Nosilec za RX akumulatorje

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Odgovori
PussyG
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 02 Nov 2007, 16:04

Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a PussyG »

Pozdravljeni,
Zanima me kaj menite o takem nosilcu za sprejemniške akumulatorje za v letalo:

Slika

Bral sem, da jih nekateri močno odsvetujejo in tolerirajo samo zavarjene kontakte baterij. Je to pretiravanje, ali je kaj resnice v tem?
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Tudi sam se strinjam, da ohišja s takšnim načinom spajanja členov, niso primerna za modelarske namene, saj je možnost, da pride do slabega stika, prevelika. Sklop napajanja sistema za radijsko vodenje je ključen za varno upravljanje modela, celo veliko bolj, kot sam pogonski sklop, zato nikakor ni priporočljivo uporabljati sisteme, za katere je znano, da povečujejo tveganje odpovedi.

LP
Alex
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

No ja, za motorca ki povzroča vibracije mogoče res ni primerno, samo za nek počasni jadralni model pa pomoje ni nobene panike. Kontakte rahlo špricneš s crown sprejom, pa po sredini ovoj izolirca pa v luft :D
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Tak " Nosilec za RX akumulatorje" še nisem videl v modelarski uporabi, razen pri serijsko sestavljenih avtomobilčkih.

To kar ti je Alex napisal je lepa razlaga zakaj ne uprabljati tega!

Zakaj bi povečeval možnost odpovedi sprejemnika? To je namreč najhuje, kar se modelu in modelarju lahko zgodi.
Raje spajkalnik v roke, pa paket v božirko.


Je pa "Nosilec za RX akumulatorje" uporaben za polnjenje baterijskih členov AA in AAA, ki jih uporabljaš za fotoaparate, daljinske upravljalnike, ure,..........
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
PussyG
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 02 Nov 2007, 16:04

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a PussyG »

Ja saj tole "Raje spajkalnik v roke, pa paket v božirko" je baje še slabše... S segrevanjem celice pri spajkanju naj bi se njena življenjska doba močno skrajšala... Kaj je potem bolj "varno"? Nosilec ali lotanje? #-o
Točkovno varjenje vem, da je optimalno, pa recimo, da se mudi in ni te možnosti. :P
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Po mojih izkušnjah je spajkanje najprimernejša oblika spajanja členov.
Spajkanje na življenjsko dobo členov nima vpliva, seveda v kolikor je izvedeno na ustrezen način in z ustreznim orodjem. Ustrezen način pomeni, da se izvede hitro, z zadostno količino spajke ter tako, da so spoji v celoti zaliti. Ustrezno orodje pomeni, da mora biti spajkalnik ustrezne moči, da ni potrebe po počasnem segrevanju, ki hitro privede do pregretja.
Pri spajkanju konektorjev, ki so iz vzmetnega jekla, tipičen primer so banaski vtikači, je priporočljivo uporabiti pripomoček za odvajanje toplote, s tem pa se prepreči poškodovanje na temperaturo občutljivega elementa.

LP
Alex
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Moj postopek spajkanja:
- na površino, ki jo želim zalotati, nanesem pasto za spajkane
- s segreto konico spajkalnika na namazano mesto ob hkratnem dodajanju "cinola" naredim lužico spajkalnega materiala.
- Še topli lužici združim in s segreto konico spajalnika utekočinim lužici, se medsebojno zlijeta
in uala, spoj je narejen.


No, zadnje čase pa raje za sprejemniško napajanje porabim Li-po 2S z BEC-om.
Ni treba čakati, da se baterijski paket izprazne do konca :P



P.S. površino AA ali AAA členov lahko pred tem malo pobrusiš, spoj je še boljši.
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
PussyG
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 02 Nov 2007, 16:04

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a PussyG »

Hvala za odgovore, čeprav pravzaprav nisem izvedel nič novega. 8)

Spajkanje se mi zdi, da mi gre še kar dobro, se pa Cinol paste izogibam na daleč. To je hudič, ki ne sodi v elektroniko in modelarstvo, razen če zraven spada tudi lotanje žlebov ali radijatorskih cevi. :wink:
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a Kladu »

PussyG napisal/-a:Hvala za odgovore, čeprav pravzaprav nisem izvedel nič novega. 8)

Spajkanje se mi zdi, da mi gre še kar dobro, se pa Cinol paste izogibam na daleč. To je hudič, ki ne sodi v elektroniko in modelarstvo, razen če zraven spada tudi lotanje žlebov ali radijatorskih cevi. :wink:
:o :o :o :o :o ?????????????????????????

Jo uporabljam že 20 let, nisem elektronik le modelar, pa nobemega problema, še noben model ni padel zaradi nje.
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
PussyG
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 02 Nov 2007, 16:04

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a PussyG »

Me veseli, da ti zaradi cinol paste ni še noben model padel dol in zaradi mene jo lahko uporabljaš še naslednjih 20 let. =D>

Jaz je pač ne priporočam. Isto ti bo rekel marsikateri elektronik. Pasta povzroča korozijo, čeprav piše gor, da je brezkislinska, med drugim pa naj bi tudi prevajala električni tok... :whistle:
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

:D Zanimivo razmišljanje okoli cinola in strah pred njim in to s strani človeka, ki si upa dat v model acuje v na pol odprti vinilni škatlici z fedrčki in nečem namesto kontaktov :o
PussyG
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 02 Nov 2007, 16:04

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a PussyG »

Opa, tudi McGayver uporablja Cinol pasto... Opravičujem se vsem, ki spajkate s Cinol pasto! Spajkajte še naprej... :roll:
Žlebove. :D

Drugače pa vinilnega nosilca s fedrčki jaz osebno nikoli nisem in ga zelo verjetno ne bom dal v svoj model. Če še enkrat prebereš prvo sporočilo, sem vprašal za mnenje o tem nosilcu.
Zakaj sem vprašal za mnenje? A ne bi smel? Mogoče pa sem želel samo koga odvrniti od uporabe le tega... Sicer pa se je v temi našel nekdo, ki ga ne moti uporaba tega nosilca... Hmmm... :-k
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Leta 80 nismo cinil, pa ni noben dol padel zaradi rx škatlice :-) Samo vseeno...pussyg...ne šalabajziri in zalotaj :D
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
PussyG
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 02 Nov 2007, 16:04

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a PussyG »

Že lotam. =D> Brez Cinola. O:) :lol:
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Re: Nosilec za RX akumulatorje

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

PussyG napisal/-a:Opa, tudi McGayver uporablja Cinol pasto
Nak, nobene paste ne uporabljam razen kolikor jo je že v samem cinu!

Mi je pa tista vinilna škatlica res v nosu že od kar modelarim, res pa je da sem na začetku veliko motornjačil in tam se je vse treslo in raspadalo tako, da pznam kar nekaj modelarjev, ki so plačali trska davek na škatlico!
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike