LETEČA KRILA

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

Leteče krilo

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Pa še moja malenkost ...

Krilo je narejeno iz stiroporja, dvakrat prekrito z salotejpom, najprej z belim kao. temelj :-), potem pa odzgoraj z belim odspodaj z rumenim, pa malce polepšano, servoti se nahajajo skriti na spodnji strani trupa prav tako vsa ostala dodatna tehnika, servoti so Tiny MPX, sprejemnik Jeti, baterije pa Sanyo 2400mah z obilico rezerve ...

lp Damjan
Priponke
Ročke karbon, bovdni karbon ... ;-)
Ročke karbon, bovdni karbon ... ;-)
Povezave.jpg (36.91 KiB) Pogledano 5737 krat
Moje leteče krilo :-) special edition ... kje je pa tehnika ??? :-)))
Moje leteče krilo :-) special edition ... kje je pa tehnika ??? :-)))
LeteÄŤe krilo.jpg (111.8 KiB) Pogledano 5737 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a IKE »

Ker tudi sam rad letam s krilom po zraku sem z zanimanjem prebral celotno temo.

Ko Mc Gayver ( in tudi drugi ) razlaga o gradnji, korak za korakom nimam nikjer slike ... ? ? ? ? ... :evil: :evil: ... kaj naj naredim ? ? ?

Ker sem izdelal šablono za krilo razpona 174 cm in nekaj eksperimentiram s kotom, me zanima kako se pri krilu točno določi težišče ? ? ?
Uporabniški avatar
Lupek
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 25 Jul 2003, 20:25
Kraj: Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Lupek »

Težave z slikami so trenutne in bodo (po besedah administratorja) kmalu odpravljene. Za določanje težišča pa obstaja kar nekaj analitičnih postopkov, vendar je najlažji in najzaneslivejši ta da na krilo še preden vanj vgradiš komponente prisalotejpaš utež in jo premikaš dokler krilo ne leti naravnost.

Lp: Luka
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a IKE »

Lupek ... brez zamere ... selotejpanja in testiranja imam dovolj ...

Priznam, da mi manjka tudi izkušenj, zato bi rad to preprosto izračunal ... nekje sem zasledila že grafičen primer a ga žal ne najdem več.
overlord_tm
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:59
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a overlord_tm »

http://www.yourzagi.com/flying.htm#realflight

tlele nekje se gre nekaj o tem
Normalnost je samo povprečje nenormalnih ...
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a IKE »

In kako naj si s tem pomagam ... če se ne motim je to težišče polovice krila ... kako jo prenesem na sredino ???

http://www.yourzagi.com/images/chord.jpg
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Izmeri tisto tetivo krila (debela svetlomodra črta) ki je na presečišču poševnih črt.
Recimo da si izmeril 13 cm. Sedaj od njenega prednjega roba odmeri 15-17%. To bi v tem primeru bilo 13 cm * 0,15=~2 cm. Označi to točko na tej črti (torej od prednjega dela profila odmeriš nazaj po črti 2 cm), sedaj pa potegneš od te črte pravokotnico na simetralo krila (zam kjer sta zlepljeni polovički krila). Tam kjer ta črta seka simetralo krila, tam naj bi bilo težišče.

http://www.msm-rc.net/forum/download.php?id=11533

Vendar pa je treba vedeti, da tako preprosto iskanje težišča daje pri letečem krilu le približno lego kje naj bi bilo, saj je dejanska lega težišča zelo odvisna od uporabljenega profila (kolikšen ima moment...torej od oblike skeletne linije profila), od aerodinamičnega in (ali) geometrijskega zvitja krila, ter tudi od tega, ali je v načrtu predvideno kako naj stojijo krilca...včasih se zakrivijo za določen kt navzgor, kar v bistvu poveča "avtostabilnost".

Zadnjo besedo pri reglaži letečega krila, za katerega v načrtu ni nazorno vse razjasnjeno,a li pri prototipu, ima preizkus na terenu, ter naknadno uravnavanje težišča s premikanjem komponent ali dodajanjem obtežitve.

Najbolj opazen pokazatelj da imamo na letečem krilu težišče preveč zadaj je ta, da se nam model ob dodajanju višine, hoče nenadno zavrteti v kovit...torej nahitro se zvrne na eno krilo in se zasvedra navzdol.
Seveda pa moramo paziti, da na oddajniku "zmiksamo" odklone krilc tako, da se za nagib odklanjajo bolj kakor pa za višino.

LP Mitja
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a IKE »

Ultralajt ... hvala.

Kot opažam brez testiranja - dodajanja in odvzemanja obtežitve na prvih letih ne bo šlo.

Doma imam namreč načrt od krila Arrow z vrisanim težiščem, ki pa v resnici kar močno odstopa od težišča izmerjenega po zgornji metodi.

Kaj hočemo ... vaja dela mojstra.
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a IKE »

Naredil sem leteče krilo z merami Arrowa a s profilom Zagi 10. Krilo kot je na sliki tehta skupaj 232 gramov, kar je po moje dokaj lahko.

Vendar ko sem ga testno poizskusil leteti sem moral zraven baterij ( 4 x AAA = 53 g ) in sprejemnika ( Jeti Rex 5 = 10 g ) moral krilo še dodatno obremeniti z 75 g uteži, kar v celoti znese 139 g.

Vse opisano sem namestil maksimalno spreddaj in s tem dvignil težo krilu za cca 60 % lastne teže, tako da RTF tehta 371 g.

Koliko tehtajo vaša krila podobnih dimenzij ... cca 120 cm ?
Priponke
IMG_1229.JPG
IMG_1229.JPG (108.7 KiB) Pogledano 5596 krat
Zadnjič spremenil IKE, dne 15 Mar 2006, 20:39, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
AD
Freak
Prispevkov: 597
Pridružen: 21 Nov 2004, 16:57
Kraj: Trebnje

Odgovor Napisal/-a AD »

Moji zagiji ponavadi tehtajo med 400 in 1000g. Enega sem naredil z dodatno obtežitvijo, ki sem jo od strani vtaknil v krilo. Zagi je tehtal 500g, utež pa še dodatnih 500g. Šlo je precej hitro, šlo pa bi še hitreje, če bi uredil povezave eleronov. Nonstop so mi namreč flatrali!

Zagi za na hrib mora imet poleg relativno tankega zagi profila še kakih 500-700g, drugače bolj miruje v zraku.
Lep pozdrav,
Aleksej Dolinšek - LMD Kanja Hrastnik
Uporabniški avatar
dejci23
Freak
Prispevkov: 749
Pridružen: 29 Mar 2005, 13:25
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a dejci23 »

Nekaj uporabnih nasvetov in celotna power point prezentacija izdelave Zagija na strani: http://www.clubzagi.com/tips.htm
matejscek
Začetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: 27 Dec 2005, 19:23

zagi 2,5ccm

Odgovor Napisal/-a matejscek »

a mi lahko kdo svetuje pri izgradnji zagija z 2,5 ccm motorjem? (teža podvozje, profil razpon, material-stiropor stirodur, stiromat, depron(kje se dobi depron) ...:)
hvala
lp matej
kdor visoko leta je pilot
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Re: zagi 2,5ccm

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

matejscek napisal/-a:a mi lahko kdo svetuje pri izgradnji zagija z 2,5 ccm motorjem? (teža podvozje, profil razpon, material-stiropor stirodur, stiromat, depron(kje se dobi depron) ...:)
hvala
lp matej
Če potrebuješ take osnovne napotke po tem ZAGI 2,5ccm ni zate
Uporabniški avatar
saxx20
Začetnik
Prispevkov: 39
Pridružen: 24 Maj 2005, 18:16
Kraj: Rakek

Odgovor Napisal/-a saxx20 »

Evo mojga lepotca
Priponke
Krilo 2.jpg
Krilo 2.jpg (57.75 KiB) Pogledano 5973 krat
Krilo 1.jpg
Krilo 1.jpg (63.86 KiB) Pogledano 5973 krat
SAXX
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

brez zamere...s to kabinco zgleda kukr d bi meu eco čovn prlepln na krilu :o :o
drgač je pa lep =D> =D>
www.okarbon.eu
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zgornja kontura letečega krila je "zadolžena" za ustvarjanje vzgona. Bolj ko je nagrbančena in več ko je na njej "dodatkov" , težje se model prebija skozi zrak in za enak vzgon porabi več energije. To pa je pri elektromotornem modelu vselej škoda. (mislim na nepotrebno mešanje zraka)

Premisli, če bi ne bilo bolje imeti model kar brez "čolnička", pa samo en selotejp zalepiš čez komponente.

Mitja
Uporabniški avatar
dejci23
Freak
Prispevkov: 749
Pridružen: 29 Mar 2005, 13:25
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a dejci23 »

V prilogi moj Zagikiller skupaj s sosedovim "modelom" :lol:

Teža je cca 370g, me pa zanima ali je to prevec ali premalo? Koliksna bi bila idealna teza za na pobočje kot je recimo Strmca?
Priponke
zagi3.JPG
zagi3.JPG (115.57 KiB) Pogledano 6019 krat
zagi2.JPG
zagi2.JPG (98.01 KiB) Pogledano 6019 krat
zagi1.JPG
zagi1.JPG (120.37 KiB) Pogledano 6019 krat
Uporabniški avatar
Kroko
Tekmovalec
Prispevkov: 445
Pridružen: 05 Apr 2004, 19:15
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Kroko »

dejci23 napisal/-a:Koliksna bi bila idealna teza za na pobočje kot je recimo Strmca?
Odvisno od moči vetra. Po potrebi se ga dodatno obteži tudi do 1.5kg :o
Uporabniški avatar
MATJAŽ
Freak
Prispevkov: 879
Pridružen: 19 Sep 2005, 20:16
Kraj: KAMNIK

Odgovor Napisal/-a MATJAŽ »

KAKŠNE SERVOTE IN KAKŠNE BATERIJE IMAŠ,ZANIMA ME PREDVSEM MASA
modelarstvo je ta bol':D/
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Ni videt, da bi ga kaj polepil z selotejpom z steklenimi vlakni - se motim?
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
dejci23
Freak
Prispevkov: 749
Pridružen: 29 Mar 2005, 13:25
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a dejci23 »

MATJAŽ napisal/-a:KAKŠNE SERVOTE IN KAKŠNE BATERIJE IMAŠ,ZANIMA ME PREDVSEM MASA
Servota sta 9 gramska
baterije so KAN 350 4 kom

Icoman, motis se. Prelepil sem ga tudi s selotejpom, ki ima steklena vlakna. Mogoce se na sliki ne vidi ampak so spodaj pod modrim oziroma rumenim selotejpom. Spredaj sem ga se dodatno prelepil z zunanje strani, mogoce ga lahko celo na sliki opazis.

Kroko, torej bi bila nekje idealna teža tam okrog 700g?

Kake teže modelov kril imate pa ostali?
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

jaz imam čim lažjega, in ga po potrebi dogvihtam (kako uniorjev ključ 12ka recimo :D)

Jan
Uporabniški avatar
damjane
Razpravljalec
Prispevkov: 140
Pridružen: 23 Okt 2004, 21:24
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a damjane »

Pozdravljeni

Krilo je bilo potrebno modificirati, ker so moji pristanki malo trši :P , moram se izogibati padalcem, pa včasih je tu še kak combat...pol pa si nabiram točke :lol:

no..modifikacija: v špic letečega krila je vlepjen stirodur (trikotne oblike) - nekje do polovice globine krila, na koncu pa še počez 3mm aviošper, kateri sega od enega do drugega servota. Tako sem bistveno ojačal combat lovca :wink: vsako stran krila sem podaljšal še za približno 5cm.
zdaj ima krilo nekaj manj kot 500g, uporabljeni so standradni servoti, baterije sanyo2100 NIMH in pa sprejemnik JETI rex5.
Priponke
ljuba sezona 2005.. opala
ljuba sezona 2005.. opala
DSCF0077_resize.JPG (106.72 KiB) Pogledano 5809 krat
leteče krilo v sezoni 2006...
leteče krilo v sezoni 2006...
060310_211417_resize.jpg (106.17 KiB) Pogledano 5808 krat
leteče krilo pred posegom
leteče krilo pred posegom
DSCF0024..d1_resize.JPG (75.85 KiB) Pogledano 5808 krat
Skipper
Tekmovalec
Prispevkov: 200
Pridružen: 13 Nov 2005, 19:20
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Skipper »

Pozdravljeni,

tudi sam sem se odlocil za izdelavo krila. Tako se je vceraj "zagalo" in lepilo z prozornim selotejpom (prvi sloj). Danes sem so odpravil po nakup barvnega selotejpa. Bauhaus, Obi,... Hmmm...nikjer ga nimajo. Nasel sem zgolj tega rumeno crnega, kot ga je uporablil predhodnik, jaz pa iscem drugacne. Ve dko, kje v okolici Mbja se bi dalo kupiti?

Hvala v naprej!
Bostjan
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov