Gradnja leteče mini-miniature

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
Nikalaj
Tekmovalec
Prispevkov: 372
Pridružen: 18 Feb 2005, 14:33
Kraj: Luvigana

Gradnja leteče mini-miniature

Odgovor Napisal/-a Nikalaj »

NA pomoč,

preganja me ideja. :evil:

Izdelal bi rad čim manjšega dvokrilca na katerega bi namontiral ta najmanjši COX.

Ali ima kdo kak predlog kateri model letala, kateri načrt uporabiti in način gradnje, ali naj se lotim zadeve glede konstrukcije kar sam. Jasno mi je samo to, da bo morala biti zadeva čim lažja, da jo bom spustil v luft.

Za krmiljenje bi Imel micro servote za smer, višino in če bo stvar dovolj lahka in sploh primerna za to - tudi alerone.

Skratka kaj mi predlagate izkušeni.
Še vsak model sem varno spravil na tla - tako ali drugače... sestavljenega ali pa po komponentah !
Uporabniški avatar
Tekmovalec
Prispevkov: 278
Pridružen: 04 Apr 2002, 01:00
Kraj: Bloke - Notranjska

Odgovor Napisal/-a »

En link, je dvokrilec, ni na COXa;

http://www.msm-rc.net/forum/viewtopic.p ... ight=pitts

Upam, da ti ne smetim teme.

LP, Tine
Uporabniški avatar
crt
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 16 Dec 2004, 19:08
Kraj: ljubljana

Odgovor Napisal/-a crt »

Po mojem bi bila boljša kombinacija smo višina in nagib, seveda če misliš res nekaj takega kar bo šlo ko sneta sekira.
Pameti je na svetu vedno enaka količina, število ljudi se pa povečuje.
Uporabniški avatar
truplo
Freak
Prispevkov: 638
Pridružen: 28 Apr 2005, 11:02
Kraj: Dubai - UAE

=)

Odgovor Napisal/-a truplo »

no upam da stric cigar je tale topolino ne bo hut k delam reklamo! ampak tut men je vsec tale dvokrilc! :D
Priponke
topolino.jpg
topolino.jpg (63.82 KiB) Pogledano 4474 krat
I was so broke growing up...if I wasn`t a boy...I`d have nothing to play with!
lp Nejc
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Tole je hudičevo podobno malemu dvokrilcu, ki sem ga že dvakrat videl leteti na mitingu v Litiji !!! =D> =D>

Ta mala osa leti tako hitro in izvaja vratolomne akrobacije!!!

Pilot mora imeti oči na pecljih in mali žverci ne sme pustiti da se preveč oddalji, ker zaradi majhnosti in izgleda kaj kmalu postane pikica, ki ji ne moreš več razločiti kako in kam je obrnjena.

Minuto in pol čistega adrenalina...v mali pakungi !! :D :D :D

LP Mitja
Uporabniški avatar
Tekmovalec
Prispevkov: 278
Pridružen: 04 Apr 2002, 01:00
Kraj: Bloke - Notranjska

Odgovor Napisal/-a »

Iz mojega arhiva: Lesce 2003
Priponke
Lesce03_0022.jpg
Lesce03_0022.jpg (53.03 KiB) Pogledano 4419 krat
Uporabniški avatar
Nikalaj
Tekmovalec
Prispevkov: 372
Pridružen: 18 Feb 2005, 14:33
Kraj: Luvigana

Odgovor Napisal/-a Nikalaj »

Hvala fantje,

Sam sem na sliki videl še enega dvokrilca s primorske, na katerem je tudi bil COX PEE WEE 0,33 ccm tak kot na slikah letalca s šahovnico. Lušten izdelek ni kaj. Sam se mislil da bi izdelal varianto za COX TEE DEE (0,1 ccm) - najmanjši COX.

Morda bi pitsa iz linka ki ga je posredoval TŠ malce povečal, pa bi dobil idelano letalce za 0,1 ccm. Se mi zdi ravno pravšen projekt za recimo jeseni in čez zimo.
Še vsak model sem varno spravil na tla - tako ali drugače... sestavljenega ali pa po komponentah !
Nebec
Razpravljalec
Prispevkov: 65
Pridružen: 11 Dec 2004, 00:07
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Nebec »

Že pred nekaj leti sem sestavil preprosto enokrilno letalo, ki ga poganja COX 0,16ccm:

Slika

Pri teži nisem varčeval, saj me je predvsem zanimalo če bo zadeva letela. Za krilo z razpetino nekaj manj kot 50cm sem uporabil profil prosto letečega jadralnega letala (Gege) in V-lom, ki ga ima to jadralno letalo. Tudi pri izbiri komponent nisem preveč pazil. Uporabil sem dva 5g težka servo motorja in Jetijev 4-kanalni sprejemnik. Za napajanje sem v model vtaknil težke 400 mAh akumulatorje, ki tehtajo kar 50g !

Leteča teža modela je 157g, model pa je zaradi velikega V-loma in nosilnega profila presenetljivo preprost za upravljanje s smernim in višinskim krmilom, zato bi brez težav uporabil hitrejši profil in ravno krilo s krilci (želje za prihodnost...).

Z gradnjo dvokrilnika torej ne sme bit nikakršnih težav. Glede na to, da namesto "debelih" 50g težkih akumulatorjev lahko brez težav uporabiš takšne, ki so težki manj kot 20g, že pri tem prihraniš težo enega krila, ki tehta 20g, z izbiro lažjega sprejemnika in nekaj pazljivosti pri gradnji pa brez težav izdelaš model lažji kot 150g. Tak model se bo z malim COX-om vzpenjal pod kotom 45 stopinj in bo pritegnil veliko pogledov. Zahtevnost letenja si v naprej določiš sam z izbiro profila krila, V-lomom in komandami (smer-višina ali nagib-višina). Uporaba vseh treh krmil se mi zdi pri letalcih te velikosti nepotrebna.
Janez Nebec
Uporabniški avatar
Nikalaj
Tekmovalec
Prispevkov: 372
Pridružen: 18 Feb 2005, 14:33
Kraj: Luvigana

Odgovor Napisal/-a Nikalaj »

Thnx Nebec,

kaj pa misliš, da me je napeljalo k razmišljanju o gradnji "malčka".

Prav tvoja mala čebela!

LP
Še vsak model sem varno spravil na tla - tako ali drugače... sestavljenega ali pa po komponentah !
Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

samo neki me zanima:
ali kdo mogoč ve kje delajo te Cox motorje??(država)
Ker sm doma najdu en zelo majhen in delujoč motor pa gor ne piše znamke niti kubature samo: made in USA

Hvala!
...Carpe diem...
Uporabniški avatar
slope racer
Freak
Prispevkov: 826
Pridružen: 30 Dec 2004, 10:01
Kraj: radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a slope racer »

MISLM DA USA :roll:
HOM SWEET HOM
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Če bi rad identificiral svoj motorček, najdeš veliko bazo s slikami in tehničnimi podatki tukajle:
http://www.mh-aerotools.de/airfoils/cox_bees.htm

če se ti pa ljubio pa razišči tukaj vse kar je na temo COX motorčkov...pa tudi druge teme so zanimive in poučne:
http://www.mh-aerotools.de/airfoils/index.htm

Uživaj!

Mitja
Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

Hvala Ultralajt sem našel!
...Carpe diem...
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti