DX-6

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Uporabniški avatar
albrehti
Razpravljalec
Prispevkov: 132
Pridružen: 12 Maj 2011, 07:40
Kraj: Žiri

Re: Programiranje DX6i

Odgovor Napisal/-a albrehti »

ssikuc napisal/-a:Hmm, ja kaj pa če se MIX pusti pri miru in uporabiš samo 'FLAPS'?

....................FLAP...........ELEV
NORM <-
LAND (gor ali dol) 100 .....(gor) 10 (malenkost višine za korekcijo)

SETUP LIST ->
WING TAIL MIX:
DUALAILE -> ACT

Tako uporabljaš 'FLAP' stikalo in ko spustiš flaperone, imaš še nekaj kontrole po nagibu.
Bom probal.
Danes sem ga spravil v zrak brez dodatnih "mixov in ..." in se je kar lepo obnašal. Mogoče niti ne bo potrebe za kakšne posebne čarovnije (če ne bo prehudih vzgornikov).


Ivan


Pa lepo pustovanje, kjerkoli že

:|]
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Lindinger ma sedaj dx6i mode1 za 119€ z poštnino. Pol pa urca dela in maš mode2. Prihranek 40 € :D
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
driving!
Tekmovalec
Prispevkov: 205
Pridružen: 25 Mar 2011, 22:40
Kraj: Okolica murske sobote

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a driving! »

Včeraj je prijetel kupil to v akciji mode1 in sem mu glih danes spremenil na mode 2
*****************************************************
Traxxas rulz
~E-revo 1:8 Brushless (modificated)
~Mini Slash 1:16
~Ford Mustang boss
~Mini E-revo - PRODANO
~Rustler VXL - PRODANO
~Summit 1:8 - PRODANO

~ Summit 1:16 - SE IŠČE
bm
Razpravljalec
Prispevkov: 83
Pridružen: 08 Avg 2011, 10:02
Kraj: KOPER

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a bm »

Pozdravljeni.Mene zanima ,če se lahko nastavi katero koli stikako za trhotlle cut.Kadar preklopiš baterijo na regulator hitrosti, se motor ne zavrti ,pa čeprav premikaš ročko za plin.Imam namreč eno težavo.Odajnik DX6i dsmx in sprejemnik ar500 dsm2.Ob preklopu baterije na regulator hitrosti( se po končanih piskih le tega) motor za sekundo zavrti z kar velikimi obrati .To se ne dogaja zmeraj. Lahko preklopiš baterijo 10 ali 20 pa nič .Motor speed 400 in regulator hobbywing ,letalo easy star .Kaj je tukaj narobe.Hvala pa lep pozdrav . :o
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Prvo kot prvo moraš povezati sprejemnik z regualtorjem. Poglej da si pravilno zvezal vse skupaj. Nato vklopis dx6i in daš gas na nulo. Iz regulatorja moraš dati na 3 kanal, ta je za gas. Nato priklopiš še baterijo in regulator ti mora začeti spuščati določen zvok. Odvisno od regulatorja. Ko utihne pa lepo počasi dodaš gas in vidiš ali se je začel motor vrteti. Če se ne zavrti in samo piska poskusi z trimom malo znišat gas. Če še to ne dela potem stopi do modelarja v tvoji soseski in ti bo z veseljem pomagal.
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
bm
Razpravljalec
Prispevkov: 83
Pridružen: 08 Avg 2011, 10:02
Kraj: KOPER

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a bm »

Pozdravljeni. Stvar je delala pol leta normalno in kar na enkrat se je ta težava pojavila .Moj sprejemnik ima na drugem kanalu plin(thro) .Nekaj mora biti narobe ali z sprejemnikom ali z regulatorjem .
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a manpower »

Ne vrjamem da ima na dvojki kanal za plin spektrum in futaba,... imajo kanal za plin 3, jr, graupner ,.... imajo na 1. kanalu.Tko da to skorej ni mogoče kar praviš.
Regler priklopi na kanal 3 in mora delat,.... za vstale priklope poglej na navodila, sam uporabljam graupner tko da ne vem kako imate na spektrumu sem pa siguren da imaš kanal za plin na tretem kanalu.
LP
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
bm
Razpravljalec
Prispevkov: 83
Pridružen: 08 Avg 2011, 10:02
Kraj: KOPER

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a bm »

pozdravljeni,moj sprejemnik ima 5 kanalov od leve proti desni batt/bind ,thro,aile,elev,rudd,gear,aile.Avion leti normalno ,v zraku vse dela normalno, težava se pojavi le ob priklopu baterije in to ne vsakič ,lahko 10 krat preklopim baterijo pa se nič ne zgodi.
bm
Razpravljalec
Prispevkov: 83
Pridružen: 08 Avg 2011, 10:02
Kraj: KOPER

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a bm »

pozdravljeni malo sem testiral sprejemnike in regulatorje hitrosti oba ar500 od spektruma in oba esc od hobbywing 30A (koračni motor)Stvar se ponavlja ,10 krat preklopim pa nič ,naslednji preklop pa motor na obrate za 2 sekundi ,kaj mogoče ve kdo, kaj je tu narobe.Lepo bi prosil za pomoč ,hvala pa lep pozdrav.
Priponke
Picture 241.jpg
Picture 241.jpg (90.45 KiB) Pogledano 5241 krat
Picture 240.jpg
Picture 240.jpg (104.18 KiB) Pogledano 5241 krat
uvz123
Tekmovalec
Prispevkov: 276
Pridružen: 07 Mar 2011, 14:02

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a uvz123 »

Si mislil krtačni motor?

Sigurno imaš še kakšen sprejemnik, motor, regulator pa malo kombiniraj med sabo. Samo iz tega opisa in slike je težko pomagat.
Skrčljivo cev pa naslednjič bolj porini h konektorju, pa med regulatorjem in motorjem se ne daje konektorja.

Jaz sumim motor, ker ne zgleda preveč rosno mlad!
bm
Razpravljalec
Prispevkov: 83
Pridružen: 08 Avg 2011, 10:02
Kraj: KOPER

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a bm »

bm napisal/-a:Pozdravljeni.Mene zanima ,če se lahko nastavi katero koli stikako za trhotlle cut.Kadar preklopiš baterijo na regulator hitrosti, se motor ne zavrti ,pa čeprav premikaš ročko za plin.Imam namreč eno težavo.Odajnik DX6i dsmx in sprejemnik ar500 dsm2.Ob preklopu baterije na regulator hitrosti( se po končanih piskih le tega) motor za sekundo zavrti z kar velikimi obrati .To se ne dogaja zmeraj. Lahko preklopiš baterijo 10 ali 20 pa nič .Motor speed 400 in regulator hobbywing ,letalo easy star .Kaj je tukaj narobe.Hvala pa lep pozdrav . :o

Sem že napisal kaj me zanima ,ta napaka se pojavlja tudi na speed 400 motorju.Testiral sem tudi orange 6 kanalnega in brezkrtačni motor in esc ,za enkrat deluje normalno.Tudi kombinacija ar 500 in hobbywing esc in motor speed 400 ,ki se nahajajo v letalu easy star v zraku delujejo normalno ,le ob priklopu baterije včasih motor za sekundo zavrti z kar velikimi obrati.Oba ar 500 in oba hobbywing esc in motor speed 400 mi delata ta problem,glede trenutne povezave, ki je na sliki ,dodatni priključki so tam zato ,da lažje menjam motor pri testiranju.
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a robar »

Pozdravljeni,

tudi jaz imam DX6i in sem z njim popolnoma zadovoljen. Težavo imam samo z nastavitvijo MIXa, ker ne vem kaj predstavljata vrednosti RATE D % in U %. Če mi lahko kdo razloži, ali pove, kje je to opisano, bi bil zelo vesel.
LP
Robar
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

http://www.spektrumrc.com/prodinfo/file ... l_dx6i.pdf

Stran 72

"Rotate the roller to highlight the desired rate and direction."


LP
Alex
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a robar »

Pozdravljen Alex,
pregledal sem stran 72 pa mi še vedno ni jasno kaj predstavljajo procenti Rate D in U. Oboje lahko nastavljam od -125% do +125%. Predstavljam si, da + verjetno pomeni gibanje v isto smer, - pa gibanje v nasprotno smer. Ni mi pa jasno, na kaj se nanašata obe vrednosti procentov. Kaj pomeni prva vrednost % in kaj druga?

LP
Robar
uvz123
Tekmovalec
Prispevkov: 276
Pridružen: 07 Mar 2011, 14:02

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a uvz123 »

Na brzino bi rekel, da D pomeni down in U pomeni up. Procent pa lahko nastavljaš za vsak pomik servo ročice posebej v vsako smer od ničelnega položaja.
Npr. za elevator, ko ročico premakneš od sebe, naj se višinsko krmilo spusti za X %, ko ročico premakneš k sebi, naj se višinsko krmilo dvigne za Y %.
V bistvu s temi procenti nastavljaš maksimalne odmike krmila v eno in drugo skrajno lego.
Če postaviš procent na 0%, izklopiš mix. Če jima dodeliš negativne procente, boš s pomikom palice od sebe povzročil dvig višinca in obratno - večji kot so procenti, bolj se krmilo odklanja.
Če povem matematično (y: odklon krmila, K: naklon funkcije (to so tisti procenti), x: odklon ročice na komandi, N: offset): y = K*x + N.

Če ti še vedno ne bo jasno, prinesi zadevo skupaj z modelom na četrtkovo srečanje, pa ti bom v živo razložil in nastavil.
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a robar »

Ja, to je prava razlaga. Do iste ugotovitve sem prišel tudi jaz včeraj, ko sem na komandi spreminjal nastavitve in gledal odziv na monitorju.U in D pomeni gor in dol. Če daš v SLAVE smer se pokaže L in R to je levo in desno.
LP
Robar
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Očitno je imel še nekdo rad matematiko, lepo, prav tako pa ima moj predhodnik v celoti prav.
Za lažje razumevanje si oglejmo nekaj osnovnih pojmov.

Mešalnik je programska funkcija komande namenjena funkcijski povezavi med različnimi kanali v sami komandi. Glavni kanal (master) je tiski, ki ga upravljamo z ukazi na komandi, odvisni (slave) pa tiski, ki samodejno sledi glavnemu ob upoštevanju nastavljenih vrednosti in nastavljene programske logike.

Servomehanizem ima nevtralni položaj (neutral) in odklone levo in desno ali gor (up) in dol (down).
Komanda omogoča, da se ločeno nastavi vrednost za vsako od strani odklonov.
S kakšno intenzivnostjo bo servomehanizem na odvisnem kanalu sledil ukazom na glavnem kanalu se poda v obliki odstotkov odklona glavnega kanala. 100 % bi tako pomenilo poln odklon splošnih nastavitev odvisnega kanala, 0 % pa pomeni, da mu ne sledi.
Predznak pred odstotki določa v katero smer se bo servomehanizem odklanjal. Negativen znak tako pomeni, da se bo odklonil v nasprotno stran, kot servomehanizem na glavnem kanalu.
Zamaknjenost (offset) je vrednost, ki premakne izhodiščni položaj servomehanizma na odvisnem kanalu nasproti nevtralnega položaja servomehanizma na glavnem kanalu.

Za delovanje mešalnikov ter njegovih delov se uporablja naslednje oznake:
aktiven (active) - funkcija je vklopljena, neposredne posledice pa so prisotne v kolikor so izpolnjeni vsi v funkciji navedeni pogoji.
vklopljen (on) - posledice so prisotne.
izklopljen (off) - posledice niso prisotne.
onemogočen (inhibited) - funkcija je izklopljena, neposredne posledice ne nastanejo ne glede na nastavljene pogoje in njihovo izpolnjenost.

Za sam vklop ali izklop posledic funkcije ji je mogoče dodeliti tudi stilsko. Posledice nastanejo šele z njegovim vklopom.


LP
Alex
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a robar »

Hvala obema za pojasnilo. Sedaj mi je stvar popolnoma jasna.

LP
Robar
smokulja
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 16 Okt 2008, 13:26
Kraj: radeče

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a smokulja »

Pozdravljeni,

zanima, me če je kdo dobro naštudiral nastavitve komande. Prišel sem do problema. Rad bi si nastavil flape. Seveda to ni nič kaj problematično če zmiksaš z aleironi. Ko pa imaš za flape svoja dva servota. Te flape že študiram 5 dni. Prišel sem do ene rešitve: Na sprejemniku uporabim kanala GEAR in AUX1 in ju zmiksam na MIX1 IN MIX2. Zdaj pa imam en problem; mogel bi si naštimat manjši hod ročice na servotu. Servo mi zabije tja nekam u krilo.

Oz. ne morem servotov nastavljat isto kot ostale kanale. Če nastavljam v MIX-u nastavljam samo en servo. Drug je pa gluh.
Za znoret. Rad bi si nastavil servota kot eno isto kot aleironi.

Ima kdo kako rešitev oz. kako drugo povezavo, da špila.
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Iz opisa ni mogoče razbrati, kakšen način delovanja se želi doseči.

V principu obstajajo tri osnovane variante:
- priklop obeh servomehanizmov zakrilc na isti kanal preko y vmesnika,
- priklop obeh servomehanizmov zakrilc na dva ločena kanala; eden je definiran, kot vodilni, drugi, kot odvisni,
- priklop obeh servomehanizmov zakrilc na dva ločena kanala, ki lahko delujeta v vlogi krilc ali v vlogi zakrilc. V prvi vlogi sledita delovanju krilc, v drugem pa prevzameta vlogo zakrilc (nisem preveril ali omenjena komanda v osnovi podpira tovrstno mešanje).

Kar se tiče odklonov servomehanizmov ter površin, ki jih le ti krmilijo; obseg odklonov servomehanizmov naj se načeloma nebi spreminjalo, vsaj ne korenito, za dosego zmanjšanega ali povečanega obsega odklonov krmiljene površine pa naj bi se uporabilo ustrezno mehansko nastavitev povezav.

LP
Alex

P.S.
Uporaba slovenskih izrazov, prav tako pa se v besedilu pojavi pogosta vendar nesprejemljiva jezikovna napaka; moči in morati!
Uporabniški avatar
joemontana1234
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Dec 2011, 09:11
Kraj: Ljubljana

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a joemontana1234 »

Alex 76 napisal/-a:Očitno je imel še nekdo rad matematiko, lepo, prav tako pa ima moj predhodnik v celoti prav.
Za lažje razumevanje si oglejmo nekaj osnovnih pojmov.

Mešalnik je programska funkcija komande namenjena funkcijski povezavi med različnimi kanali v sami komandi. Glavni kanal (master) je tiski, ki ga upravljamo z ukazi na komandi, odvisni (slave) pa tiski, ki samodejno sledi glavnemu ob upoštevanju nastavljenih vrednosti in nastavljene programske logike.

Servomehanizem ima nevtralni položaj (neutral) in odklone levo in desno ali gor (up) in dol (down).
Komanda omogoča, da se ločeno nastavi vrednost za vsako od strani odklonov.
S kakšno intenzivnostjo bo servomehanizem na odvisnem kanalu sledil ukazom na glavnem kanalu se poda v obliki odstotkov odklona glavnega kanala. 100 % bi tako pomenilo poln odklon splošnih nastavitev odvisnega kanala, 0 % pa pomeni, da mu ne sledi.
Predznak pred odstotki določa v katero smer se bo servomehanizem odklanjal. Negativen znak tako pomeni, da se bo odklonil v nasprotno stran, kot servomehanizem na glavnem kanalu.
Zamaknjenost (offset) je vrednost, ki premakne izhodiščni položaj servomehanizma na odvisnem kanalu nasproti nevtralnega položaja servomehanizma na glavnem kanalu.

Za delovanje mešalnikov ter njegovih delov se uporablja naslednje oznake:
aktiven (active) - funkcija je vklopljena, neposredne posledice pa so prisotne v kolikor so izpolnjeni vsi v funkciji navedeni pogoji.
vklopljen (on) - posledice so prisotne.
izklopljen (off) - posledice niso prisotne.
onemogočen (inhibited) - funkcija je izklopljena, neposredne posledice ne nastanejo ne glede na nastavljene pogoje in njihovo izpolnjenost.

Za sam vklop ali izklop posledic funkcije ji je mogoče dodeliti tudi stilsko. Posledice nastanejo šele z njegovim vklopom.


LP
Alex
Bravo, lepo napisano, se vidi da imaš veliko izkušenj. :)
smokulja
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 16 Okt 2008, 13:26
Kraj: radeče

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a smokulja »

Tudi jaz sem kar nekaj časa študiral, kako se naštelajo flapi posebej, zakrilca posebej.
Ubral sem to taktiko kot jo je opisal Aleš 76.

Deluje super.

Lp

David
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Re: Spektrum DX6i

Odgovor Napisal/-a mega »

Pozdravljeni - kje je hec da spodnji MIX noče delat na DX6i.

THR0 -> THR0 ACT
RATE D + 0% U - 50%
SW GEAR TRIM INH

Ali je še kakšna druga možnost, da npr. stikalo GEAR (ali FLAP) spreminja THRO med 0 in 100% ter med 0 in 50%, odvisno od položaja stikala.

l.p.
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
GorazdZ
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 22 Dec 2016, 10:14

Re: DX-6

Odgovor Napisal/-a GorazdZ »

Lp. Imam kontroler dx6i spektrum. Ker mi je sprejemnik AR610 crkno ga zelim povezat na Ar500
Problem ki nastane je ta da vse lucke utripajo in potem tudi vgasnejo ne poveze pa se mi na kontroler. Kak naj resim problem ce ima kdo izkusnje. Hvala in lep pozdrav.
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Re: DX-6i

Odgovor Napisal/-a IKE »

Kupujem rabljo postajo - oddajnik SPECTRUM DX-6i

Zanima me ali omenjena postaja podpira DSM2 ali tudi DSMX ?
Nad ekranom piše :

6 CHANELS 10 MODELS 2 TYPES
2.4 GHz DSM SPREAD SPECTRUM TECHNOLOGY

Pod pokrovom baterij je kontrolna nalepka na kateri je napisano da je narejea 6 meseca 2009.

ALi mogoče kdo uporablja SPEKTRUM DXE DSM X 2,4 GHZ ?
Postajo kupujem kot rezervno oziroma izključno za letenje mini quadcopterjev.
Ma saj gre ... če ne po luftu pa po tleh.
Odgovori

Vrni se na RV naprave