Zagi Sipkiller

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Zagi Sipkiller

Odgovor Napisal/-a Letme »

Imam eno vprašanje, saj namreč izdelujem prvo leteče krilo. Zanima me koliko je priporočljiv hod krmil, ter kakšne servote naj uporabim (na voljo imam C 5007 in FP-S148, ter dva microservota MS-X2) Uporabil bom pa standardni Futabin sprejemnik (ki sem ga dobil poleg FC-16) in po vsej verjetnosti elektromotr velikosti 480 z XXX NiCd celic (zanima me koliko celic bi dali gor - jst bi juh dau 7).

Upam, da so stvari dovolj natančne (aja krilo je iz stirodura)

Lp
Crt
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
strukel
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 20 Nov 2004, 16:04
Kraj: okolica Bleda

Odgovor Napisal/-a strukel »

Pozdravljen!!!

Priporočam ti obisk http://mdm.zrcalo.si/forum/viewtopic.php?t=2089!!! Tu je bilo o letečem krilu "Zagi-ju" že marsikaj rečenega!!!

LP
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Ja nažalost sem tudi tisto pregledal že prej, vendar sem več uporabnih stvari za moj namen našel na http://www.yourzagi.com . Moje vprašanje je pač zelo specifično, saj me zanima tudi kakšna teža (sila) je na krmila, ter posledično ali so mini servoti dovolj dobri, saj so po drugi strani standardni precej težki. Dilema še zmeraj ostaja...[/url]
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Lumpek
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 25 Jul 2003, 22:36
Kraj: Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Lumpek »

Na letečih krilih ni velikih obremenitev zato lahko brez problemov uporabiš manjše servote. Poznam tudi ljudi ki na letečih krilih letijo z malimi servoti, če pa se želiš še sam prepričati dobiš na http://groups.yahoo.com/group/modelarji/files/ programček RUDERMOMENT.ZIP z katerim lahko izračunaš moment na servomotorju.

Kolikor sem na hitro preračunal v programu MOTOCALC http://www.motocalc.com/ bi imel z sedmimi celicami manjšo moč in daljši čas letenja, z osmimi pa večjo moč in krajši čas letenja. Podrobneje pa lahko preračunaš sam z omenjemin programom.

Hode krmil pa nastavi po občutku. Sam jih nastavim cca +- 1cm odvisno od velikosti le teh. Za začetek lahko tudi malo manj, ali pa uporabi 20-30% expotencjala.

Lp: Luka
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Najbolj pomembno pri letečem krilu je, da je težišče točno tam kjer mora biti in niti slučajno ne bolj nazaj! Potem pa je važno tudi da se ne pretirava pri prvih poletih z odkloni krmil. Šele ko se navadimo modela, lahko začnemo spreminjati nekatere parametre, kot naprimer pomakniti težišče malenkost bolj nazaj, ter povečati odklone krmil.

LP Mitja
Vombat
Tekmovalec
Prispevkov: 360
Pridružen: 01 Avg 2004, 08:35
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a Vombat »

Zdravo.

Bom napisal kar v tej temi, ker imam težavo z delta krilom. .........Moram potem dati notri še svinec? Se za to uporablja kak poseben, ker doma imam samo par ribiških uteži, pa sem mislil tisto nalepit. Any ideas?

Hvala in LP
Malo bo treba zarezati od zadaj v model...kako pa sem nakazal na skici.
S tem motor priblizamo teziscu. Narediti pa moramo tudi dva smernika, na vsako stran izreza po enega.

Foto prikazuje pa varianto pibrosa od mojega klubskega kolega (combatas)

LP Mitja
Priponke
pibros....jpg
pibros....jpg (10.61 KiB) Pogledano 8601 krat
pibros od Alekseja.jpg
pibros od Alekseja.jpg (15.76 KiB) Pogledano 8598 krat
strukel
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 20 Nov 2004, 16:04
Kraj: okolica Bleda

Odgovor Napisal/-a strukel »

Po moje bi mogle navadne ribiške uteži delvat. Probi pa boš vidu!!! :roll:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

strukel napisal/-a:Po moje bi mogle navadne ribiške uteži delvat. Probi pa boš vidu!!! :roll:
Uteži dajat na model je IZHOD V ZADNJI SILI, (in greh) ko vse druge variante ni možno uporabiti
tom
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 16 Nov 2004, 09:45

Odgovor Napisal/-a tom »

Pskusi se izogniti dodajnanju uteži(nepotrebna dodatna teža). Če lahko poskusi premakniti RV kompnenete(servote in sprejemnik) ali pa (če imaš 7-celični paket) dodaj še eno celico.



LP Tom
Vombat
Tekmovalec
Prispevkov: 360
Pridružen: 01 Avg 2004, 08:35
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a Vombat »

Mitja, pametna ideja. Na to se ne bi nikoli spomnil :)

Bom zarezal dodatna dva centimetra, mogoče tri. Čeprav mislim da to ne bo dovolj in bo treba kak gramček še spredaj dati.

Imam pa že 8 celic, tako da je to maks.

Bom probal med vikendom, ker sedaj nimam časa. Seveda povem kaj je nastalo :P
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Hm jaz sem zašel še v en problem (morda preveč razmišlam - vendar je pred kolokviji povečana možganska aktivnost normalna :oops: :roll: ) Najprej moram podaljšati kable na micro-servotih, in me zanimajo motnje daljših kablov (cca 35-40cm bojo dolgi), drugo pa kar me zanima je, kako pritrdite anteno (napeljete čez krilo, meni pa nato ostane še cca 15-20cm), in me zanima, kaj bi se morda zgodilo, če bi jo zvil. Zanima me tudi, če lahko dam anteno v isto režo kot 35cm dolg servo kabel (pomoje ne). Kako nasplošno sploh skrbimo za zmanjšanje motenj na zagijih? (drugje je največkrat dovolj, da okoli sprejemnika narediš faradejevo kletko)
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Torej
Motenj zaradi 40cm kablov ne bi smelo bit

antena se spelje po krilu kar jo ostane jo prosto visi nikakor jo ne zvijaš vsako zvijanje ekstremno skrajšuje doseg in kvaliteto sprejema

anteno daš v svojo režo ki naj ne bi bila paralelna z kabli

nasplošno pa ni za pričakovat kakršnih koli motenj
Vombat
Tekmovalec
Prispevkov: 360
Pridružen: 01 Avg 2004, 08:35
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a Vombat »

Sem zarezati moral kar 5 cm v globino in sedaj je težišče na pravem mestu.

Nastala je pa nova težava :evil:

Namreč akuje sem za Pibrosa prelotal v drugačen komplet, nalotal pa sem tudi priključke za posamezno polnenje. To sem delal prvič. Predvčerajšnjem sem napolnil baterije, jih danes sprobam in na kompletu 8 celic je bilo okoli 0.5 V napetosti. WTF! Kasneje sem spet napolnil celice in je bilo vse v redu. Grem pogledat čez eno uro in 3 akuji so bili totalno prazni. Na ostalih pa normalno 1,4V. Kaj bi bilo lahko narobe?? Je mogoče bil kje kak stik in so se celice same praznile?

LP, Andrej
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov