Reichard Sirius 3070mm

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

Saj tega se zavedam, definitivno je bolj varna zadeva, ampak imam pa drug problem, imam oddajnik in sprejemnik Futaba oboje 6kanalno in mi zmanjka en kanal, ce bi uporabil OPTO regler, 1kanal motor, 2kanal flapi na Y kablu, 3in4 kanal krilca, 5kanal smer in 6kanal visina, nimam potem beca oz. Napajanje servotov kam priklopit, razen ce bi tudi krilca vezal na Y kabel, ampak potem nastane drug problem, nastavitve postanejo samo mehanske, si s trimi nimam vec kaj pomagat...
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

robi-crx napisal/-a:Saj tega se zavedam, definitivno je bolj varna zadeva, ampak imam pa drug problem, imam oddajnik in sprejemnik Futaba oboje 6kanalno in mi zmanjka en kanal, ce bi uporabil OPTO regler, 1kanal motor, 2kanal flapi na Y kablu, 3in4 kanal krilca, 5kanal smer in 6kanal visina, nimam potem beca oz. Napajanje servotov kam priklopit, razen ce bi tudi krilca vezal na Y kabel, ampak potem nastane drug problem, nastavitve postanejo samo mehanske, si s trimi nimam vec kaj pomagat...
Na enega od kanalov (vseeno katerega) daš Y kabel. Na eno Y vejo daš servo, na drugo Y vejo pa sprejemniški akumulator.

No, najbolj logično je, da daš Y kabel na servo, ki potegne največ toka.
LP
Janez
Uporabniški avatar
yamatuma
Freak
Prispevkov: 522
Pridružen: 29 Jan 2008, 09:09
Kraj: Zgornja Kungota

Odgovor Napisal/-a yamatuma »

Sprejemniki imajo na vseh kanalih povezan + in -.... Čisto vseeno je kam daš napajanje, pač na enem ali dveh kanalih narediš Y-kabel za napajanje(ne za flape ali elerone.....), vse funkcije kanalov pa ti seveda ostanejo na voljo in nespremenjene, ne rabiš nič "štelat" mehansko (verjetno misliš sub trime in end pointe), kot pa samo toliko, da nastaviš neko normalno izhodišče...

Pa še nekaj... Vidim da že imaš baterijo, ki bi jo lahko uporabil za napajanje. Lipo 3S620mAh. Ta baterija ni premalo... Če uporabiš kakeršenkoli pretvornik voltaže, ima ta baterija na 4,8 ali 6 voltih dejansko večjo kapaciteto (zelo poenostavljeno povedano). Pri elektriki je vedno eno in isto pravilo U=IxR, pa kakorkoli obračaš formulo...

Uporabi to kar imaš, pa boš zmagal....
robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

Joj ko se js na to elektroniko niti malo ne spoznam...tako da kakorkoli obrnem, mi se bedno ni povsem jasno, vem pa da ce uporabim jetijev bec za napajanje servotov, mi ta baterija ne pride v postev, ker je lahko le 2S, ta pa je 3S

A to pomeni da imam 6kanalov povsem dovolj...
robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

Joj ko se js na to elektroniko niti malo ne spoznam...tako da kakorkoli obrnem, mi se bedno ni povsem jasno, vem pa da ce uporabim jetijev bec za napajanje servotov, mi ta baterija ne pride v postev, ker je lahko le 2S, ta pa je 3S

A to pomeni da imam 6kanalov povsem dovolj...
Uporabniški avatar
yamatuma
Freak
Prispevkov: 522
Pridružen: 29 Jan 2008, 09:09
Kraj: Zgornja Kungota

Odgovor Napisal/-a yamatuma »

Becov, tudi 3s je na tržišču ogromno... Da pa ne kompliciraš, lahko pač uporabiš navadno NiMh baterijo pa gotovo... Jaz pač sam pri sebi nekako preferiram lipo, ker je hitro napolnjena in se ne prazni sama tako kot ostale...
V glavnem, zaradi OPTO reglerja ne izgubuš nobenega kanala. To je to...

Če želiš podrobnejše informacije sem na voljo na ZS !

LP, Dejan
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

robi-crx napisal/-a:Joj ko se js na to elektroniko niti malo ne spoznam...tako da kakorkoli obrnem, mi se bedno ni povsem jasno, vem pa da ce uporabim jetijev bec za napajanje servotov, mi ta baterija ne pride v postev, ker je lahko le 2S, ta pa je 3S

A to pomeni da imam 6kanalov povsem dovolj...
Ja, za 6 servomotorjevje 6 kanalov popolnoma dovolj, saj baterije ni potrebno priklopiti direktno na sprejemnik. To lahko narediš preko Y kabla na katerikoli kanal.

Če nisi prepričan najbolje da preizkusiš.
Najprej priklopi običajno, servo motor na Ch1, baterijo pa na predvideno mesto za napajanje sprejemnika (v tvojem primeru verjetno Ch6). Zadeva deluje.

Sedaj pa poskusi drugo vezavo. Y kabel v Ch1, servo v eno Y vejo, baterijo v drugo Y vejo (baterija ni vezana direktno na sprejemnik, tako da imaš Ch2-Ch6 proste za ostale servote). Servo mora delati enako kot prej.
Sedaj lahko priklopiš še kak servo na Ch2 in boš videl, da tudi ta miga.

Tako lahko napajaš servote in sprejemnik, hkrati pa imaš vso kontrolo nad vsakim servotom posebej, miksaš po mili volji (oziroma toliko kot ti dopušča oddajnik).
LP
Janez
Uporabniški avatar
yamatuma
Freak
Prispevkov: 522
Pridružen: 29 Jan 2008, 09:09
Kraj: Zgornja Kungota

Odgovor Napisal/-a yamatuma »

Evo še na brzino vezava... Kanalom najbrž nisem dodelil prave funkcije(nekateri oddajniki imajo prednastavljene funkcije kanalov, na boljših si pa to lahko izbiraš), vezava je pa ista...
Priponke
Graphic1.jpg
Graphic1.jpg (41.73 KiB) Pogledano 3404 krat
robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

Juhuuu, ej super ste res, brez besed, hvala vam 100x, upam da kdaj vrnem uslugo, ker ste mi pa resnicno razjasnili zadeve, se takmu telebanu kot sem jaz, cisto mimo za elektroniko, hvala tudi za slikovno ponazorilo, porocam o uspehih ko zacnem sestavljat

Lp Robi
Uporabniški avatar
robin24
Profesor
Prispevkov: 1035
Pridružen: 25 Jan 2007, 17:02
Kraj: Komen

Odgovor Napisal/-a robin24 »

Mogoče še nekaj!
Včeraj sem se odločil in vse stare nimh celice pometal v smeti.
V svoje leteče avione sem namestil 2s Life 2100, za sprejemnike in servomotorje, se razume...
LP Robi
Majhna žaba daleč skoči...
robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

takole, gradnja se nadaljuje, v soboto sem bil v Avstriji v nabavi, kaj smo nabavili bodo povedle kasneje slike, včeraj pa sem odrezal folijo na krilih in malenkost obrusil stiropor tam kjer pridejo servoti, zalepil sem tudi že podnožje, oz. ležišče servotov, danes pa če bo čas zalepim še servo locke, na servomotorje sem tudi že nalotal podaljške, bom pa kot sem rekel vse poslikal in potem prilepil slikce proti večeru ;)

lp Robi
robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

takole, ne bom dolgovezil, ampak samo prilepil obljubljene slike napredka...

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika


lp Robi
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Nosilec motorja si sam vlepil noter?
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

Ja, sam sem ga vlepil, hitro povej ce je kaj narobe da popravim...

Vlepil pa sem ga tako, da sem na nosilec privijacil navojno palico cca 20cm, ter si tako nastavil smer, da ne bo cisto kontra vlepljen...
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

robi-crx napisal/-a:Ja, sam sem ga vlepil, hitro povej ce je kaj narobe da popravim...

Vlepil pa sem ga tako, da sem na nosilec privijacil navojno palico cca 20cm, ter si tako nastavil smer, da ne bo cisto kontra vlepljen...
Kolikor vidim, si nosilec motorja prilepil samo z epoksijem. Načeloma se pri tem uporabi karbonski roving za dodatno ojačanje nosilca. Nekateri tudi mešajo micro balonse. Upam, da ne bo tole prešvoh in ti bo ob prvem pristanku na nos nosilec odtrgalo? A si z notranje strani tudi zalepil z epoksijem?

Proizvajalci tudi predpišejo preverjen kot motorja navzdol in v desno, da model z prižganim motorjem pravilno leti.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Primer:

Slika
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Malce me je zbodlo korajžno brušenje roba kokpita. Pa ravno na najbolj stresnem področju!

Po drugi strani pa v tem vidim tolažbo: "Če se že misliš prelomiti, ti bom pa pokazal kje! Tukaj, kjer sem načel rob kabine in nikjer drugje!"
:roll: :wink:

Mitja
Priponke
Nepotrebno povečanje zareznega učinka, ki kar kliče k lomu kabine pri prvem tršem pristanku!
Nepotrebno povečanje zareznega učinka, ki kar kliče k lomu kabine pri prvem tršem pristanku!
Rrob kabine.jpg (140.59 KiB) Pogledano 2848 krat
robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

Pisaneli napisal/-a:
robi-crx napisal/-a:Ja, sam sem ga vlepil, hitro povej ce je kaj narobe da popravim...

Vlepil pa sem ga tako, da sem na nosilec privijacil navojno palico cca 20cm, ter si tako nastavil smer, da ne bo cisto kontra vlepljen...
Kolikor vidim, si nosilec motorja prilepil samo z epoksijem. Načeloma se pri tem uporabi karbonski roving za dodatno ojačanje nosilca. Nekateri tudi mešajo micro balonse. Upam, da ne bo tole prešvoh in ti bo ob prvem pristanku na nos nosilec odtrgalo? A si z notranje strani tudi zalepil z epoksijem?

Proizvajalci tudi predpišejo preverjen kot motorja navzdol in v desno, da model z prižganim motorjem pravilno leti.

nosilec motorja sem obojestransko prilepil z epoxyjem ter mu primešal mikro armaturo, ne vem če so to ravno micro balonsi, grem pa sedajle slikat in bom prilepil sliko, primešal sem ga kar veliko, tako da je postal epoxy tak gost kit, ko se je posušil, sem vse skupaj še enkrat premazal samo z epoxyjem
Ultralajt napisal/-a:Malce me je zbodlo korajžno brušenje roba kokpita. Pa ravno na najbolj stresnem področju!

Po drugi strani pa v tem vidim tolažbo: "Če se že misliš prelomiti, ti bom pa pokazal kje! Tukaj, kjer sem načel rob kabine in nikjer drugje!"
:roll: :wink:

Mitja
tisto brušenje za kabino, pa je v navodilih tako označeno, za magnetke ki zapirajo kabino, ko sem vlepil magnetku, ravno tako z epoxyjem in tisto armaturo, trakci dolgi 3-5mm taki beli, res ne vem kako se temu reče, ter konkretno zalil nazaj tisti delček, bom bolj natančno poslikal kako je sedaj ko je končano ;)

drugače pa hvala za opozorila
robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

tole sem primešal zraven epoxyju, lahko pa še vedno popravim in obrusim spredaj in vstavim carbonski roving, ampak mi povejte kje naj ga dobim...

Slika
Slika
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a Coil »

To so stekleni sekanci, kar je še veliko bolje kot mikrobaloni, sam nikoli ne dajem rovinga pred nosilec motorja, le vse dobro pobrusim in očistim z acetonom. Pri pogonih z kar nekaj kW se mi še nikoli ni odlimal nosilec. Seveda pa je pogoj da uporabiš kvaliteten 24urni epoksi in ne 5-minutnega.
robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

Coil napisal/-a:To so stekleni sekanci, kar je še veliko bolje kot mikrobaloni, sam nikoli ne dajem rovinga pred nosilec motorja, le vse dobro pobrusim in očistim z acetonom. Pri pogonih z kar nekaj kW se mi še nikoli ni odlimal nosilec. Seveda pa je pogoj da uporabiš kvaliteten 24urni epoksi in ne 5-minutnega.
potem sem tako ali tako naredil napako, saj sem uporabil 5min epoxy, ni rpoblema bom obrusil še enkrat in zalepil z 24urnim, kaj pa za naprej, uporabim kar te steklene sekance...
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

robi-crx napisal/-a:
Coil napisal/-a:To so stekleni sekanci, kar je še veliko bolje kot mikrobaloni, sam nikoli ne dajem rovinga pred nosilec motorja, le vse dobro pobrusim in očistim z acetonom. Pri pogonih z kar nekaj kW se mi še nikoli ni odlimal nosilec. Seveda pa je pogoj da uporabiš kvaliteten 24urni epoksi in ne 5-minutnega.
potem sem tako ali tako naredil napako, saj sem uporabil 5min epoxy, ni rpoblema bom obrusil še enkrat in zalepil z 24urnim, kaj pa za naprej, uporabim kar te steklene sekance...
Zdaj če je kot motorja pravilen in z zadnje strani tudi lepilo ne kompliciraj. Pusti tak kot je in boš videl. Na lastnih napakah se boš naprej naučil kako delati v prihodnje.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

predno sem vlepil nosilec motorja, sem nanj na sredino privijačil navojno palico cc 20cm dolgo, jo zategnil z matico in podloško, ko sem od repa proti nosu pogledal palico, je mogoče za kak milimeter bila obrnjena bolj v desno, za kot navzdol pa nisem prepričan, ko sem letako postavil na trup, se pravi spredaj in zadaj naslonjen na mizo, je bila navojna palica poravnana z mizo, bom pa jo še enkrat privijačil in zadevo poslikal, da boste videli kako sem naredil, ker sedajle popravit mi je najmanjši problem, ker še nimam vlepljene mizice za baterijo in servote v trupu in je še veliko prostora, tako da mislim da je bolje da sedaj popravim zadevo

pa še slika od znotraj, kako sem zalepil, ampak to ni končna slika, tukaj sem prvič nanesel epoxy in steklena vlakna, potem sem to še enkrat ponovil, pustil da se posuši, oz. strdi, ter nato vse skupaj še premazal samo z epoxyjem

Slika
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a Coil »

Kot je napisal Pisanel, pusti tako kot je...
robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Re: Reichard Sirius 3070mm

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

slabo se vidi, moraš res dobro pogledat, zdej sam upam da je obrnjen v pravo smer, v navodilih piše 2stopinji desno in 2 stopinji navzdol...

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

pa še nosilec prilepljen od znotraj

Slika
Slika

lp Robi
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti