z dodatnimi funkcijami (za začetek je povsem dovolj, čez čas pa si želiš malo več), koliko sem sam imel izkušnj je APM 2.6 tud preprost za uporabo in ponuja kar veliko dodatnih funkcij.
DJI NAZA ponuja vse, kar potrebuje, z razširitvami pa toliko več. Je pa zadeva enostavna za uporabo. 400€ je dokaj malo. Se pa da zadevo izpeljat. Mogoče ne bo vse top oprema, ampak se da solidno nabrat. Naze 32 ni ravno za to, kar ti želiš.
Uporabniški avatar
SiByte
Tekmovalec
Prispevkov: 274
Pridružen: 20 Mar 2011, 12:46
Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Kontakt:

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a SiByte »

Ja sam če bo želel razširitve bo prvo moral kupit PMU V2 kar znese dodatnih 50€, pol pa še razširitev ki jo bo želel te pa tudi niso poceni. DJI Naza je super sam dobiš za manj € enakovredne oz. še boljše krmilnike :) niso pa tako enastavni, pa tud tako zelo zakomplicirani niso, pogledaš kak dober posnetek pa ti je vse jasno ;)
Tamiya TT-01E | Tamiya NDF-01
3racing Sakura XI Sport
Hitec LYNX 4S @ v1.05
Uporabniški avatar
spikey
Tekmovalec
Prispevkov: 271
Pridružen: 23 Apr 2014, 13:50

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a spikey »

kaj pa kaksen klon? vem da je taki zadevi mal tezje zaupat kamero.... je pa velik cenej.
sicer jaz poznam samo APM, pa nekdo iz foruma ima klon apmja, pa je zadovoljen. stane pa 50eur.
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Odločil sem se za APM. Cenovno je nekje sprejemljiva izgleda pa kar dobra zadeva, kolikor berem.
Kako pa določim motorčke? Verjetno je potrebno prej poznati težo končanega modela? ESC pa isto se izbira po motorčkih. Dosti berem da je tu skoraj obvezen SimonK FW
Ko bom skonstruiral skelet objavim skico.
Aja hvala Galp za link. Bom malo pokopiral tvoje ogrodje. Verjetno ga bom malo raztegnil, da ga naredim bolj togega. Kakšen pa naj bi bil premir tam okoli 400mm?
Uporabniški avatar
SiByte
Tekmovalec
Prispevkov: 274
Pridružen: 20 Mar 2011, 12:46
Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Kontakt:

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a SiByte »

Ali pa BLHeli namest SimonK :) Pri BLHeli lahko spreminjaš par stvari in nato svoje nastavitve zapišeš.
Tamiya TT-01E | Tamiya NDF-01
3racing Sakura XI Sport
Hitec LYNX 4S @ v1.05
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a galp »

S56JSC napisal/-a:Aja hvala Galp za link. Bom malo pokopiral tvoje ogrodje. Verjetno ga bom malo raztegnil, da ga naredim bolj togega. Kakšen pa naj bi bil premir tam okoli 400mm?
Okvir naredi po velikosti propelerjev. Koliko morajo biti propelerji med sabo narazen za tvoj model ti bodo pa povedali drugi, saj jaz nimam dosti izkušenj.
e.pavlin.si
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Ima kdo kakšne načrte, da nebi brez potrebe odkrival tople vode?
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a scrat »

SiByte napisal/-a:Ali pa BLHeli namest SimonK :) Pri BLHeli lahko spreminjaš par stvari in nato svoje nastavitve zapišeš.
Lahko tudi pri simonk...za Chrome obstaja app Rapid Flash.
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Pozdrav še enkrat.
Kaj je bolj smiselno vzeti motorje z manj KV in večje propelerje ali obratno?
Predvsem v smislu daljšega leta in seveda bolj stabilnosti
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a galp »

S56JSC napisal/-a:Pozdrav še enkrat.
Kaj je bolj smiselno vzeti motorje z manj KV in večje propelerje ali obratno?
Predvsem v smislu daljšega leta in seveda bolj stabilnosti
Večji propelerji in manjši kv.
e.pavlin.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Manjši KV zaradi tega da lahko sučeš večji prop. Potem pa velik prop (optimalen) za čimdaljši let, oz. kak inch manjši od optimalnega za stabilnost. To pa se moreš odločit :) :) . Če gre za letenje v močnem vetru itd, se že 1" manjši prop zelo pozna.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

S56JSC napisal/-a:Pozdravljeni
Kaj bi želel?
- FPV z dosegom do 500m brez vidne povezave.
Ali to pomeni da bo quad letel tako, da bo med teboj in quadom fizična ovira (teren, drevje)?
To precej vpliva na izbiro frekvence video linka, posledično RC linka...
LP
Janez
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Mogoče kakšni konkretni predlogi okoli motorja in propelerja? Teža vsega skupaj računam nekaj čez kg
Glede leta. Ja kot sem napisal brez vidlivosti. Let ob slapovih okoli skal, drevja. Beri zelo slabe razmere.
5.8G videolikn zna imeti kar "sive lase", ampak 2.4 pa zna motiti RC sprejemnik (poceni kitajska roba verjetno nima kakih dobrih RF filtrov)
Prav zato še cincam med tema dvema:
http://www.banggood.com/FPV-5_8G-400mW- ... 73439.html
http://www.banggood.com/Boscam-FPV-5_8G ... 17263.html
Eden je 400mW drugi 600mW. Prvi ima dobro hlajenje drugi???? In največja zanimivost oba rabita 220mA
Torej ali ima prvi res porazen izkoristek, ali pa je drugi malček "zlagan". Pozna kdo ta dva oddajnika?
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Dejstvo je da niti 5.8, niti 2.4, pa tudi 1.3 in podobno ne bo šlo direktno za nekimi ovirami. Malo še gre, čisto pa nikoli. Bolj ko greš proti 1.3, bolje bo, nikoli pa ne bo res super za neko gosto/polno oviro, sploh dlje proč. V vsakem primeru, razen pri 5.8, rabiš komando na 433mhz, ki tudi ne bo nesla čisto zadaj... vedno je boljši in tudi bolj varen način, bit v vidni liniji.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Vem ja.... Zato pa računam na odboje in večjo moč....
Ampak prav željo imam snemati zadeve, ki so nedostopne.
Sicer se ne zanašam na to, ampak upam da bo ob izgubi signala GPS dobro opravil svoje delo. Verjetno bi moral še sonar dodati, ampak €€€€€€ :oops:
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Na nedostopnih mestih, ob skalah in podobno, polek tega da je dosti turbulenc zaradi morebitnega vetra ali sunkov termike, tudi GPS ne lovi, tako da se jaz nikakor nebi zanašal nanj. Tudi sonar ti popolnoma nič ne pride prav...

Za zahtevne reči se uporabljajo relejni multiji, ki so v vidnem polju in ti prenašajo sliko okrog ovire...

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Uh, ja, drži.
Na turbolence pa sem prav pozabil. To zna biti draga šola. Bo treba z večje višine vse skupaj snemati.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Tako je, jaz sem letel v grčiji, pri 10m/s konstantnem vetru z 15m/s sunkih z Minibee-jem in en inč manjšimi propi od optimalnih, pa je bilo precej divje ob klifih, kjer se je veter vrtinčil. Na enim mestu je pihal gor, na drugm dol, na tretjem povprek,... in je bila kar borba. V takem nisem upal uporabljati GPS-a ker ne vem ali bi stvar še držalo pri miru in sem se zanašal bolj na atti način in svoje manevriranje.

Nasplošno se izogibam GPSu, če ga res ne protrebujem nujno. Nikoli ne veš kdaj crkne, pa tudi rabiš ga ne, če veš kaj počneš. Posnetek iz zraka je tudi mnogo mirnejši z Atti načinom, zaradi možnosti drsenja z vztrajnostjo...

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Mislim da je projekt precej realnejši če črtaš s seznama zahtevo/željo letenja za ovirami :)
LP
Janez
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Re: FPV quard za dalše polete

Odgovor Napisal/-a galp »

Pa naredimo video link na 70cm. S 5W prideš kamorkoli. :D :D
e.pavlin.si
Odgovori

Vrni se na Multirotorji