Priprava fotoaparata na slikanje iz višin

Fotografiranje z modelom iz zraka

Moderator: Pisaneli

Odgovori
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Priprava fotoaparata na slikanje iz višin

Odgovor Napisal/-a luigidon »

zivjo!
Tole bo šlo v zrak:) Mi je včeraj JureHB povedal, kje ga imajo in sem ga šel takoj iskat, ampak sem dobil zadnjega iz izložbe...Tako, da.....

Naj bi bil pa v drobovju isti, kot od Miha, na tem je le drugo ohišje in druga firma. S fotkami iz stanovanja sem zadovoljen, prav tako z videom, bomo vidli, kako bo v zraku. Čimprej ga bo treba pripravit na daljinsko fotkanje, potem pa škljoc, škljoc.....

lp
matjaz
Priponke
rimax.jpg
rimax.jpg (48.92 KiB) Pogledano 4464 krat
Zadnjič spremenil luigidon, dne 14 Jan 2005, 15:02, skupaj popravljeno 1 krat.
---------------------
:D
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

No, takole dan je minil in zaenkrat sem skupaj nabral potrebni material za slikanje iz višin. Jutri pa naredim še proženje pa bo.

Na komando sem si vgradil stikalo. Pa razmišljam, da bi si raje vgradil kar tipko. Drugače sem pa vzel navadno preklopno stikalce, ki se mi valjajo doma po predalu. Nanj sem nalotal dve žički, ti dve žički sem priklopil potem na 5 kanal. Ker pa imam v letalu 4 kanalni sprejemnik je bilo potrebno nekaj naredit. Zato sem zmiksal 5 in 4 kanal skupaj. Tako, da prožim lahko preko leve ročke ali pa preko stikala. Bolj točne nastavitve bom naredil jutri, ko bom prilimal servo na fotkiča, ampak tipka je takšna kot pri miški in lepo klikne ko jo pritisneš.

Bil sem v dilemi ali pustiti notri original baterije,ki sta 2x AA ali peljat ven dve žički in ga priklopit na pogonske baterije. Poraba toka naj nebi bila velika. Ker pa v tem letalu vozim konionke, sem šel tehtati. Kaj je lažje. Dve konionki+foto+original baterije ali 7xGP110+foto+priklop na GP. In pridejo konionke z original baterijami 30 gramov lažje, tako, da sem se odločil, da obdržim kar navadne baterije. Morda jih bom zamenjal za AAA. Sem pa nekje videl nekakšne adapterje iz AAA v AA. Ampak vprašanje če nebi potem prišel na isto težo. Če ne bo šlo drugače, bom pa nekako žike nalotal, pa preko konekorja gor dve bateriji. Morda bi v upoštev prišle tudi kakšne modelarske baterije, GP ali KAN itd.....

V glavnem jutri računam, da dokončam situacijo, potem bomo šli pa v zrak, ko bo kaj vremena, čeprav ne kaže nič dobro. Pri nas je bila cel teden megla, da si komaj kaj videl....Baje je po ostali Sloveniji svetlo sonce.....

lp
matjaz
---------------------
:D
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

Ko sem nabral ves potreben material se je bilo potrebno le še lotit dela. Nisem kompliciral, ampak sem šel kar v podobno zadevšno kot Miha.
Priponke
Takole pa izgleda končni izdelek. Zdaj pa samo še nekaj časa, da grem v zrak pa bo....
Takole pa izgleda končni izdelek. Zdaj pa samo še nekaj časa, da grem v zrak pa bo....
IMG_5781.JPG (21.07 KiB) Pogledano 4401 krat
Takole paše fotoaparat notri, na milimeter. Servo sem prilepil s sekundnim lepilom in pa privijačil na za to prilepljene ploščice...
Takole paše fotoaparat notri, na milimeter. Servo sem prilepil s sekundnim lepilom in pa privijačil na za to prilepljene ploščice...
IMG_5780.jpg (18.13 KiB) Pogledano 4401 krat
Najprej sem naredil škatlico v katero paše fotoaparat....
Najprej sem naredil škatlico v katero paše fotoaparat....
IMG_5776.jpg (19.71 KiB) Pogledano 4401 krat
---------------------
:D
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

Aparat bom prožil s pomočjo 9 gramskega servota za 10 evrov. Na komandi sem si naredil stikalo, preko katerega prožim. Ker pa imam na sprejemniku samo 4 kanale sem tako zmiksal 5 kanal na 4. Tako, da lahko prožim tudi s pomočjo leve ročke.
Odklon servota sem nastavil ravno toliko, da lepo pritisne na sprožilec, da se ne bo preveč matral in pritiskal tja kamor se ne da.

Na koncu pa še teža. Okleval sem ali naj fotoaparat priključim kar na pogonske celice. POtem bi moral tam dvema celicama narediti priključke kamor bi dal fotoaparat. Ker je pa to možno sam oz niMH, jaz pa v mojem letalu vozim konionke, sem šel tehtati. Teža fotoaparata in 7XGP 1100 pride 240 gramov se mi zdi, če dam na konionke in pa fotoaparat pa original baterije, pa pride teža 210 gramov. Ko sem konča vse skupaj sem stehtal in pride cel modul za fotoaparat+ baterije teže 230 gramov. Kar pomeni, da imam še 10 gramov lažjega kot kadar sem vozil z GPjkam....

Baterije za fotoaparat bom poskušal dobit kakšne lažje, morda bi celo AAA predelal na AA. Bom videl. S tem se bom kasneje ukvarjal, če mi bodo grami delali težave.....


Za konec pa še ena slikca končanega izdelka...

lp
matjaz
Priponke
IMG_5783.jpg
IMG_5783.jpg (19.86 KiB) Pogledano 4397 krat
---------------------
:D
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Videl sem slike ki jih delaš s tem aparatom.
Nikjer pa nisem zasledil (res da sem bolj gledal slike kakor pa bral tekste..) na katero letalo in kako si montiral aparat?

LP Mitja
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

Ja, temu še nisem posvečal pozornostis katerim letalom:) Letalo je F5j, tisto s katerim sem vozil. Bom pa čimprej poskušal opisati in orisati kako in kaj sem naredil z montažo:) In s čim ga prevažam....

lp
matjaz
---------------------
:D
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

Takole, ker sem šel danes letet sem poslikal še pritrditev fotoaparat na letalo.

Torej eno držalo je ježek, potem vmes dam ponavadi en majhen košče EPPja, zato, da je aparat obrnjen malce proti dol, na koncu pa dam čez še gumice, ki zadevo držijo.

lp
matjaz
Priponke
IMG_5788.jpg
IMG_5788.jpg (89.76 KiB) Pogledano 4238 krat
IMG_5787.jpg
IMG_5787.jpg (37.11 KiB) Pogledano 4238 krat
IMG_5785.jpg
IMG_5785.jpg (29.67 KiB) Pogledano 4238 krat
---------------------
:D
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

Ča je za nove izboljšave:)

S težo sicer nisem imel problemov, ampak vseeno je boljše če je stvar malce lažja. Med tem sem na internetu našel tudi izredno domiselno rešitev za preprečitev izklopa po minuti.

Namreč fotoaparat se, ko je priklopljen na računalnik ne ugasne. Iz česar sledi, da če mu damo štrom preko izhoda za računalnik, da bi moral ostati prižgan. Sem poskusil, dal baterije ven in priklopil elektriko preko tistega izhoda in stvarca deluje. Torej, na ta zelo preprost način smo se rešili samodejnega izklopa.

Druga izboljšava, ki se jo da relativno preprosto narediti je znebitev baterij. Namreč ta priklop preko izhoda se lahko izvrši kar z direktnim priklopom na sprejemnik. Le dovolj močan BEC morate imet. Ker pa ta fotoaparat ne pokuri nič več kot en navaden servo, je to relativno preprosto. Preproste meritve so prikazane spodaj na slikcah.

Edini problem s katerim se tu srečamo je ta, da ko aparatu vzamemo elektriko pozabi vse kar se je prej "naučil". Kar pomeni, da če ga napajamo preko sprejemnika, bolj težko pridemo do računalnika s prižganim sprejemnikom itd....Zato bi bila smiselna rešitev prenosni računalnik. Ker pa zagotovo obstaja kakšna drugačna rešitev, jo bom probal najti. Verjetno bi fotoaparat delal če bi mu notri namesto dveh AA baterij dal kar eno lion, tisto najmanjšo. Namreč fotoaparat bi se napajal iz sprejemnika, tisto baterijo notri bi pa imel le zato, da ne pozabi vsega, ko je ugasnjen.

Slikce sledijo.....
Priponke
Tok med slikanje se dvigne za 20mA. Torej skupni tok 220mA.Ni panike za BEC
Tok med slikanje se dvigne za 20mA. Torej skupni tok 220mA.Ni panike za BEC
IMG_5797.jpg (33.11 KiB) Pogledano 4174 krat
Mirovni tok je 0,2 ampera, kar pomeni 200mA.
Mirovni tok je 0,2 ampera, kar pomeni 200mA.
IMG_5794.jpg (34.46 KiB) Pogledano 4174 krat
Takole izgleda razstavljen fotoaparat. Pri čemer pazite, da ne boste odvili leče. Jaz sem jo in ravno ko sem jo odvijal sem bral, da to ni priporočljivo. Namreč zelo težko je potem nazaj nastavit ostrino. K sreči ima fotoaparat LIVE sliko.
Takole izgleda razstavljen fotoaparat. Pri čemer pazite, da ne boste odvili leče. Jaz sem jo in ravno ko sem jo odvijal sem bral, da to ni priporočljivo. Namreč zelo težko je potem nazaj nastavit ostrino. K sreči ima fotoaparat LIVE sliko.
IMG_5793.jpg (37.92 KiB) Pogledano 4174 krat
Zadnjič spremenil luigidon, dne 29 Jan 2005, 14:09, skupaj popravljeno 1 krat.
---------------------
:D
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

Tole se je pa medtem znašlo med mojimi fotoaparati. Sicer ima mere malce bolj nerodne od PEnCama, ampak je tudi relativno lahek. 95 gramov tehta tale malček. In čeprav sem mislil, da sem ga usral z nakupom, ker je tako cenena plastika, mislim, da ga nisem. Slike dela precej, precej boljše od Rimaxa, saj ima konec koncev 2M čip notri, ki pa jih sicer softwersko interpolira na 3,1. Če je svetlobe dovolj, potem dela izredno lepe slike.

Prednost tega fotoaparata je tudi ta, da ima vgrajeni pomnilnik, poleg tega pa še režo za SmartMedia kartice. Zna tudi posneti video, ki pa je precej precej boljši kot pri Rimaxu.

Torej še ena resnica, da izgled ni vse. Cenena plastika zunaj, strojček pa notri:)

Je pa v igri za malo bolj resen fotoaparat Samsung U505. Zelo lahek, zelo dober s 5M tipalom, kar pomeni izredno lepe slikce. Edina pomanjkljivost, da nima optičnega zooma, ampak v zraku mi ta itak nič ne nuca.


lp
matjaz
Priponke
AIPTEK PocketCAM Smart 2mega
AIPTEK PocketCAM Smart 2mega
IMG_5798.jpg (32.52 KiB) Pogledano 4171 krat
---------------------
:D
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

Še ena slikca, slikana z Aiptekom 2M. Fotoaparat ima vgrajen flash, ki se ga lahko izključi, vključi ali da na avtomatsko.

Dobra stran tega fotoaparata je tudi to, da se obnaša kot izmenljivi disk. Torej, ko ga priklopite na računalnik se vam identificira kot navidezni diks, tako, da lahko z njim prenašate tudi ostale datoteke.

vsekakor fotoaparatek, vreden svoje cene...

lp
matjaz
Priponke
IMG_0008.jpg
IMG_0008.jpg (24.99 KiB) Pogledano 4151 krat
---------------------
:D
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

A si Aipteka pri nas dobil? Cena? Američani ga na forumih kar pohvalijo....
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

Ne, Aipteka nisem dobil pri nas, pomojem, da se ga ne da dobit. Dobil sem ga preko enga kolega in sicer iz Nemčije iz Conrada. Cena je bila pa res privlačna, saj je bil kar par jurjev znižan in sicer zanj sem dal 9k SIT, ravno toliko kot za Rimaxa....

Verjetno bom tega Aipteka prodajal, tako, da se lahko postavite v vrsto:) Dela super, le ko bom avijon naredil za aerofoto, bom tudi fotoparat veliko boljši kupil.

Bom pa dal upam, da danes gor filmček posnet s tem fotoaparatom...

lp
m
---------------------
:D
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

U zanimivo, da se da to tudi pri nas dobit:) Ampak pogled na cene me malce hitro mine:) Sploh pri PenCam, ker je skoraj še enkrat toliko kot Rimax....

lp
m
---------------------
:D
Odgovori

Vrni se na Aerofotografija