Kakšen regler?

Debate o el. motorjih in krmilnikih.

Moderator: Coil

Odgovori
Uporabniški avatar
_jackson_
Tekmovalec
Prispevkov: 303
Pridružen: 19 Dec 2006, 20:08
Kraj: Begunje na Gorenjskem

Kakšen regler?

Odgovor Napisal/-a _jackson_ »

Zanima me, kakšen regler bi uporabil za naslednje:
2xMIG 600 BB Turbo 8,4V (oba bi povezal na en regler)

MIG 600 BB Turbo 8,4V
Motor has strongr W-magnets than similar motors, has ball bearings and dynamically balanced rotor.
Power supply: 6 - 8 cells.
Voltage range: 3,6 .. 9,6 V
Revolutions: 17000 RPM at voltage 9,6 V
Current : 1,5A
Current at max. efficiency: 9 A
Weight: 229g

propeler: 35mm
Uporabniški avatar
_jackson_
Tekmovalec
Prispevkov: 303
Pridružen: 19 Dec 2006, 20:08
Kraj: Begunje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a _jackson_ »

Aja še to:
regler rabim za ladjo, vozit pa nameravam z 2x po 7 celic
Uporabniški avatar
_Iggy_
Tekmovalec
Prispevkov: 306
Pridružen: 29 Apr 2006, 00:58
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a _Iggy_ »

Pozdravljen....glede na to da boš na regulator obesil 2 motorja ti to toplo odsvetujem!Uporabi raje 2 regulatorja!Ker bo prihajalo do takih obremenitev,seveda v čolnu da bi res potreboval dober in močn regulator [-o< tako da ti naj da še kdo kak nasvet,odvisno je tudi ali uporabljaš podvodni ali površinski pogon,vrsta popelerja-usklajenost premera propa z vrsto pogona,odvisno je od dolžine modela in seveda kakašna so tvoja pričakovanja,probaj rešit zadevo z 1 motorjem,in pa še nekaj ali sta ta 2 motorja vezana v zobniško prestavno razmerje na 1 gred ali obe gredi posebej?...Lp Iggy
Uporabniški avatar
_jackson_
Tekmovalec
Prispevkov: 303
Pridružen: 19 Dec 2006, 20:08
Kraj: Begunje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a _jackson_ »

Da bo bolj jasno: gre za tale model.

Pogon je seveda podvodni, dolžina modela približno 130cm, ne pričakujem nekih velikih hitrosti. Sta pa obe gredi posebej.
Uporabniški avatar
_Iggy_
Tekmovalec
Prispevkov: 306
Pridružen: 29 Apr 2006, 00:58
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a _Iggy_ »

Pozdravljen,jaz bi vseeno uporabil 2 regulatorja....ali pa če že želiš uporabit 1 pa ta naj bo dovolj močan računaj da bi potreboval kaj rezerve nekje 70A mora prenest minimalno to pomeni trajnega toka,cenovni razred nekje 100€!Lp Iggy
didodede
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 08 Dec 2004, 09:35
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a didodede »

Motorja, ki ju boš uporabil ti, dam enega včasih v Arizono, če gre zraven kdo, ki si želi poizkusit vozit čoln, ali kakšni otroci, skratka "za hec". Arizona je ca. 600mm dolga in tehta RTR malo več kot 1kg, ima podvodni pogon z obdelanim propelerjem k 29 do 33 in obroč okrog motorja. Vozim jo lahko BP s kontronik sun 1000 (18/22 A) na 7 celic in ne potrebuje vodnega hlajenja. Kaj hočem povedati je, da ima motor mig 600BB turbo 8,4V kar velik navor.

Moje mnenje: regulator robbe 840 lipoly bi moral biti kos nalogi. Ker boš imel 14 celic, moraš gledati predvsem takšne reglerje, ti pa po pravilu že prenesejo tokove 40+ A. Bi pa upošteval Igorjev nasvet in si umislil 2 regulatorja (recimo kontronik 2x sun 3002). V tem primeru potrebuješ najmanj 3 kanalen RV z mikserjem.

Piše da boš uporabil 35mm propelerje. Ti bodo preveliki. Začni najprej s obdelanimi 29 in idi po korakih navzgor, dokler se ti bo splačalo. Seveda propelerje obdelaj.


Lp, Marko
40MHz, kanal 83.
Maribor - tik pod Kalvarijo
Velenje - okolica in jezero
Uporabniški avatar
_jackson_
Tekmovalec
Prispevkov: 303
Pridružen: 19 Dec 2006, 20:08
Kraj: Begunje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a _jackson_ »

Verjetno bo res najboljša varjanta z 2 reglerjema.

Vprašanje, ki se mi postavlja: a se bosta potem oba motorja vrtela enako hitro. Problem je namreč tudi v tem, da moja naprava nima mikserja (je tudi že mal starejšega datuma). Razmišljam, da bi oba reglerja povezal na en kanal... (a delam oz. govorim hude bedarije?)
didodede
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 08 Dec 2004, 09:35
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a didodede »

V nobenem primeru se ti motorja ne bosta vrtela enako. Zmerj je tu nek faktor, ki na en motor bolj vpliva kot na drugega. Če že ne kaj drugega, bo razlika v 10 rpm. Razlogi: ena baterija ima višjo napetost kot druga, en motor ima bolj zaprašen kolektor, drugi ima puše slabše namazane.

Zato je po mojem mnenju bolje, da uporabljaš dva ločena kanala za vsak motor po enega, ker ju lahko nastavljaš vsakega za sebe in tako dobiš to kar potrebuješ: da čoln ne zavija zaradi nesinhroniziranih motorjev.

Če že ne kaj drugega, pa vsaj veži oba reglerja vzporedno na 14 celic, da boš imel enak vir napetosti. Samo vedet moreš, da poceni reglerji zdržijo praviloma do 12 celic, tisti, ki imajo nad 12 celic, so pa 2x dražji.

Lp, Marko
40MHz, kanal 83.
Maribor - tik pod Kalvarijo
Velenje - okolica in jezero
Uporabniški avatar
mark8o7
Razpravljalec
Prispevkov: 111
Pridružen: 18 Nov 2004, 17:38
Kraj: Gorenjska

Odgovor Napisal/-a mark8o7 »

zdravo
pomojem se da vpliv 2 minimalno različnih motorjev zmanjšat tako, da vgradiš obe osi čimbolj skupaj, glede RV naprave in 2 reglerjev pa bi mogoče uporabil Y-kabel in dal vse na 1 kanal

jackson kje iz Begunj si?
lp Marko
Uporabniški avatar
_jackson_
Tekmovalec
Prispevkov: 303
Pridružen: 19 Dec 2006, 20:08
Kraj: Begunje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a _jackson_ »

K tej rešitvi z Y-kablom se tudi sam najbolj nagibam...
2 reglerja, vsak na svoj motor, za napajanje pa še razmišljam: 2x7 celic alpa mogoče kar akumulator...

@mark8o7
Drugač sem pa čist zraven pokopališča. Ne mi rečt da si ti tut z Begunj?
Še noben ni v zraku ostal.
Odgovori

Vrni se na Motorji in krmilniki