Predelava avtomobila igračke na RV

Moderatorji: jannyy, mihec87, DobnikarA

Odgovori
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Predelava avtomobila igračke na RV

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Imam LRP Shark Buggya, vendar mi je tega škoda, da ga mulc uniči (predvsem poškodbe od zaletavanja)... #-o

Zato bi rad v RV igrački avtomobila, ki je sedaj neuporaben (največja pomankljivost so AA baterije in pa seveda ker se avto premika relativno počasi), zamenjal vso elektroniko z pravimi RV komponentami. O:)

Imam vso potrebno elektroniko: oddajnik, sprejemnik, servote, baterije, Speed 400 motorček iz EasyStara in pripadajoči krmilnik, ki je prilotan kar na sam motorček.
Me pa muči ena stvar, ker s samimi RV avtomobili, razen vožnje Sharka, nimam nobenih izkušenj.

Če ne bi pogrešal vzratne vožnje, se lahko uporabi kar originalen regler?

Če bi torej originalni motor zamenjal z Speed 400 in dal gor zobnik od tega motorja, ki je trenutno noter, bi to verjetno bilo preveč obratov za avto. Zato bi bilo treba dati gor kakšen reduktor? :-k
Kako to izgleda in kje se to da dobiti? Kako ugotoviti/izračunati, kakšen reduktor vgraditi?

Ima kdo izkušnje s tem? Prosim za pomoč!
Hvala vsem za odgovore!
Zadnjič spremenil Rixy, dne 20 Sep 2009, 20:25, skupaj popravljeno 1 krat.
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Tak se zgodi, če nekdo piše nekaj na pamet. #-o

Razdrl sem stari avto in ugotovil, da ima nekakšen prenos že izveden...
Sicer je za Speed 400 oz. Permax 400 malo premalo prostora, bo treba rezati plastiko in zadeve malce prirediti...
Razmišljal sem tudi, da bi nabavil Permaxa 280, ki je verjetno manjši, seveda pa tudi manj zmogljiv.

A mi lahko kdo pove, kakšne velikosti je motorček Permax 280 6V (obseg, dolžina) in kakšne so njegove performanse (in Permax 400 6V)? Zanima me tudi debelina (premer) osi.

Hvala!
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Heh. Jaz sem tudi bil presenecen ko sem razdru svojo igracko. Ja obicajno se v njih nahajajo motorcki velikosti 280. Sedaj stanje bi se lahko izboljsalo z dodatkom mocnejsega v tej kategoriji imas pa 400tko. Mislim da bos prej obupal kot pa kaj predelal(vsaj jaz sem nad svojim). Resitev bi mogoce bila ze samo v zamenjavi elektronike, motor pa pustiti isti. Lahko se pa ozres tudi za brezkrtacniki.

EDIT: a imaš doma kljunasto merilo pa izmeri premer osi jah predeloval boš če že boš toliko časa dokler neboš prišel do pravega razmika z pogonskim zobnikom. še zmeraj mi pa nakbolj roji po glavi kakšen brezkrtačnik v velikosti 280 z kombinacijo ustreznega regulatorja, saj se bo tu dobilo veliko moči in hitrosti. Paziti boš moral potem ker bodo začeli biti zobniki preobremenjeni in jih bo lahko poglodalo. :lol:
Slika
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Obupal?

Kaj pa je en servo in en motorček vgradit? :praskam:
Vse kar rabim je olfa nožek, palični brusilnik, par šraufov in sekundno lepilo...
No, pa malo sreče. ;)

Če se mi bo dalo, bom zadevo kaj poslikal in pokomentiral.
Če sploh koga to zanima... :-k
Mali-ooo
Razpravljalec
Prispevkov: 53
Pridružen: 10 Feb 2009, 23:39

Predelava

Odgovor Napisal/-a Mali-ooo »

Jaz bi ti priporočal da menjaš vso elektroniko razen motorčka. Poskusi kako je hiter in če to ni dovol daj noter kako močnejšo 280. Predvsem da ma delavno napetost nekoliko manjšo (tam nekje 6V). Poskusiš lahko tudi z kakšno celico več v akupaku.

Brezkrtačniki in drugi premočni motorčki pa bojo uničli zobnike in bo zabave kar hitro konec.

LP Mario!!!
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Ja, elektronika bo vsa druga - tak je v planu.

Prvo kar bom naredil je to, da bom izmeril napetost, ki pride na obstoječi motorček, če je sploh kompatibilno z napetostjo, ki jo da ven ragulator, ki ga mislim dat noter. Na motorčku žal ni nobenih oznak, zato bomo malo eksperimentirali...

V originalu so v avtu 4 AA baterije po 1.5V, to pa pomeni 6V. Po vsej verjetnosti je motorček tudi 6V. Accu packe imam pa vse 6-cellične (od LRP Sharka), torej 6x1.2V=7.2V in te bom tudi uporabil.

Aja, tako mimogrede, se da na oddajniku kako omejiti ročico za plin (avtomobilska Graupner ali pa na MX12)? Če bi recimo na maksimum preveč "letelo", da bi nekako nastavil, da ko ročico pritisnem do vrha oz. do max., da da plin samo do pol?
Mali-ooo
Razpravljalec
Prispevkov: 53
Pridružen: 10 Feb 2009, 23:39

Predelava

Odgovor Napisal/-a Mali-ooo »

Na mx12 bi se moglo dat nastavit. Uporabi funkcijo end point anjust. Glej samo da uporabiš regulator ki nima automatic setup (kaki LRP A.I. serija).
Torej uporabi regulator, ki se nastavlja z kakšnim šalterčkom.

Prvo nastaviš regulator, pol pa nastaviš na komandi tako da zmanjšaš končni odmik kanala (end point).

Upam da sem kaj pomagal.

LP Mario!!!
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Ja moj model je "opasno" grajen zato bi ga bolj tezko predelal. Torej za tvojega ne morem vedeti kaksen je. Moj lahko tece na 8x1,5V tako da je kar huda rec ze v osnovi in ima veliko hladilo telo na elektroniki in motorju. Problem je ker ne morem brezstopenjsko pospesevati ter lepo mehko zavijati. Ja servo ima tudi zagamano narjeno eno veliko skatlo, ki je kar zalimana na ohisje.
Slika
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Avto je takšen, le barva je drugačna: klikni tukaj!

Bil sem pozitivno presenečen, ker takšne igračke ponavadi niso bogvekaj, plastik fantastik, ampak tale je za malenkost boljši.

Ima gumijasta kolesa/gume (ne plastična), ki so znotraj votla, uležajena kolesa, čeprav so ležaji plastični (ampak vsaj so, ker pri nekaterih imaš samo luknjo in skozi os in to je to)...

Sedaj čakam še regulator, morda si ga bom sposodil kar pri Sharku in pa en dan za predelave, pa bi zadeva morala (vsaj koliko toliko) špilati.

Glede na to da z RV tehniko nimam praktično nobenih izkušenj, imam pa ideja in volja, pa včasih kakšne biserne ideja za rešitve, bi to moralo iti kar hitro, ko se bom enkrat spravil zraven...
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Evo, ravno danes sem uspel ponovno priti do časa, da sem se v
usedel k avtu in ga dokončal, vmes sem dobil še avtomobilski regulator z zavoro, nisem pa še naštudiral, kako deluje, oz. če se da vklopiti še vzratna. Regulator je pa ta - klikni tukaj.

V avto sem vgradil kompletno novo elektroniko, isti je ostal le pogonski motor, katerega zaradi komplicirane vgradnje Speed 400 (še) nisem izvedel... Morda kdaj drugič...

Sicer tudi s tem motorjem gre avto dovolj dobro za kakšnega začetnika.

Vmes sem imel probleme s servo motorčkom za smer, ker je imel prevelik korak, krmilo pa ni imelo tako velikega hoda in ga je na koncu zablokiralo, posledično pa ga je presililo in je počil. #-o
Potem sem ga zamenjal z večjim in malce drugače izvedel povezavo, da ne gre presiliti servota.

V bistvu bi moral ali:
1. bližje vgraditi servo (kar je praktično nemogoče),
2. omejiti hod servota že na oddajniku (kar verjetno je možno).

Moram malo naštudirati nastavitve oddajnika, ki pa bo v prihodne verjetno kar MX-12.

Če ima kdo kakšno idejo, kako na MX-12 nastaviti manjši hod servota ob največjem odmiku ročice, recimo 75% hoda servota pri polnem odmiku ročice v eno smer, je dobrodošel, da to napiše.

Drugič bom pa dal gor še kakšne fotke avtomobila in predelve, da bo tema kompletna. :)

V prihodnje pa že nova ideja za predelavo štirikolesnika iz RC igrače na modelarski RC! #-o
Dr. Kuščer
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 21 Okt 2009, 17:22
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a Dr. Kuščer »

"vmes sem dobil še avtomobilski regulator z zavoro, nisem pa še naštudiral, kako deluje, oz. če se da vklopiti še vzratna. Regulator je pa ta - klikni tukaj."


Na spletni strani od trgovine Mantua Model so pri omenjenem reglerju napisane funkcije in sicer: Naprej/zavora V
lp
Dr. Kuščer
mawoziran
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 28 Apr 2010, 19:31
Kraj: Guštanj

Odgovor Napisal/-a mawoziran »

Pozdravljeni.

Sem nov v tej temi . Do sedaj imam izkušnje samo z HLG jadralci , torej o el. motorjih in regulatorjih nimam blage veze. Predelal bi star avto (bil je na kabel) , za vožnjo po dvorišču (raven, gladek asfalt , ploščice). Motor bi pustil takšnega , kot je (made in Mehanotehnika , potegne nekje 8A) . Za smer bi uporabil HXT 900 servo , ne vem pa kako je z regulatorjem. Ali bi bil tale http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=65437 pravšnji? O nekih ovojih sem že nekaj slišal , ne vem pa kaj to je?

Lp , Matjaž.
Odgovori

Vrni se na Modeli z elektro pogonom