Jadralno letalo GUPPY

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

tkos
Začetnik
Prispevkov: 16
Pridružen: 16 Maj 2005, 06:51
Kraj: Šentjanž

:) še malo

Odgovor Napisal/-a tkos »

Aleš ima doma izvedbo z krili klasične gradnje.
Danes je preizkusil mojega...
Priponke
leti.jpg
leti.jpg (6.98 KiB) Pogledano 5997 krat
Tomaž
Uporabniški avatar
Ivo K.
Tekmovalec
Prispevkov: 376
Pridružen: 02 Feb 2005, 20:27
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Ivo K. »

Živjo

Moj guppy je bil izdelan drugi po vrsti, takoj za prototipom. Je klasične gradnje, motoriziran že od vsega začetka in leti že tri sezone, ki ga je predstavil Mitja v prejšnjih postih.Seveda je v tem času doživel že nekaj popravil,zaradi bližnjih srečanj predvsem z drevesi in el. vodi in nekaj sprememb na pogonu.
Najprej sem imel vgrajen doma izdelan reduktor 2,3:1 , navadno 6 V 280-tko, 7 celic valikosti AAA in propeler 9x5.Penjanje s tem kompletom je bilo bolj bogo.
Zato sem naslednjo sezono vgradil Permax 280 BB 7,2 V, reduktor 3,8:1, tudi home made in isti propeler in celice.Guppy je penjal bistveno bolje vendar se je število potegov zmanjšalo.Zato sem nabavil 8 celic kan 650, ki pa povsem zadovoljujejo moje potrebe.Guppy je postal sicer težji, za nekaj čez 400g se je nabralo, s tem hitrejši, vendar še vedno odličen za letenje pred domačo hišo.Z njim se lepo leti v termiki, seveda ne v najšibkejši (ni HLG), na pobočniku in tudi v malo močnejšem vetru.Z guppy-jem sem letel že na Kalu ko je kar krepko pihalo.
Pa dodam še moje glede izbire profila.Iz iskušenj vem, da kadar so dviganja jadra model s kakršnim koli profilom, ko pa teh ni, smo vsi na tleh.Zato nevem kakšno polemiziranje okrog profilov nima smisla, kajti dober profil prinese rezultate šele izkušenemu pilotu ne pa modelarju, ki mu je Guppy mogoče naslednji model po začetniškemu, čemur je tudi namenjen in primeren.


LP Ivan
Rok K.
Tekmovalec
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Nov 2008, 12:49
Kraj: Vrtovin

Odgovor Napisal/-a Rok K. »

Pozdravljeni!
Kot sem napisal, tukaj sedaj objavljam slikice mojega guppya:
In ja sem falil bovden je 0,8mm a zaradi tega ne dela višinsko krmilo?

Slikce:

LP Rok
Priponke
guppy3.jpg
guppy3.jpg (24.34 KiB) Pogledano 4715 krat
guppy2.jpg
guppy2.jpg (20.43 KiB) Pogledano 4715 krat
guppy1.jpg
guppy1.jpg (13.75 KiB) Pogledano 4715 krat
Glej, glej! Pa bo le poletelo!
Rok K.
Tekmovalec
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Nov 2008, 12:49
Kraj: Vrtovin

Odgovor Napisal/-a Rok K. »

PS: slikano s mobitelom #-o #-o #-o #-o
Glej, glej! Pa bo le poletelo!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Rok K. napisal/-a:Pozdravljeni!
Kot sem napisal, tukaj sedaj objavljam slikice mojega guppya:
In ja sem falil bovden je 0,8mm a zaradi tega ne dela višinsko krmilo?

Slikce:

LP Rok
Rok, naredil si dve hudi napaki:

Prvo, kar si že sam spoznal je, da si namesto 0,6 mm debele jeklene žice za pogon višinskega krmila, uporabil predebelo (0,8mm). Taka žica porablja veliko moči, ko se mora premikati skozi radijus v smernem stabilizatorju.

Drugo pa je, da si namontiral komercialno ročico za pogon krmilne površine, ki se geometrijsko sploh ne ujema s kinematiko, narisano v načrtu, katera je še kako potrebna za pravilno delovanje mehanizma.

Prva slika prikazuje, kako je predvideno v načrtu.

Druga slika prikazuje tvojo izvedbo, ki ne deluje.

Tretja slika prikazuje kinematiko pogona z načtra.

Glej in opazuj, kam se premika ročica in kam se premika bovden, pa boš opazil veliko razliko med pravilno in napačno izvedbo.

LP Mitja
Priponke
Slika 1. :<br />Tako je v načrtu! &amp;quot;Specialna&amp;quot; naprej nagnjena ročica krmila!!!!
Slika 1. :
Tako je v načrtu! &quot;Specialna&quot; naprej nagnjena ročica krmila!!!!
Guppy 1 pogon višine.jpg (109.86 KiB) Pogledano 4699 krat
Slika 3:<br />PRAVILNA IZVEDBA POGONA!<br /><br />Če ne veste kako, se raje držite načrta!
Slika 3:
PRAVILNA IZVEDBA POGONA!

Če ne veste kako, se raje držite načrta!
pogon višine PRAVILNO.jpg (101.8 KiB) Pogledano 4676 krat
Slika 2: <br />Napačna izvedba!! Čica vleče poševno gor in dol, ročica pa lahko gre v radiju naprej/nazaj.....
Slika 2:
Napačna izvedba!! Čica vleče poševno gor in dol, ročica pa lahko gre v radiju naprej/nazaj.....
pogon višine NAPAČNO.jpg (122.83 KiB) Pogledano 4676 krat
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 17 Jun 2009, 11:16, skupaj popravljeno 2 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ko je bil risan načrt za Gupija, niso bile prav običajne posebne krmilne ročke, zato je bila posebej narisana na načrtu, narejena iz 1 mm debelega aviošpera.

Guppy 2 pa že ima uporabljeno standardno, naprej nagnjeno krmilno ročico iz Hobby Citija:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... oduct=8273

Ista ročka se lahko uporabi tudi na starem Gupiju.

Mitja
Priponke
kitajska roÄŤka.jpg
kitajska roÄŤka.jpg (57.33 KiB) Pogledano 5699 krat
Pin Horn.jpg
Pin Horn.jpg (25.53 KiB) Pogledano 5693 krat
Rok K.
Tekmovalec
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Nov 2008, 12:49
Kraj: Vrtovin

Odgovor Napisal/-a Rok K. »

hvala
zadevo z višino sem rešil. jutri prilepim slkco,deluje ravno tako dobro. Kar se pa ročice tiče nisem mislil da bo kaj narobe če dam standardno..kupljena je pri top model tehniku u solkanu aviošpera pa nimam rad za krmilne ročice kr rad poči. Me pa zanima ena informacija glede pogona..uporabil sem speed 400 7,2V za baterije sem pa uporabil kar dve celici lipo 850 mah in propeler 3x6 vse skupaj nima 500 gramov..bom jutre vrgu na vago...ampak a mislite da bi zadeva špilala?

še enkrat hvala za razložen potek premikanja višinskega krmila.

LP Rok
Glej, glej! Pa bo le poletelo!
david jelenko
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 Sep 2009, 19:36
Kraj: Prebold

Odgovor Napisal/-a david jelenko »

Tudi sam sem naredil Guppyja. Z njim sem letel celo poletje, na začetku je imel nekaj težav, a sedaj odlično leti.
Lep pozdrav
Priponke
DSC02373.JPG
DSC02373.JPG (158.65 KiB) Pogledano 5022 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Lepo! To je Guppy še po starem načrtu, a ne. =D> =D>

Povej, na kake težave si naletel in kako si jih rešil. Morda bo komu v pomoč.



Mitja
david jelenko
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 Sep 2009, 19:36
Kraj: Prebold

Odgovor Napisal/-a david jelenko »

Probleme sem imel predvsem s težiščem. Sem moral dodati precej svinca v nos. Tako, da model ni izpadel ravno najlažji :roll: .V našem modelarskem klubu v Celju nastaja še okoli 8 guppyjev, tak da bomo enkrat vse poslikal pa pokazal :D . Leti pa zaenkrat samo moj. Slike si lahko ogledate na naši klubski strani http://www.mk-vodomec.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Prenesi moje čestitke vsem mladim modelarjem iz kluba, prav tako tudi vašim mentorjem!

Zaslužili ste si komplet načrtov za GUPPY 2!

So že poslani na vaš email naslov! :jumpjump:

LP Mitja
david jelenko
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 Sep 2009, 19:36
Kraj: Prebold

Odgovor Napisal/-a david jelenko »

Hvala za načrte :D
Uporabniški avatar
skakac
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 09 Okt 2009, 21:48
Kraj: celje

Odgovor Napisal/-a skakac »

Bravo David, guppy z nalepkami zgleda odlično. Moram priti enkrat do tebe, da vidim kako ta stvar leti.
=D> :D =D>

Sam izdelujem isti model guppyja kot David, izdelava gre proti koncu. Prekrit je že s folijo, le nekaj stvari je treba narediti in kupiti opremo da bo letel. Upam, da ga spravim v zrak še to leto :D :wink:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

..
Priponke
balsa strip at wing root.jpg
balsa strip at wing root.jpg (99.95 KiB) Pogledano 4282 krat
Uporabniški avatar
slash
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 12 Jun 2008, 18:06
Kraj: Žiri

Odgovor Napisal/-a slash »

Lep pozdrav!
Letošnjo pomlad (vem, dolgo nazaj :wink: ) je padla odločitev, da se bom preizkusil v gradnji "tastarega" Guppya. Zanj me je navdušil modelarski kolega Luka (na forumu kot Lupek), ki mi je tudi pomagal z nasveti pri gradnji.
Tako sem na začetku letošnjih počitnic nakupil balzo in počasi pričel z delom. Zadnja dela na modelu, pa sem naredil med krompirjevimi počitnicami, ko sem tudi opravil kratek prvi polet. Od takrat pa do danes nisem letel, saj vreme ni dopuščalo. Danes sem se kljub vetru odpravil na travnik in poletel. Guppy je letel zelo ubogljivo. Naletel sem dobrih 20 min. Sedaj moram počakati na brezvetrje, da bom lahko model dokončno natrimal.
Glede na to, da je to moja 1. samogradnja, sem z izdelkom relativno zadovoljen. Edino, kar mi ni najbolje uspelo je prekrivanje s folijo. Računam da bo naslednjič boljše :D.
Še 2 slikci modela:
-pred 1. poletom
Slika
-po zaključenem 2. poletu :)
Slika

P.S.: Kabina ni ravno najlepše pritrjena na model. :D
P.S.2:Druga slika je slikana z mobitelom, zato je kvaliteta precej slaba :( :P
LP Kristjan
Uporabniški avatar
skakac
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 09 Okt 2009, 21:48
Kraj: celje

Odgovor Napisal/-a skakac »

se bom se js mal pohvalu z svojim guppyije, ki je bil izdelan v klubu modelarjev in maketarjev Vodomec Celje :D :D .
Priponke
guppy od vzgoraj.jpg
guppy od vzgoraj.jpg (27.85 KiB) Pogledano 3444 krat
guppy od strani.jpg
guppy od strani.jpg (40.57 KiB) Pogledano 3444 krat
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Gospodje, tema Guppy že obstaja, tako da v tisti objavljajte.
Uporabniški avatar
F3J JURE
Tekmovalec
Prispevkov: 225
Pridružen: 10 Jan 2007, 21:18
Kraj: Planina pri Ajdovščini

Odgovor Napisal/-a F3J JURE »

Zakaj se pa je odprlo novo temo od Guppy.Saj obstaja za stara tema.A slucajno tista tema ni bila zadosti obiskan.Najbolsi da se to temo zbrise.
Zaklenjeno

Vrni se na Gradnja in projekti