VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Splošna debata o jadralnih modelih, maketah, termičnem jadranju, itd.

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Super gradnja, lep prikaz. Edino akumulator za obtežbo je napačen....

Bit bi moral VESNA :-)

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Bemo, a še kdo drug vidi pododbnost z eno pravo ptico, Vaja :)
Ultra, ti si moj idol, ko bom velik hočem bit Ultralajt, keep it going! =D>
plp, Matej
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

:lol: :lol: :lol: Hehe, tole dvoje zgoraj mi je pa popestrilo in razvedrilo jutro, ter dalo nov zagon! Hvala!

Ja, smerni rep je pa res pljunuti Weihe! Razmišljam o tem, da sem od svojih malih nog do dandanes pregledal že toliko literature in ostalih virov o jadralnih letalih, da se mi je par stvari dobesedno zapeklo nekje zadaj v možgane in potem se te obline ki so mi najbolj všeč, podzavestno prenašajo prek roke na papir kadar skiciram kaj "novega".

Sinoči sem uporabil Irfan view opcijo "Batch Conversion" in vsem slikam (cca 200 kom #-o ) v enem zamahu zmanjšal širino (in višino proporcionalno) na 800 pikslov, ker sem opazil, da na nekaterih mobilnih napravah prej slike niso bile vidne v celoti, ampak so imele odrezan desni rob. Sedaj mislim, da bo veliko bolje, pa da se na kvaliteti niti ne bo kaj poznalo, čeprav bi včasih rajši videl, da bi se skrile kake drobne napake, ki mi niso najbolj v ponos.

Danes se bom spravil nad trup ali pa morda nad krilo... se še nisem odločil. Me pa malce jezi, ker sem pozabil med izdelavo delov za smerni rep zamenjati rezkar in pognati kodo za izrez slotov za tečaje krmil. Sedaj bom moral to narediti "peš" in upam, da ne bom naredil preveč šlampasto, zato kar nekako odlašam s tem.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sem na hitro improviziral tako, da sem na desko pritrdil "dremelčk" z 1mm debelim rezkarjem. Nato sem pod rezkar naložil toliko "materiala" (1 mm debel aviošper, 3x prepognjen papir in vodno tehtnico), da je bil 4mm nad spodnjim robom te pogruštane ravnine. Potem sem enostavno zapeljal smerni rep mimo rezkarja in utori so bili narejeni.

Slika

Slika
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 27 Apr 2016, 19:12, skupaj popravljeno 2 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes sem dokončal rep, ter zlepil prvo fazo trupa; rebra in bočni stranici. Sedaj se suši. Jutri prilepim še zgornjo in spodnjo stranico na trup, pojutrišnjem pa ga bom sfiniširal z brušenjem vogalov.

Danes sem dobil "preblisk"! Kot sem že nekje v začetku teme povedal, bi temu trupu pasalo tudi krilo večje razpetine. Da pa ne bi bilo treba delati dveh kril, bom naredil en "centroplan" ki bo v bistvu galebji lom, na katerega se bosta nataknili obstoječi krilni polovici. Tako se bo razpon povečal za približno 0,4-0,6m.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Ultralajt napisal/-a: Danes sem dobil "preblisk"! Kot sem že nekje v začetku teme povedal, bi temu trupu pasalo tudi krilo večje razpetine. Da pa ne bi bilo treba delati dveh kril, bom naredil en "centroplan" ki bo v bistvu galebji lom, na katerega se bosta nataknili obstoječi krilni polovici. Tako se bo razpon povečal za približno 0,4-0,6m.
Imam občutek, da se spet izživljaš nad nemočno publiko :-)
Itak, en short kit zame....

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Trenutno se na toplem suši trup. Tudi pokrov kabine je že narejen. Pri trupu manjka samo še dokončna obdelava nosnega dela iz polne balze, ter seveda pokriti ga bo treba z zgornjo oplato. To bom naredil jutri ali pojutrišnjem.
Med današnjim delom sem naredil nekaj slik. Gor jih dam jutri...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

VESNA, SMERNO KRMILO

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Dokončanje zadnjega roba smernega krmila.

Iz 1 mm debele balze sem odrezal dva 7 mm široka trakca. Za "šablono" sem uporabil kar sam zadnji rob smernega krmila.

Slika

Slika

Nato sem označil in stran porezal 7 mm zadnjih delov reberc, da sem dobil prostor za balzov trak.

Slika

Potem sem prilepil balzo. Malce debelejšo balzo sem prilepil tudi v skrajnem spodnjem delu repa.

Slika

Ter jo pobrusil pod kotom, da se ujema s profilom in izide zadaj na debelino aviošpera.

Slika

Slika
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 01 Maj 2016, 08:38, skupaj popravljeno 2 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

VESNA, TRUP

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Trup!

Najprej sem se lotil "centralnega" sklopa reber in nosilca servomotorjev, ker se mi zdi, da je najboljše začeti sestavljati trup pri lokaciji nosilca servomotorjev.

Na mizico servomotojev sem pri sprednjem servomotorju prilepil po dve ploščici, ki bosta dvignila servomotor za 6 mm nad zadnjega, da se ročici krmil ne bosta zadevali med delovanjem.

Slika

Nato sem zlepil še tri rebra, ki držijo nosilec-"mizico" servomotorja, potem pa vse skupaj prilepil na levo stranico trupa in obtežil, ter takoj nadaljeval z lepljenjem vseh preostalih reber. Pod obtežitev sem dal kos mehurčkaste folije, da je bolj enakomerno prazdelila silo, ker niso vsa rebra pod istim kotom.

Slika

Ko je bilo lepilo suho, sem skozi luknjice v rebrih speljal plastična bovdna za pogon smeri in višine. Cevke nisem lepil. Zalepil jih bom tik preden bom zapiral trup z zgornjo oplato. Tudi krajšal jih še nisem.

Slika

Tam, kjer cevke pod kotom pogledajo skozi oplato, sem na vsaki strani (enkrat zunaj, enkrat znotraj) s tanko pilico naredil žlebiček za lepši iztek zareze.

Slika
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 04 Maj 2016, 20:24, skupaj popravljeno 5 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

VESNA, TRUP

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ko se je lepilo posušilo, sem se lotil lepljenja druge stranice trupa.
V utore na stranici, ter stične površine reber sem nanesel lepilo, nato pa previdno sestavil skupaj, ter sproti fiksiral z maskirnim lepilnim trakom. Ko je bilo vse spojeno, sem na suho postavil na svoje mesto še zgornjo oplato trupa, ki pomaga, da ima trup ravno linijo. Preveril sem še z laserjem (tisti laser, ki riše ravno linijo). Vse skupaj sem postavil na "hrbet", še enkrat preveril ravnost, dodatno spel nekaj kritičnih mest s ščipalkami, uporabil še nekaj lepilnega traku, ter pustil, da se lepilo posuši.

Slika

Slika

Slika

Za preverjanje ravnosti si lahko pomagamo tudi tako, da pogledamo skozi luknje v trupnih rebrih in "tako od oka, prbližn genau" preverimo, če ni kam zavito...

Slika
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 01 Maj 2016, 08:39, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

VESNA, POKROV KABINE

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Pokrov kabine!

Najprej se morata prilagoditi oba osnovna (tlorisna) dela na pregibu. Pobrusita se pod kotom in ta se preverja direktno na trupu. Potem se tudi vse lepi na trupu, ki pa ga zaščitimo z lepilnim trakom, da se nam pokrov slučajno ne zalepi na trup. S sestavljanjem pokrova na samem trupu imamo zagotovljeno dobro naleganje.

Slika

Slika

Slika

To ogrodje damo na stran, dokler ne pride na vrsto pokrivanje z 1,5mm debelo balzo, kar bomo storili s pokrovom pritrjenim na samem trupu.
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 01 Maj 2016, 08:39, skupaj popravljeno 2 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

VESNA, TRUP

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Pa spet nazaj k trupu!

Obrnemo ga na hrbet, ter ravno pobrusimo spodnji rob bočnih oplat in rebra, da dobimo ravno površino za lepljenje spodnje oplate.

Slika

Slika

Na delu, kamor pride (ali pa ne..po želji..) privita kljukica za visoki štart, vlepimo dve leseni ojačitvi. Najprej krajšo, zatem daljšo, nato pa vse stične površine namažemo z lepilom. Najbolj težko je lepo nanesti lepilo na spodnji rob bočnih oplat. Jaz si pomagam tako, da pritisnem špico tube lepila ob prst, potem pa skupaj s prstom drsim po zunanjem robu oplate in sproti iztiskam lepilo. Z malo vaje se mi zdi, da bom kmalu znal zelo lepo nanesti lepilo na takšna mesta ;)

Slika

Slika

Potem pa vzamemo spodnjo oplato trupa in jo najprej nasadimo na četrto rebro od prednjega konca, ki ima majhno pero. Takoj zatem to mesto fiksiramo z maskirnim lepilnim trakom. Potem pa lepimo maskirni trak v smeri repa in pa nosu, da se tesno stisne ob stranice trupa. Proti zadnjemu koncu trupa gre to dokaj hitro in enostavno, na sprednjem koncu pa težje, zato moramo skrajni sprednji konec oplate k trupu stisniti z modelarsko mizarsko spono. Da pri tem ne poškodujemo površine oplat, lahko pod spono podložimo kak kos lesa ali debelejše balze. Spodnja oplata je malenkost širša od "nominalne" vrednosti, da imamo nekaj tolerance. Kasneje bomo ta višek odbrusili stran.

Postavimo trup na hrbet in preverimo ravnost. Dokler je lepilo še mehko, lahko še kaj korigiramo, a ni več dosti časa!

Slika

Slika

Slika

Ko je lepilo suho, snamemo mizarsko spono in odlepimo vse lepilne trakce. Nato z grobim, potem pa še malo bolj finim brusnim papirjem odbrusimo višek spodnje oplate v liniji bočnih oplat. Povsem na koncu izdelave trupa, bomo vse te vzdolžne robove še pobrusili v lep radijus. Tam nekje okoli r 5mm?

Nato se lotimo nosnega dela trupa (Kljun :roll: ). V prvo rebro prilepimo sredico iz topolovega špera, ki ga potem z vsake strani poplankamo še s koščki debelejše balze. Jaz sem vzel 6mm, ki je bila ravno pri roki.

Slika

Slika

S pomočjo tršega papirja si izdelamo šablono za izrez oplate ki jo naredimo iz 1,5mm debele balze. Balzo izrežemo, jo navlažimo na eni (zunanji) strani, damo na kak okrogel predmet (steklenica, spray..) pritrdimo z maskirnim lepilnim trakom in postavimo na toplo, da se balza posuši. S tem preprečimo, da bi nam balza počila po rasteh, ko jo bomo lepili na trup.

Ko je balza pripravljena, zgornje robove stranic trupa odbrusimo pod kotom, da bo imela balza naležno površino, ki jo nalepimo na zgorni prednji del trupa. Zadnji del naj sega preko rebra, ker ga bomo z modelarskim nožem prikrojili, ko bo lepilo suho.

Slika

Ko je lepilo suho, najtrej na grobo obrežemo viške balze, nato pa postopno od bolj grobega k finejšemu brusnemu papirju počasi in previdno odbrusimo stran vse, kar ni podobno lepemu noseku od Vesne! :lol: :lol: :lol:

Slika

Slika

Slika

Sedaj prikrojimo še balzo pri rebru, kjer je spoj s snemljivim pokrovom kabine.
Zgornje robove trupa pri kabini oblepimo z maskirnim lapilnim trakom, da se nam pri fazi dokončanja pokrova kabine na trup ne bi zadeva trajno zalepila! Kako bi potem menjavali baterijo? :lol: :lol: #-o
Sedaj ogrodje pokrova postavimo na trup in ga na podoben način prekrijemo z 1,5mm debelo balzo.

Slika

Na koncu prebrusimo spoj oplate nosa in pokrova kabine, da ni nobene stopnice na tem prehodu.

Slika

Ugasnemo računalnik, in gremo na piknik!

:lol: :lol: :kronik: :kronik: :kronik: :car: :car:
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 04 Maj 2016, 20:27, skupaj popravljeno 7 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zlata penina! Kr paše!!!!!

Slika

Mater, zuni ga pa nametava, ko da je zima!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Dobro jutro! Zimsko jutro!

Slika

Upam, da je tole kar vidim po drevju in travi le "kočarski gnoj", kot so aprilsko majskemu snegu rekli včasih in da bo hitro izginil pa bo trava potem še bolj zelena, kot je bila prej.
Zaradi nizkih temperatur se selim iz delavnice v moj kabinet; konstrukcijski biro Ultralajt! :lol: :lol: #-o

Za danes še ne vem, ali naj popolnoma dokončam trup, ali naj zastavim krilo, ali naj začnem risat centroplan za galebji lom povečanega krila? Seveda je treba narediti vse po vrsti, ampak ne vem "kako stojijo hiše v Trsti".... :-k 8-[
Uporabniški avatar
Klemen SU27
Freak
Prispevkov: 782
Pridružen: 29 Nov 2004, 06:15
Kraj: Bejgne-DG-Ligojna flugplac

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Klemen SU27 »

Mitja, daj vseeno predvidi še možnost izdelave aileronov. Tole bo prava pobočna retro poslastica in lep zimski projekt. Če pohitiš jo končaš do letos že druge pomladi, ki bo čez kakšen dan ali dva, ko se tale hlapčev gnoj stopi :wink:
Keep on rollin!
Big and Scale is beautiful!
http://www.aerozaprega.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ja, ravno krilo in krilca. To ne bo problem dodat, ampak pri prototipu jih ne bom imel.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Narisal in izrezal sem nova rebra v korenu krila, ki bodo omogočala vgradnjo ravnega bajoneta tako za kratko krilo, kot za krilo s centroplanom za galebji lom ("M").
Sedaj pa počasi sestavljam prvo krilno polovico.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Včeraj sem zlepil levo polovico krila in jo tudi na spodnji strani že poplankal z balzo. Čez noč se je sušilo. Danes sledi še desna polovica, ki je za sedaj samo provizorično sestavljena. Najtežje bo pokrivanje zgornje strani krila, ker je balza uvita v dveh ravninah (3D :lol: ).

Model počasi dobiva obliko in velikost!

Slika

Slika

Slika
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 29 Apr 2016, 06:05, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Odločil sem se za kombinacijo bele in transparentne folije. Vse, kar je pokrito z rebrcami bo transparentna folija, ostalo (polna balza in topolovka) pa belo.
Pri transparentni pa se nikakor ne morem odločiti katera bi bolj pasala... rumena ali rdeča... :-k

Rdeča je bolj vidna, rumena pa namiguje na pomladno cvetje... 8-[ :roll:

Napis bo bel, minimalistična pomladna cvetna dekoracija pa rdeča, rumena in zelena, "kabina" pa bo nakazana z modro ali črno folijo..

Slika

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Gledam servomotorje (tega tipa še nisem nikoli imel), pa se mi zdijo čudni s to sivo plastiko ohišja, zato sem jih priključil na servo tester, da se prepričam, če delujejo v redu. Ja, delujejo lepo, z 2,3-2,8kgcm so več kot dovolj močni in tudi glasni niso, če pa jih matram, pa gordnjajo, kot večina digitalcev. Edino, kar bom naredil je to, da bom v ročico izvrtal svoje luknje s premerom 1mm, da ne bom imel v luknjah zračnost, ker uporabljam tanko žico. Sem pa že včasih povrtal luknjico na večji premer, vanjo pa vtisnil "pušo" narejeno iz plastičnega bovdna. Potem je pa žička sedla noter brez zračnosti. Le "mesa" mora biti na ročici servomotorja dovolj, da s povečanjem luknje le to ne oslabimo.

(Klik na sliko)
Slika

Grejo v trup za smerno in višinsko krmilo.
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 01 Maj 2016, 07:24, skupaj popravljeno 5 krat.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Tale simpl metoda testiranja se mi je zdela kar zanimiva:

https://youtu.be/YkS6IhsYLW8

Verjetno res zanesljivo izloči tiste servote, ki so napoti samouničenja zaradi napake v izdelavi....

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ultralajt napisal/-a:Pri transparentni pa se nikakor ne morem odločiti katera bi bolj pasala... rumena ali rdeča... :-k
Sta me hčerki prepričali naj bo rumena. Bom upošteval njuno mnenje.
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 30 Apr 2016, 08:33, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zgornja oplata na levem krilu je prilepljena (predel med nosno letvico in glavnim nosilcem), krilo pa sedaj počiva obteženo na montažni deski. Jutri zjutraj ga bom odstranil z montažne deske, nato pa gladko pobrusil prednjo letvico, nanjo zalepil 6mm debelo balzo, ter fiksiral nazaj na desko. Ko bo lepilo suho, se bom lotil druge polovice krila.

Trupu sem pravkar zalepil še zgornjo oplato, ga preveril da ni zavit in se suši. Jutri ga bom pa po robovih zaokrožil. Ko bom dodal smerni stabilizator, bo že pripravljen za prekrivanje s folijo.

Nekaj slik izdelave krila sem naredil, a jih bom naložil gor morda jutri tekom dne.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Krilo sem vzel iz deske, ter z obličem poravnal prednji rob balzove oplate gladko s sprednjo letvico. Iz 6mm debele balze sem odrezal 11mm široko letvico, nato pa jo proti enem koncu znižal na ~6mm, ker se krilo proti vrhu tanjša. Letvico sem navlažil, ter vpel na en odpaden kos lesa v krivulji, kakršna je na prednjem robu krila. Ko se bo posušila, jo bo lažje prilepiti na prednji rob krila, saj ne bo silila nazaj v ravno linijo. Vse skupaj sem dal na radiator, da se bo čim hitreje letvica posušila saj bi rad, da se bo prilepljena letvica zalepila na prednji rob krila medtem, ko bo celotno krilo na montažni plošči (da se zagotovi pravilna ukrivljenost).

Moram narediti še kakšno sliko postopkov zaradi slikovnega prikaza postopka gradnje, da bo spremljevalcem teme bolj zanimivo.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Glede na to, da sem za prednjo letvico vzel trdo balzo, ni čudno, da se je za polovico nazaj poravnala, ko sem posušeno vzel ven iz "šablone". Zato sem jo spet navlažil, potem pa naredil še eno šablono, skoraj 2x bolj zakrivljeno, kot pa je treba. Sedaj upam, da se bo, ko bo vzeta ven poravnala nazaj ravno toliko, da se bo krivina ujemala s sprednjim robom krila.
Odgovori

Vrni se na Jadralni modeli splošno