Letenje v (okolici) Ljubljane?

Uživanje v jadranju v vzgonskih vetrovih na slovenskih in tujih pobočjih

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Letenje v (okolici) Ljubljane?

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Živjo!

Kot študent preživljam večino tednov v ljubljani, zato me malo mika, da bi si pinesel kak model in šel priložnostno kaj letet.
Pozna kdo kako pobočno lokacijo kje v bližnji okolici, da ne bi bilo ravno predaleč? Videl sem fotke, da se leti na tistem ovinku na grad - kako pa je s pristanki, varnostjo, kdo teži?


lp
Peter
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

Eh, osel jaz, nisem videl, v kateri temi je tole objavljeno. :oops:
Sorry, za pobočno letenje pa ne vem.

(moderator, prosim zbriši)
Uporabniški avatar
Pastakl
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 23 Dec 2005, 20:16
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Pastakl »

Mogoče Ženček pri Logatcu ? Do tja se lahko pripelješ z avtobusom.

Drugaobcija je pa Koreno nad Horjulom, samo za tja rabiš strogi jugo. Potem maš pa še Sveto Ano nad Podpečjo...

To so področja ki jih jaz poznam, verjamem da obstajajo še kaka bližja ampak...
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Ljubljana je v luknji, zato bolj natančno definiraj "bližino, ki ni predaleč" :)
V okolici Kamnika se leti na vsaj treh pobočjih, vsa so že bila omenjena na forumu ...
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Re: Letenje v (okolici) Ljubljane?

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Odisej napisal/-a:Živjo!

Kot študent preživljam večino tednov v ljubljani, zato me malo mika, da bi si pinesel kak model in šel priložnostno kaj letet.
Pozna kdo kako pobočno lokacijo kje v bližnji okolici, da ne bi bilo ravno predaleč? Videl sem fotke, da se leti na tistem ovinku na grad - kako pa je s pristanki, varnostjo, kdo teži?


lp
Peter
Z kakim HLGjem se da jadrati nad naseljem pod gradom :D Pristaja pa HLG tako ali tako v roko, pazit je treba samo na drevesa :evil: nihče ne teži :D pri pristankih je treba biti previden kadar je veliko sprehajalcev :o

Najbližje LJ pa se leti še na Jakobu zraven Katarine nekaj o Jakobu je napisal človek ki je prvič videl letenje na hribčku :D



TOLE je pa pametno prebrati ni preštudirati če nisi na hribu še prav domač (objavljam še enkrat za vse ki še ne poznate te strani :D )
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Hvala za ideje! Hmm... ravno zadnjič sem šel na grad, pa mi tisti travnik izgleda po eni strani zelo majčken, po drugi strani pa pravi izziv :lol: (bom morda probal ob priliki).

Hja, blizu... Kamnik je ob gneči lahko tudi eno uro stran. To vem, da je v luknji, sej vem, da je uropično pričakovat da bo nevem kaka izbira :wink:

Sem pa bil pred ene 6leti na enem hribu (to se spomnem da smo štartali v šentvidu, tam k je konec gorenjske avtoceste), poj smo pa hodili nekje 2uri, pa cerkvica je bila gor. Kako do tja z avto nisem nikoli vedel, pa tudi kraja si nisem zapomnil. Se mi je pa zdela zanimiva lokacija =P~
Luftar
Razpravljalec
Prispevkov: 89
Pridružen: 09 Maj 2005, 10:39
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Luftar »

2 uri...
Jakob, ali pa Katarina, ki je čisto zraven.
Cerkvice so pa itak povsod, tako da...
Vse to je zakuhal Newton
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Kako se pa pride tja gor? Sliši se obetavno 8)
Bevcan
Freak
Prispevkov: 584
Pridružen: 06 Jun 2006, 07:36
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Bevcan »

Jakob pa Katarina sta definitivno najbližja, in najbližje LJ. Greš z avtobusom št 5 do končne postaje (podutik) nato pa zagrizi kolena tja kamor bodo šli še najmanj trije upokojenci napravljeni v planince. Pazi da ti ne pobegnejo, Če pa ti pa koga vprašaj kam se gre. Z avtom greš še naprej v hrib in na vrhu klanca zaviješ za Toško Čelo. Nato pa do vrha pač. Ko boš tam boš vedel da si na pravem mestu. Ne boš pa mogel štartat direkt iz prtljažnika ampak te čaka ene 10 minut hoje tudi če se pripelješ do "vrha"

še en link http://www.juhuhu.com/katarina.htm

sedaj se boš pa gotovo znašel.
Gravitacija je hudič.

LP Primož Iskra
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Jaaaa, to je to! Toško čelo, sam se nisem mogu spomnit, kako se reče.

Bom sprobal enkrat definitivno, sam še kolega morm prepričat, da ne bom sam gor hodil.

Me zanima, kako se bo kolibri obnesel na pobočju :lol:
p51vidh
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 30 Maj 2006, 18:00
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a p51vidh »

Vsekakor priporo;am tudi jest Jakoba na katarini. Ni pa nujno da gres cez tosko celo, ce mas avto je bolsa varjanta do Sore pri Medvodah, nato pa na katarino.
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Bojim se, da na Toškem Čelu ne boš imel kje leteti. Od Toškega Čela do Sv.Katarine oz. Jakoba je kar dobro uro hoda.
Svetujem avtobus št. 1 do končne postaje potem pa peš do Stanežič. Tam pa v hrib do Bormesa (kmečki turizem). Od Bormesa imaš cca. 10 minut do Slavkovega doma. Tam je simpatična padina za spuščanje manjših jadralcev. Če ti tam ni ušeč, imaš od Slavkovega doma 1/2 ure hoda do Jakoba.

Če pa imaš avto, je dostop do Slavkovega doma preko Mednega (Lj-Medvode) Levo za mostičkom.

Definitivno je najlažje do Sv. Katarine oz. Jakoba preko Medvod; Preska-Goričane-Rakovnik-pred vasjo Sori greš levo pri Hiši kulinarike (največji SLO Catering) Pol pa po dolini se počasi vspenjaš do Katarine.

Lepe jadralne trenutke

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
vitality
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 27 Okt 2006, 20:59

Odgovor Napisal/-a vitality »

Malce stara tema pa vendar: kot so ze drugi rekli sta najboljsi lokaciji Jakob (JZ) in pobocje nad Katarino (J-S). Potem je pa v smeri od Katarine proti Jeterbenku se en zelo fajn teren za JV, kjer so tudi dobra termicna dviganja. Aja in pod Jakobom je super pobocje, z ogromno prostora za pristat za SV.

Poleg tega sem vcasih precej letel tudi na Ljubljanskem gradu. SV pobocje mi niti ni bilo tako vsec - dviganja so tudi ob precej mocnem severu bolj tako tako. Boljse je na JZ delu hriba, kjer je sicer zelo malo prostora za pristat ampak so pa zelo zanimivi pogoji za jadranje - pobocje v kombinaciji s termiko.

Se en teren za JZ je Grmada zraven Smarne gore. Prostora za pristat res ni veliko ampak je, ce nimas avta verjetno najlazje dostopno pobocje. Pa treba je pazit, ker jakost dviganja pod vrhom zelo hitro pada - zgodilo se mi je, da sem moral enkrat pristati na travniku pred policijsko solo 350m nizje :). Na drugi strani hriba na sedlu med Smarno Goro in in Grmado je se teren za SV.

Na vseh teh terenih sem brez tezav letel z zdaj ze pokojnim jadralcem z razpetino 280cm.

Naj se omenim, da sem nekoc celo napisal clanek v Timu (verjetno letnik 2000) o terenih za jadranje na pobocjih v okolici Ljubljane - tam so opisani tudi dostopi in slike pobocij.
BaGuS
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 30 Jun 2009, 16:28
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a BaGuS »

Bil danes na Katarini (vem staaraa tema :) ) Bil prvič z aviončkom na pobočju in.. uau :) Če bi vedel, da je to tak žur bi šel že prej :D
Sem pa pritisnil še flyCamOne zraven (ki je iz ne vem kakega razloga nehal snemat po 6 minutah :S ) No nastalo je tole
Video tudi približno ne odraža občutka, ko si za komandami. Zdaj mi je malo bolj jasno kaj pomeni, če je avion prelahek, pa krila mal premehka..
No kakorkoli. Še grem tja :) Če bo kak interesent, ki bi šel letet tja, pa le na dan z besedo ;)

lp, Igor
zido123
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 10 Sep 2009, 17:21

Odgovor Napisal/-a zido123 »

Na katarino se pride z avtom in jz sem letel direkt iz prtlažnika.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

BaGuS napisal/-a: No kakorkoli. Še grem tja :) Če bo kak interesent, ki bi šel letet tja, pa le na dan z besedo ;)

lp, Igor
:D kar povej kdaj se dobimo na JAKOBU če nimaš prevoza se pa oglasi da se zmenimo 8)
BaGuS
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 30 Jun 2009, 16:28
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a BaGuS »

Sem bil danes spet na Katarini - je blo super, sam mal premal vetra. Na trenutke se je dogajal nekaj kar bi lahko opisal kot nek termični steber.
Sicer pa: Morda jutri popoldne, če bo le vreme in če uspem ponovit snov za izpit. Sicer pa mam svoj prevoz - lahko pa optimiziramo :)
Kdaj maš pa ti kaj časa? Dopoldne, popoldne?

lp
Igor
BaGuS
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 30 Jun 2009, 16:28
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a BaGuS »

Sem zdele gledal mal vreme in glede na to da ne dežuje grem na Katarino pogledat. Za aviončkom seveda. Bom gor čez kako uro.
lp
Igor
BaGuS
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 30 Jun 2009, 16:28
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a BaGuS »

No pa se je zgodilo. Lepo krožim pred seboj pogledam levo, se za trenutek s pogledom ustavim pri čedni kolesarki, pogledam avionček - lepo leti in puf v drevo #-o
2 uri kasneje imam ožuljene prste, štrik ne gre več dol z drevesa, avionček je pa 1 vejo nižje. Upam, da bom jutri uspel najti čas za reševanje. :S
Že res, da želim boljši avionček, ampak ne na tak način... :roll:

lp, Igor
Uporabniški avatar
slash
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 12 Jun 2008, 18:06
Kraj: Žiri

Odgovor Napisal/-a slash »

BaGuS napisal/-a:... pogledam levo, se za trenutek s pogledom ustavim pri čedni kolesarki...
Trenutek je lahko večen :P
Upam da ti bo letalo kmalu uspelo spravit z drevesa! Pa veliko sreče pri reševanju!
LP Kristjan
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Za vse ostalo je tu Mastercard :lol:

Smo pa verjetno vsi že kdaj na drevo plezal za našimi aeroplani =D>
Upam, da ga dobiš nazaj [-o<
www.okarbon.eu
BaGuS
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 30 Jun 2009, 16:28
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a BaGuS »

Hvala za vzpodbudne misli. Avionček je doma. Elektronika je preživela. Baterija je izdihnila. Na samem letalcu je dodanih par vdrtinic in splošen izgled je sedaj malo bolj podoben stiroporu v katerem pride npr hladilnik :D
Grem danes spet pogledat kaka je kaj situacija na Katarini. :)
Pride še kdo?
lp, Igor
Uporabniški avatar
ucakar
Razpravljalec
Prispevkov: 68
Pridružen: 25 Avg 2003, 16:38
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ucakar »

Pozdravljeni,

Danes je na Sv. Jakobu pihalo 10 s sunki do 15m/s. Letenje je bilo odlično z izrednim dviganjem. Napoved je dobra tudi za jutri, vendar malo šibkšejši veter med 11. in 14. uro bomo tam.

Lp
Uporabniški avatar
ucakar
Razpravljalec
Prispevkov: 68
Pridružen: 25 Avg 2003, 16:38
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ucakar »

Pozdravljeni,

Še video od včerajšnjega zeglanja z Jakoba: http://www.youtube.com/watch?v=M5hsxBwX1SY

Lp

Andrej
Uporabniški avatar
muha
Freak
Prispevkov: 700
Pridružen: 05 Feb 2006, 18:59
Kraj: nekje vmes

Odgovor Napisal/-a muha »

ucakar napisal/-a:Pozdravljeni,

Še video od včerajšnjega zeglanja z Jakoba: http://www.youtube.com/watch?v=M5hsxBwX1SY

Lp

Andrej
Dober posnetek :D

Sam se že kaki dve leti odpravljam na Sv. Jakoba ob vzhodem vetru, pa mi nekako še ni uspelo priti :oops:

p.s. krilo od jadralčka mi je pa tolk znano, kot bi ga sam naredil :lol:
Life is short.
Fly hard!!!
Odgovori

Vrni se na Jadranje na pobočju