POLNJENJE - LiPO

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

Načeloma polniš LAHKO brez balancerja, vendar je uporaba le tega zelo priporočljiva. Sicer 2s niti ni tako zelo kritičen, vseeno pa se jaz osebno nebi špilal s temi stvarmi.

Balancer se namreč uporablja za to, da drži celice čimbliže ena drugi po napetosti. Če tega ni, se sčasoma celice razbalancirajo, kar pa lahko pomeni, da eno celico enkrat prenapolneš ali pa preprazneš, in s tem uničiš pack, lahko pa še kaj druga, če začne pack... "divjati" = goreti.


LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
darksider
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 18 Nov 2004, 22:36
Kraj: Jesenice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a darksider »

Priklopil sem baterije na balanser, brez da bi jih polnil. Se pravi pred prvim polnenjem je bilo omenjeno, naj bi se prvo zbalansirale. Lucka ze dolgo utripa...ali to pomeni da se ves cas balansirajo, ali se to kdaj ustavi?

LP Luka
http://datingsidorsingel.com/
Uporabniški avatar
WAR-DOG
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 13 Dec 2007, 20:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a WAR-DOG »

zraven balancerja imaš verjetno navodila, če ne jih poišči na spletu
Uporabniški avatar
darksider
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 18 Nov 2004, 22:36
Kraj: Jesenice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a darksider »

Spraseval sem na splosno, ali se celice zbalansirajo do konca...ali se balansiranje stalno dogaja
http://datingsidorsingel.com/
Uporabniški avatar
Bor00
Tekmovalec
Prispevkov: 428
Pridružen: 04 Mar 2007, 18:35

Odgovor Napisal/-a Bor00 »

Ne. Zbalansirajo se do konca in v mojem primeru se prižge zelena lučka (OK).
Uporabniški avatar
darksider
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 18 Nov 2004, 22:36
Kraj: Jesenice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a darksider »

Zanima me se...imam graupner lipo balanser plus....in vtekavam lipote, zato jih sklapljam nekje pri 80% koncanja praznenja. Zj je pa vprasanje kako ravnati z balanserjem, ali ga mors prvo dat na disconnect mode, pa potem sklopt od polnilca?
Pa se, a morm poj lipce zbalansirat brez priklopljenega polnilca, ce jih hocem potem spet polnit.., ker ko jih prklopm sam na balanser mi utripa lucka, kjer kaze samo 1 celico, zato mi je malo cudno vseskupej.

LP Luka
http://datingsidorsingel.com/
Uporabniški avatar
gahtik
Razpravljalec
Prispevkov: 183
Pridružen: 06 Jun 2005, 11:18
Kraj: velenje

Odgovor Napisal/-a gahtik »

Jernej_
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 26 Feb 2008, 13:44
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Jernej_ »

"Balanser" ne dovoli, da bi med polnjenjem napetost na LiPo-celici prekoračila dovoljeno vrednost tako, da je izravnalnik brez haska, če ni polnjenja. Tedaj lahko polnimo brez strahu pred uničenjem celice (tudi, če polnimo zdržema cel teden). Kako se prižigajo in ugašajo razne LED-diode, je dobro prebrati navodila. Žal, balanser prepreči le eno nevarnost, druge ne. In to, da LiPo-celice ne izpraznico preveč, je enako kastrofalno kot je prenapolnjenje. Ta problem v modelarstvu (menda) še ni rešen. Pisiji imajo posebno vezje, ki akumulatorček enostavno izključijo (prekinejo tokrog), ko se pojavi ta nevarnost. NiCd-celica je v obeh primerih mnogo manj občutljiva. Očitno pa polnjenje sodobnih akumulatorčkov še vedno uravnavamo po njej. lp! J
Uporabniški avatar
darksider
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 18 Nov 2004, 22:36
Kraj: Jesenice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a darksider »

Zanimivo, da v navodilih pise tole:

LiPo Balancer plus with charge / discharge protection for 2 to 5 cells. The LiPo Balancer plus features protection against overcharging and deep-discharging, and represents the ideal circuit for every modeller.
http://datingsidorsingel.com/
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

@jernej: seveda imamo rešitev... lipo saver
Jernej_
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 26 Feb 2008, 13:44
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Jernej_ »

Se vdam! Samo ne razumem kako lahko balancer "ukrepa" (pri praznjenju 2 - 5 celic), če je na LiPo-celico priključen vzporedno. Jernejk, prosim za dodatne informacije (link), da se seznanim z njimi. Vedno sem mislil, da je vsak gram v (tekmovalnem) modelu odveč. Tak "server" pa mora vsaj prekiniti nekaj 10 A, se ne greti in to za vsako celico posebej, da ima vse skupaj smisel. Cel kup žic si predstavljam. Se motim? Lepo nedeljo! J
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Tistemu deep discharging ne verjemi preveč, balanserji so zato, da predvsem med polnjenjem celice izravnajo in držijo tako stanje do konca polnjenja. Najbolj pomembno od vsega je, da balanser prepreči, da bi katerakoli od celic prekoračila prepovedanih 4,235 V ali kolikor že je to točno, da me ne bo sedaj kdo za kake stotinke za jezik držal.
Imajo pa nekateri balanserji tudi slabo lastnost, da nekoliko praznijo celice, vedno, ne samo v sklopu balansiranja. Lipote na takih balanserjih pač ni zdravo puščati dalj časa, ker lahko prekomerno izpraznijo kako celico ali cel paket, četudi PIŠE; DA SE TO NE ZGODI.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Jernej_ napisal/-a:Se vdam! Samo ne razumem kako lahko balancer "ukrepa" (pri praznjenju 2 - 5 celic), če je na LiPo-celico priključen vzporedno. Jernejk, prosim za dodatne informacije (link), da se seznanim z njimi. Vedno sem mislil, da je vsak gram v (tekmovalnem) modelu odveč. Tak "server" pa mora vsaj prekiniti nekaj 10 A, se ne greti in to za vsako celico posebej, da ima vse skupaj smisel. Cel kup žic si predstavljam. Se motim? Lepo nedeljo! J
Lipo saver je pa namenjen preglobokemu praznjenju med uporabo (letenjem) .
Nikakor ne prekine 10A ali več pač pa je vezan na isti konektor kot balanser pri polnjenju in meri napetost vsake celice posebej. Ko napetost celice ki ima najnižjo napetost doseže vrednost ki jo nastavimo (ali pa je ta glede na karakteristike lipotov že nastavljena) sporoči krmilniku, da ta omeji moč motorja. To je boljša zaščita kot zgolj krmilnik z Lipo podporo( razen če krmilnik nima kabla za nadzor vsake celice posebej) , ki preko dveh žic pač lahko reagira samo na povprečje napetosti celega paketa.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Jernej_
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 26 Feb 2008, 13:44
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Jernej_ »

Brane, hvala za obe pojasnili (pozen sem, nedeljske obveznosti). Se vidi, da nisem modelar, za tako izpopolnjen krmilnik enostavno nisem vedel. Lp! J
etej
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 09 Sep 2007, 19:58
Kraj: IVANČNA GORICA

lipo se ne napolni pomoč

Odgovor Napisal/-a etej »

Imam nove lipo baterije 20C 1500mAh, 7,4V 2S in polnil sem jih z polnilcem Pro-peak Prodigy II . Prvo polnjenje pri 750mAh sem vanjih spravil 720mAh in ob avtomatskem izklopu je bila napetos 7,6V.
NA to sem jih izpraznil z 12v žarnico pri tam pa pazil da napetost ni padla pod 3,3V oziroma 6,6V in upal da bo ponovno plnjenje uspešnejše pa ni polnilec izklopi pri napetosti 7,6V vanjih pa sem spravil 800 mAh.
KJE JE PROBLEM?
ETEJ
Uporabniški avatar
KolarModelar
Freak
Prispevkov: 994
Pridružen: 19 Okt 2007, 15:52
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a KolarModelar »

Poskusi še nekaj ciklov, da se utečejo.
Vsakokrat bo šlo nekaj več v njih.
Drugače pa reklamiraj.

Lp, Metod
Nč bat, sam žgat...
etej
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 09 Sep 2007, 19:58
Kraj: IVANČNA GORICA

Odgovor Napisal/-a etej »

Za enkrat hvala.
ETEJ
Uporabniški avatar
Jure_v
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 09 Avg 2006, 22:06
Kraj: slovenska bistrica

Odgovor Napisal/-a Jure_v »

Možno je tudi, da na tem polnilcu določiš kapaciteto in ne tok polnjenja. Tako imam jaz na mojem polnilcu Intelli bi-power.
Preveri v navodilih ali pa poglej kakšne so enote kjer nastavljaš to.
Lp Jure
Uporabniški avatar
blaž berden
Profesor
Prispevkov: 1510
Pridružen: 24 Nov 2005, 16:20
Kraj: Murska Sobota - Maribor

Odgovor Napisal/-a blaž berden »

Jure_v napisal/-a:Možno je tudi, da na tem polnilcu določiš kapaciteto in ne tok polnjenja. Tako imam jaz na mojem polnilcu Intelli bi-power.
Preveri v navodilih ali pa poglej kakšne so enote kjer nastavljaš to.
Si 100% da to nastaviš kapaciteto? Tudi jaz imam intelli bi power, par dni nazaj sem kupil moje prve lipoje, 3S 2200mah 20-30C, nastavil sem C=150mAh (da mi polnilec nebi cvilil ponoči), napolnilo je okrog 150mAh, napetost pa je bila 11,8V :-? Je torej tudi pri meni to težava?
LP Blaž :)
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Fantje, fantje, kaj ga pa tkole biksate :D?

Kapaciteto naštimaš toliko kot jo dejansko ima baterija. Ta podatek je za polnilec kot varovalka, če bi se zaradi kakršne koli napake polnilo več kot je sama kapaciteta baterije. Tako ti pri doseženi kapaciteti polnilec odklopi.
Prvih 5 polnjenj nastaviš 1/2C amperažo, ne kapaciteto. Torej če imaš 2000mAh kapacitete na bateriji, nastaviš kapaciteto 2000mAh in polnilni tok 1A.

Ko je 2S baterija polna mora biti voltaža 8,4V.
Uporabniški avatar
blaž berden
Profesor
Prispevkov: 1510
Pridružen: 24 Nov 2005, 16:20
Kraj: Murska Sobota - Maribor

Odgovor Napisal/-a blaž berden »

Hm.. na mojem polnilcu se da nastavit samo kapaciteto, amperažo določi polnilec automatsko. Zdaj sem nastavil C=2200mah, polnilec je polnil na začetku z tokom 2,2A :-? potem pa je polnilni tok začel padati, ko ja padel na 0 je zapiskalo kao konec polnjenja v lipoje pa je šlo okoli 1000mAh (pozabil sem točno vrednost). Zdaj sem dal praznit bom videl kako bo po praznenju.
LP Blaž :)
h3x0r
Razpravljalec
Prispevkov: 107
Pridružen: 10 Mar 2008, 18:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a h3x0r »

Pomoje bo.
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Odgovor Napisal/-a jannyy »

Jaz imam sigmo in preko balancerja zmeraj dam polnilni tok isto kot je kapaciteta baterije ... če je 2200mAh baterija dam isto polnilni tok ...

Edino nove lipote dam na 1/2C ali pa še manj ....
ali ne potem balancer uravnava ?


Lp , jani
Uporabniški avatar
Jure_v
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 09 Avg 2006, 22:06
Kraj: slovenska bistrica

Odgovor Napisal/-a Jure_v »

Jure_v je napisal/a:
Možno je tudi, da na tem polnilcu določiš kapaciteto in ne tok polnjenja. Tako imam jaz na mojem polnilcu Intelli bi-power.
Preveri v navodilih ali pa poglej kakšne so enote kjer nastavljaš to.
Si 100% da to nastaviš kapaciteto? Tudi jaz imam intelli bi power, par dni nazaj sem kupil moje prve lipoje, 3S 2200mah 20-30C, nastavil sem C=150mAh (da mi polnilec nebi cvilil ponoči), napolnilo je okrog 150mAh, napetost pa je bila 11,8V Je torej tudi pri meni to težava?
V navodilih je prikazano da za polnjenje z Intelli bi-power nastaviš koliko piše na lipotih kapacitete potem pa ti sam polnilec izbere polnilni tok. Pa praznenje pa nastaviš tok.
Priponke
lipo.JPG
lipo.JPG (28.19 KiB) Pogledano 4775 krat
Lp Jure
Uporabniški avatar
blaž berden
Profesor
Prispevkov: 1510
Pridružen: 24 Nov 2005, 16:20
Kraj: Murska Sobota - Maribor

Odgovor Napisal/-a blaž berden »

Evo ga, napolnile so se na 2275mAh, potem sem izklopil da se nepi prenapolnile. :D
LP Blaž :)
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki