Izdelajmo merilec kotov-pomoč začetnikom!

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Izdelajmo merilec kotov-pomoč začetnikom!

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Pozdravljeni!

Zadnje čase veliko delam z začetniki. Ko pridejo k meni z modelom,ki so ga naredili, mi vedno postavijo isto vprašanje "stric, a bo to letelo?"

V tej temi bom na kratko predstavil izdelavo pripomočka s katerim lahko veliko pripomorete k dobremu letenju modela,pa naj gre za prostoleteči ali radijsko voden.

Izdelava tega merilca kotov vzame mogoče le urco dela, privarčeval pa bo veliko živcev in zlomljenih letal...

LP Gorazd
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
Uporabniški avatar
airforce
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 27 Okt 2006, 12:13
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a airforce »

Živjo

Super. =D> =D>

Komaj čakam slike in kakšna navodila.
Lep pozdrav
Medard
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Najprej iz smrekove letvice poljubnih dimenzij (jaz sem uporabil 10x8mm) odrežemo dva 40cm dolga kosa, tri 4cm kose in dva 1cm kosa...glej sliko!

Nato iz vezane plošče debeline 3 ali 4mm izrežemo 4 enake kose dimenzij 40x70mm. Na te kose naredimo zarezo globine 1 cm, ki pa naj bo pravokotna...

VSI DELI MORAJO BITI NATANČNO IZDELANI IN MED SEBOJ ENAKI!!!
Priponke
2.JPG
2.JPG (87.79 KiB) Pogledano 8091 krat
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

-en 4cm kos letvice vlepimo med dolga dela-na sredino
-ostala dva kosa pa zalepimo med koščke vezane plošče 1cm od spodnjega roba
Priponke
Deli na sliki so že zlepljeni med seboj.
Deli na sliki so že zlepljeni med seboj.
4.JPG (110.58 KiB) Pogledano 8076 krat
Na sliki sta kosa vezane plošče že vstavljena na svoj položaj. Nikakor pa jih ne prilepit na dolge letvice,ker bo zadeva kasneje pomična!
Na sliki sta kosa vezane plošče že vstavljena na svoj položaj. Nikakor pa jih ne prilepit na dolge letvice,ker bo zadeva kasneje pomična!
3.JPG (116.03 KiB) Pogledano 8076 krat
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

-dele sestavimo skupaj tako da jih nataknemo na letvice
-če grejo gor tesno, letvice narahlo pobrusimo (zadeva mora biti pomična dokaj gladko)nikakor pa ne brusite preveč,ker ne sme biti zračnosti med deli. Naj ostane tako,da je za pomik še vedno potrebna majhna sila!
-ko so deli dovolj pomični,zalepimo še tista dva 1cm kosa letvice med dolge letvice na koncu...glej sliko

Od natančnosti izdelave je odvisno,kako bo merilec služil uporabi!!!
Priponke
5.JPG
5.JPG (113.87 KiB) Pogledano 8058 krat
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

-sedaj idelamo še merilno skalo iz vezane plošče dimenzij 5x7 cm
-na to ploščico zalepimo ali narišemo stopinje
-na sredino zabijemo žebelj (žičnik), na katerega pred tem nataknemo kazalec (jaz sem ga uporabil kar od stare ure)
-med kazalec in ploščo pa lahko damo še kako podložko, da se kazalec ne dotika plošče in se s tem nemoteno pomika levo in desno glede na naklon krila
-kazalec mora bit vpet zelo mehko,saj deluje na podlagi gravitacije
Priponke
V smeri puščic pritisnemo dele z utorom na sprednji in zadnji rob krila,ter počakamo da se kazalec umiri. Odčitamo koliko stopinj kaže, nato pa ponovimo postopek še na višinskem stabilizatorju (repu).
V smeri puščic pritisnemo dele z utorom na sprednji in zadnji rob krila,ter počakamo da se kazalec umiri. Odčitamo koliko stopinj kaže, nato pa ponovimo postopek še na višinskem stabilizatorju (repu).
7.JPG (34.87 KiB) Pogledano 8038 krat
Puščice prikazujejo,kako morajo biti deli gibljivi
Puščice prikazujejo,kako morajo biti deli gibljivi
6.JPG (21.21 KiB) Pogledano 8038 krat
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Če je bil pri obeh postopkih kazalec na istem položaju pomeni da je vpadni kot krila 0°
Če je kazalec v različnem položaju pri merjenju na repu in krilu, pa iz skale enostavno odčitamo razliko med stopinjami.
Najbolj enostavno je če model z nečim podložimo tako, da nam pri merjenju na krilu kaže 0°, model pustimo v istem položaju in izmerimo še na repu...


To je to...čisto enostavno ko se navadiš na pripomoček...če koga kaj zanima lahko brez skrbi vpraša kar tukaj...tisti ki se boste lotili izdelave pa kar poslikajte...me prav zanima če bo nastal kakšen :lol:


LP Gorazd
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

vov super in preprosto.. =D> =D>
Samo zanima me če se s tem slučajno da merit kote na v-repu?
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Stric, daj še enega za V rep. SlikaSlikaSlika
lp
Sašo
Bevcan
Freak
Prispevkov: 584
Pridružen: 06 Jun 2006, 07:36
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Bevcan »

za v-rep v zareze naredite pod 45 stopinj in za vsako stran repa obrnite merilo v drugo smer. Aja koristilo bi vam tudi če bi probali gdaj kaj sami pogruntati za tale izumček ti ni treba bit Nikolaj Tesla
Gravitacija je hudič.

LP Primož Iskra
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Bevcan napisal/-a:za v-rep v zareze naredite pod 45 stopinj in za vsako stran repa obrnite merilo v drugo smer. Aja koristilo bi vam tudi če bi probali gdaj kaj sami pogruntati za tale izumček ti ni treba bit Nikolaj Tesla

Slika V rep zahteva malce več truda! Upoštevat moraš vse tri dimenzije prostora in biti precej natančen. Ne verjamem, da bi šlo z tako enostavno potezo.
V prihodnje bom upošteval tvoj nasvet in poizkusil še sam kaj pogruntat ne le koristit nasvete drugih.Slika

Zakaj rabiš ravno 45 o kote? Repi so navadno med 105 o in 120 o.





p.s.

Pred časom sem izdelal uporabno vagico za V rep, pa se mi je AD nanjo zvrnil, ko je šel po zamrznjenih stopnicah in ne vem če še pravilno kaže. Ko bo dosegljiv mu bom naročil, da jo poslika.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Rusjan
Freak
Prispevkov: 722
Pridružen: 09 Dec 2005, 22:41
Kraj: Lesce

Merilec !

Odgovor Napisal/-a Rusjan »

Še ena malo bolj "hightech" varianta...

Slika



LP !

Uroš
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Danes sem se malo vrgel v googlanje za kaksno homemade vago za vpadne kote..No ja ni to kar sem hotu..pa se nemsko je #-o #-o

Ce bo koga zanimaloklik
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

@Mihec;

Tako največkrat izmerim vpadni kot, vendar metoda ni najbolj zanesljiva, ker ga z malenkostnim zamikom kotnika hudo polomiš.
lp
Sašo
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Hm po premetavanju strica googla pa ogledih parih komercialnih izdelkih..sem nekaj zarisal samo nisem 100% da to deluje ceprav mislim da bi moralo delovati..Seveda osnovna ideja je od graupnerjeve ewd vagice da ne bo gdo reku da druge ideje naprej podajam za svoje..

Slika

Pa da se malo razlozim..na sredini pod oznacbo p je pant..vodila oznacena z modro so okrogla na koncu je pa skala..Ena rizba visje je pa pogled od zadaj ko je na v-repu vagica pa more bit nstavljena tako da je vsak krak pod kotom 90 stopinj na rep..
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ta je že boljša! To strešico je najbolje izdelat fiksno, brez tečajev, da palčki vedno tečeta vzporedno. Najmanjši zamik namreč pomeni več kot mm pogreška vagice.
Za palice pa uporabit puščice za lok ali kako drugo trdo in ravno palčko. Ravno na nekaj takega se mi je AD usedel in zvil obe puščici. Upam, da je že doma in bo prilepil sliko z poravnanimi palčkami.

Kaj praviš Aleksej, si že med nami?
lp
Sašo
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Hm če naredimo fiskno strešico je potem zadeva še univerzalna za različne kote v-repov?
Pod kakšnim kotom pa more strešica biti zvita?

Upam da avtor teme ne zameri da nadaljujemo v njegovi temi..
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Temu je namenjena :lol: me veseli...

LP
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

mihec87 napisal/-a: Pod kakšnim kotom pa more strešica biti zvita?

Repi so večinoma med 95o in 110o, torej vzameš 85o, da bo približno pravokotno in pogrešek čim manjši.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Bevcan napisal/-a:za v-rep v zareze naredite pod 45 stopinj in za vsako stran repa obrnite merilo v drugo smer. Aja koristilo bi vam tudi če bi probali gdaj kaj sami pogruntati za tale izumček ti ni treba bit Nikolaj Tesla
Pa še enega za 35° in enega za 55° pa si res (skoraj) zmagal.

V rep ponavadi ni na 90° temveč na ~110°. Problem, ki ga mora rešiti Tesla je v tem ~, ki pa res ni tako težak.

Mipo
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike