Helikopter za začetnike

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Uporabniški avatar
Hribi
Tekmovalec
Prispevkov: 278
Pridružen: 07 Jan 2007, 08:47
Kraj: Ljubljana

Helikopter za začetnike

Odgovor Napisal/-a Hribi »

Lep pozdrav

A mi lahko prosim svetujete kateri helikopter je priporočliv za začetnike, po možnosti v kitu.

HVALA
MAGISTER
Freak
Prispevkov: 643
Pridružen: 14 Okt 2005, 20:36
Kraj: Ljubljana-Šentvid (localhost - 192.168.8.20)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAGISTER »

Nobeden helikopter ni za začetnike. Izdelaj si Telstarja če si začetnik. Če si pa že izdelal kakšno letalo iz balse in imaš izkušnje z rv opremo in si že letel z rv-modeli si izdelaj gupija. (kit dobiš tudi pri KOLE-tu)
Nič več... :)
Uporabniški avatar
Matic M
Tekmovalec
Prispevkov: 333
Pridružen: 25 Mar 2006, 01:35
Kraj: Grosuplje

Odgovor Napisal/-a Matic M »

Pomoje bi lahko vzel kakšno Lamo ali Bell 47G,

LP!
Uporabniški avatar
Boeing
Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:03
Kraj: Rogaška Slatina

Odgovor Napisal/-a Boeing »

MAGISTER, to ni čisto čisto res. Sam sem začel na moskitotu in se kar lepo naučil, težave so se začele, ko sem začel lekcije preskakovati in sem premalo vadil in preveč hotel.

Preskok v letala je bil pojem 10-ih minut, prvi polet trema, drugi polet sem vzletel in pristal samostojno (1.5m čez krila, 7.5cc, simetričen profil :))


Tako da, hribi, če imaš ekstremno željo začeti ravno s helikopterji, potem vedi da SE DA, je pa veliko težje in v končni fazi tudi dražje. V vsakem primeru si obvezno najdi nekoga, ki te bo vpeljal in naučil osnov, v nasprotnem primeru boš prenehal zaradi finančnih razlogov.

Govorim iz izkušenj :roll:
Ko segaš po zvezdah, ne skrbi če katero izmed njih zgrešiš. Morebiti ujameš Luno...
Uporabniški avatar
filius
Freak
Prispevkov: 775
Pridružen: 30 Dec 2006, 11:26

Odgovor Napisal/-a filius »

Matic M napisal/-a:Pomoje bi lahko vzel kakšno Lamo ali Bell 47G,

LP!
Kar taprava bo :D
Mladost je norost, ki skače čez jarek tam kjer je most!
Uporabniški avatar
Matic7
Tekmovalec
Prispevkov: 237
Pridružen: 13 Sep 2005, 10:58
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Matic7 »

Matic M napisal/-a:Pomoje bi lahko vzel kakšno Lamo ali Bell 47G,

LP!
No ja, sam sem presedlal iz letal brez nagiba na Bell-a, pa sem potreboval pri svojih 27 letih kar nekaj koncentracije, da sem "osvojil" še 4. komando - nagib. Sem imel na začetku en paket celic (cca. 10-15 min) več kot dovolj za glavobol od potrebne koncetracije za lebdenje na mestu in kak obrat.

Tako da bi ti vseeno svetoval za začetek kako e-jadrilico brez nagiba, ko bo pa ta letela brez težav proti tebi in tudi pristala proti tebi, takrat pa bo čas za helija. Res ni tako preprosto, kot se vidi. Drago pa je tako, kot se vidi. Rezervni deli pa še bolj - če imaš srečo, da je sploh še kaj možno poflikat.

Veliko sreče!

LP,
Matic
Uporabniški avatar
ajnstajn
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 13 Avg 2006, 09:58
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a ajnstajn »

Jest sem začel čisto iz nule letet helija. Na začetku mi je bilo res težko, ker nisem imel nobenih izkušenj in nisem vedel kaj naj pričakujem, kako se bo v zraku model obnašal, tako da sem že pri prvem letu naredil za 5k škode :D
V glavnem to, kar je že boeing povedal.

lp
mirkatmir
Tekmovalec
Prispevkov: 221
Pridružen: 22 Nov 2004, 10:25
Kraj: Ribnica

Odgovor Napisal/-a mirkatmir »

Nisem ne vem kak stručko, pa vendar. Če si tako želiš helikopter, kupi kar so ti predlagali zgoraj. To sicer ni čisto "pravi" heli, pa vendar se boš vsaj navadil komand. Če v začetku ne hitiš, in delaš vse bolj na izi, se nimaš kaj bati. Saj ti ni treba že prvič na full v strop ali steno. Poizkusi cm po cm, na začetku male odklone itd. Še vedno velja pregovor: počasi se daleč pride.
lp, Miran
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Hribi ne se dat. Kar na helijih začni. Tako ali tako je popolnoma drugačno letenje. Edino orientacijo letala glede na tebe res doteraj z bellom 47G ali lamo.

Jaz sem začel na microstarju 400, ki niti približno ni za začetnike, pa še danes letim. Samo voljo je treba imet.

Kar pogumno!
MAGISTER
Freak
Prispevkov: 643
Pridružen: 14 Okt 2005, 20:36
Kraj: Ljubljana-Šentvid (localhost - 192.168.8.20)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAGISTER »

o nisem vedel. se mi zdi pa čudno ker sem poizkusil leteti s helijem na simulatorju pa še v levo nisem šel (se je takoj okoli prevrnil)

LP, klemenm
Nič več... :)
Uporabniški avatar
Hribi
Tekmovalec
Prispevkov: 278
Pridružen: 07 Jan 2007, 08:47
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Hribi »

Hvala za vse informacije zdej sm si na računalnik neke simulaciske programe/igre naložu samo mal me je zanimal kaj menite bom še mal premislu preden se vržem v neki kar bi potem obžalovou:

LP
Žiga
Uporabniški avatar
Moho
Freak
Prispevkov: 558
Pridružen: 17 Jan 2007, 20:57
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a Moho »

Pozdravljen!!

Jst ti svetujem, da si nabavš LAMO.Za začetek super. Mislm, da je lama boljša od bela,zaradi zložljivuh elis. Najhitrej jo boš pa dubu pr PRIMUS R,pomoje da jih majo na zalog... veliko užitkov :D
Uporabniški avatar
Moho
Freak
Prispevkov: 558
Pridružen: 17 Jan 2007, 20:57
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a Moho »

Živjo!

Gleda programa pa najbolj da se odločš za novi XTR. Res noro, res mal drago sam je pa super zadeva. Če te zanimajo helikopterji se sam na PRIMUS R obrn, ti bodo svetoval 1a. Lep pozdrav!

Moho
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Tudi brat se je zdaj vrgel v modelarske vode in sicer ker ga letala kot pravi ne zanimajo si je kupil helikopter Lamo V3 pri Nebcu za 119 eur.
Seveda sem jo dobil v roke prvo jaz da sem si ga upal dvigniti na cca. 1m višine in videl kako se kaj odziva.Lahko rečem da je kar posrečena zadevica. Leti oz. lebdi zelo lepo (tudi zunaj)samo da ni preveč vetrovno,le obrati so me majčeno zezali...
Brat ga trenutno vozi še bolj po "podnu" da se malo navadi na komande in odzivanje.Ima ga cca. en teden pa do sedaj še ni naredil večje škode na njem razen da je zamenjal spodnja kraka rotorja ker je zaradi prevelike korajže občutil nogo stola :lol:
Jaz osebno mislim da je najboljša ter najcenejša varijanta res ta LAMA v Mantui kjer jo za 119 eurov dobite s komando in lipo baterijami.
Če mi bodo heliji kdaj zadišali ,definitivno tega vzamem 8)
Priponke
lg-78446.jpg
lg-78446.jpg (65.71 KiB) Pogledano 8873 krat
rcman
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 11 Feb 2003, 01:00

Odgovor Napisal/-a rcman »

Pozdravljeni,

Tudi sam sem nabavil LAMO pri nebcu. Moram kar pohvaliti. :O LAMA ni preveč občutlijiva , zadel s karki eno škatlo ter stol vendar se ni nič polomilo. :o

Poleg tega sem tudi probal,če lahko krmilim helikopter z mojo FF9 futabo in gre brez problemov.
Nastavitve so sledeče:
trotle in aileron je potrebno dati na reverse ter seveda naštimati na PPM modulacijo in dela BP super :)
Seveda ne pozabit zamenjat kvarca na helikopterju sam sem dal original futabinega notri (single conversion).

LP
Uporabniški avatar
Električar
Tekmovalec
Prispevkov: 310
Pridružen: 13 Sep 2006, 16:16
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a Električar »

Tudi jaz sem si omislil svoj prvi helikopter - Picooz :D Vendar se mi zdi, da ta helikopter nima vseh komand, kot jih imajo sicer RC helikopterji (ima le plin na levi ročici in nagib oziroma vrtenje zadnjega propelerja na desni ročici). Naravnost naprej namreč sploh ne gre, temveč le bočno :roll: . Njegova prednost pa je ta, da je praktično neuničljiv (lahko se zaletavaš kakor želiš, pa se nič ne zgodi). Kakšen komentar? Bi bil po tem helikopterju (in večjemu št. RC letal) sposoben pilotirati klasičen RC helikopter?
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Električar napisal/-a:Tudi jaz sem si omislil svoj prvi helikopter - Picooz :D Vendar se mi zdi, da ta helikopter nima vseh komand, kot jih imajo sicer RC helikopterji (ima le plin na levi ročici in nagib oziroma vrtenje zadnjega propelerja na desni ročici). Naravnost naprej namreč sploh ne gre, temveč le bočno :roll: . Njegova prednost pa je ta, da je praktično neuničljiv (lahko se zaletavaš kakor želiš, pa se nič ne zgodi). Kakšen komentar? Bi bil po tem helikopterju (in večjemu št. RC letal) sposoben pilotirati klasičen RC helikopter?
Ta helikopter še zdaleč nima vseh komand in funkcij. Res je da je neuničljiv, ampak sorazmerno temu tudi dobiš iz tega... skoraj nič. To je igrača.

Po tem helikopterju nimaš praktično nič več izkušen na področju helikopterjev. Kar imaš izkušen z letali :D to je to. Če se želiš naučitu leteti konkreten helikopter začni na simulatorju potem pa na nek šolski, nekoliko bol stabilen helikopter. Večji ko je, bolj je po naravi stabilen.
kope
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 15 Jan 2007, 01:57
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a kope »

Tudi jaz sem začetnik in kupil sem si bella 47g, zadeva odlično funkcionira, z njim letim brez težav in s tem sem prebil led, zdaj pa letim z izijwm in telstarjem, ZAKON! In to vse po 2 mesecih!
Kope!!!
Uporabniški avatar
andrejbu
Tekmovalec
Prispevkov: 385
Pridružen: 30 Sep 2003, 19:45
Kraj: Novo mesto-Otočec

Odgovor Napisal/-a andrejbu »

Kaj pa če bi začel z ECO 8?
Tudi sam se učim z njim, svetovali pa so mi ga mojstri, ki že obvladajo helikopterje.

Andrej
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Raje ECO 8 kot pa T-rex 450 :D Večji ko je, lažje bo. Saj ne bom rekel, da se ne gre učiti na manjših; sam sem se na Shogunu, ampak to je res tista težja pot.
Uporabniški avatar
AndY1
Razpravljalec
Prispevkov: 125
Pridružen: 03 Mar 2007, 20:46
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a AndY1 »

Hja, jest se mislim (po treniranju na simulatorju) učiti na temle:

ESky Honey Bee King II 6ch RTF:
http://www.rc711.com/shop/product_info. ... cts_id=220

Tukaj in tukaj imaš pa dobra tutoriala za učenje in še več.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Pri helikopterju upoštevaj da ga boš kdaj pa kdaj strmoglavil, zato je dobava rezervnih delov absolutno nujna. Če boš vsakič uvažal ne bo poceni.


En mali namig. Obstaja Hurricane 550, ki je poceni, ne le to, tudi deli so poceni, po zagotovilih kmalu bo pa na voljo tudi v Sloveniji, kar pomeni da ne bo dolgotrajne dobave delov. Je večji od mini helikopterjev in zato bol stabilen kar pomeni lažje učenje.
Uporabniški avatar
AndY1
Razpravljalec
Prispevkov: 125
Pridružen: 03 Mar 2007, 20:46
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a AndY1 »

Ej, sam tale Hurricane tehta skoraj 2 kg. Poleg tega je cena 600$ v US. Koliko bo pri nas? Verjetno cca. 600€ ali več.

Honey Bee King V2 RTF stane 189$, tehta pa 470g z baterijo vred.

Premišljujem pa, da bi si naročil Esky Belt-CP ARF:
http://www.rc711.com/shop/product_info. ... ucts_id=33

Da še dokupim preostale dele, pa nekoga iz Domžal oz. bližine Domžal prosim za pomoč pri sestavljanju in nasvet pri nakupu orodja in podobno. Je kdo iz Domžal oz. bližine? :D
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Cena Hurricana sigurno ne bo presegala 350€. Z velikostjo pride masa ponavadi, tako je. In kje se kaže ta masa v negativnem smislu? Kaže se le v stabilnosti. Odločitev je seveda tvoja.

Kar ti hočem povedat je, da je za malo denarja malo muzike. Če boš naročal izven EU prištej še 20% DDv in carinske dajatve.

Kar so me naučili fantje na tem forumu je, da s šparanjem prideš samo v večjo nabavo rezervnih delov, nič nikoli ne deluje kot bi moralo, s tem pa pride slaba volja.

Kakorkoli že, upam da boš užival v tej vrsti modelarstva.
Uporabniški avatar
AndY1
Razpravljalec
Prispevkov: 125
Pridružen: 03 Mar 2007, 20:46
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a AndY1 »

Ne tega tako vzeti. Hotel sem povedati čist tko... o velikostnem smislu, da je dosti večji. Verjamem pa, da teža prinese stabilnost, kar je logično.

350€? Mogoče barebone.

http://www.rc-expert.com/product-package.php?pid=443

700$, pol pa prištej še poštnine + 20% carine in 8%DDV.
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike