katamaran

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Uporabniški avatar
mobil11
Freak
Prispevkov: 535
Pridružen: 15 Feb 2004, 14:30
Kraj: Bizeljsko

katamaran

Odgovor Napisal/-a mobil11 »

Zdravo.
Sem Zoran in prvič sodelujem v vašem forumu.Sem začetnik,naredil sem le en čoln(še kar v redu) sedaj p bi rad naredil katamaran KIM po načrtih iz TIMA.Ima kdo kake izkušnje z gradnjo le-tega?Kakšen servo moram uporabit za jadra in kako se jadra sploh regulirajo?

LP Zoran
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
V kateri številki je ta načrt. Žal se ne spomnim, kako izgleda.
S katamarani nimam posebnih izkšenj. Pomembna je velikost trupa, da vanj pride servo. Pri jadrnicah je v trupu dovolj prostora ze servo, na katerega daš ročico, ker je vrvica za zategovanje in popuščanje jader dolga okrog 15 cm. Če tega prostora ni, boš moral uporabiti vinč - navijalo za vrvico, ki pa je ponavadi dražje od običajnega servota. Pa še ta mora biti najmanj 7,4 kg/cm ali 13 kg/cm če boš imel velika jadra.
Problem je tudi prevračanje, kajti katamaran se sam ne more postaviti nazaj, če se prevrne.
Sporoči, kako se boš odločil.
LP Niko
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Pozdravljeni, mi ravnokar delamo enega v klubu, dolžine 90 cm.

A lahko poveš kake mere......dolžina, širina, višina jamborja,........pa iz česa ga boš naredil.

Vinč stane mislim da 10.450 sit v mibotu (lahko pa preveriš).

Glede stabilnosti pa nekateri namestijo med trupi kobilico kot pri klasični jadrnici....
Uporabniški avatar
mobil11
Freak
Prispevkov: 535
Pridružen: 15 Feb 2004, 14:30
Kraj: Bizeljsko

katamaran

Odgovor Napisal/-a mobil11 »

Katamaran je dolg 100 cm širok 67cm,višina jambora pa je 140cm.V celoti je narejen iz balze,načrt pa je bil objavljen v TIMU oktober 1995.

Po tem ko sem pregledal skoraj deset letnikov TIMA me je zamikala še ena varianta to je jadrnica Slovenka,RV jadrnica metrskega razreda iz
TIMA oktober 2000!

Kaj bi bilo boljše za prvo jadrnico?

LP Zoran
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

glede jadernice ti priporočam, da si narediš eno "75" oz F5G saj če jo boš imel samo za se malo vozit ti je čisto vseeno kaka je in kako dolga, le pri prevozu se ti bo tisti pol metra krajši jambor ogromno poznal (v pozitivnem smislu). priporočam ti, da si nabaviš en odlitek iz plastikesaj je cenovno ugodneje, kot pa če greš sam delat (les, plastika, rowing, kit, lepila,.....) pa bistvenio ti čas dela skrajša.

malo povprašaj kdo jih dela (da ne bom reklame delal).........
Uporabniški avatar
mobil11
Freak
Prispevkov: 535
Pridružen: 15 Feb 2004, 14:30
Kraj: Bizeljsko

Odgovor Napisal/-a mobil11 »

Torej kot ste mi svetovali sem stoletja nazaj začel delati jadrnico za kategorijo f5g, ki zelo počasi dobiva obliko zaradi premalo prostega časa. Sedaj pa je sin pregledal zopet precejšno število timov in v oči se mu zabodel zopet ta model #-o #-o #-o , saj ne želi da bi si bile pri hiši vse jadrnice podobne in želi izdelati nekaj kar bi mu pobralo še nekaj prostega časa. Problem pa j v tem da je model kar velik in zanima me če bi bil pol manjči, še vedno dovolj velik za vgradnjo vse podrebne opreme za vodenje?


LP
[/img]
Zadnjič spremenil mobil11, dne 01 Maj 2006, 21:41, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
asterix
Tekmovalec
Prispevkov: 366
Pridružen: 11 Feb 2006, 14:03
Kraj: Zasip

Odgovor Napisal/-a asterix »

verjetno bi šlo samo velik bolj na tesno vprašanje je pa potem teža če bi zdržal vso težo

mogoče bi blo bol da ga pomanjšaš za eno tretjino
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Kaj ko bi skupaj prijela in le dokončala tisto F5G. Jaz jo uspem spraviti v avto s postavljenemi jadri. Z razstavleno pa sploh ni problema.
Nisi napisal ko velika je tista, ki jo želi sinko. Dandanašnji se dobijo zelo mali servoti, tako da to nebi smel bito problem. Več težav je z vožnjo male jadrnice, saj jo že najmanjši valovi preveč premetavajo. Sicer pa poskusita in bosta zagotovo vedela.
LP Niko
Uporabniški avatar
mobil11
Freak
Prispevkov: 535
Pridružen: 15 Feb 2004, 14:30
Kraj: Bizeljsko

Odgovor Napisal/-a mobil11 »

največja dolžina: 1000mm
največja širina: 676mm
največja višina: 1490mm
skupna površina jader: 3075cm2
višina jambora: 1400mm
dolžina kobilice od spodnje linije gredlja: 330mm
površina glavnega jadra: 1950cm2
površina floka: 1125cm2
obtežilo na kobilici: 1000-1500g
dolžina sprednje povezave: 676mm
dolžina zadnje povezave: 646mm
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Po moje bo tak katamaran kar v redu in ne bo težav s prevozom. Tudi v glavnem trupu bo dovolj prostora za servo, ki bo zategoval jadra in tistega za kmili. Plovca izrežita iz stirodurja in naredita nontažno sestavljanje.
Torej napnita jadra in "začnita"
LP Niko
Uporabniški avatar
mobil11
Freak
Prispevkov: 535
Pridružen: 15 Feb 2004, 14:30
Kraj: Bizeljsko

Odgovor Napisal/-a mobil11 »

Ja sam na načrtu je mišljeno da je elektronika na sredini (v škatlici) in ne v trupu
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Sem videl kako je mišljeno. V tem primeru je še lažje. Plovca in ostalo pomanjšaj v merilu, škatlo za vodenje pa prilagodi servotom in ostalim delom. Kljub vsemu pa le pazi na težo.
LP Niko
Uporabniški avatar
mobil11
Freak
Prispevkov: 535
Pridružen: 15 Feb 2004, 14:30
Kraj: Bizeljsko

Odgovor Napisal/-a mobil11 »

Vrjetno bom v primeru da jo bom začel delati naredu kr 1:1 a lahk dam pol vezano ploščo za rebra namesto balze al bo pretežka?

LP
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Najbolje bo, če katamaran narediš v originalu. Uporabi topolovo vezano ploščo 3 ali 5 mm. Taka bo povsem ustrezala. Je lahka in dovolj močna.
LP Niko
Uporabniški avatar
mobil11
Freak
Prispevkov: 535
Pridružen: 15 Feb 2004, 14:30
Kraj: Bizeljsko

Odgovor Napisal/-a mobil11 »

neki se je začelo premikat :lol:
Priponke
. 085.jpg
. 085.jpg (68.64 KiB) Pogledano 2814 krat
Uporabniški avatar
mobil11
Freak
Prispevkov: 535
Pridružen: 15 Feb 2004, 14:30
Kraj: Bizeljsko

Odgovor Napisal/-a mobil11 »

...
Priponke
. 099.jpg
. 099.jpg (113.83 KiB) Pogledano 2774 krat
Odgovori

Vrni se na Jadrnice