Servomehanizem

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Odgovori
Uporabniški avatar
sinko.dejan
Razpravljalec
Prispevkov: 98
Pridružen: 16 Jan 2010, 11:08
Kraj: Šentjernej

Servomehanizem

Odgovor Napisal/-a sinko.dejan »

Živjo vsem

Malo gledam po spletu servote pa pri večini piše navor v Ncm.
Kako se to pretvor v kilogram na kvadratni centimeter?

LP
Dejan
borisk
Zagrizenec
Prispevkov: 273
Pridružen: 20 Jun 2002, 01:00
Kraj: šmarje

Odgovor Napisal/-a borisk »

Navora v Kg/cm^2 ne morš spremenit, to je kvečjemu za kakšen tlak
Uporabniški avatar
sinko.dejan
Razpravljalec
Prispevkov: 98
Pridružen: 16 Jan 2010, 11:08
Kraj: Šentjernej

Odgovor Napisal/-a sinko.dejan »

Zakaj pa potem piše nekje navor v Kg/cm2 nekje pa v Ncm.
Uporabniški avatar
sinko.dejan
Razpravljalec
Prispevkov: 98
Pridružen: 16 Jan 2010, 11:08
Kraj: Šentjernej

Odgovor Napisal/-a sinko.dejan »

Zakaj pa potem piše nekje navor v Kg/cm2 nekje pa v Ncm.
Uporabniški avatar
WaterBoy
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 09 Nov 2007, 21:45
Kraj: Šoštanj

Odgovor Napisal/-a WaterBoy »

LP
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Ah, kot ponavadi noben ne napiše odgovora... (fizika osnovna šola)

Navor je sila na ročico M=F x r (sila se meri v Newtonih, dolžina ročice v metrih). Sila je masa krat pospešek (F=m x a, masa v kg, pospešek v m/s2).

Zakaj pišejo navor kot kg x cm je pa drugo vprašanje... (po starem sistemu pred letom 1980).

Če malo poračunaš... pospešek na površini zemlje a= g (težnostni pospešek 9,81 m/s2)...

Sila težnosti, ki jo ustvari en kg mase je 9,81N. Torej 1 kg na 1 cm= 9,81N x 0,01m=0,0981 Nm, če malo zaokrožimo 0,1Nm.

Torej, če za servo piše (v napačnih enotah) 10kgcm = 1 Nm.

Obstaja tudi wiki v slovenščini...

http://sl.wikipedia.org/wiki/Navor
http://sl.wikipedia.org/wiki/Osnovne_enote_SI
http://sl.wikipedia.org/wiki/Sila
lp Melly
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Ampak če piše 10kgcm, potem veš, da ti bo servo dvignil 10 kg če jih obešiš na enem centimetru razdalje od vrtišča. Mi je zelo žal, a star sem že toliko da si ko gre za servote ob 10 kgcm takoj predstavljam, koliko to je, ob 100 Ncm, ali bog ne daj 1Nm pa moram pomisliti.

Živ dan še nisem slišal, da bi kak modelar rekel, "fak :evil: crknil mi je (npr 6 kilski ) nula šest njutnski #-o ali morda šestdeset njutnski servo :roll: :-? #-o [-o<

Uradne ali požegnane mere gor ali dol, meni paše, če pišejo še po starem, to, da so uradno mero za navor spremenili v Nm so itak krivi tisti, ki so bolj pametni od večine 8), kar pa ni garancija za pametne odločitve, poglejte naše politike, to da so pametni jaz ne dvomim, ampak ostalo pa :grrrrrrrrrrr: :razpaljot: :razpaljot: :razpaljot:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Navada je železna srajca, starega psa je težko naučiti novih trikov,... pa še kak pregovor bi se našel. Res je, da nekomu, ki je navajen nekega sistema predstavlja uporaba novitete precejšnjo težavo.

Poenotenje oz. vsaj uskladitev z fizikalnimi normami je blagodejno za splošno tehnično opismenjevanje populacije in poenostavi razumevanje fizikalnih pojavov, ki jih uporabljene enote opisujejo.

Ker se pri tem ne sledi splošnim fizikalnim normam, si potem nekateri izmišljujejo enote, ki ne povedo vsega o podatku, na primer podatek v kg ne pove kolikšna je dolžina ročice, N ravno tako, lahko pa pride celo do nenavadnih kombinacij, ki z podatkom nimajo veliko skupnega (kgcm2, kgms,...).

Če izhajamo iz dveh osnovnih dejstev; servomehanizem ustvarja določeno silo (pretvorba iz kilogramov ni komplicirana, saj se doda zgolj ničla) in razdalja na kateri se ta sila ustvarja (m, dm, cm, mm,....) smo tako že veliko bliže tehnično korektnemu zapisu, ki pa je hitro razumljiv tudi starejšim modelarjem. Tako pomeni nepravilna oznaka servomehanizma 10 kgcm 100 Ncm, kar sicer ni v celoti skladno z normativi, so pa vsaj osnovne enote pravilne in nazorne tudi za modelarje, ki so navajanji starejšega označevanja. Korak do z normativi skladnega zapisa pa je zgolj še pretvorba in tako dobimo 1 Nm.

Sam vedno zagovarjam pristop k modelarstvu, ki omogoča uporabo vseh znanj in korekten zapis in označevanje k nedvomno nekaj prispeva.

LP
Alex
razkent
Freak
Prispevkov: 910
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Če poenostavim

10 Ncm = 1 kgcm, kvadrat je pa pomota
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Včasih so za "zmedo" krivi tudi ljudje ki vpisujejo podatke na spletnih straneh (firme in trgovine) napačno.. ali zaradi tipkarskih napak, ali slepega prepisovanja že napačno napisanih enot, ali pa enostavno iz lastne nevednosti. Potem se pa nekateri, ki jim je mehanika nekaj tujega, mimogrede naučijo napačnih enot (Newton kvadratni centimeter...kot "moment" ali še bolje "navor"). #-o


Se pa strinjam z Branetom in Alexom... tudi sam sem še stare šole (mimogrede, FW 190 je imel krilno obremenitev v kilogramih na kvadratni meter, upogibni moment na krilu je bil v kilogramih na meter, in pasnica nosilca je bila obremenjena s kilogrami na kvadratni milimeter....pa je vseeno odlično letel ;) :) )

Sam vam lahko na hitro povem čisto iz glave, koliko je imel krilne obremenitve kakšen lovec iz WW2 v kilah na kvadratni meter , če pa bi vam moral povedati v Pascalih,... hmmm, počakajte, da vzamem kalkulator v roke! :oops: :lol: :lol: :lol:

Je pa res, da če hočemo narediti kakšen strokoven izdelek (izračun, članek za kakšen časopis ali revijo, diplomsko nalogo, dizertacijo...., mora biti vsekakor narejen z enotami, ki so trenutno v uporabi in standardizirane.

LP Mitja
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Ultralajt, evo ti roka-evo ti glaž (ko se srečava) :lol:
Sicer pa radi pišemo po forumu, v bistvu bi zadostovalo točno to, kar je napisal razkent 8)
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
sinko.dejan
Razpravljalec
Prispevkov: 98
Pridružen: 16 Jan 2010, 11:08
Kraj: Šentjernej

Odgovor Napisal/-a sinko.dejan »

Hvala da ste si vzeli čas in mi odgovorili.

LP Dejan
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Brane, nikakor se ne strinjam, samo en primer nevednosti ali nepoznavanja ali pač neumnosti.

UPS (brezprekinitveni napajalnik).

Deklariran za 220V. Crkne. Zakaj?
Kitajc izdeluje 220V in 230V. Zakaj v Sloveniji dobiš 220V?
Zato, ker ima ekonomist, ki nabavlja UPSe v uvozni firmi za računalniško opremo prav tak odnos, kaj mene briga... čeprav je že več kot 30 let v vtičnicah 230V, se on iz mladosti spomne 220V in naroči 220V, potem pa zadeva prej crkne...

Merske enote so zato, da se jih držimo vsi. Drugače imamo anarhijo.

Zadostuje, ampak, če nekdo prebere razlago, mogoče kaj več razume.
Sicer pa...

p.s. tale merski sitem je bil sprejet leta 1960, dvomim, da si takrat že imel servo v roki in razmišljal...
lp Melly
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Bi moral iti malo v šolo na elektro pa tudi, če bi potem pogrnil. Meni so v OS govorili o 220V potem sem pa le od tistih, ki so hodili na elektro dobil fliske da je to 230V in ne 220V, aja pa še na forumu so me popravljali tako kot zmeraj. :lol:
Slika
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Še do pred enim letom sem bil prepričan da je 220V v slovenskem omrežju :D...

In to predvsem zaradi napake tistih ki so me učili...

Sej poznate:
Ka to je na dvestodvajst al dvanajst? ...
Te bo dvestodvajst stresl...
etc. :D

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Odgovori

Vrni se na RV naprave