Vlek propelerja

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Odgovori
Uporabniški avatar
blisk
Tekmovalec
Prispevkov: 448
Pridružen: 17 Nov 2004, 13:30
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a blisk »

Aleksander,

Krilca so predvidena tako kot je, zgoraj in spodaj. Zato so tudi potrebni zelo mali odkloni, model pa je zelo živahen. Z krilci samo zgoraj nimam izkušenj.
Motor na glavo ni noben problem. Motor vžiga brez problemov, tako na roko kot na štarter. Imam pa vgrajeno elektroniko za gretje svečke pod prostim tekom. Deluje na 1 celico AA 2300mAh, kar zadostuje za en letalni dan.

L.P.
Zdenko.
Its nice to be important,, but its more important to be nice...
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Kot sem zapisal že v temi:viewtopic.php?t=3167&start=40, je GBY dobil nov propeler. Tako sem danes izmeril vlek in vrtljaje treh propelerjev z enako oznako (18x6) in različnih proizvajalcev: Mejzlik, MenzS in Biela. Prvi in zadnjii sta CFK zadnji pa lesen. Po geometriji sta si MenzS in Biela zelo podobna (malo debelejši profil, globok, na koncu zaobljen). Mejzlik pa je tanjšega profila, ožji in na koncu priostren.

Bilo je prehladno, da bi opravil meritve pri različnih vrtljaji in izmeril krivuljo propelerja. To pride na vrsto v toplejših dnevih. Za danes sem izmeril le najvišje vrtljaje, ki jih je motor dosegel s propelerjem in vlek, ki ga je pri tem generiral.

Motor: OS FT 160 Gemini (dvocilinderski bokser s 26 ccm gibne prostornine in svečkami OS F)
Temperatura zraka: 6°
Nebo: Oblačno
Vlaga: visoka (~90%)
Veter: 0

Biela 18x6: 7.450rpm 5,80kg 29,90€ 88g
MenzS 18x6: 7.750rpm 5,95kg 10,90 € 66g
Mejzlik 18x6: 8.450rpm 6,00kg 43,90€ 92g

Biela je najlepša, najbolj šminkerska, žal pa "pretežka" za ta motor. Motor je z njo preobremenjen. Veliko energije porabi za mešanje zraka. Verjetno ima najslabši izkoristek. Masa propelerja je 88g.

MenzS je dober kompromis med ceno in kakovostjo. Motor se lažje vrti. Vlek je blizu največjega za ta motor. Masa propelerja je 66g.

Mejzlik je špica. Cena ni nizka. Motor se razživi, vrti se z lahkoto, vlek je super. Masa propelerja je 92g.

Mipo
Priponke
Trije propelerji iste dimenzije in različnih lastnosti.
Trije propelerji iste dimenzije in različnih lastnosti.
HPIM5883o.jpg (105.58 KiB) Pogledano 5098 krat
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Temi združil: modrator Mipo

Filius je zapisal:
Zadnjič sem videl da je bil njekje na forumu kalkuator za računanje potega motorja. Danes sem ga zopet iskal anpak ga ne najdem več. Prosim če lahko kdo prilepi link do njega.
jernejk je zapisal:
airforce je zapisal:
Mogoče motocalc?
Mipo
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Uporabniški avatar
filius
Freak
Prispevkov: 775
Pridružen: 30 Dec 2006, 11:26

Odgovor Napisal/-a filius »

Aha sedaj sem potegnil dol Propeller Selector. Sedaj me pa zanima takrat ko se obarva okenček z napisom thrust zeleno , takrat je najbolj primerna elisa, ali kaj. #-o
Mladost je norost, ki skače čez jarek tam kjer je most!
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

filius napisal/-a:. Sedaj me pa zanima takrat ko se obarva okenček z napisom thrust zeleno , takrat je najbolj primerna elisa, ali kaj. #-o
Ne drži! Najbolje je prebrati navodila za uporabo. Če pa to ne gre, postavi kazalec (miš) na polje (zeleno, rumeno, vijoličasto, rdeče) in dobil boš pojasnilo.

LP
Mipo
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom