japonski papir - problem

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Grega1407
Razpravljalec
Prispevkov: 105
Pridružen: 23 Jan 2010, 21:03
Kraj: Kranj

japonski papir - problem

Odgovor Napisal/-a Grega1407 »

Pozdravljeni.
Kako ozeroma s čim premažete japonski paper, da postane trd in napet?
LP Grega :-k
Gregor
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: japonski papir - problem

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Grega1407 napisal/-a:Pozdravljeni.
Kako ozeroma s čim premažete japonski paper, da postane trd in napet?
LP Grega :-k
Nitro lak.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Grega1407
Razpravljalec
Prispevkov: 105
Pridružen: 23 Jan 2010, 21:03
Kraj: Kranj

Re: japonski papir - problem

Odgovor Napisal/-a Grega1407 »

S tem sem premazal pa se ni napel. Opis postopka kako sem naredil: najprej sem premazal rebra potem čez napel papir in nato samo po rebrih šeenkrat premazal. Ko se je to posušilo sem pa vse šeenkrat premazal in vse to ponovil. Rezultat pa je, ko krilo primem v roke ozeroma potipam se papir poda.
Ko sem bil še v šoli na krožku mi je to krasno ratal, ne vem pa s katerim materijalom sem takrat delal. Pa se papir sam od sebe tudi kaj napne?
Gregor
Uporabniški avatar
jadralno letalo
Tekmovalec
Prispevkov: 293
Pridružen: 25 Feb 2007, 12:31
Kraj: Ljubljana

Re: japonski papir - problem

Odgovor Napisal/-a jadralno letalo »

Živjo!

Pred lakiranjem bi moral papir najprej navlažiti (pošpricaš z vodo).
Ko navlažiš, postaviš v šablono oz. pritrdiš na desko da se konstrukcija ne zvije in pustiš da se lepo posuši. Papir se lepo napne in gube izginejo, razen če niso bile gube enormne že med samim prekrivanjem.
Šele nato lakiraš...Je pa res da nitrolak (oz. dandanes lak na vodni osnovi) manj napne papir kot je včasih nitrošpan lak....


Pa še to, ko papir lepiš na krilo ni potrebe da ga lepiš na vsa rebra. Prilepiš ga samo na vse zunanje letve (t.j. okvir krila). Papir na rebra prilepiš samo na tisto v korenu (root rib) ter tisto zunanje pri zaključku (tip rib), na ostala rebra v tej fazi ni potrebno. Razen na spodnji strani če je le-ta konkavna, potem pa moraš na vsako posebej pritrditi.
Potem ko lakiraš, se bo papir (vlaknasta struktura) lepo pritrdil tudi na vsa ostala rebra...

A to bo prostoleteč ?

Srečno
_ID_
Razpravljalec
Prispevkov: 107
Pridružen: 15 Dec 2008, 23:16
Kraj: Ljubljana-Podpeč

Re: japonski papir - problem

Odgovor Napisal/-a _ID_ »

Ena varianta za napenjanje papirja je še razredčeno belo lepilo za les.

Ko sem sam še uporabljal japonski papir, ga nisem nikoli z vodo šprical, da bi se napel. Enostavno sem zadevo najprej "prilepil" na krilo z nitrom nato pa prelakiral celo površino in to je bilo to. Včasih se je dobil v modelarskih trgovinah prav namenski lak za napenjanje japonskega papirja. A niso nič novega pogruntali na tem področju? Odkar je lepilna folija na tržišču je japonski papir šel kar v pozabo in ga je že skoraj nemogoče dobiti- vsaj v SLO.
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Re: japonski papir - problem

Odgovor Napisal/-a miskolin »

lp
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike