Naze 32

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a bovi »

@matej,
@bray,

kaj pa se uporablja, uporabljata za konfiguriranje minimOSD-ja (za naze32 in sg2.5), poleg arduinota seveda?
KVteamosd Kataventos (multiwii)
MinimOSD (ardu)
MinimOSD-extra (ardu)

Hvala!
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a bovi »

scorpioncek napisal/-a:@bovi

sedaj sem za test dal gor enakoa verzijo to jo imaš sam in vse štima tudi GUI dela, samo ne vem pa kako platko armat oziroma vidit vrednosti komande oziroma odziv na spreminjanje ročic
armat plato, da vidiš v gui-u je, malo delikatno (s propi gor in prižganim quadom).
Vrednost komende urediš s subtrimi, ob tem pa seveda moraš imeti poleg napajane plate (preko usb) tudi napajan sprejemnik (usb ni dovolj)... Morda je najbolje probati s kakšno sprejemniško baterijo, da ne vklapljaš celega quada, če imaš pri tem napajanje z enega reglerja.

Če še potem ne vidiš spreminjanja vrednosti premikanja ročk, potem nimaš prav priklopljeno (če imaš cppm, moraš prej dati v cli-ju feature ppm, da je enabled).
Pa saj ti si itak že letel, a ne? Potem ti arm mora delati...

Sam armam z stikalom na svojem kanalu (in ne z yaw-om). To sem navajen še iz helijev, da če gre kaj po zlu, samo TH (throttle hold) dam (v našem pimeru disarm). Tako sem si priranil marsikateri problem pri kreših, škode je preverjeno manj.
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

sem našel potem težavo, sam nimam cppmja, po defaultu pa je bil cppm vklopljen in ni delala komanda.
Mogoče bo danes kaj več časa pa bom šel malo v zrak probat, da vidim kako se obnese..
Malo sem ga že trimal pri tleh, zgledao vredu.

Bovi, lahko daš še kakšno slikco od zavihka RC control setting da vidim katere funkcije uporabljaš skupaj?
Uporabniški avatar
AirLord
Tekmovalec
Prispevkov: 384
Pridružen: 20 Jan 2012, 19:30

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a AirLord »

scorpioncek napisal/-a:
scrat napisal/-a:Fantje. Nočem bit pameten...samo dajte mi povedat kako vam ne uspe naštelat KK2.0 platke? Zadeva je najenostavnejša in uporabniku prijazna za nastavit...in tudi zelo lepo leti. Ker Naze32 je vseeno malo bolj zahteven za nastavit.
mogoče je pa KK platko težje nastavit, ker naze32 že v štartu ima dobre nastavitve in ne rabiš nič spreminjat...

jaz sem pri KK platki probal ene par nastavitev (pobral iz neta) ker kot začetnik nisem uspel nastavit pidov oziroma testiranja so bila tista katera so lomila roke, pri naze32 pa ni potrebe po nastavljanju, lahko začneš takoj letet...

Ko si naberem izkušenj z letenjem, pa se vrnem nazaj na kk platko (naredil bom še enega quada iz alu palic) in tam poizkušal stvari spreminjat. Recimo da bo malo bolj odporen od kitajske plastike.
Ne paše ravno v to temo pa vseeno.
KK 2.0 platko je resnično lahko nastavit v 5 minutah nimaš kaj delat...
Prvo kar je daj Igain in I limit na recimo vrednost 2 da ne bo ravno na 0 ker zna bit to problem za Aileron in Elevator (oboje vrednosti so za za quad enake) vrednost P gain večaj dokler quad ne začne vibrirati zaradi prevelike vrednosti P, potem rahlo spusti (če dvigneš ali spustiš za eno točko nisi pri tej plati naredil nič vedno moraš spemeniti konkretno za 10 in več, da se kaj pozna....) pri tem imej P limit nizek npr na 20. Ko quad ne oscilira več zaradi prevelikega Pgain oz. je P gain pravilno nastavljen, daj P limit na 1/3 vrednosti P gain. Preizkusi, če vse OK, če vibrira spet malo spusti P gain in P limit nastavi spet na 1/3 vrednosti Pgain. Ko si zadovoljen je to to kar se tiče P. Sedaj mora quad leteti lepo brez vibracij ni pa še vodljiv (ga malo razmetava sem in tja in ga moraš loviti...) to popraviš z I gain in I limit dviguješ ( spet v relaciji I limit 1/3 I gein) dokler nisi zadovoljen z vodljivostjo quada. Ko končaš mora quad mirno leteti npr. ko si v hovru in spustiš ročke moral lepo ostati na tem mestu vsaj nekaj sekund potem ga počasi začne odnašati. Nastaviš še avto level P gain in P limit po isti filozofiji P linit je 1/3 P gain. Pri nastavljenu Yaw-a I gain in I limit ne daš na min vrednost pustiš nekje na 20-30 ker če je na nuli ga začne sukati in nastavljaš po isti filozofiji.
Za FPV dodaš še height dampening in height d. limit spet v relaciji 1: 1/3 za acro pa pustiš pri miru oz na 0

Te nastavitve so preverjene na večih quadih in vedno delujejo odlično. Drugače pa KK 2.0 platko lahko samo pohvalim. Imam 2 kosa že od samega začetka, ko so prišle ven in delujeti brezhibno.

Moja Naze32 (čaka na polici že slabo leto)+ minimaOSD pride na vrsto z zimskim projektom izdelave hexe...
ZephyR clone FWP
Quad MV15 670 FP
Quad MV2 450 FP
QAV250 FP
ET gear: LoggerV3, OSD Pro, Guardian, Eagle eyes GS
RC link:FR Sky,2,4Ghz DHT-U
Video link: TS351+RC305, 5,8Ghz, 200mW,
FatShark base VG
SC2000 PZ0420
NEX-5N; MOBIUS
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

AirLord napisal/-a:
scorpioncek napisal/-a:
scrat napisal/-a:Fantje. Nočem bit pameten...samo dajte mi povedat kako vam ne uspe naštelat KK2.0 platke? Zadeva je najenostavnejša in uporabniku prijazna za nastavit...in tudi zelo lepo leti. Ker Naze32 je vseeno malo bolj zahteven za nastavit.
mogoče je pa KK platko težje nastavit, ker naze32 že v štartu ima dobre nastavitve in ne rabiš nič spreminjat...

jaz sem pri KK platki probal ene par nastavitev (pobral iz neta) ker kot začetnik nisem uspel nastavit pidov oziroma testiranja so bila tista katera so lomila roke, pri naze32 pa ni potrebe po nastavljanju, lahko začneš takoj letet...

Ko si naberem izkušenj z letenjem, pa se vrnem nazaj na kk platko (naredil bom še enega quada iz alu palic) in tam poizkušal stvari spreminjat. Recimo da bo malo bolj odporen od kitajske plastike.
Ne paše ravno v to temo pa vseeno.
KK 2.0 platko je resnično lahko nastavit v 5 minutah nimaš kaj delat...
Prvo kar je daj Igain in I limit na recimo vrednost 2 da ne bo ravno na 0 ker zna bit to problem za Aileron in Elevator (oboje vrednosti so za za quad enake) vrednost P gain večaj dokler quad ne začne vibrirati zaradi prevelike vrednosti P, potem rahlo spusti (če dvigneš ali spustiš za eno točko nisi pri tej plati naredil nič vedno moraš spemeniti konkretno za 10 in več, da se kaj pozna....) pri tem imej P limit nizek npr na 20. Ko quad ne oscilira več zaradi prevelikega Pgain oz. je P gain pravilno nastavljen, daj P limit na 1/3 vrednosti P gain. Preizkusi, če vse OK, če vibrira spet malo spusti P gain in P limit nastavi spet na 1/3 vrednosti Pgain. Ko si zadovoljen je to to kar se tiče P. Sedaj mora quad leteti lepo brez vibracij ni pa še vodljiv (ga malo razmetava sem in tja in ga moraš loviti...) to popraviš z I gain in I limit dviguješ ( spet v relaciji I limit 1/3 I gein) dokler nisi zadovoljen z vodljivostjo quada. Ko končaš mora quad mirno leteti npr. ko si v hovru in spustiš ročke moral lepo ostati na tem mestu vsaj nekaj sekund potem ga počasi začne odnašati. Nastaviš še avto level P gain in P limit po isti filozofiji P linit je 1/3 P gain. Pri nastavljenu Yaw-a I gain in I limit ne daš na min vrednost pustiš nekje na 20-30 ker če je na nuli ga začne sukati in nastavljaš po isti filozofiji.
Za FPV dodaš še height dampening in height d. limit spet v relaciji 1: 1/3 za acro pa pustiš pri miru oz na 0

Te nastavitve so preverjene na večih quadih in vedno delujejo odlično. Drugače pa KK 2.0 platko lahko samo pohvalim. Imam 2 kosa že od samega začetka, ko so prišle ven in delujeti brezhibno.

Moja Naze32 (čaka na polici že slabo leto)+ minimaOSD pride na vrsto z zimskim projektom izdelave hexe...
UU, super navodila, takoj ko sestavim drugega quada bom šel probat z KK platko. rezultate sporočim.
Zgleda res simpl :D
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scrat »

Evo. Tudi sam sem postal lastnik Naze32 plate z vsem kar je pač zraven...4500JPY. 43€+13€ EMS in v treh dneh v rokah :)

Zadeva je top, ker karkoli želiš spremeniti ti ni potrebno vsakič repgrogramirati in ponovo nalagati hex fileja..ampak vse v CLI-ju nastaviš.

Žal mi Harakiri na rev5 plati ne deluje...včeraj že imel ibunge glede tega...sm mislil, da sem že uničil plato. No ampak boot pina sta pomagala. Sem se že nekaj naučil.

Sedaj pa samo info. Kako imate nastavljene nastavitve za BARO....meni, ko ga vključim quad vrže v luft za 10m potem skoraj izklopi motorje in pade za 12m in spet nabije....pri multiiwi je to delovalo bolje. Imam pa Baseflight FW gor, ker Harakiri še ne deluje.

Thx!
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

@scrat dobrodošel :lol:

jaz imam še verzijo 4 (belo platko) imam pa enake težave z Baro kot ti. Ni pa bilo še časa da bi se igral in iskal vzroke. Sem raje samo letel brez baro.

Sporoči če boš kaj zvedel glede baro
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scrat »

No jst sem včeraj še nekaj ugotovil...okvir, ki sem ga nalimal v temo pokažite svoje mcopterje...je imel preveč vibracij in sem moral imeti PID-e nastavljene zelo nizko...Pitch/Roll P je bil max na 4 in je še vedno voblal...ugotovil sem, da sta srednji plati kateri držita boom-e zelo mehki čeprav naj bi bili izdelani iz glassfiber-ja...potem sem zamenjal srednje platke, ki držita roke od mojega starega quada in sedaj imam P na 6 pa še vedno ne vobla in tudi občutek je bolj locked in...ter odzivnost je boljša.

Mogoče bo zdj baro bolje deloval, ker ni več toliko vibracij na Acc.

V glavnem čudno mi je bilo, da sem moral spustiti PID-e skoraj pod default vrednost...enako je bilo z prejšnjo plato, ki je šla v "cugrunt". No menjava plat se je obrestovala. Tko, da zdj leti k pr norcih dobr. Res pa je, da ima tale Naze32 toliko nekih nastavitev...in bom rabil kar nekaj časa, da jih pogruntam.

Najbolj všeč mi pa je, da ni potrebno vsakič znova nalaga hex file-ja, če želim kaj spremeniti 8)
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scrat »

Samo v info, da je sedaj, če uporabljate baseflight FW na naze32 je najbolje uporabljati Baseflight configurator v Google Chrome-u. Je še enostavnejši kot baseflight gui...pa še nova verzija baseflight gui-ja se mi stalno sesuva.
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

@scrat

si kaj poštudiral glede BARO težave?

Katere OSD uporabljate na naze32 in kam (kater kanal) se priklopi če imaš tudi GPS gor?
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scrat »

scorpioncek napisal/-a:@scrat

si kaj poštudiral glede BARO težave?

Katere OSD uporabljate na naze32 in kam (kater kanal) se priklopi če imaš tudi GPS gor?
Nisem še uspel letet odkar sem dal gor verzijo 464, ki naj bi imela spet staro "matematiko" glede barometra. Tko, da upam, da mi ta teden rata. OSD itak priklopiš med fpv kamero in video oddajnik.
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

Aha, super, poročaj, da vidim če je kaj drugače.
FPV praviš med kamero in oddajnik, kaj pa del za odjem podatkov? na 5 in 6 kanal (če imaš na 3 in 4 GPS)?
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a bray »

OSD priklopiš na Tx pin, če imaš takega z mavlink-om. Mavlink protokol moraš izbrati tudi v nastavitvah za telemetrijski port (Tx,Rx). Lahko pa uporabiš tudi OSD, ki deluje z multiwii protokolom....tak je recimo firmware za minimosd od KVteam.
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

KJe nabavljate minimosd?
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scrat »

Najbolje kar hobbyking. Zelo poceni pa sedaj so še novo verzijo dali ven in baje je dobra.

Samo v info. Ker imam jaz rev5 platko, Harakiri še ni 100% stestiran na njej...imam baseflight FW. Z najnovejšo verzijo, ki je sedaj na github-u je tudi position hold in return to home delujeta. In sedaj se da preko Chrome configuratorja flashnit platko.
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

To je ta minimosd?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... odule.html

Mislim da se platke bile drugačne, sedaj pa takega ne najdem na HK...
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a bray »

Minim OSD ni enako mini OSD. ;)

To je to...
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _v1_1.html

Se pa da dobiti na ebayu še malo ceneje. Razlika med v1.0 in v1.1 pa je v napajalnem delu.

MinimOSD pobira podatke iz samega kontrolerja (MAVlink ali multiwii serial protocol) zato omogoča prikaz večih parametrov (poljubna konfoguracija preko OSD Config programa) in ne potrebuje svojega GPS sprejemnika.
Tisti mini osd in izpeljanke pa lahko prikazuje samo osnovne podatke...napetosti, hitrost, višino, čas in ponavadi še tok, če ima tudi tokovni senzor. Deluje neodvisno od flight kontrolerja.
Osnova vseh teh OSD sistemov pa je čip MAX7456 in v večini primerov atmega328.
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
Uporabniški avatar
AirLord
Tekmovalec
Prispevkov: 384
Pridružen: 20 Jan 2012, 19:30

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a AirLord »

ZephyR clone FWP
Quad MV15 670 FP
Quad MV2 450 FP
QAV250 FP
ET gear: LoggerV3, OSD Pro, Guardian, Eagle eyes GS
RC link:FR Sky,2,4Ghz DHT-U
Video link: TS351+RC305, 5,8Ghz, 200mW,
FatShark base VG
SC2000 PZ0420
NEX-5N; MOBIUS
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a bray »

? #-o
A ta tvoj link je boljši? ;) Fantje dejte mal prebrat kaj se dogaja v temi preden pišete. Že tako je en kup balasta v temah.
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scrat »

Pa res. Jaz tudi ne najdem več minim OSD na HK-ju? Čudno. Pa prejšnji teden sem zadevo še videl.
Uporabniški avatar
AirLord
Tekmovalec
Prispevkov: 384
Pridružen: 20 Jan 2012, 19:30

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a AirLord »

@ Bray
Se opravičujem, ni bilo mišljeno tako, sem toliko časa iskal link, da si že ti vmes odgovoril, jaz pa za tabo ne, da bi vedel za tvoj prispevek. Seveda gre za isti OSD.
ZephyR clone FWP
Quad MV15 670 FP
Quad MV2 450 FP
QAV250 FP
ET gear: LoggerV3, OSD Pro, Guardian, Eagle eyes GS
RC link:FR Sky,2,4Ghz DHT-U
Video link: TS351+RC305, 5,8Ghz, 200mW,
FatShark base VG
SC2000 PZ0420
NEX-5N; MOBIUS
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scrat »

Lahko potem vprašam na katere pin-e na naze32 platki priklopiš minimOSD? Hvala.
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a bray »

scrat napisal/-a:Lahko potem vprašam na katere pin-e na naze32 platki priklopiš minimOSD? Hvala.
Par postov višje sem že pisal o tem. Priklopiš ga na pina Tx in Rx (dva pina na sredini Naze32 platke), ki sta v bistvu deljena z USB konektorjem. Načeloma pa za MAVlink v kombinaciji z Naze32 potrebuješ samo dve žici...Tx in GND, ker komunikacija zaenkrat poteka samo v eno smer. Ko armaš multikopter začne na Tx pin pošiljati MAVlink podatke. Pogoj je seveda da v konfiguraciji za teleport (CLI) izbereš mavlink protokol. Za KVteam OSD firmware ni treba nič nastavljat, ker deluje z multiwii serial prokolom, ki se po defaultu uporablja za osnovne nastavitve z multiwiiconf, baseflightgui, chrome baseflight,...
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

še eno vprašanje

BT modula in GPSa ne moreš hkrati uporabljati ali se motim?
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Re: Naze 32

Odgovor Napisal/-a bray »

scorpioncek napisal/-a:BT modula in GPSa ne moreš hkrati uporabljati ali se motim?
BT in GPS lahko. GPS se priklopi na pina 3=Tx in 4=Rx na stranskem konektorju kamor se drugače priklopijo signali iz sprejemnika. Težje pa BT in OSD hkrati, ker se priklopita na iste pine (Tx in Rx). Čeprav bi tudi to šlo.
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
Odgovori

Vrni se na Multirotorji