Kako in s čim prekriti modele iz penastega materiala

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
matejscek
Začetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: 27 Dec 2005, 19:23

Kako in s čim prekriti modele iz penastega materiala

Odgovor Napisal/-a matejscek »

naj mi kdo prosim pove s kom se še da prekrit let. krilo razen s salotejpom? npr oracover (a jo zalepiš kar na stiropor/ depron in speglaš???) al obstaja še kaka druga varianta?
kdor visoko leta je pilot
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kako in s čim prekriti modele iz penastega materiala

Odgovor Napisal/-a raktivec »

matejscek napisal/-a:naj mi kdo prosim pove s kom se še da prekrit let. krilo razen s salotejpom? npr oracover (a jo zalepiš kar na stiropor/ depron in speglaš???) al obstaja še kaka druga varianta?

1.) Orastick. Pri težavnejših delih si pomagaš z likalnikom, ki ga segreješ ravno toliko, da deluje.
2.) navadne samolepilne folije npr Muflon...
3.) belo lepilo in japonski papir. Pred tem je dobro prebarvat z razredčenim lahkim kitom. Ko ga obrusiš dobiš odlično in nepropustno površino za papir. Nato prekriješ z jeponskim papirjem in razredčenim belim lepilom. Nadaljuješ lahko z barvanjem z za stiropor namenjenimi barvami. V Sch.... iju jih imajo v pršilkah.
4.) Steklena tkanina prepojena z epoxijem ali še bolje poliuretanom, nato pa delo ki pač sodi k obdelavi laminatov.
5.) plankanje z balso




lp
Sašo
Zadnjič spremenil raktivec, dne 04 Jan 2006, 16:22, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Vse vrste folij so uporabne

Samolepilna folija
Samolepilna folija za zvezke
Samolepilna folija za pohištvo

Oracover in pa vse druge termolepljive folije

Vse je odvisno od tega za kaj rabiš in kak rezultat pričakuješ (teža, izgled,)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Je pa dobro, vsaj jaz sem na svojih "stiroporarjih" sčasoma ugotovil, da lepilna folija (naj si bo selotejp ali tapeta) lepše prime in dlje zdrži na modelu, če pred leplenjem prav narahlo stiropor posprejaš z lepilom v pršilki 3M77. (trgovine tipa Prometej ga imajo)
Vendar selotejpa ne nalepiš takoj potem gor, ampak počakaš, da lepilo malce izpuhti...da samo rahlo čutimo pod prstom, da pika...

Zadnje čase se dobi prav lep širok in zelo tanek široki aeroselotejp v rumeni, rdeči, modri, zeleni..barvi in je možno zelo domiselno okrasiti model.
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Mogoče bo kaj v pomoč!

Jan
Priponke
mavrica.jpg
mavrica.jpg (59.9 KiB) Pogledano 11142 krat
matejscek
Začetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: 27 Dec 2005, 19:23

folja

Odgovor Napisal/-a matejscek »

npr. da uporabim faljo ki i je termoskrčljiva... jo prilepim na krilo in popeglam??? (recimo da je krilo iz deprona-votlo). peilepim samo na konceh, čez celo, na sredini...?

tnx
kdor visoko leta je pilot
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Pred leti sem naredil enega majhnega Me 163 iz stirodura in ga prekril direkt z oracover folijo, treba je samo paziti da se dela z čim manjšo temperaturo, a povsod je šlo kar v redu.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
nace
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 21 Dec 2004, 20:59
Kraj: mojstrana

barvni salotejp

Odgovor Napisal/-a nace »

kje se da dobiti barvni salotejp, in koliko stane??
do sedaj sem rjavi salotejp barval, pa se vedno kj olušči

LP nACE
Uporabniški avatar
carcar
Profesor
Prispevkov: 1045
Pridružen: 28 Avg 2005, 08:48

Odgovor Napisal/-a carcar »

Merkur, razne hobi trgovine...modelarske trgovine...komad je okoli 400 sit. O tem je bilo že veliko govora, tako da uporabljaj funkcijo išči :o


lp
_____a.k.a @ Moderator Modeli iz penastih materialov____
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: barvni salotejp

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

nace napisal/-a:....
do sedaj sem rjavi salotejp barval, pa se vedno kj olušči
LP Nace
Pred barvanjem moraš selotejp z zelo finim brusnim papirjem obrusiti, da mu odstraniš lesk. Na tako pripravljen hrapav selotejp barva malce bolje prime in se težje lušči.

LP Mitja
Uporabniški avatar
Ivo K.
Tekmovalec
Prispevkov: 376
Pridružen: 02 Feb 2005, 20:27
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Ivo K. »

Zadnjič sem videl corsaira, ki ga jaz režem na CNC, prelepljenega z lepilnim trakom, ki ga pleskarji in ličarji uporabljajo za zaščito, po domače "abdek trak", nato pa model pobarvan.Res površina ni imela sijaja, je pa zgledalo zelo dobro.
Lep pozdrav

Ivan Kovač
HRASTNIK
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Samo,a ni ta abdek trak malo težji od navadnega selotejpa :-k
Edino barvat se ga pa res lepo da,pa še lušči se ne če ne naneseš preveč barve gor :wink:
yocker
Razpravljalec
Prispevkov: 114
Pridružen: 12 Nov 2006, 23:06

Odgovor Napisal/-a yocker »

Zakaj se naj nebi uporabljala oracover? Likalnik topi stiropor ali se ne prilepi?
Uporabniški avatar
carcar
Profesor
Prispevkov: 1045
Pridružen: 28 Avg 2005, 08:48

Odgovor Napisal/-a carcar »

yocker napisal/-a:Zakaj se naj nebi uporabljala oracover? Likalnik topi stiropor ali se ne prilepi?
Če ti ni pomembna teža modela jo lahko uporabljaš(spet pri pravi temperaturi...) :wink:
_____a.k.a @ Moderator Modeli iz penastih materialov____
nace
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 21 Dec 2004, 20:59
Kraj: mojstrana

odgovor

Odgovor Napisal/-a nace »

v preteklosti sem sam pokril dva modela ta152h in hellcata z tem pleskarskim trakom za zaščitovanje, pa se ob temperaturnih spremembah nemarno razteza in krči izdelek postane mehurčkast eno krilo mi je pa čez zimo zvilo v obliko polmeseca po dosedanjih testiranjih se veliko bolje obnese navaden salotejp ceprav barva slabše prime nanj

LP Nace
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

Dober je navaden rjav pak papir (žakelj za cement).
Na trup ga nalepiš z mešanico belega lepila in 10-20% vode.
Papir mora biti moker, da se potem lepo napne.
Sijaj dosežeš tako, da na osušen papir naneseš tanko plast 30 minutnega epoksija. Da je plast čimtanjša, ga nanašaš z gumijasto rokavico tako, kot si na telo mažeš kremo za sončenje.
Na koncu pa se vse skupaj pobarvaš s tessarolom.

Primer je na combat forumu: viewtopic.php?p=135228#135228

lp

Andrej
Andrejfon
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 14 Apr 2006, 17:04

Odgovor Napisal/-a Andrejfon »

zdravo

Kje pa se dobi stekleno tkanino
v merkurju je nimajo?
Zadnjič spremenil Andrejfon, dne 14 Mar 2007, 08:47, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
2248
Razpravljalec
Prispevkov: 140
Pridružen: 22 Feb 2005, 08:49
Kraj: kranj

Odgovor Napisal/-a 2248 »

Zdravo,

pa še vprašal bi Reaktivca, ki je napisal, da lahko prepojiš tkanino z poliuretanom, kako se to naredi oziroma recept postopka. Kje ga kupi, trgovsko ime, razmerje mešanja in nanašanje...

Lp Grega
DeepSpeeD
msev
Razpravljalec
Prispevkov: 166
Pridružen: 01 Sep 2010, 13:45

Odgovor Napisal/-a msev »

Js bi si pa dekoriral Easyja s folijo Oracover pa me zanima če morda kdo ve kakšno temperaturo naj uporabljam za peglanje folije (mam IR termometer tako da lahko natančno nadzorujem), da bi se folija prijela in da se nebi napele celice elaporja (tisti učinek ribje kože a kko mu že rečejo :D ) ker bo potem grdo :)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

msev napisal/-a:Js bi si pa dekoriral Easyja s folijo Oracover pa me zanima če morda kdo ve kakšno temperaturo naj uporabljam za peglanje folije (mam IR termometer tako da lahko natančno nadzorujem), da bi se folija prijela in da se nebi napele celice elaporja (tisti učinek ribje kože a kko mu že rečejo :D ) ker bo potem grdo :)
Pusti tako kot je, sicer boš imel geometrijsko zavit model in ne bo letelo tako kot mora in boš imel samo probleme z njim.

Če pa že moraš, ga samo spodaj spredaj pri trupu oblepi z barvnim aero selotejpom, da ne bo zaradi pristankov tam spodaj prehitro ves spraskan.
msev
Razpravljalec
Prispevkov: 166
Pridružen: 01 Sep 2010, 13:45

Odgovor Napisal/-a msev »

A tako močno to pritisne skupaj, sem že uporabljal folijo ampak na lesenih modelih, vem da je to pena in da ni tako močno... A da bi pa samo trup zavil v to? Kaj pa če krilo samo povrhu malo pa spodaj (tako recimo 3 cm od robu) Tako da ne bi bilo celo krilo obvito in bi ga zvijalo. Tisti sprednji in zadnji del krila bi pa potem dokončal s selotejpom...Bi bilo to sprejemljivo?
Uporabniški avatar
robin24
Profesor
Prispevkov: 1035
Pridružen: 25 Jan 2007, 17:02
Kraj: Komen

Odgovor Napisal/-a robin24 »

Pozdravljeni!
Ali kdo ve če se da še pri nas kupiti JAPONSKI PAPIR in KJE???
Za odgovor bi bil zelo hvaležen!
LP Robi
Majhna žaba daleč skoči...
Uporabniški avatar
robin24
Profesor
Prispevkov: 1035
Pridružen: 25 Jan 2007, 17:02
Kraj: Komen

Odgovor Napisal/-a robin24 »

:oops: UFF, hvala!
Majhna žaba daleč skoči...
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov