Pomoč za diplomsko nalogo

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Odgovori
MMerci
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 19 Apr 2012, 14:00

Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a MMerci »

Živijo,
Sem Maja, študentka arhitekture. Za diplomsko nalogo imam tematiko športnega letališča. Moj idejni načrt obsega tudi modelarsko delavnico in prostor za izpust.
Pišem pa zato, ker potrebujem par informacij iz prakse glede modelarstva. Zanima me ali je boljše, če je prostor za izpust in letenje z modeli boljši v zavetrju ali na odprtem. In kakšne so želje modelarjev oziroma na kaj moram biti pozorna pri planiranju.
Hvala za pomoč.
Maja
Uporabniški avatar
kanja
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 13 Okt 2007, 22:28
Kraj: okolica Lenarta

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a kanja »

Glede prostora za letenje je vsekakor boljše, če je na odprtem-čim manj turbolenc tem boljše.
zakon je vse, kar leti po zraku
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1085
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a miharix »

Pozdravljena
MMerci napisal/-a: prostor za izpust.
Imaš v mislih vzletno/pristajalno mesto ?
Vzletanje/pristajanje je sicer ponavadi lažje v mirojočem zraku, a prehod iz zaveterja v veter in obratno je lahko včasih prav zanimiv.
Tako "zabavo" imamo ponavadi, ko piha veter, okrog piste pa je visoka koruza. Predvsem velja to za lahke modele, ki so bolj dovzetni na sunke.

Mogoče še ta info: Obstaja tudi posebna panoga modelarstva "Indor modeli" kjer se leti v dvoranah.
aja pa, ko boš načrtovala ne pozabi na visoke zaščitne ograje za gledalce.

Pa ko boš začela z risanjem pripopaj sem še kako fotko napredka/končnega načrta/makete. :)
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

+1 za maksimalno odprt prostor. Zavetrje verjetno bolj ali manj ni izvedljivo, ker ga moraš narediti v zraku, ne le 2 metra pri tleh kot si zavetrje predstavljamo mi ki tlačimo samo zemljo. :)
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

MMerci napisal/-a:Živijo,
Sem Maja, študentka arhitekture. Za diplomsko nalogo imam tematiko športnega letališča. Moj idejni načrt obsega tudi modelarsko delavnico in prostor za izpust.
Pišem pa zato, ker potrebujem par informacij iz prakse glede modelarstva. Zanima me ali je boljše, če je prostor za izpust in letenje z modeli boljši v zavetrju ali na odprtem. In kakšne so želje modelarjev oziroma na kaj moram biti pozorna pri planiranju.
Hvala za pomoč.
Maja
Garaža za hranjenje kosilnice in ostalega orodja za urejanje piste ter okolice. Iz izkušenj vem, da je boljše te stvari imeti ločene. Manj ljudi, ki jo porablja manj možnosti da se pokvari in kregarijo.

Klopca, stoli, da se lahko kam vsedeš. Kamin ali prostor, da se kaj speče.

Drog z klobaso, ki kaže smer vetra.

Tabla na kateri se beležijo frekvence na katerih se leti (pod vprašanjem glede na to, da je večina na 2.4)

Sončne celice na strehi z akumulatorjem za polnilce, če modelarski prostor nima elektrike.

Koš za smeti.

V delavnici osnovno orodje za manjša popravila.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
MMerci
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 19 Apr 2012, 14:00

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a MMerci »

Modelarji ste zakon!
Vse informacije mi bodo zelo prav prišle. Najlepša hvala vsem za odgovore. :)
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Modelarska pista naj bo obrnjena v isto smer kot glavna pista, da pri vzletih in pristankih ne pride do križanja. Razdalja med pistama naj bo kar se da velika.
Če bo modelarska pista asfaltirana mora biti zraven tudi travnata pista za pristanke letal brez podvozja.

Čista eksotika bi bil asfaltiran ali travnat (po možnosti z ograjo obdan) krog za letenje z modeli v razredu F2A, F2B (VIDEO), F2C. Ampak kot rečeno, to je pri nas popolna eksotika.

Tudi mene zanima končen rezultat. Če ni v nasprotju s pravili izdelave naloge lahko objaviš tudi kakšno vmesno fazo v razvoju (če upaš :wink: )
LP
Janez
MMerci
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 19 Apr 2012, 14:00

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a MMerci »

Evo pripenjam tlorisno varianto postavitve modelarske steze. Pa me zanima ali je taka postavitev preblizu letalske steze (vzporedna najmanjša oddaljenost cca 168m). Proti zahodu ni omejitev, ker je le travnik.
Priponke
situacija.jpg
situacija.jpg (69.04 KiB) Pogledano 3703 krat
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a sasos »

Ker gre očitno za letališče v Divači, odgovor ni tako enostaven.
Teoretično in z mnogo omejitvami in/ali kočljivimi situacijami ter z majhnimi modeli ta razdalja mogoče zadostuje.

Za resno modelarsko letenje pa je vse, kar je bližje od 500m problem. Idealno bi bilo 1000m.
MMerci
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 19 Apr 2012, 14:00

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a MMerci »

Hvala za informacije.
Morda veste ali je obstojeca modelarska steza - v Divaci - sploh kaj v uporabi? Nekajkrat sem bila na letaliscu ampak le redkokdaj videla koga izmed modelarjev.
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1085
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a miharix »

Kako napreduje diploma ?
Že končan kak 3D render, maketa... ? ?
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
MMerci
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 19 Apr 2012, 14:00

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a MMerci »

Gre proti koncu. Renderji, koncne makete so na spisku. Zaenkrat pa pripenjam delovno maketo s postavitvijo hangarjev in povezovalne poti. Gre za idejo združevanja različnih uporabnikov prostora, kjer se preko povezovalne poti odpirajo pogledi na letališče in notranjost hangarjev kjer so shranjena letala. :)
Priponke
IMG_4268.JPG
IMG_4268.JPG (78.3 KiB) Pogledano 3255 krat
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a sasos »

Lepo. In kje je končala modelarska steza?
jozy
Razpravljalec
Prispevkov: 91
Pridružen: 02 Feb 2012, 22:45
Kraj: Domžale

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a jozy »

Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1085
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Pomoč za diplomsko nalogo

Odgovor Napisal/-a miharix »

Čestitke za diplomo. =D>

Kdaj se bo začela prenova letelišča po tvojih načrtih? :)

Imam pa eno pripombo:
Res, da sem sicer bolj na hitro preletel in zato morebiti spregledal, a nikjer ne vidim omembe našega foruma. Vsaj med internetnimi viri bi ga pričakoval.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike