Kateri energent je cenejši?

Karkoli se vam zdi zanimivo, vredno ogleda,..., objavite tukaj!

Kateri energent je za vas cenejš?

Zame je to bencin.
19
21%
Zame je to metanol.
4
4%
Zame je to elektriÄŤna energija.
67
73%
Drug manj poznan/aktualen energent, ki se uporablja v modelarstvu.
2
2%
 
Skupaj glasov: 92

Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Kateri energent je cenejši?

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Živijo!

Pred časom se mi je pojavilo vprašanje, kateri energent je cenejši?
Nisem seznanjen s cenami v količinah po 50, 100, 150 ali 200 litrskih sodih metanola ali bencina ali ekvivalent izračuna električne energije. Temo sem umestil tukaj, ker je zelo splošna(letala, helikopterji, čolni, avti,...).

Torej kateri energent je za vas cenejši?

PS: Seveda je treba upoštevati nihanje cen, ki v zadnjem času gredo več ali manj le navzgor.
Zadnjič spremenil shqwarch, dne 13 Mar 2012, 19:53, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika
Uporabniški avatar
rcmarko
Razpravljalec
Prispevkov: 91
Pridružen: 10 Mar 2010, 22:50
Kraj: Pernica,Slovenija
Kontakt:

Re: Kateri derivat je cenejši?

Odgovor Napisal/-a rcmarko »

Zdravo!
Kaj je ceneje? To je odvisno od več faktorjev. Po kakšni ceni ga dobiš, koliko ga porabiš, zakaj ga uprabljaš in podobne zadeve. Bi pa rekel, da je na prvem mestu elektrika pol bencin in nazadnje nitro. Zakaj?
Primer:
Če voziš off road 'nitraša' doma okoli hiše ali po travniku ljubiteljsko porabiš 1,25dcl v cca 10min, pomeni v 3/4 ure porabiš 5dcl nitra to je v denarju nekje 4€, če pa voziš bencinarja pa porabiš v 3/4 ure 7dcl mešenice, to pa je cca 2,5€(če upoštevamo še olje). Ni veliko, ne? :-k
In, če prevoziš v enem mesecu 8h (na vikend 2h) je to za nitro 64€, za bencinarja 40€. Leto pa ima 12 mesecev. Pa recimo, da odpišemo štiri mesece(nov,dec,jan in feb) jih ostane še 8, kar pa znese za prvega 512€ #-o in za drugega 320€ :-? .
Kaj pa elektrika? Če si nabaviš 6kom lipotov te pride to cca180-200€ in lahko voziš po mili volji(samo napolniš). Pa še držijo te dve leti, če jih uporabljaš zmerno in primerno :lol: 8) .
Je pa res, da smo si ljudje različni in, da ima vsak svoj okus. Jaz naprimer sem pristaš hlapov-goriva(nitro ali bencin) in zvoka motorja :D =D>.
lp MB

ni ga čez nitro
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Kateri derivat je cenejši?

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Pod metanol sem imel v mislih čisti metanol brez vsebnosti nitra in olja. Olje se tako kot pri bencinu naknadno primeša, se pravi ne že kupljene mešanice.
Slika
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Kateri derivat je cenejši?

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Če hočemo naredit realno primerjavo se mi zdi ustrezno da zajamemo stvar ki nam je lahko dostopna oz uporabljana v večini(kolikor mi je znano še redko gdo sam doma meša gorivo iz metanola+nitrometana ter olja) oz lahko se naredi še izračun za gorivo po komponentah pa se vidi...Naj se pa vedno navede o kakšni mešanici se gre oz vsebnost nitrometana saj ta fajn dviga ceno goriva...

Če pogledamo avto modele(poraba varira glede na velikost motorja),ter zanemarimo ostale stroške(polnilec pri elektro..)
-metanol motorček 1,5dcl za 10min
-gorivo TORNADO CAR OFFROAD 20% 4L pa je 38eur=9,5eur za liter

-bencinski motor 7dcl za 45min
-gorivo(1L olja 20eur(zadostuje za 25L pri 25:1)+bencin 1,47eur za 1L) znese 56,75eur za 26L(vzel sem način ki je običajen za mešanje olja ter bencina, čeprav pride do napake,izpostavljeno v avto sekciji 1:5 modeli)= 2,18eur na liter.

-elektro
-Turnigy nano-tech 6000mah 4S 25~50C Lipo Pack je cca 60eur(pa vzemimo da naredimo z njimi 150 ciklov(da so še v dobri formi) je to 0,4eur na cikl,pa še za 100ciklov znese 0,6eur na cikl)

Pa gremo vozit..
metanol-45min porabi 6,75dcl kar je 7,09eur
bencin-45min porabi 1L kar je 1,54eur
elektro-45min porabi 2cikla kar je 0,8eur oz 1,2eur

Če ima gdo dostop do komponent pa naj objavi cene in se naredi izračun še za to zadevo..

Pa še naj ne bo tole 100% vodilo pri nakupu modela, namreč to je hobi in kaj človeku rabi poceni vožnja pri elektru modelu če ne uživa v vožnji, isto nič ne rabi bencinski model če nimamo dovolj velikega prostora za vožnjo ali pa je problem hrup ter se nam ne ljubi vzdrževat zračnega filtra itd...Pač potrebno je izbrat nekaj kar nam ustreza ter si lahko privoščimo..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Re: Kateri derivat je cenejši?

Odgovor Napisal/-a alesb »

mihec87 napisal/-a: -elektro
-Turnigy nano-tech 6000mah 4S 25~50C Lipo Pack je cca 60eur(pa vzemimo da naredimo z njimi 150 ciklov(da so še v dobri formi) je to 0,4eur na cikl,pa še za 100ciklov znese 0,6eur na cikl)
A elektriko se pa kar iz zraka natoči v baterije? Kje je polnilec, regler in ostala krama?
Uporabniški avatar
rcmarko
Razpravljalec
Prispevkov: 91
Pridružen: 10 Mar 2010, 22:50
Kraj: Pernica,Slovenija
Kontakt:

Re: Kateri derivat je cenejši?

Odgovor Napisal/-a rcmarko »

alesb napisal/-a:
mihec87 napisal/-a: -elektro
-Turnigy nano-tech 6000mah 4S 25~50C Lipo Pack je cca 60eur(pa vzemimo da naredimo z njimi 150 ciklov(da so še v dobri formi) je to 0,4eur na cikl,pa še za 100ciklov znese 0,6eur na cikl)
A elektriko se pa kar iz zraka natoči v baterije? Kje je polnilec, regler in ostala krama?
Saj ga imaš doma ne glede na to kaj voziš! :-k ??
Kaj pa svečka, grelec in podobno?? :-k
Ne zdaj gledat v malenkosti. :D 8)
lp MB

ni ga čez nitro
uvz123
Tekmovalec
Prispevkov: 276
Pridružen: 07 Mar 2011, 14:02

Re: Kateri derivat je cenejši?

Odgovor Napisal/-a uvz123 »

Mogoče ste pozabili še na en podatek, ki se ga ne da meriti direktno z denarjem... pri električnih modelih ni umazanije.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: Kateri derivat je cenejši?

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Eh ne moreš primerjat kar tako čez palec. Elektrika sploh ni derivat za začetek.

Tudi količino energije za določeno ceno je malo brez veze primerjat (benz cca 10 kwh/l, metanol polovico manj). Mislim da ima povprečen modelarski motor izkoristek ranga 15%, medtem ko je z elektriko recimo 80% čisto dosegljivih.

Cena elektrika je dosti nizka. Recimo 5Ah 3S baterija ima v sebi shranjenih ~50Wh energije. Če upoštevamo 50% izkoristek pri polnjenju nas sam strošek električne energije pri takšnem polnjenju stane 1 cent. (0.01€). Cena shranjevanja energije je pa žal precej draga. Ravno obratno kot pri bencinu/metanolu.

Tu zraven je še mali miljon faktorjev, ki so _mnogo_ pomembnejši od tega koliko te stane osnovni energent. Tako cenovno kot funkcionalno, tako da bomo spet prišli tja kot ponavadi v teh debatah- nikamor.
Fly it like you stole it!
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Kateri derivat je cenejši?

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

alesb napisal/-a:
mihec87 napisal/-a: -elektro
-Turnigy nano-tech 6000mah 4S 25~50C Lipo Pack je cca 60eur(pa vzemimo da naredimo z njimi 150 ciklov(da so še v dobri formi) je to 0,4eur na cikl,pa še za 100ciklov znese 0,6eur na cikl)
A elektriko se pa kar iz zraka natoči v baterije? Kje je polnilec, regler in ostala krama?
mihec87 napisal/-a:....
Če pogledamo avto modele(poraba varira glede na velikost motorja),ter zanemarimo ostale stroške(polnilec pri elektro..)......
Regler in motor, metanolar ter bencinski motor je pa kaj iz papirja? Govorimo o samem derivatu oz nečemu kar nam daje energijo za vožnjo


Lej fantje lahko gremo sedaj dlakocepit ter komplicirat in filozofirat,če gremo komplicirat najbolje da še izračunamo strošek vrtanja vrtine črpanja nafte,rafiniranje itd...Isto za baterije strošek izkopa kovin nato izdelava ipd....
Potem ja baterijo je treba napolnit, tudi po bencin ter olje se je treba peljat si pozabljiv še moreš it nazaj po olje..

Dajmo se pogovarjat samo o strošku samega "pogonskega derivata" ostale stvari pustimo ob strani....
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Kateri derivat je cenejši?

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

T0RN4D0 napisal/-a:Eh ne moreš primerjat kar tako čez palec. Elektrika sploh ni derivat za začetek.

Tudi količino energije za določeno ceno je malo brez veze primerjat (benz cca 10 kwh/l, metanol polovico manj). Mislim da ima povprečen modelarski motor izkoristek ranga 15%, medtem ko je z elektriko recimo 80% čisto dosegljivih.

Cena elektrika je dosti nizka. Recimo 5Ah 3S baterija ima v sebi shranjenih ~50Wh energije. Če upoštevamo 50% izkoristek pri polnjenju nas sam strošek električne energije pri takšnem polnjenju stane 1 cent. (0.01€). Cena shranjevanja energije je pa žal precej draga. Ravno obratno kot pri bencinu/metanolu.

Tu zraven je še mali miljon faktorjev, ki so _mnogo_ pomembnejši od tega koliko te stane osnovni energent. Tako cenovno kot funkcionalno, tako da bomo spet prišli tja kot ponavadi v teh debatah- nikamor.
Zakompliciral si po nepotrebnem....

Tule nima veze izkoristek motorja ipd...mene zanima koliko me stane 45min vožnje in ne to kako napolnim baterijo,kako pridem do bencina,olja če gremo upoštevat vse to ne bomo konec do drugega leta....
Če bi pri nakupu gledali na izkoristke nebi kupovali pri kitajcih za začetek,pred nakupom polnilca si pogledal kakšen izkoristek ima pri polnjenju...?

Prosim da se pusti razne opazke bencin smrdi,metanol je mastno potem itd..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: Kateri derivat je cenejši?

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Če te zanima samo in izključno koliko stane 45 minut vožnje, potem ti predlagam tole:

Slika

Oziroma če že mora biti na daljinca potem imaš u leclerku uredu avtočke, na par AA baterij bo laufalo 45 minut.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Kateri energent je cenejši?

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Sem popravil iz derivata v energent.

Izgleda, da sem malo dvignil prah. Ker sem navedel različne sekcije je dobrodošlo, če sam mešaš mešanice in tako optimalno nastavljaš delovane. Sam gledam tudi skozi „količinski popust”. Se pravi, če bi vedel kje prodajajo vsaj 50 litrske sode bi npr. potem nabavljal po enega za avto, potem za letalo, pa za čoln in za heli. To je samo kot primer, ker vsi motorji imajo drugačno mešanico za optimalno delovanje. Vem da nekateri imate možnost nabave 200 litrskih sodov čistega metanola tako da le sami veste koliko vas stane. Elektrika je pa itaq tako univerzalna.
Slika
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Kateri derivat je cenejši?

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

T0RN4D0 napisal/-a:Če te zanima samo in izključno koliko stane 45 minut vožnje, potem ti predlagam tole:

Slika

Oziroma če že mora biti na daljinca potem imaš u leclerku uredu avtočke, na par AA baterij bo laufalo 45 minut.
T0RN4D0 tale post ni vreden da bi sploh kaj pisal...
Če nisi sposoben normalne debate o nečem potem ne piši..

Sam ko vozim se ne sprašujem koliko eur se troši po travniku ker to ni namen hobija...

Tukaj se pač gre za nek informativni izračun in v tem primeru nas zanima koliko eur se porabi za xymin delovanja,brez postranskih stroškov ki nastanejo pri vse energentih tako ali drugače....Lahko pa brez problema narediš izračun do potankosti z vsemi možnimi dodatnimi stroški..

Ja če lahko gdo postreže z cenami metanol ter nitrometana+ricinusovega olja v večjih količinah bi bilo super..
Zadnjič spremenil mihec87, dne 13 Mar 2012, 20:58, skupaj popravljeno 1 krat.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
rcmarko
Razpravljalec
Prispevkov: 91
Pridružen: 10 Mar 2010, 22:50
Kraj: Pernica,Slovenija
Kontakt:

Re: Kateri energent je cenejši?

Odgovor Napisal/-a rcmarko »

OdgovorNapisal/-a mihec87 » To Mar 13, 2012 8:36 pm
Sam ko vozim se ne sprašujem koliko eur se troši po travniku ker to ni namen hobija...

Tako je. Vozi se za svojo dušo, pa naj stane kolikor hoče ... :D :lol: :P
lp MB

ni ga čez nitro
Čur
Tekmovalec
Prispevkov: 274
Pridružen: 05 Dec 2004, 14:58
Kraj: Novo mesto

Re: Kateri energent je cenejši?

Odgovor Napisal/-a Čur »

Ok, recimo da debata je.
Namen te debate pa je le kreganje, saj resnično ne vidim nekega smisla v dokazovanju in prepričevanju o najcenejšem pogonu.

V modelarstvu je milijon drugi stroško, precej višjih od cen energentov.

Še nikoli se nisem odločal o tem, kaj naj si kupim na osnovi tega, koliko goriva ali štroma bom pokuril, pa ne glede na to, ali sem kupoval model letala ali avta.

pa veselo modrovanje...
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: Kateri derivat je cenejši?

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

mihec87 napisal/-a:
T0RN4D0 napisal/-a:Če te zanima samo in izključno koliko stane 45 minut vožnje, potem ti predlagam tole:

Slika

Oziroma če že mora biti na daljinca potem imaš u leclerku uredu avtočke, na par AA baterij bo laufalo 45 minut.
T0RN4D0 tale post ni vreden da bi sploh kaj pisal...
Če nisi sposoben normalne debate o nečem potem ne piši..

Sam ko vozim se ne sprašujem koliko eur se troši po travniku ker to ni namen hobija...

Tukaj se pač gre za nek informativni izračun in v tem primeru nas zanima koliko eur se porabi za xymin delovanja,brez postranskih stroškov ki nastanejo pri vse energentih tako ali drugače....Lahko pa brez problema narediš izračun do potankosti z vsemi možnimi dodatnimi stroški..

Ja če lahko gdo postreže z cenami metanol ter nitrometana+ricinusovega olja v večjih količinah bi bilo super..
Ja nismo pa niti približno definirali o kakšnem velikostnem razredu motorja govorimo, kar je bistvenega pomena pri takšnih debatah. Ali govorimo o 1 kubiku (ali še manjših elektro variantah), 20, 200...

Če govorimo samo o osnovnih cenah energije (in vse ostalo zanemarimo) potem so zadeve sila preproste.

Električna energija košta 10c na kWh
Bencin 15c na kWh
Metanol pa kakšnih 40c na kWh


Razna maziva in nitrometan so samo kompliciranje in je menda bolje da se v to ne spuščamo. =;
Fly it like you stole it!
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Kateri energent je cenejši?

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Če ti uspe na 1:5/1:6 model avtomobila namontirati 200kubičn motor kar, ter če boš z 1kubičnim motorjem kaj vozil tudi ok... :lol: :lol: ](*,) ](*,)

Bencinarji so običajno med 23 do 30cc razlika v porabi teh motorjev je pomoje zanemarljiva.Isto metanolarji 1:8 imaš od 3,5cc do 5cc spet razlika v porabi...
Če bi se hotel it zadevo natančno bi moral imeti progo katero bi z enim motorjem prevozil večkrat in vzel povprečje porabe saj je odvisno koliko tiščiš na gas..
Zato sem tudi vzel 1,5dcl tank pri metanolarjih saj imajo modeli različno velike od 1,25 pa do 1,75dcl, ravno tako včasih drži 10min včasih kakšno minuto več odvisno od proge,vožnje ipd..

Zgornji račun je malo čez palec kar bolj natančne meritve verjetno nebi spremenile(oz bi premetovali cente) saj že ptiči čivkajo da je elektro najcenjši nato bencin in na koncu metanol..Če to teško dojameš ti ne morem pomagat..

Meni ta izračun ne pomeni dosti kot sem že povedal zgoraj..Na modelu so tudi še ostali stroški....

Se je pa z tole temo stopilo na kurja očesa zgleda..

No iz tvojih podatkov mi izračunaj strošek goriva za 45min obratovanja motorjev(vzemimo da je gorivo pri roki,ravno tako polna baterija)..
Bencinar 26cc(poraba 7dcl za 45min),metanol 4,6cc(poraba 1,5dcl za 10min),elektro vzemi povprečen pogon za 1:8 rečmo 1kw....
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: Kateri energent je cenejši?

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Tema je zastavljena precej splošno, ne nahajamo se v avtomobilski 1:10 sekciji. [-X
Temo sem umestil tukaj, ker je zelo splošna(letala, helikopterji, čolni, avti,...).
Račun ni pa nič čez palec in ni pri njem kaj za merit. Elektrika pri vseh ponudnikih stane približno 10 centov na kwh, bencin stane slab evro in pol po litru in vsebuje 9,7kWh energije, 1kwh torej stane 15c. Pri metanolu je cena najbolj problematična saj za razliko od elektrike nima neke pametne distribucijske mreže in je cena zelo odvisna od količine. Dobiš pa iz litra cca 4.5kwH. Cena se še malo zakomplicira zaradi ricinusa, in še malo bolj zaradi nitrometana.


Metanol je v vsakem primeru drag, elektro pa je najceneši dokler govorimo o majhnih močeh, ko rabiš veliko energije pa postane elektrika draga. Ker povečat tank iz 1l na 10l te stane približno nič, pri elektrika se ti pa strošek približno podeseteri. In tu leži težava vseh električnih vozil.
Fly it like you stole it!
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Kateri energent je cenejši?

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

zato pa sem napisal da je izracun za model avtomobila(za ostalo lahko vsak vzame podatke in si zračuna glede na porabo)...cakam na odgovor oz zgoraj omenjen izracun..
No iz tvojih podatkov mi izračunaj strošek goriva za 45min obratovanja motorjev(vzemimo da je gorivo pri roki,ravno tako polna baterija)..
Bencinar 26cc(poraba 7dcl za 45min),metanol 4,6cc(poraba 1,5dcl za 10min),elektro vzemi povprečen pogon za 1:8 rečmo 1kw....

Ti imas model avtomobila prikljucen na distribucijsko omrezje..?

Smo na modelarskem forumu in ne avtomobilizem.com...
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: Kateri energent je cenejši?

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Zame so najcenejša tekoča goriva v vseh oblikah, nobenega vzdrževanja in polnjenja ipd, natankaš in pičiš :D Elektrika sucks :grrrrrrrrrrr:
plp, Matej
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Kateri energent je cenejši?

Odgovor Napisal/-a Krist »

Zadnjič je kolegica, ki živi in dela v Dohi (Katar) prišla na obisk in je malce debata nanesla tudi na avtomobile in gorivo. Pri njih je poven tank bencina 6€ preračunano iz njihove valute....
Pa zdej ugotavljajte, kaj je ceneje...
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Re: Kateri energent je cenejši?

Odgovor Napisal/-a alesb »

Krist napisal/-a:Pri njih je poven tank bencina 6€ preračunano iz njihove valute....
Pa zdej ugotavljajte, kaj je ceneje...
Po koliko pa je liter pitne vode :D ?
Slika
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Kateri energent je cenejši?

Odgovor Napisal/-a Krist »

alesb napisal/-a:
Krist napisal/-a:Pri njih je poven tank bencina 6€ preračunano iz njihove valute....
Pa zdej ugotavljajte, kaj je ceneje...
Po koliko pa je liter pitne vode :D ?
cenejš kot pri nas...
Uporabniški avatar
StEEm
Freak
Prispevkov: 520
Pridružen: 19 Mar 2002, 01:00
Kraj: nekje v vuku jebini

Re: Kateri energent je cenejši?

Odgovor Napisal/-a StEEm »

Krist napisal/-a:Zadnjič je kolegica, ki živi in dela v Dohi (Katar) prišla na obisk in je malce debata nanesla tudi na avtomobile in gorivo. Pri njih je poven tank bencina 6€ preračunano iz njihove valute....
Pa zdej ugotavljajte, kaj je ceneje...
To je poVen(poln) tank kolko? 5l ? na kosilnici ? 50l na povprečnem avtu? al 100 l na traktorju al 200 l na tovornjaku?
Koliko jaz vem je to nekje tak, ko meni foter reče, da se s polnim tankom dizla prepelje 200km več kot jaz(prepričan da ima manjšo porabo). Ampak njegov tank sprejme 15l več goriva :S

Le radi se imejte pa bo vse ql ... jaz pravim da je najceneje peš oz. na vzgornjik pri letalih ;)

lp, Jernej
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Kateri energent je cenejši?

Odgovor Napisal/-a Krist »

StEEm napisal/-a:
Krist napisal/-a:Zadnjič je kolegica, ki živi in dela v Dohi (Katar) prišla na obisk in je malce debata nanesla tudi na avtomobile in gorivo. Pri njih je poven tank bencina 6€ preračunano iz njihove valute....
Pa zdej ugotavljajte, kaj je ceneje...
To je poVen(poln) tank kolko? 5l ? na kosilnici ? 50l na povprečnem avtu? al 100 l na traktorju al 200 l na tovornjaku?
Koliko jaz vem je to nekje tak, ko meni foter reče, da se s polnim tankom dizla prepelje 200km več kot jaz(prepričan da ima manjšo porabo). Ampak njegov tank sprejme 15l več goriva :S

Le radi se imejte pa bo vse ql ... jaz pravim da je najceneje peš oz. na vzgornjik pri letalih ;)

lp, Jernej
Govorim za 50L tank goriva.
Odgovori

Vrni se na Vpisi novico, povezavo,...