LISA jadralno letalo na elektro pogon

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Mah, čuj, za vzvod krmilne ročke bi moral uporabiti pertinaks, vitroplast (tisti za tiskana vezja) , pa nisem našel primerno debelino (pretanko ali predebelo ...GRRR) pa sem v naglici vzel kar star CD. Mater, sem si mislu, če kje ta materijal dober za kabino od F16, bo tudi zame.... PA NI !!

No, kakor rečejo južni bratje : "Šta je, tu je!"

Itak popravljeni modeli letijo bolje kot pa čisto deviški :lol:

(Lej, se že lahko smejim! :lol: :lol: )

Naročen je nov akumulator, po šihtu pa še skočim po tubo sekundnega lepila, eno pršilko belega spreja, pol pa gaza v popravilo trupa.
Sem že pripravil karbon (tkanino in rowing) ter stekleno tkanino 160 in 50 g/m2.

Ja, "takle mamo!" :lol: :lol: , dohtar-modelarji.... #-o


LP Mitja
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

Lisa,jadralno letalo na elektro pogon

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Ej Mitja,primahaj jo v Prebolt to soboto na srečanje F5j.pa jo pokaži! =D> :-k
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a bray »

Ultralajt napisal/-a:Mah, čuj, za vzvod krmilne ročke bi moral uporabiti pertinaks, vitroplast (tisti za tiskana vezja) , pa nisem našel primerno debelino (pretanko ali predebelo ...GRRR) pa sem v naglici vzel kar star CD. Mater, sem si mislu, če kje ta materijal dober za kabino od F16, bo tudi zame.... PA NI !!
S tole CD plastiko imam tudi jaz cudne izkusnje. Se spomnim, da sem si naredil box nosilec za en mali BK motorcek (izrezal stranice kocke z utori in luknjami), ga zlepil skupaj z lepilom za plastiko in pustil cez noc, da se je posusilo. Naslednji dan pa sem opazil, da je plastika cudezno napokala. Ocitno ima ta plastika neke cudne napetosti, ki se potem ko jo razrezes se bol cudno sprostijo. ;) Mogoce je vzrok v tem, da mora CD prenesti kar hude centrifugalne sile in jih "vlivajo" na kak poseben nacin?
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ultralajt napisal/-a:Mah, čuj, za vzvod krmilne ročke bi moral uporabiti pertinaks, vitroplast (tisti za tiskana vezja) , pa nisem našel primerno debelino (pretanko ali predebelo ...GRRR) pa sem v naglici vzel kar star CD. Mater, sem si mislu, če kje ta materijal dober za kabino od F16, bo tudi zame.... PA NI !!
#-o [-X
Vitroplast obvezno, tisti CD-ji so samo za igrače.....
Predebel vitroplast preprosto pobrusiš tako, da položiš ploščico na brusni papir, ki je prilepljen na podlago in veselo pomikaš ploščico v krožnih gibih. Sicer bo trajalo nekaj časa, ampak na konciu se bo splačalo. Ta postopek vporabljam že nekaj časa, pa do sedaj nobenih težav z krmilnimi ročkami.
Veliko boljše od CD-ja so rokice od servomotorjev. Verjetno bi doma našel kako viška.
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

LIZIKA E

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

LP. Ja kar se tiče pertinaksa. Ko si v LJ greš v BTC v stavbi kjer je BEBI
SHOP. Če gledaš stavbo z vhoda je z desne strani ista stavba cirka 50 m elektro trgovina KONRAD tam imajo takšne ploščice kot jih mi rabimo za izdelavi ročk, in imajo prazne ali pa take kod so za tiskano vezje delati, in pa različnih denelin toliko bi o tej zadevi če kdo ne ve kje se da dobiti te ploščice .

LP. čuj čuj
pebi gas tam gledaj ki letiš.
razkent
Freak
Prispevkov: 910
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Zakaj si materiala za ročke ne zlaminirate doma ? Vedno se najde polno ostankov tkanin in lesa, pa lepo v prešo, možnih kombinacij neskončno.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: LIZIKA E

Odgovor Napisal/-a Krist »

cujcuj napisal/-a:LP. Ja kar se tiče pertinaksa. Ko si v LJ greš v BTC v stavbi kjer je BEBI
SHOP. Če gledaš stavbo z vhoda je z desne strani ista stavba cirka 50 m elektro trgovina KONRAD tam imajo takšne ploščice kot jih mi rabimo za izdelavi ročk, in imajo prazne ali pa take kod so za tiskano vezje delati, in pa različnih denelin toliko bi o tej zadevi če kdo ne ve kje se da dobiti te ploščice .

LP. čuj čuj
Pertinaks je neuporaben za male stvari, ker rad poka.



@Ultralajt
Mitja, če bi mi rekel, bi ti lahko kak kos vitroplasta poslal, pri nas v službi stran mečemo kose vitroplasta, ki so po robovih tiskanih vezij. Ponavadi so ti kosi široki 10mm in dolgi vsaj 200, imam pa tudi nekaj večjih kosov, iz katerih se da izrezati steno motorja in podobne reči. Jaz ponavadi uporabim te ostanke za mešanje lepila ali smole.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

No, no, hvala za nasvete...vse to kar ste povedali vem.....

Kriva je bila samo lenoba....

LP Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jutri sledi kitanje, brušenje, barvanje...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Pokazal vam bom, kako umrejo li-po celice.

Po krešu so bile vse tri celice spredaj poškodovane, čeprav so bile bogato "oblazinjene" s peno, a udarec v tla je bil vseeno prehud.
Iz celic je takoj začelo pihati, zato sem vedel, da so le še za uničenje...

Vzel sem kamero in posnel zadnjo agonijo celic:

http://www.youtube.com/watch?v=JcDk_oarif0

Draga šola.... ni kaj.

Je pa zanimivo, da ni bilo nobenih plamenov! Samo dim.

LP Mitja
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9306
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Recept

Lipo ogenj - pretirano polnjenje
Lipo dim - kratek stik
www.lipo.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Hvala Miha za razlago.

Sem pa mislil, da bo siknil kak plamen zaradi vročine, ampak se niti ni razvila kaka huda vročina.


No, pa da prešaltam na bolj optimistično naravnane slike.

Sinoči sem sestavil poškodovan prednji del trupa.
Priponke
Sanacija...laninat znotraj in zunaj na razpokah...
Sanacija...laninat znotraj in zunaj na razpokah...
Lisa kabina 2.jpg (37.26 KiB) Pogledano 4196 krat
Poškodba....
Poškodba....
Lisa kabina 1.jpg (43.79 KiB) Pogledano 4196 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes pa kot sem že omenil, sledi kitanje, brušenje in barvanje.

Morda dam znotraj še kako plast tkanine za boljši občutek... :roll:



Na spodnji sliki pa vam pokažem, kako so se naredile v ročici mikro razpoke (glej puščice!), od katerih je ena najverjetneje povzročila, da je ročka odletela že pri minimalni obremenitvi. Mislim, da je k zlomu pripomogel tudi zarezni učinek. (glej risbo!)

Ko je bila ročka "nova" je bila čisto O.K.
Te razpoke so se pojavile po treh poletih....dva dni po izdelavi krmilnih ročic.

Mitja
Priponke
krivec za nesreÄŤo.jpg
krivec za nesreÄŤo.jpg (30.67 KiB) Pogledano 4179 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Po obisku te teme sodeč, izgleda, da vedno poskrbim za zanimivo zgodbo... če ne v prvi osebi, mi pa pomaga šlamparija, da postane zanimivo, a ne :wink: :lol: :lol:

Čeravno bi tale kreš najraje zamolčal, sem vseeno pokazal kaj se je zgodilo in zakaj.

Tako lahko sedaj pokažem tudi popravilo, kjer se lepo vidi, da niti odlomljen prednji del na plastičnem trupu ni kak hud problem za popraviti..vse dotlej, ko iz zemlje izkopljete vsaj 90% delov. :D

Da se že samo z nekaj dobre volje, sekundnim lepilom in raznimi odpadnimi koščki steklene in karbonske tkanine..če pa se najde še kak UD ali rowing, pa toliko boljše!

LP Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Mračno jutro, četrtek, 27 marca....ko je šlo še vse po sreči....:

http://www.youtube.com/watch?v=sGhcsMeOTnM


Potem pa zadnji vzlet in prvi kreš :

:o #-o :oops: :roll: #-o [-o< :-? :oops: :x :-? :) :D :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=mOZf5GcFhV0


Mitja
razkent
Freak
Prispevkov: 910
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Smola. Tu res ni bilo kaj naredit.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

agolubic napisal/-a:se more dobiti načrt?
Krilo stiro/balza...mere in profil pa tukaj (ali na strani 1):

Slika

To je več kot dovolj za izdelavo.... Boljšega načrta nimam.
Razen če morda Tomi objavi enkrat načrt za svojo varianto krila narejenega v klasičnem načinu gradnje.

Mitja
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Ker sem rad general po bitki ... (al kako se temu reče) ...

Grnuntam namreč dve zadevi:

Ko ostaneš brez višine in imaš flap, je teoretično možno višino v grobem upravljati s flapi. Vsaj nos na gor. (Jaja, tudi meni je to prišlo na misel šele, ko sem zaradi sorodnega štosa zličkal allegra)

Pa še ena bolj teoretična, mogoče ravno zate, Ultralajt ... sicer tu ne pride v poštev, je pa vseeno malo za razmislek. Kaj se dogaja, ko višinsko krmilo prosto opleta v zračnem toku? Če je pravilno vpeto in uravnoteženo, bi pričakoval, da se pri ustrezni hitrosti spravi nekako v nevtralo. Kar sledi, naj bi bilo potem odvisno, v kakšnem položaju letala je do izgube kontrole višine prišlo in kako je potem model avtostabilen. Vzpenjanje je nekako najmanj hvaležen položaj v takem primeru ...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ja kot si videl morda s posnetka, je tisti "frrrrrr" dal vedeti, da je povezava s krmilom šla k vragu. Takoj sem vedel za kaj gre, saj sem videl krmilo, ki je prosto zafrfotalo. Odvzel sem plin in upal na najboljše. Uporaba flapa mi ni padla na misel, ker sem bil preveč presenečen, pa tudi če bi ga aktiviral (butterfly..ki hoče modelu dvigniti nos) mi ne bi uspelo, saj mi režim letenja spreminja celo sekundo.

Na videu se vidi, da ni bilo niti časa za aktiviranje, kaj šele, da bi flap prišel do izraza. Od trenutka, ko je prišlo do zloma ročke, pa do udarca v tla je minilo 3 sekunde. Premalo časa za moj matematični koprocesor :)
Le nekaj adrenalina je špricnilo v žile v tem času, ampak samo toliko, da sem rit stisnil :) :) :lol:

Težišče modela je pa bilo kar bolj na zadnji legi, kar spet pripomore k temu, da se model lenobno izvlači iz pikiranja.

Sicer pa bo model kmalu B.P.

Evo ene slikce...

Mitja
Priponke
Mala malca.....
Mala malca.....
Prej in potem.jpg (42.77 KiB) Pogledano 4060 krat
Mitja.A
Razpravljalec
Prispevkov: 72
Pridružen: 16 Avg 2006, 08:37

Odgovor Napisal/-a Mitja.A »

Ultralight, skoraj bi ti prav prišla čelada. Moram priznati da mi je kar slabo, ko vidim da se starim mačkom ravno tako en, dva, tri kaj pofrtajčka. Sam sem se namreč komaj dobro začel nekaj trudit z gradbenimi materiali.
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

No tudi zato ima ta tema veliko število pogledov saj nas vse zanima kako ti zmeraj uspe tako lepo popraviti model, da se na zunaj niti ne vidi, da je bilo kaj prelomljeno, zmečkano, nanovo pobarvano itd...
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
razkent
Freak
Prispevkov: 910
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

To je skoraj kot one reklame za hujšanje prej/po, ki jim nihče ne verjame.
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

Ultralajt napisal/-a:Odvzel sem plin in upal na najboljše.
Živjo,

tudi jaz ne bi rad bil pameten, lahko pa se mogoče vsi naučimo kaj za drugič... Ali misliš, da bi bilo bolje model s polnim plinom peljati na višino in potem poskusiti kontrolirano pasti z neba? (flapi, doziranje plina, ...)

Lp
J
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

razkent napisal/-a:To je skoraj kot one reklame za hujšanje prej/po, ki jim nihče ne verjame.
Ja skorajda..
Le da je v mojem primeru problem, ker ne obvladam Photoshopa , zato moram vse narediti zares. :lol:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

jernejk napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a:Odvzel sem plin in upal na najboljše.
Živjo,

tudi jaz ne bi rad bil pameten, lahko pa se mogoče vsi naučimo kaj za drugič... Ali misliš, da bi bilo bolje model s polnim plinom peljati na višino in potem poskusiti kontrolirano pasti z neba? (flapi, doziranje plina, ...)

Lp
J
Buh vej ?! :roll:
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti