Yocto-Servo modul za programsko krmiljenje servo motorjev

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Odgovori
Uporabniški avatar
Stari89
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 19 Jun 2005, 17:20
Kraj: Brežice

Yocto-Servo modul za programsko krmiljenje servo motorjev

Odgovor Napisal/-a Stari89 »

Pozdravljeni,

kupil sem Yocto-Servo - modul za programsko krmiljenje servo motorjev. Na reč lahko priklopimo do 5 servo motorjev, vse skupaj pa preko USBja priklopimo na PC ali kako drugo napravo. Menim, da ima ploščica velik potencial za modelarstvo, saj je to daleč najcenejši način za upravljanje servotov (pod 20€ - brez komand in sprejemnika). Proizvajalec omogoča dolpoteg 161-stranskega priročnika ter knjižnico za programiranje v več programskih jezikih in za različne operacijske sisteme. Najbolj zanimiv in relevanten za modelarstvo je seveda Android, katerega poganjajo naprave z maso okoli 100g ter z vgrajenimi pospeškometri, žiroskopi, kamero, GPS-om in 3G-jem! Če to ni zmagovalna formula za avtonomnega letečneža, potem pa tudi ne vem. :)

Končni cilj je sprogramirat aplikacijo, ki bo iz kombinacije senzorjev v telefonu zaznala pozicijo, orientacijo in smer premikanja v prostoru, ter varno upravljala letalo po vnaprej določenih posrednih ukazih. Postavit nameravam tudi podatkovno bazo in strežnik na tleh, od koder bo aplikacija - letalo (preko 3G-ja) dobivalo navodila in nalagala telemetrijo ter ostale podatke. Spisal bom še program za pregled, programiranje in upravljanje letala iz tal.

Napravico sem že testiral s PCjem in Yoctovim demo programom za testiranje. Demo program je spisan tako, da v ozadju teče service za upravljanje vseh Yocto naprav. Service komunicira z ASP serverjem, ki ustvari spletno stran na računalniku, s katero lahko uporabnik upravlja drsnike za servo motorje. Zaradi več programskih plasti reč pričakovano ni bila precej odzivna (zamik kake pol sekunde). K sreči na Androidu ni potrebnih toliko plasti, kar mi daje optimizem.

Slika

Istočasno s programiranjem nameravam zgradit testno jadralno letalo. Za osnovo bom verjetno vzel popularnega Kolibrija. Zelo verjetno bo z večjim razponom, brez loma krila, z aileroni in s povečanim nosom za zaprtje vseh komponent.
Ko mi kolega naredi USB microB - microB kabel in ko spišem prvo testno aplikacijo za Android se javim!

http://shop.priklopi.si/index.php?route ... uct_id=168
LP, Damjan

Run, live to fly, fly to live, do or die! Run, live to fly, fly to live. Aces high.
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Yocto-Servo modul za programsko krmiljenje servo motorje

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Eno vprašanje. Ali bi ta elektronika bila uporabna za krmiljenje servomotorjev, kateri bi bili posajeni na delta cnc? Za poganjanje bi se uporabilo pa neko Linux distribucijo(ni nujno) ter en izmed programov, ki se uporabljajo pri popularnih 3D printerjih.
Slika
Uporabniški avatar
Stari89
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 19 Jun 2005, 17:20
Kraj: Brežice

Re: Yocto-Servo modul za programsko krmiljenje servo motorje

Odgovor Napisal/-a Stari89 »

Pomojem bi šlo. Ne vem, kake servote imaš v mislih, samo pazit moraš da ne presežeš maksimalnega toka USBja (dobrih 500mA). Ima pa čip možnost zunanjega napajanja, tako da ne bi smel bit problem.
LP, Damjan

Run, live to fly, fly to live, do or die! Run, live to fly, fly to live. Aces high.
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Yocto-Servo modul za programsko krmiljenje servo motorje

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Delta CNC ima omejen gib zato sem imel v mislih prav te modelarske servote, bolje digitalne, ki imajo več kil navora.
Slika
Odgovori

Vrni se na RV naprave