Rabim pomoč pri jadralcu

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Odgovori
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Rabim pomoč pri jadralcu

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Pozdrav.

V dar sem dobil precej staro jadralno letalo (cca 20 let), katero pa rabi nekaj popravil in dodelav. Imam pa težave ker se mi tudi sanja ne kateri model je in kje dobiti načrt.
Trup letala je iz steklenih vlaken, rep iz celega kosa balse (višinsko krmilo, smerno manjka), krila so pa klasična gradnja z rebri. Razpon čez krila je pa 3,5m

Zdaj pa vprašanja:
Smerno krmilo moram ponovno izdelat, katera velikost, predvsem kakšna višina naj bo?
Rad bi odrezal elerone, malo se mi sicer sanja kako, ampak, koliko naj bodo dolgi in koliko globoki, glede na to da ima zadnji rob krila cca 2,5cm trdega roba?
Kako je s flapi, ali je priporočljivo da jih naredim?
Bajonet ima sedaj tako rešen da ima na prednjem robu krila cca 15cm bajoneta v krilo (6mm palica), na zadnjem robu pa samo 1mm debelo jekleno palico približno 10 cm v krilo. Na sredini pa ima kaveljčke, kot da bi bila krila fiksirana z elastiko. Ali se to da izboljšat in kako?
Za tako veliko letalo mikro servo verjetno ne pridejo v poštev, ali pač?

Še slikce:
Slika
Slika
Slika
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

:o A noben ne ve, se vam zdi da je utopija to zrihtat, sem falil temo, mi ne verjemete? Res mam željo zrihtat to jadrilico, sam mal pomoči rabim [-o<
rtopolov
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 03 Feb 2006, 14:19
Kraj: POLJČANE

usposobi

Odgovor Napisal/-a rtopolov »

Ti sverujem,da jadrilico usposobi kot je mišljena original:vlepi smerni stabilizator z krmilom,vgradi servota za smer in višino.krila pa poveži z vzmetjo ali z ustrezno gumo.
Takšno preizkusi kako jadra in jo potem nadgrajuj z zakrilci,flapi in morda motorjem vendar vedno pazi na težišče.
Če pa si stručko da že rabiš vse to potem pa tako ne rabiš odgovora na tvoje vprašanje.
Robert
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Stručko ravno nisem, mi pa nekako uspeva obdržati letala v zraku :) Zanimivo mi je to da letalo nima zakrilc glede na razpon. Katere podatke moram upoštevat, da naredim smerni stabilizator "ravno prav velik"? Pač da bo v proporciji z letalom pa da bo dovolj učinkovit?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

daddyrider napisal/-a:Stručko ravno nisem, mi pa nekako uspeva obdržati letala v zraku :) Zanimivo mi je to da letalo nima zakrilc glede na razpon. Katere podatke moram upoštevat, da naredim smerni stabilizator "ravno prav velik"? Pač da bo v proporciji z letalom pa da bo dovolj učinkovit?
Slikaj model točno od zgoraj, od spredaj in trup od strani.

Objavi slike in povej še tele dimenzije:
- razpon krila
- globina (širina) krila pri trupu
- globina krila na koncu
- razpetina višinskega repa
- globina repa pri trupu
- globina repa na koncu,
pa ti bom morda lahko kaj uporabnega sčaral.

Mitja
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Slika
Slika
Slika

- razpon krila - 3,45m
- globina (širina) krila pri trupu - 21cm
- globina krila na koncu - 11,5cm
- razpetina višinskega repa - 50,5cm
- globina repa pri trupu - 10cm + krmilo
- globina repa na koncu - 6cm + krmilo

Sem pa še naložil vse slike z metrom na:
http://www.mojalbum.com/rider/letala

Da ne smetim preveč po forumu s slikami. :)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Okej, bomo jutri nekaj zrisali.

Mitja
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Super, hvala ti :)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Se vidi po proporcijah modela, da je tole res precej stara zadeva. Razpetina krila precej prevelika za dolžino trupa.

Prilagam tri risbe, ki prikazujejo kako bi se jaz lotil tega modela.

Najprej krilo!

Krilo vsekakor potrebuje močan jeklen bajonet. Tuista lesena palčka fi 6mm je samo za "okras". Potrebuješ okroglo jekleno štango, vlepljeno v trupu in po potrebi tako zakrivljeno da bo zagotovilo krilu relativno velik "V" lom.
Predlagam 5°loma navzgor za vsako stran. To bo pomagalo pri stabilnosti in smerni upravljivosti modela.

Smerni rep!

Smerni rep, ki sem ga narisal je nekako minimalno zadosten za ta model. Večji bi bil že kičast, manjši premalo učinkovit.

Predlagam, da ga izdelaš iz močne balze. Spodaj bi ga jaz pritrdil na trup z dvema pokončnima karbonskima palčkama, (srednjice narisane na risbi) ali recimo debelimi bambusovimi palčkami za roštilj (vsaj 4mm debele, postružene...no tudi bukove palčke bi morda bile O.K:), tako, da ima smerni stabilizator res dobro oporo in je pritrjen močno v zadnji del trupa, zraven pa obenem fiksira še višinski rep na trup.
Morda bi smerni stabilizator izrezal iz 2 mm debele balze, nanjo nalepil debelejše balzove letvice in ploščice (glej črtkano na risbi), nato pokril z 2 mm debelo balzo, ter obrusil spredaj v polelipso, da bo nekaj profila.
Krmilo pa bi naredil iz polne balze in jo obrusil v trikotni prerez.
Lahko pa posnemaš gradnjo kakršno ima višinski rep...

Upam, da ti bo tole kaj v pomoč.

LP Mitja
Priponke
Okvirne dimenzije smernega repa. Odklon krmila, kolikor največ dopušča vrzel v višinskem krmilu.
Okvirne dimenzije smernega repa. Odklon krmila, kolikor največ dopušča vrzel v višinskem krmilu.
X-GLIDER 03.jpg (37.64 KiB) Pogledano 3079 krat
V lom krila, predlagam 5°, ali kolikor pač dopušča prileg v korenskem delu na trupu.
V lom krila, predlagam 5°, ali kolikor pač dopušča prileg v korenskem delu na trupu.
X-GLIDER 02.jpg (52.73 KiB) Pogledano 3079 krat
Sestavna risba modela. Kar lepa razpetina in vitkost!
Sestavna risba modela. Kar lepa razpetina in vitkost!
X-GLIDER 01.jpg (39.23 KiB) Pogledano 3079 krat
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Tista lesena palčka je bila res samo za okras, drugega trenutno nisem imel pri roki.

Drugač pa: :o Krasno, tole se bom lotil ta teden skup spravit, res ti hvala Mitja, bom poročal kako leti ko bo kako normalno vreme čez vikend. Aja, a tukaj tudi velja težišče okoli tretjine krila ali je kako drugače?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Za začetek bi bilo nastaviti težišče tam kjer je glavni bajonet na krilu.

Kar se tiče jeklenega bajoneta, boš moral vseeno paziti, da ne preobremeniš modela, ker se bo bajonet zvil. 6 milimetrov za razpon prek 3 metre je precej malo, a zadostuje, če ne boš "divjal".

LP Mitja.
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Teden je bil bolj za v postelji se zdraviti, zato sem pa čez vikend bil toliko bolj konstruktiven. Uspelo mi je model pripraviti na polet.

Ko sem zbral vso drobovino in jo vstavil v trup je bilo težišče na dobrih 7cm on prednjega roba kar je ravno tretjina krila. Bajonet je 1cm bolj naprej; ali dodam še malo uteži da grem s CG tisti centimeter naprej ali pustim tako kot je za prvič?

Drugač mi je pa jasno da ne smem "divjat", saj me je kar malo strah v zrak spravit ta model ker je tale razpon malo strašljiv (vse se kar zelo upogiba :) pa nisem navajen).

Končna RTF teža je prišla pa na 1,4kg

Še mal slikc - pričakujem kako kritiko :)

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Na repu moram še zapreti "odvečne" luknje od krmilnih palic ker sem moral nove prestaviti zato da ni tako močno ukrivljena.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Upam, kolikor sem razbral z zadnje slike, da nisi slušajno uporabil tele krmilne ročice:

Slika
Ta se bo pri taki velikosti modela in silah v zraku deformirala in ostal boš brez vodenja!
[-X [-X [-X

Mora biti močnejša, recimo nekaj v tem stilu:

Slika
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 10 Nov 2010, 11:50, skupaj popravljeno 1 krat.
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Točno to sem uporabil ja :oops: Sepravi bom to še zamenjal, hvala.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

daddyrider napisal/-a:Točno to sem uporabil ja :oops: Sepravi bom to še zamenjal, hvala.
Ta je dobra samo za depronkote.

Lahko pa iz vtroplasta narediš sam eno ornk močno:
Slika
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Na kakšen način pa to potem fiksiraš? Jo vlepiš pa skozi luknje "zobotrebce" porineš ali je kaka druga finta?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sekundar ali 5 min epoksi. Luknjice v vitroplastu so zato, da s sabo v režo v lesu krmilo potegnejo nekaj lepila, ter da potem spoj deluje še malce "oblikosklepčno".
Luknjice niso nujno potrebne. Površino vitroplasta pošmirglaj, da bo lepilo bolje prijelo.
Če koren krmilne ročke na drugi strani krmila ven pogleda, nič hudega. Ka pa še tam malce po vogalih z lepilom "zafugiraš", ga bo še bolj močno držalo v krmilu.
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike