EP JET VISION DF 45...rabim pomoč...

Modeli s turbinskim pogonom (jet, pulzo jet, ducted fan & elektro)
Uporabniški avatar
boško75
Razpravljalec
Prispevkov: 93
Pridružen: 03 Mar 2009, 23:25
Kraj: RUŠE

Odgovor Napisal/-a boško75 »

raktivec napisal/-a:Se mi je kar zdelo, da bo nekaj takega.
Množica vstopnih lukenj pomeni množico vrtincev, ki zelo poslabšajo zračni tok v impeler. Za povrhu je nekje na poti zraka še servo motor z povezavami in še kaj bi se našlo. Tu verjetno ne pomaga nič drugega kot dodatna celica.

V kolikor je služajno prosta pot med impelerjem in bočnim vsesnikom (tam mkjer ima F14 vsesni kanal, tu pa je nekakšno rešeto), potem bi se splačalo zapret vse luknje na tleh in iz btega rešeta izdelat vsesnike, ter jih lepo povezat z sesalnim kanalom vse do impelerja.
Model bi lepše pel in predvsem ob dodatni celici dosegel precej večjo hitrost in dviganja kot pa v taki obliki.

V kolikor si zainteresiran za gradnjo sesalnih kanalov napiši in, če hočeš te lahko sproti vodim skozi izdelavo teh kanalov.

Za gradnjo potrebuješ:
- blok šeleshamerja A3 ali nekaj folije za episkop
- 1/4 deščice malce trše 3 mm balse
- deščico ali dve 1,5 mm balse
- sekundno lepilo

Zaenkrat povej čelne dimenzije teh rebrastih vsesnikov. Zanima me presek gledan resnično od spredaj in ne poševno po liniji vsesnika.



Na www.rbckits.com si oglej izdelavo modela F35, ki ima sesalni kanal na moč podoben temu, kar potrebuješ.

sem pripravljen sprejeti pomoč...samo problem je teh režastih vstopnikih da jih preseka podnožje za krilni servo ki je sočasno tudi ojačitev trupa da se ne "vsipa" ...torej s tem so utrdili trup...tako da ta varianta odpade ---sesalniki od rebrastih vstopov pa do impelerja ....bom se potrudil in probal naredit čimboljšo fotko notranjosti...pa tudi cel jet iz vseh strani....kaj pa če v kanal pri krilnem servo vstavim kanal v obliki "žličke" - (oblika kot skakalnica) in jo prilepim čez servo in na trop ???' da bi zrak prisilno šel po njej gladko do impelerja ???...bom skiciral in prilepil zraven kaj mislim da se boma razumela....

od kod pa ste če smem vprašat...jaz sem iz Ruš pri MB...
35MHz / 2,4GHz
vredi vržem samo spustit pozabim....


LP Boško,
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ojačitve niso nikakršen problem! Namesto te rešetke lahko uporabiš karbonski roving, ki ga v dveh pramenih zlaminiraš na notranjo stran novega vstopnika in bo močnejše kot je sedaj.

Problem v sesalnem kanalu so spremembe presekov. Če na zunanji strani modela napraviš kakršen koli moteč štrcelj bo sicer zaviral, a ker je to enodimenzionalno bo to navadno le vpliv aerodinamičnega upora tega štrclja.

V kanalu je stvar hudo bolj zapletena, saj se z štrcljem ali spremembo presekov povzročena turbulenca ne more nikamor umaknit in se le še generira. En sam štrcelj v velikosti polovice vžigalice ti lahko povsem uniči potisk modela. Za kanal ni pomembno ali gre naravnost, ali v raznih zavojih, le da je gladek in ne spreminja presekov. Če pogledaš prava letalka imajo kanale prav zapleteno speljane, pa ni kakih izgub, ker držijo potreben presek.


Primer:
Pred leti sem izdelal model Hunterja, ki je navkljub na videz upoštevanim zakonitostim bučal po zraku in slabo letel, čeprav je imel v riti 600 w/kg. Ob natančnem pregledu sem ugotovil, da sem vstopnik pri trupu premalo zaoblil in posledično 20 mm globoko sunkovito zmanjšal presek, ter ga takoj za tem zopet povečal. Ko sem pobrusil to 2 mm štrlečo motnjo je pričelo piskat in letet kot je treba.
To neljubo bučanje je slišalo precej F5J tekmovalcev v Krtini in takrat so mislili, da šumi zaradi kabine, ki je odpadla. V resnici je bremzala in šumela omenjena anomalija.



Oglej si gradnjo F35 iz priloženega linka in malce razmisli. Mislim, da boš imel povsem drug model, če dobro spelješ zrak. V zraku se ne sme slišat nič drugega kot piskanje turbine. Vsak šumeč zvok, ki včasih spominja na pravi reaktivni motor je izjemno škodljiv. Mislim, da tvoj model šumi. Če ne zdaj, bo pa potem z 4s akujem.


Iz Ruš do Črne je dobro uro vožnje.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
boško75
Razpravljalec
Prispevkov: 93
Pridružen: 03 Mar 2009, 23:25
Kraj: RUŠE

fotke

Odgovor Napisal/-a boško75 »

iz knjige in skica moje ideje
Priponke
recimo da bi tako nekako speljal "žličast kanal" podoben toboganu...bi pa zamašil rebraste vztopnike da ga ne bi bremzalo...
recimo da bi tako nekako speljal "žličast kanal" podoben toboganu...bi pa zamašil rebraste vztopnike da ga ne bi bremzalo...
22052010121a.JPG (40.62 KiB) Pogledano 2040 krat
22052010118a.JPG
22052010118a.JPG (40.45 KiB) Pogledano 2040 krat
fotka iz knjige ..kaj je vlepljeno not
fotka iz knjige ..kaj je vlepljeno not
22052010117a.JPG (41.04 KiB) Pogledano 2040 krat
35MHz / 2,4GHz
vredi vržem samo spustit pozabim....


LP Boško,
Uporabniški avatar
boško75
Razpravljalec
Prispevkov: 93
Pridružen: 03 Mar 2009, 23:25
Kraj: RUŠE

Odgovor Napisal/-a boško75 »

raktivec napisal/-a:Ojačitve niso nikakršen problem! Namesto te rešetke lahko uporabiš karbonski roving, ki ga v dveh pramenih zlaminiraš na notranjo stran novega vstopnika in bo močnejše kot je sedaj.

Problem v sesalnem kanalu so spremembe presekov. Če na zunanji strani modela napraviš kakršen koli moteč štrcelj bo sicer zaviral, a ker je to enodimenzionalno bo to navadno le vpliv aerodinamičnega upora tega štrclja.

V kanalu je stvar hudo bolj zapletena, saj se z štrcljem ali spremembo presekov povzročena turbulenca ne more nikamor umaknit in se le še generira. En sam štrcelj v velikosti polovice vžigalice ti lahko povsem uniči potisk modela. Za kanal ni pomembno ali gre naravnost, ali v raznih zavojih, le da je gladek in ne spreminja presekov. Če pogledaš prava letalka imajo kanale prav zapleteno speljane, pa ni kakih izgub, ker držijo potreben presek.


Primer:
Pred leti sem izdelal model Hunterja, ki je navkljub na videz upoštevanim zakonitostim bučal po zraku in slabo letel, čeprav je imel v riti 600 w/kg. Ob natančnem pregledu sem ugotovil, da sem vstopnik pri trupu premalo zaoblil in posledično 20 mm globoko sunkovito zmanjšal presek, ter ga takoj za tem zopet povečal. Ko sem pobrusil to 2 mm štrlečo motnjo je pričelo piskat in letet kot je treba.
To neljubo bučanje je slišalo precej F5J tekmovalcev v Krtini in takrat so mislili, da šumi zaradi kabine, ki je odpadla. V resnici je bremzala in šumela omenjena anomalija.



Oglej si gradnjo F35 iz priloženega linka in malce razmisli. Mislim, da boš imel povsem drug model, če dobro spelješ zrak. V zraku se ne sme slišat nič drugega kot piskanje turbine. Vsak šumeč zvok, ki včasih spominja na pravi reaktivni motor je izjemno škodljiv. Mislim, da tvoj model šumi. Če ne zdaj, bo pa potem z 4s akujem.


Iz Ruš do Črne je dobro uro vožnje.
hmmmm...sem kr nekaj krat pregledal fotke gradnje...ja je za razmislit...v končni fazi bi res lahko brez problema odstranil to nepotrebno "lojtrco" za krila in na bočne stranice vlepil kak drug nosilec kril saj je tu samo zaradi pritrditve kril z vijaki...ojačitev podvozja bi lahko naredil z eno plastjo karbonske tkanine znotraj ali pa zunaj (in na koncu vse lepo gladko obrusil in prelakiral) ...povezavo med servo in krilom bi pa poskušal nekoliko znižati da bi naredil prosto pot za kanal...na koncu obeh žičk sta vrteča priključka tako da če jima spremenim kot bosta prav tako gibala krila....po podvozju bi potem obe odprtini zaprl...upam da sem napisal razumljivo...

aja pa še nekaj ...kako pa naj rešim z kablovjem ki je v impelerju...?????
35MHz / 2,4GHz
vredi vržem samo spustit pozabim....


LP Boško,
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Verjetno bo treba izdelat nov nosilec za krila, ki bo šel po obliki lupine in se izognil sesalnemu kanalu.
Servo verjetno ne bo problem in se ga bi dalo izognit. Ročičevje med servom in krilom bo tudi verjetno treba izdelat novo, da se bo izognilo kanalom.
Kable iz motorja spelješ direkt ven. Poglej na tisti strani, ki sem ti jo predlagal.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
boško75
Razpravljalec
Prispevkov: 93
Pridružen: 03 Mar 2009, 23:25
Kraj: RUŠE

Odgovor Napisal/-a boško75 »

raktivec napisal/-a:Verjetno bo treba izdelat nov nosilec za krila, ki bo šel po obliki lupine in se izognil sesalnemu kanalu.
Servo verjetno ne bo problem in se ga bi dalo izognit. Ročičevje med servom in krilom bo tudi verjetno treba izdelat novo, da se bo izognilo kanalom.
Kable iz motorja spelješ direkt ven. Poglej na tisti strani, ki sem ti jo predlagal.
na tej strani je samo vidna izgradnja modela in lepo viden potek kanalov ter začetek plankanja...kaj več pa mi ne uspe najti --vgradnja impelerja ali pa kakšna fotka impelerja...no saj ni panike...važno je da so padle ideje na ta link kako rešiti problem mojega modela...

hja ne.... nisi zastonj >dr.modelar<...kapo dol..na vse imaš pomemben odgovor ki so veliko pripomigli o razumevanju delovanja takšnih modelov...

kolega od katerega sem model odkupil je tudi zelo zadovoljen da model leti saj je on z njim naredil le let cca. 10m pa še to je rekel da je vrjetno poletel bolj iz roke kot samostojno...

HVALA :D :D
35MHz / 2,4GHz
vredi vržem samo spustit pozabim....


LP Boško,
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

dr modelar sem zato, ker sem forumski čvekač in prepirljivec, ne pa zaradi znanja. Slika


Morebiti vidiš tu?
http://www.rbckits.com/shop/index.php?_ ... oductId=10
Poglej si še kak drug model tega prodajalca.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
boško75
Razpravljalec
Prispevkov: 93
Pridružen: 03 Mar 2009, 23:25
Kraj: RUŠE

Odgovor Napisal/-a boško75 »

raktivec napisal/-a:dr modelar sem zato, ker sem forumski čvekač in prepirljivec, ne pa zaradi znanja. Slika


Morebiti vidiš tu?
http://www.rbckits.com/shop/index.php?_ ... oductId=10
Poglej si še kak drug model tega prodajalca.

prilagam ti še eno fotko notranjosti
Priponke
tu se vidi &amp;quot;lojtrca&amp;quot; za krila in v ospredju servo ter žice
tu se vidi &quot;lojtrca&quot; za krila in v ospredju servo ter žice
22052010124a.JPG (40.82 KiB) Pogledano 1841 krat
35MHz / 2,4GHz
vredi vržem samo spustit pozabim....


LP Boško,
Odgovori

Vrni se na Jet modeli