Supra F3J

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Tako, medtem ko sem bil na češkem so se pošile še ene uške, ki so še boljše kot prejšne. Nekaj malega mehurškov je tik ob obrajzi, vendar bom use pošlihtal. Ko sem stehtal prvo uško mi je pokazalo 126g, tadruga pa ima 128g kar ni nič razlike :P :D Slike pridejo zvečir.

Lp Alex
Uporabniški avatar
sevo
Freak
Prispevkov: 582
Pridružen: 08 Apr 2007, 20:40
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a sevo »

Barvaj tako, da barvo naneseš na folijo počakaš, da se dobro posuši, in nato nanašaš tkanino in smolo.
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

sevo napisal/-a:Barvaj tako, da barvo naneseš na folijo počakaš, da se dobro posuši, in nato nanašaš tkanino in smolo.
Sem se odločil da barval nebom. Je prvi tak model, ki se mi ne splača barvat. Za naslednjo sezono, če bom delal kaj podobnega se bom pa kaj odločil glede barvanja.

Lp
Uporabniški avatar
muha
Freak
Prispevkov: 700
Pridružen: 05 Feb 2006, 18:59
Kraj: nekje vmes

Odgovor Napisal/-a muha »

sevo napisal/-a:Barvaj tako, da barvo naneseš na folijo počakaš, da se dobro posuši, in nato nanašaš tkanino in smolo.
Če boš barval z sprejom, prej preveri kako reagera epoxi na barvo!!!

Meni se je zgodilo, da se v enem primeru nista preveč imela rada, pa se je barva začela topiti, ter stopila še del stirodura #-o
Life is short.
Fly hard!!!
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Uške niti niso lahke, šlo bi še precej lažje!

Mehurčkov se je najlažje znebit tako:
- sredice rahlo in previdno obrusi z 120 vodobrusnim papirjem, da snameš vse nitke od rezanja in ostane čista sredica.
- najprej z valjčkom naneseš epoxi na podlago, daš gor tkanine in valjčkaš, ter valjčkaš z minimalno količino smole, ki mora napit tkanino, vendar ne preveč. Sicer pa 20 g dodatne smole za oplato pomeni ogromno glede napitosti smole in malo glede mase krila.
- pred polaganjem laminata na stirodur slednjega namažeš z epoxijem z pomočjo "skoraj suhega" valjčka. Naneseš le toliko smole, "da se ti zdi", da je prisotna in mehurčkov po vakumiranju ne bo več.


Moja opažanja modela:
- če boš bolj pazil na čistost sredice ne rabiš nobenega barvanja, pa bo krilo vseeno lepo.
- vzemi debelejšo vakumirno folijo in površina bo kot iz kalupa.
- torzijski nos je verjetno precej dober na torzijo, ampak je vse skupaj vprašljivo, ker krilca nimajo zaprtih izrezov. Ker gornje in spodnje oplate nisi z ničemer povezal-zaprl so krilca verjetno torzijsko zelo šibka, torej je brez veze delat močno torzijsko krilo, saj bo flatralo zaradi krilc.
Z takim načinom izdelave krilc dobiš približno enako torzijsko trdno krilo, če celega oblečeš v 50 g steklenko čisto brez karbona, le pod kotom 45 stopinj naj bodo nitke.
-karbonski torzijski nos ni zaključen z nosilcem, temveč povsem brez haska gleda čez in le veča maso krila.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Za eno polovico krila porabim 50g smole...Drugače pa hvala za nasvete. :)
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

1/2 centroplana (spodnja stran) je končana. Zelo sem vesel, ker se mi je uspelo znebiti mehurčkov :D Slike so bolj čudne, ker je slikano z mobitelom.Teža je 140g. Komentarji?predlogi? vse dobrodošlo :) :) :D

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Lp Alex
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

- centroplan iz enega kosa pomeni precej lažji model. Rabiš šibkejše bajonete, ni treba "bikovskih" centralnih reber...
- kako boš vlepil centralna rebra? navadno se prilepijo na sredico in zvakumirajo v isti fazi z celim krilom, da je spoj res tak kot mora biti.
- lepše površine ne boš dosegel brez uporabe debelejše folije! Z to, ki jo imaš boš vedno imel "izrastke" kot je cesta zaradi abrajze, majhni hribčki in dolinice...

Na tvojem mestu bi vajo ponavljal z najcenejšo steklenko dokler ne prideš do kvalitetne površine, nato bi šele dal not drage materiale.
Saj letelo bo tudi to, ampak materiali, ter profili ne bodo dali od sebe tega kar so sposobni.

Kaj imaš za nosilec in kako boš zaprl izreze za elerone, ter flape?



p.s.
Oprosti za kritiko, ampak poizkušam se prilagajat zahtevnosti projekta in uporabljenim materialom.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Nebom lepil nobenih reber ker že tako bo zelo močno. Za stojino bo 10mm balza pokonci in spodaj in goraj roving čez. Kot sem že povedal to je prvi model, ki ga tako delam in se sproti še učim. Napake bom popravljal pri drugih. Trenutno se mi še ne gre da bo profil 101% dobr. Važno da se bo dalo kaj pobirati z njim pa tudi kakšno zmago dobit in potem bo sledil model, ki nebo imel teh napak.

Lp Alex
Uporabniški avatar
muha
Freak
Prispevkov: 700
Pridružen: 05 Feb 2006, 18:59
Kraj: nekje vmes

Odgovor Napisal/-a muha »

ALEX_R napisal/-a:kakšno zmago dobit
Lp Alex
Prvo mora preživeti štart, drugo pa pristanek! V tvojem primeru se bosta centroplan in uška pojedla med sabo (stirodur se ti bo zmečkal, planka pa deformirala. Zato so rebra ob spoju ušk in centroplana obvezna kot kolesa za avto...

Brez dobre remenjače model ne bo preživel ne dobrega štarta, ne tekmovalnega pristanka.

Pod temo F3J supra, sem upal da bom spremljal gradnjo supre, lepo bi bilo če bi se je dobro držal, kjer je Drela odlično predstavil vse kar potrebuješ, in nič manj kot letalo zahteva...
Life is short.
Fly hard!!!
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

ALEX_R napisal/-a: Za stojino bo 10mm balza pokonci in spodaj in goraj roving čez. Važno da se bo dalo kaj pobirati z njim pa tudi kakšno zmago dobit in potem bo sledil model, ki nebo imel teh napak.
- stojina je ali bo naknadno vgrajena? Če šele bo me izjemno zanima postopek vgradnje.
- zmago dobit? Bo to tvoja prva zmaga na tekmi, kjer sodeluje več kot en modelar?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

muha napisal/-a:
ALEX_R napisal/-a:kakšno zmago dobit
Lp Alex
V tvojem primeru se bosta centroplan in uška pojedla med sabo (stirodur se ti bo zmečkal, planka pa deformirala. Zato so rebra ob spoju ušk in centroplana obvezna kot kolesa za avto...
Sem slabo razumel. na koncu centroplana in na začetku ušk bo seveda rebro...brez rebra itak negre.
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

ALEX_R napisal/-a:
- stojina je ali bo naknadno vgrajena? Če šele bo me izjemno zanima postopek vgradnje.
- zmago dobit? Bo to tvoja prva zmaga na tekmi, kjer sodeluje več kot en modelar?
Kar se tiče stojine bo naknadno vgrajena. Prvo sem naredil stojino iz balze(10mm) 2mm nižjo za UD karbon, potem bom nanesel UD karbon na spodnjo stran fajn sprešal, ko bo suho bom naredil še zgornjo stran, potem bom zmešal smolo, dau v rezo, dau krilo na ravno ploščo, potem kjer nebo stojina čisto do vrha bom dal mal kita ali microbalonse da bo lepo po profilu in šele potem bo prišla zgornja oplata čez. Upam da sem povedal bistvo. Zmaga nebo prva. Tekmoval sem že z čonli in vsakič pobral kakšno medaljo. Resda čolnarstvo ni niti približno kok letalstvo, ampak imam več kot dovolj izkušenj, kot tudi z akro modeli in pa tudi z jadralnimi.(letel sem že katano s30, depronkote,sala,f3j model)<---dovolj izkušen, da dobim kakšno zmago.
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

ALEX_R napisal/-a:Resda čolnarstvo ni niti približno kok letalstvo, ampak imam več kot dovolj izkušenj, kot tudi z akro modeli in pa tudi z jadralnimi.(letel sem že katano s30, depronkote,sala,f3j model)<---dovolj izkušen, da dobim kakšno zmago.
Optimizem mi je všeč :lol:
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

pegasus napisal/-a: Optimizem mi je všeč :lol:
Če želiš pri modelarstvu kaj uspet moraš biti tudi optimist...vsak ima svoje želje. :)

Lp
Uporabniški avatar
pan hlastek
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 26 Dec 2006, 18:47
Kraj: Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a pan hlastek »

Še en moj namig:
Na koncu centroplana in na uški imaš karbon v obliki trikotnika, moji kupljeni serijski modeli so imeli karbon v obliki trapeza in sicer tako, da je širši del trapeza mejil na stik med centroplanom in uško, krajša stranica pa je sovpadala z nosilcem. Na uški in centroplanu.
Prav tako obvezno stojina+ kakšen roving karbona v flapih in eleronih da ne bo fluttra!
Upam da sem kaj pomagal...

lp jan
There is no need to be Perfect, you just have to have a Vision!!
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

pan hlastek napisal/-a:Še en moj namig:
Na koncu centroplana in na uški imaš karbon v obliki trikotnika, moji kupljeni serijski modeli so imeli karbon v obliki trapeza in sicer tako, da je širši del trapeza mejil na stik med centroplanom in uško, krajša stranica pa je sovpadala z nosilcem. Na uški in centroplanu.
Prav tako obvezno stojina+ kakšen roving karbona v flapih in eleronih da ne bo fluttra!
Upam da sem kaj pomagal...

lp jan
Hvala, glede eleronov in flapov pa bo nekaj rovinga ali mogoče karbona.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

ALEX_R napisal/-a:
Hvala, glede eleronov in flapov pa bo nekaj rovinga ali mogoče karbona.

Brez stojine bo enako mehko kot zdaj.
Naslednjič raje vlepi stojino za nosilec in stojino za elerone-flape v sredico preden boš laminiral in obenem z laminatom dodaj še rovinge za pasnice nosilca. Naknadno lepljenje nosilca ni ravno dobra izbira.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Še nekaj slik. Nekaj od prejšnega centroplana in pa slike od danes, ko sem delal centroplan.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
SlikaSlika
Slika
Slika
Ostalo ni veliko :)
Slika
Uteži bo tudi dovolj.
Slika

Lp Alex
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

pan hlastek napisal/-a:Še en moj namig:
Na koncu centroplana in na uški imaš karbon v obliki trikotnika, moji kupljeni serijski modeli so imeli karbon v obliki trapeza in sicer tako, da je širši del trapeza mejil na stik med centroplanom in uško, krajša stranica pa je sovpadala z nosilcem. Na uški in centroplanu.
lp jan
Imaš mogoče kakšno sliko?
Uporabniški avatar
pan hlastek
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 26 Dec 2006, 18:47
Kraj: Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a pan hlastek »

Evo na hitro sem "šrafiral" kako bi naj izgledala zgoraj opisana verzija. Na prvem linku sem na uški označil karbon v obliki trapeza, nosilec in full karbon eleron, centroplan pa kot full karbon.
Na drugem linku pa je f3j Xplorer križni rep rtf težek 1640g. Viden D-box karbon v centroplanu in karbon v eleronih, dodaten karbon na uški v obliki trapeza ni dodan ker je model res samo za mrtvo vreme. Zdrži pa ročni šlep... :D :o

http://img51.imageshack.us/img51/6192/carbonz.jpg

http://img714.imageshack.us/img714/4995/xplorer.jpg
There is no need to be Perfect, you just have to have a Vision!!
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

pan hlastek napisal/-a:Evo na hitro sem "šrafiral" kako bi naj izgledala zgoraj opisana verzija. Na prvem linku sem na uški označil karbon v obliki trapeza, nosilec in full karbon eleron, centroplan pa kot full karbon.
Na drugem linku pa je f3j Xplorer križni rep rtf težek 1640g. Viden D-box karbon v centroplanu in karbon v eleronih, dodaten karbon na uški v obliki trapeza ni dodan ker je model res samo za mrtvo vreme. Zdrži pa ročni šlep... :D :o

http://img51.imageshack.us/img51/6192/carbonz.jpg

http://img714.imageshack.us/img714/4995/xplorer.jpg
Hvala :)
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Spodaj je končano, ratalo je kar lepo. Edin eden kar precej velik FAIL je...Vidi kdo? #-o #-o :x :-? :evil:

Slika
Slika
Slika
Slika

Lp Alex
gregor94
Freak
Prispevkov: 675
Pridružen: 21 Avg 2006, 07:32
Kraj: dobova
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gregor94 »

z******* globino flapa :D ?
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

gregor94 napisal/-a:z******* globino flapa :D ?
Iap... :evil: kot zgleda bom uške pustil tako na pant in flape pa bom moral odrezati in dat močn lepilni trak...:S jao...
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti