LS-8 2,5m

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

Kabine

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Danes mi je uspelo narediti preostale kabine, za vse, ki jih bi še radi imeli, mi prosim napišite na ZS, cena je seveda simbolična :o

lp Dam
Priponke
Bajoneti pripravljeni za nadaljno obdelavo, cev dural aluminij premera 9mm bajonet pa vzmetno jeklo premera 8mm
Bajoneti pripravljeni za nadaljno obdelavo, cev dural aluminij premera 9mm bajonet pa vzmetno jeklo premera 8mm
DSCF00551.jpg (60.2 KiB) Pogledano 6772 krat
Serijska proizvodnja kabin :-)
Serijska proizvodnja kabin :-)
DSCF00531.jpg (76.98 KiB) Pogledano 6772 krat
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 ogrodje kabine

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Danes je bilo v finišu izdelave ogrodje kabine iz karbona, le tega sem obdelal in na tanko nanesel 2k mobihelov kit. Kabina se bo namreč odpirala navzgor kot pri pravem Ls-u, zato je bilo potrebno izdelati poseben pant, ki bo le to omogočal ...

lp Damjan :D
Priponke
Odpiranje :-) ...
Odpiranje :-) ...
DSCF01141.jpg (67.52 KiB) Pogledano 6674 krat
Odmični pant ...
Odmični pant ...
DSCF01131.jpg (70.78 KiB) Pogledano 6674 krat
Ogrodje ...
Ogrodje ...
DSCF01121.jpg (63.54 KiB) Pogledano 6674 krat
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Končno sem se spet lotil LS-a, v izdelavi so bile luknje za bajonete, katere sem zvrtal kar na stružnici z malce prilagojeno mizo :D, tudi za Damča II so luknje narejene, te dni pa se je obadal tudi on z ogrodjem kabine, upam, da bo naložil kaj slik ...

lp Damjan
Priponke
Vrtanje s kobaltovim svedrom premera 9mm ...
Vrtanje s kobaltovim svedrom premera 9mm ...
DSCF01321.jpg (122.78 KiB) Pogledano 6500 krat
Nastavitev ...
Nastavitev ...
DSCF01361.jpg (92.22 KiB) Pogledano 6500 krat
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

Bajoneti

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Bajoneti pridejo na vrsto jutri, odločil sem se za plavajoče z dvojnim vpetjem krila :o , jutri poslikam in opišem tehniko ...

lp
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a IKE »

Danes z veseljem in zanimanjem prebral vajino ''poročilo '' in če prav razumem delata vsak svoj model. Potem bo Damjan II. ko bo spuščal svoj nov model še bolj glasno vzklikal svoj '' juhu '' ... =D> =D>

Kar tako naprej.
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

:D :D na pločniku oz. Štatnbergu je včasih kar pestro, poleg vseh vragolij, ki jih dela Damč II. na padini se še zraven dere, vriska, za frekvence pa mu niti malo ni mar #-o , spodnja nadstropja pa so mu še zaenkrat del vsakdana, čeprav tega nikoli noče priznat, zmeraj je kaka torbulenca, luknja ... :D

lp Dam

p.s. projekt LSa napreduje, upam, da bom ta teden uspel naložiti izvedena dela ...
Priponke
Mortal combat XX ...
Mortal combat XX ...
Mortal kombat.jpg (48.56 KiB) Pogledano 7205 krat
Totalno navdušenje ...
Totalno navdušenje ...
Zanimljivo.jpg (76.49 KiB) Pogledano 7205 krat
Pa ne že opet ...
Pa ne že opet ...
Kak je tezko.jpg (95.56 KiB) Pogledano 7205 krat
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Obljuba dela dolg :D

Plavajoči bajoneti so fix fertig, vse pa paše skupaj v 0 brez vsakršne koli zračnosti, velika prednost tega sistema vpetja kril je, da na bajonet ne delujejo točkovne sile, kot pri klasičnem vpetju, ko imamo cevke v krilih in v trupu (klasično vpetje -> bajonet zelo obremenjen na upogib na dveh točkah, torej pri prehodu iz ene cevke v drugo, zelo neugodna stvar za CFK bajonete), v tem primeru pa dosežemo, da se sile na bajonet porazdelijo (bajonet ni vpet v trup ampak ima tam zračnost, v bistvu je plavajoč), ta sistem bi še lahko izboljšal tako, da bi cevke, ki so vlepljene v krilo, bile dolge do polovice trupa, le te bi bile zarezane cca 1cm, čez te pa bi uporabili dve snemljivi objemki na vijak, najbolje iz karbona s katerimi bi pričvrstili krila -> adijo gumice ... ta sistem bom uporabil vsekakor pri naslednji izdelavi krila :D

Izrezkane so tudi luknje za servomehanizme, pri tem delu najbolje pride do izrava ročni rezkar z okroglim vodilom na spodnji strani, nekaj časa pa moramo namenit za izdelavo enostavne šablone iz MDF plošče, kas se nam zelo zelo obrestuje, saj lahko naredimo zares natančne odprtine za servomehanizme ...

Toliko zaenkrat :wink:

lp Dam
Priponke
Rezkanje ... stiropor sem mel vsepovsod še za zobmi :-) ...
Rezkanje ... stiropor sem mel vsepovsod še za zobmi :-) ...
Frezanje.jpg (116.91 KiB) Pogledano 7032 krat
Nastavitev šablone in določitev max globine, torej servo 10,5mm + 0,8mm avio in malo zraka = 11,5mm najnižja točka ... ups pa smo že na dnu ...
Nastavitev šablone in določitev max globine, torej servo 10,5mm + 0,8mm avio in malo zraka = 11,5mm najnižja točka ... ups pa smo že na dnu ...
Nastavitev šablone.jpg (89.58 KiB) Pogledano 7032 krat
Plavajoči bajoneti ...
Plavajoči bajoneti ...
Sistem plavajoÄŤih bajonetov.jpg (69.16 KiB) Pogledano 7032 krat
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Rezultat: zelo natančno izdelane odprtine za servomehanizme ...

lp Dam
Priponke
Luknja servo mehanizma.jpg
Luknja servo mehanizma.jpg (107.09 KiB) Pogledano 7027 krat
Uporabniški avatar
damjane
Razpravljalec
Prispevkov: 140
Pridružen: 23 Okt 2004, 21:24
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a damjane »

IKE... CITIRAM:
Danes z veseljem in zanimanjem prebral vajino ''poročilo '' in če prav razumem delata vsak svoj model. Potem bo Damjan II. ko bo spuščal svoj nov model še bolj glasno vzklikal svoj '' juhu '' ...


Kdo je rekel da jaz vriskam..eh to ne, to se vam samo zdi, pa mate prisluhe, mogče pa se z aviona derem... :)

Kakorkoli,, malo heca more biti, kam pa pridemo brez domišlija;
No v kratkem pa se še jaz kaj javim z nekaterimi mojimi idejami in izdelavo ogrodja kabine itd.. ipd... itn... :)
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Pa se je našlo nekaj cajta za projekt LS-8, na vrsti so bila krila, na njih sem pod kotom 45° prepojil 50g/m2 tkanino, tako bodo dobila bistveno višjo torzijsko trdnost, končna površina pa ne bo tako ranljiva kot folija ...

lp Dam
Priponke
Utrjevanje ( za krila je najbolje, da so postavljena vertikalno na profil, tako kot kaže slika ...)
Utrjevanje ( za krila je najbolje, da so postavljena vertikalno na profil, tako kot kaže slika ...)
Utrjevanje.jpg (98 KiB) Pogledano 6664 krat
Tkanino prepojimo z razredčeno epoksidno smolo cca 15% metanola, z nanosom smole pa ne pretiravamo ...
Tkanino prepojimo z razredčeno epoksidno smolo cca 15% metanola, z nanosom smole pa ne pretiravamo ...
Packanje.jpg (74.22 KiB) Pogledano 6664 krat
Krojenje tkanine pod kotom 45°...
Krojenje tkanine pod kotom 45°...
Krojenje.jpg (79.06 KiB) Pogledano 6664 krat
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Krila so v celoti prekrita z 50g tkanino, celotna so pokitana z mešanico talkuma in epoksidne smole, pri tem delu pa moramo najbolj paziti, da tak kit vtremo v površino z plastično lopatico, vsega odvečnega pa posnamemo, ko se ta kit utrdi celotna krila prebrusimo, na njih pa zelo natanko nanesemo compact primer, toliko, da izenačimo ton barve površine, le tega pa pobrusimo z vodobrusnim papirjem, takšna površina pa je nato primerna za lakiranje, še prej pa moram izrezati elerone, to bo en težek del #-o [-o<

lp Dam
Priponke
Še nepobrušena čakajo na izrez eleronov ...
Še nepobrušena čakajo na izrez eleronov ...
Krila02.jpg (39.21 KiB) Pogledano 6525 krat
Krila prekrita z 50g tkanino ...
Krila prekrita z 50g tkanino ...
Krila01.jpg (60.41 KiB) Pogledano 6525 krat
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Takole danes sem se opet malo mudil v delavnici, z vodobrusnim 500 sem zbrusil krila, brez vode seveda ni šlo, nato so bili na vrsti eleroni [-o< #-o , od tega dela sem se najbolj vlekel vstran, po temeljitem premišljevanju kako bi to zadevo vrezal ven kar se da natančno, mi je na plano pricurljala ideja iz starih cajtov ko sem za kakšne manjše zadeve poravnal furnir z namensko pricizno žagico, problem je bil ta, da se jim v nobeni trgovini niti sanjalo ni, da ta stvar obstaja, 2uri dela se mi je zelo obrestovalo, oče mi je prinesel star zrabljen list od tračne žage iz katerega sem zbrusil list žage in ga stanjšal na 0,6mm, ročaj je iz rostfraja preko pa skrčkljivka za malo boljši oprijem.

Funkcijo vodila je dobila kar vaservaga, katero sem z obojestranskim salotejpom (le tega sem predhodno malce potapkal po hlačnicah) pritrdil na krila in lepo počasi izažagal elerona.

Na koncu se je trud le poplačal, eleroni so lepo natančno narejeni ...

lp Damjan
Priponke
Rezultat ...
Rezultat ...
Rezultat dela.jpg (57.7 KiB) Pogledano 6401 krat
Žaganje ...
Žaganje ...
Žaganje eleronov.jpg (63.59 KiB) Pogledano 6401 krat
Home made žaga za elerone ...
Home made žaga za elerone ...
Žaga.jpg (55.66 KiB) Pogledano 6401 krat
Zadnjič spremenil Ultimate, dne 26 Okt 2005, 07:18, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Še ena:
Priponke
Fertig žaganja ...
Fertig žaganja ...
IzĹľagani eleroni.jpg (74.46 KiB) Pogledano 6396 krat
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

:D pri sliki "rezultat dela" nisem pihnil mimo, kar nam pade v oči na prvi pogled, tisti odmik reza od črte, ki je za cca 0,5mm odmaknjen, ta delček elerona bom pobrusil na na njega nalepil 0,4mm aviošper za boljšo trdnost, reža za silikon pante pa mora biti okoli 1mm.

lp Dam :D
Uporabniški avatar
Tomba
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 22 Nov 2004, 08:54
Kraj: Slov. Konjice

Re: LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Tomba »

Ultimate napisal/-a::D pri sliki "rezultat dela" nisem pihnil mimo, kar nam pade v oči na prvi pogled, tisti odmik reza od črte, ki je za cca 0,5mm odmaknjen, ta delček elerona bom pobrusil na na njega nalepil 0,4mm aviošper za boljšo trdnost, reža za silikon pante pa mora biti okoli 1mm.

lp Dam :D
Kdor te pozna tak ve da nisi "pihnil mimo" , ker si preveč picajzlast :P da bi si kaj takega dovolil 8)

Lep model, čestitke !

Kdaj zadeva leti ? =P~ Ko bo fertik lahko gremo na padino sprobat (na padino-ne na štatenberg :wink: ) Mam jaz tud ene strupene fluge za žvižgat po luftu =D> =D>

lp,tomo
GRAVITY SUCKS
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

No pa se je najdlo spet nekaj cajta za LSa ... doletelo me je le 14 dnevno mukotrpno šmerglanje trupa, ampak kot pravijo vsak trud je poplačan ... zvečer prpopam slike napredka po skoraj 1 letu :oops: #-o prokl... cajt :D
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Pri pantih se mi je pojavilo kar nekaj dileme, ali silikonske, ali salotejp by tesa, ali pa abrajz... Ker mi silikon ni dal mira sem ga kao kupil pri dmtju in doma probal, navsezadnje nisem in nisem bil zadovoljen z oprijemom in sem idejo opustil čeprav vem, da fenomenalno funkcionira, samo ne s tem tipom silikona ampak z wackerjem, ki ima najboljše lastnosti od vsega, ampak ga v sch... niso imeli v dmtju pa ga ne držijo :-? Navsezadnje sem se odločil za najbolj ziher varianto "abraizgewebe" ... plank krila kot tudi elerona sem pobrusil v kajlo, nato pa nanesel trak abrajza, utore pa sem zatrdil z mikrobalonsi, z funkcionalnostjo pa sem super zadovoljen, reža na vrhu krila je minimalna cca 1mm odspodaj pa cca 3mm pri nevtralnem položaju, pri odklonu eleronov dol pa se reža prekrije ...
Priponke
Reža eleronov zgoraj
Reža eleronov zgoraj
Reza krilo.jpg (47.64 KiB) Pogledano 5833 krat
Odklonjen eleron in panti by abraizgewebe
Odklonjen eleron in panti by abraizgewebe
Panti by abraizgewebe.jpg (48.22 KiB) Pogledano 5833 krat
Zadnjič spremenil Ultimate, dne 31 Jul 2006, 21:01, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Mizice za servote sem po mukotrpni izbiri izmed neštetih izbral simpropove, ki so se izkazale za najbolj funkcionalne in estetsko lepe ... "po zaslugi danija :D" Sedaj ko je doma še šablona za rezkanje utorov, pa za naprej ni problema spljoh :D

Hitecove servote pa sem enostavno nalepil na pokrov kar z obojestranskim salotejpom, (testiral sem jih najmanj 5 in za tistiga, ki misliš, da bo najbolje prijel je pol #-o ) tako je enostavno pa še funkcionalno, saj lahko opravimo hiter servis že z samim snetjem pokrova (zlamane ročke ipd...)

Toliko za danes,

lp Damjan
Priponke
Mizica by Simprop
Mizica by Simprop
Nosilec servoti krilo.jpg (57.07 KiB) Pogledano 5813 krat
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Če ima kdo kaj "home made" slik o notranjosti LSa bi se priporočal, splet sem že namreč preobrnil, izmed 1000slik še vedno iščem piko na i, pošljite mi jih prosim na email ...

Hvala in lp,
D

p.s.: Ls je v zaključni fazi, čez vidend sem bil priden, slike pridejo zvečer...
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Sicer je že 10 let star pa vendar...............
Priponke
ls.jpg
ls.jpg (22.8 KiB) Pogledano 5599 krat
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Khm mogoče sem bil nejasen, iščejo se fotke od tapravega kokpita, linije, števci, hebli ...

@MC GAYVER ... glavno da leti in da je preživel 10 let hehe ...
Albert Einstein:
Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, čeravno glede prvega nisem gotov.
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Upam, da bom danes uspel zvezat kable v kokpitu :D ...
Priponke
Hmmm rdeči gre na maso, zeleni na fazo ...
Hmmm rdeči gre na maso, zeleni na fazo ...
ls8-endmontage-instrumente.jpg (59.35 KiB) Pogledano 5499 krat
Albert Einstein:
Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, čeravno glede prvega nisem gotov.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

:oops: :oops: :oops: :oops:
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Nekaj napredka je bilo, narejene so ročke na eleronih, narejen je višinec in smer ter vlepljeni konektorji v trup vključno z kabli in feriti proti motnjam. Jutri je na vrsti armaturka... :D

Pa še nekaj slik...
Priponke
Vpetje kril ;-) s plavajočimi bajoneti in vgrajenimi MPXovimi konektorji ...
Vpetje kril ;-) s plavajočimi bajoneti in vgrajenimi MPXovimi konektorji ...
Konektorji krila.jpg (70.27 KiB) Pogledano 5323 krat
MPXovi konektorji v trupu ...
MPXovi konektorji v trupu ...
Konektorji trup.jpg (69.51 KiB) Pogledano 5323 krat
Saj bo pomalem ...
Saj bo pomalem ...
V celoti.jpg (67.74 KiB) Pogledano 5323 krat
Albert Einstein:
Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, čeravno glede prvega nisem gotov.
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

LS-8 2,5m

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Še ...
Priponke
Ročke na eleronih by vitroplast ...
Ročke na eleronih by vitroplast ...
RoÄŤke.jpg (65.56 KiB) Pogledano 5318 krat
Albert Einstein:
Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, čeravno glede prvega nisem gotov.
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti