Krmiljenje višine pri 3D pobočnem jadralnem modelu

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Odgovori
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Krmiljenje višine pri 3D pobočnem jadralnem modelu

Odgovor Napisal/-a Krist »

Zdravo!
Trenutno se poleg ostalih projektov ukvarjam z manjšim 3D jadralnim modelom razpona 1500mm.
Po brskanju po spletu sem našel eno zelo dobro rešitev.
http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... tcount=549

Moja varianta je uporaba heli jermena. Recimo jermen od HK500 ali protosa. Pri protosu se mi dopade to, da je daljši (drugačen pogon od ostalih heli modelov).
Potem bi preprosto zrisal 2 zobnika v ustreznem merilu, en bi šel na servo, drugi na os višinskega krmila. Za napetost jermena bi uporabil šponerje od heli modela.

Pri prvi varianti se mi dopade preprostost izvedbe, mehanski expo in neomejenost pri postavitvi servomotorja. Pa tudi natančnost hodov okoli centra (+10 in -10°)
Pri drugi pa to, da bom preizkusil nekaj svojega. Je pa hiba dolžina jermena, čeprav sem našel tudi jermene na metre. Ena od idej je tudi, da uporabim jermen razrezan na dva dela, vmes pa dam jekleno pletenico in kak šponarček, da ostane zadeva kar se da napeta.
Kaki predlogi?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Krmiljenje višine pri 3D pobočnem jadralnem modelu

Odgovor Napisal/-a Krist »

Za tole gre..
CHILLI 3Da.png
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1070
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Re: Krmiljenje višine pri 3D pobočnem jadralnem modelu

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Fajn zadeva,

koliko sem gledal to temo, ki je povezana vidim, da je ponavadi problem težišče.
Če boš imel jermenski pogon ti zna to precej obtežit rep. Drugače pa probat ni greh.

Zgleda, da se boš lotil lesene konstrukcije, tako da bi verjetno v notranjosti lahko speljal 'push-pull' ali celo 'pull-pull' povezavo in željene kote dosegel z dolžino ročic.
Tako, kot se to prakticira pri f3p modelih. To je moje mnenje po liniji najmanjšega odpora.

Drugače pa je takšno letenje z jadralci nalezljivo, medtem ko me motorno 3d letenje sploh ne gane. Mogoče tudi zaradi narave pobočij v naših krajih, ki glih ne dopuščajo jadranja če ni konkretne sape. Z modelom te UL sorte pa bi se dalo kar precej naletet.

Z zanimanjem spremljam kaj se bo izcimilo iz te teme.
RC Addict!
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Krmiljenje višine pri 3D pobočnem jadralnem modelu

Odgovor Napisal/-a Krist »

Upam, da bo napredek v kratkem, dejansko imam že 70% modela narisanega. Pri trupu mi manjka notranjost, višina je zrisana, smer tudi pri koncu. Bo lesen, ker ganajraje uporabljam. Razmišljam še, ali bi površine poplankal, ali pustil, da se vidijo rebra. Bo pa večji del modela iz lahke 3mm vezane plošče, predvsem cena tu odloča. Slabih 5€ je 1200X300mm vezana plošča, medtem, ko je balza dražja pa še izkoristek materiala pri razrezu je nižji na račun odmika delov od roba materiala.
O sami trdnosti konstrukcije in obdelavi materiala ni kaj reči. Dobro naluknjan 3mm šper ima podobno maso, kot malenkost trša 3mm balza brez olajšav.

Ravno to sem učeraj ugotavljal, da pri nas je malo pobočij, sploh na dolenjskem. Tak model pa je namenjen letenju okoli ušes pri sapici.

Glede pogona bom verjetno šel na prvo varjanto. Smer pa pull-pull. Elektronika čim bolj v nos, lipo in ubec za napajanje in to je to. Barve tudi določene, oranžna in transparentno modra ( v primeru, da se vidijo rebra).
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Krmiljenje višine pri 3D pobočnem jadralnem modelu

Odgovor Napisal/-a Krist »

Zrisal še klasični pogon višine z vagico. Za vsaki primer.
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Krmiljenje višine pri 3D pobočnem jadralnem modelu

Odgovor Napisal/-a brejker »

Oblika smernika ostaja ista? :-k
www.okarbon.eu
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Krmiljenje višine pri 3D pobočnem jadralnem modelu

Odgovor Napisal/-a Krist »

brejker napisal/-a:Oblika smernika ostaja ista? :-k
Ja, zakaj sprašuješ?
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike