Padalo na letalu

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
ales73
Tekmovalec
Prispevkov: 341
Pridružen: 05 Jul 2009, 19:53
Kraj: Sevnica

Padalo na letalu

Odgovor Napisal/-a ales73 »

Moj prvi stik z modelarstvom pred mnogimi, mnogimi leti je bil, ko mi je tisti čas eden najboljših slovenskih raketnih modelarjev podaril rabljeno padalo od rakete, s katerim se raketa spušča ko ugasne motor.

Ker seveda za rakete ni bilo ne znanja, še manj pa denarja za raketne motorje, sem na padalo namesto rakete navezal matico in s kolegi smo do onemoglosti metali padalo v zrak na roke. Največji problem je bila seveda višina meta, ki je bila vedno manjša kot bi si želeli.

Z nabavo Clouds Flya, ki ima dovolj rezerve v moči motorja, in višina ni več probelm, pa je znova oživela ideja o padalu.
Ker pa mnogi modelarji letala uporabljao tudi kot nosilce kamer, relativno malo pa je na internetu načrtov za odmetavanje padal z letala, sem se odločil da poizkusim nekaj narediti sam.

Izdelava je poceni ( manj kot 10 EUR) in ne vzame veliko časa ( meni 1 popoldne)
Vem da izdelek ni idealen ( daleč od tega), bo pa morda v vzpodbudo kateremu od boljših modelarev, da zadevo dodela in dopolni.


Material :

vreča za smeti- sumeča, čimvečja, čimtanjša
močnješi sukanec
lepilni trak
UHU lepilo
vijak in nekaj matic
karbonska cevka 3 mm
servo
gumica
plastenka


1. Padalo :
Iz vreče za smeti sem izrezal pravilni krog fi 100 cm ( za padalo širine caa 70 cm), ga najprej prepognil na četrtine in označil 4 točke na robu in sredino kroga , med temi točkami sem nato enkomerno označil še 2 točki, da sem dobil 12 točk na robu kroga ( kot ura)
Narezal sem 12 x 150 cm sukanca in ga fiksiral na označene točke z lepilom in čez 1 uro še z lepilnim trakom.
Padalo sem prijel točno na sredini in prosto viseče konce vrvic zvezal v zanko 100 cm od roba padala, pod tem pa še nekajzank nižje. Padalo sem obtežil z vijakom in nekaj maticami, ker je tako najlažje regulirati obtežitev.
Treba biti ZELO PAZLJIV in jo RES DOBRO pritrditi, saj pride pri odpiranju padala do sunka in lahko utež tudi odleti, prosti padec cca 100 g uteži iz nekaj 100 m pa je lahko ZELO NEVAREN.

2. Plastenka - nosilec padala:
Plastenko sem prerezal na polovico ( sam se uporabil od Prila), tako da se čimbolj prilega spodnjemu trupu letala, s luknjačem za papir sem naredil po 1 luknjo na sredini na vsaki strani na sredini , in zarezal cca 5 mm širok in 20 mm globok kanal cca 10mm od lukenj.

3. Nosilec na letalu :
Pod trup letala - točno pod težišče, sem vlepil 8 cm široko leseno palčko (priporočam karbon), nad njo pa z močnim dvostranskim lepilnim trakom vlepil servo, tako, da palčka podpira servo. Servo sem priklopil na prosti kanal ( v mojem primeru 5. kanal - Gear - na spektrumu DX5) in prilagodil ročico serva tako, da je enkrat obrnjena cca 30 stopinj navzgor,
drugič pa navzdol.

4. Pritrditev padala :
Padalo narahlo sem zložil ( če ga zložim premočno in trdno povijem, se čas odpiranja precej podaljša), povil, konec vrvice potegil skozi obe luknji na plastenko ki služi kot nosilec padala in DOBRO privezal utež.
ZELO POMEMBNO je, da je utež čimbolj pod težiščem letala. Nosilec - plastenko s padalom sem fiksiral pod trup z gumico, tako, da sem gumico na eni strani letala zapel in fiksiral na palčko pod trupom, na drugi strani pa na ročico serva, ki je v zgornjem položaju.
Ko se ročica serva sprosti v spodnji položaj gumica zdrsne iz ročice serva in sprosti nosilec - plastenko, ki pade od letala, utež pa začen odpirati padalo.

Še nekaj opozoril - nekatera tudi iz lastnih izkušenj ;-) :

Padala seveda ni mogoče krmiliti, zato ga je mogoče uporabljati le v brezvetrju
Padalo spuščajte dovolj daleč od cest, stavb, drevja, ker je sicer veselja prehitro konec
Padalo in predvsem utež predstavlja bistveno dodatno težo, zato je treba PRED VSAKIM POLETOM predvsem s premikanjem uteži padal čimbolj uravnovestiti letalo.
Doler ne odvržeš padala je treba leteti počasi in z občutkom,
ko padalo odvržeš, gre letalo zaradi sprostitve teže sunkovito navzgor
Za ometavanje padala je po mojih izkušnjah treba vsaj 100 m višine, raje več
NE ODMETAVAJ padala nad ljudmi, saj če gre kaj narobe ( padalo se ne odpre, - odtrga se utež) je lahko padajoča utež z 100 višine ZELO NEVARNA.
Priponke
nosilec padala.JPG
nosilec padala.JPG (146.62 KiB) Pogledano 4858 krat
pred spuscanjem.JPG
pred spuscanjem.JPG (139.45 KiB) Pogledano 4858 krat
spuscanje padala.JPG
spuscanje padala.JPG (153.55 KiB) Pogledano 4858 krat
Zadnjič spremenil ales73, dne 20 Feb 2010, 16:48, skupaj popravljeno 1 krat.
ales73
Tekmovalec
Prispevkov: 341
Pridružen: 05 Jul 2009, 19:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ales73 »

Še slika kako je pritrena utež in nosilec padala
Priponke
sestava padala.JPG
sestava padala.JPG (143 KiB) Pogledano 4847 krat
Uporabniški avatar
Šircelj
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Apr 2009, 18:03
Kraj: ILIRSKA BISTRICA

Padalo

Odgovor Napisal/-a Šircelj »

Zanimiva,sam razmišljam,da bi tako varjanto padala zmozgal,za rešitev modelo,ko pada proti tlom.Si tudi v tej smeri kej razmišljal?Kok pa pride kej teža te zadeve(Sam padalo,vrvice pa plastenka)?
No money no funny....
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Re: Padalo

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Šircelj napisal/-a:Zanimiva,sam razmišljam,da bi tako varjanto padala zmozgal,za rešitev modelo,ko pada proti tlom.
Letalo ponavadi pada proti tlom zaradi izgube ali motnje signala oz prazne baterije sprejemnika. Takrat tudi niti pod razno ne boš mogel oddati ukaza, ki bi ti sprožil servo za odpiranje padala.

Pa tudi če zajebeš ukaz(sploh kadar letiš na hrbtu) je pa tiste pol metra višinske razlike premalo za rešitev letala.

Torej bi bil zadeva uporaba samo pri kombat modelih, kjer se radi ''žagajo'' ali pa kadar ti odleti recimo nepravilno nameščeno krilo(kot recimo Mencingerju na njegovem prelepem DC 9).

In kolikokrat je tabi odletelo krilo/višinc/smerni?

P.S.: Na glas razmišljam...
Mentor modelarskega krožka.
Uporabniški avatar
Šircelj
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Apr 2009, 18:03
Kraj: ILIRSKA BISTRICA

Motnje

Odgovor Napisal/-a Šircelj »

Motnje so največji problem,sam do zdaj jih še nisem imel,razn na kšnih čungalunga komponentah,sm meu pa že probleme z servi.da se je pokadilo iz njih,motorjih-ugasne brez razloga...Se mi je pa tudi že zgodilo,da se mi je na jadralcu zlomil bajonet,pa je šel v trske...
No money no funny....
Uporabniški avatar
spiky
Tekmovalec
Prispevkov: 436
Pridružen: 31 Mar 2008, 12:46
Kraj: Mengeš

Re: Padalo

Odgovor Napisal/-a spiky »

Buschi napisal/-a:Letalo ponavadi pada proti tlom zaradi izgube ali motnje signala oz prazne baterije sprejemnika. Takrat tudi niti pod razno ne boš mogel oddati ukaza, ki bi ti sprožil servo za odpiranje padala...
Pomojem pa bi stvar delovala ravno in zgolj v tem primeru; torej naprogramiraš fail-safe; in ob izgubi signala se padalo izvrže samodejno...
Sicer lahko dodatno še ukaz na stikalu, ampak močno dvomim, da bi ga kdo uporabil dokler bi obstajala še tako majhna možnost, da model rešiš; torej, z drugimi besedami, dokler ne bi bilo prepozno. :wink:




Lp Izi
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Če me spomin, ne vara.
Je imelo letalo (Mini sb-13) vgrajeno padalo za upočasnitev leta pri pristanku.
Imel sem stari graupnerjev katalog, kjer je bilo več napisano o tem.
A je šel žal v pozabo.
Internet tudi ne obrodi, nevem kakšnih sadov :-?
Priponke
mini sb13.jpg
mini sb13.jpg (4.99 KiB) Pogledano 4654 krat
www.okarbon.eu
bike-2007
Tekmovalec
Prispevkov: 306
Pridružen: 04 Jul 2007, 12:09
Kraj: Kjer piha...

Odgovor Napisal/-a bike-2007 »

http://www.c-astral.com/video/C-Astral% ... achute.mov


tle je en posnetek našega Bramorja iz Ajdovščine...:)

lp
Sanje so vse!
ales73
Tekmovalec
Prispevkov: 341
Pridružen: 05 Jul 2009, 19:53
Kraj: Sevnica

Re: Padalo

Odgovor Napisal/-a ales73 »

Šircelj napisal/-a:Kok pa pride kej teža te zadeve(Sam padalo,vrvice pa plastenka)?
Teža padala, nosilca in serva pride skupaj cca 40 g.

Vendar padalo vsaj v tej obliki ni namenjeno reševanju modela, ampak bolj kot dodatna zabava, ki jo predvsem zaradi volumna ni smiselno ves čas vlačiti s sabo, saj spremeni letalne sposobnosti letala, če je montirano zunaj letala.

Padalo je sicer mogoče bolj trdno poviti in spraviti na manj kot četrtino trenutnega volumna, vendar to precej poveča čas odpiranja.
Uporabniški avatar
Šircelj
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Apr 2009, 18:03
Kraj: ILIRSKA BISTRICA

Prava letala

Odgovor Napisal/-a Šircelj »

Če obstaja padalo,ki reši pravo letalo,bi se dalo nardit tudi padalo za rc letalo...


http://www.youtube.com/watch?v=hoUwBiKabkI
No money no funny....
ales73
Tekmovalec
Prispevkov: 341
Pridružen: 05 Jul 2009, 19:53
Kraj: Sevnica

Re: Prava letala

Odgovor Napisal/-a ales73 »

Šircelj napisal/-a:Če obstaja padalo,ki reši pravo letalo
http://www.youtube.com/watch?v=hoUwBiKabkI
Bistveni problem je VIŠINA iz katere se rešuje letalo in HITROST odpiranja padala. Pirotehnični naboj za hitro odpiranje padala kot je na posnetku na pravem letalu seveda odpade .

Ker se večinoma z RC letali leti pod 100 (oziroma tam pride do problemov) menim da reševalno padalo na RC letalih (razen zelo velikih in dragih modelov) ni smiselno.
Uporabniški avatar
conco
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 01 Jul 2005, 09:53
Kraj: Goričko

Odgovor Napisal/-a conco »

Sem zadnjič gledal po tv da so naredili tako padalo da se ne odpre takoj,namreč ima noter neko vrv katera ne pusti da bi se padalo takoj odprlo ampak popušča postopoma odpiranje padala....
..........::::: In The Air :::::.........
-------===hoby RC frik===------
Uporabniški avatar
Bogi
Razpravljalec
Prispevkov: 66
Pridružen: 24 Avg 2010, 22:22
Kraj: Kranjska Gora

Padalo

Odgovor Napisal/-a Bogi »

Jaz sem se ravno pred kratkim igral z izpustom padala iz letala in zgleda takole http://www.youtube.com/watch?v=7uW0xE4Dt2k .
Uporabil sem pa stiroporasto škatlico ,servomor,vrvico,star otroški dežnik in malega pajacka ki sem ga še malo obtežil..Zadeva je ratala kr zanimiva.
vele
Začetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: 09 Jan 2010, 08:01
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a vele »

BORN TO FLY !!
sašo zadravec
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 17 Okt 2010, 16:09

padalo

Odgovor Napisal/-a sašo zadravec »

Jas sem tudi si izmislil neke vrsta metalca padala.Uporabljal sem ga kar en lep čas.stalo ni nič,ker sem ga izdelal iz vsega kar sem imel pri roki.
škatla cigaretov
padalo
lepilni trak
servo
kos ostanka balse
Mami sem vzel škatlo od cigaretov.Iz škatle sem izrezalvrata.Nato sem na vrata prilepil palico od balze da so bila močnejša.Na škatlo sem prilepil servo.Škatlo sem nato še zalepil na letalo pd krilo da je viselo.
Drugi dan sem šel poskusit v zrak.Prvič je uspelo.Drugič ko sem šel pa sem spustil in gledal kako leti (padalec).Ko sem pogledal letalo pa je bolo že v drevesu.Večer smo ga komal dobili dol.

Letalo še leti škatlo pa še imam v predalu.
Žal mi je da nisem imel slik.


LP sašo
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike