FIKKY EVOLUTION

Debate o ECO colnih.

Moderatorji: KlemenR, Intruder

goloband
Razpravljalec
Prispevkov: 128
Pridružen: 15 Jan 2011, 13:11
Kraj: Žalec

FIKKY EVOLUTION

Odgovor Napisal/-a goloband »

Pozdravljeni

Končno sem se tudi sam odločil, da se vržem v modelarske vode.Po intenzivnem prebiranju tega foruma in črpanju znanja, sem se odločil za svojo prvo lupino.To je FIKKY EVOLUTION, ki mi jo je izdelal Miran Gosak.
Lupina je zelo lepo in pedantno izdelana, tudi pri pošiljanju se je zelo potrudil in jo je skrbo zavil v folijo z zračnimi mehurčki....zato toplo priporočam.Naj slike povejo več:

Slika

Slika

Slika


Sedaj pa imam eno vprašanje, preden vzamem svedre v roko.Je to res:

dolžina čolna = l
do krme proti kljunu
krmilo na 1/10 l
elisa na 2/10 l
prehod gredi skozi dno na 4/10 l
kot gredi od 10 do 15° odvisno od velikosti elise in motorja.

Slika

Nič kaj mi ni do tega, da bi naredil luknje na napačnem mestu :^o :^o .

Za motor bom uporabil speed 400 6V, regler bo 30A iz HK, servo tudi iz HK, prav tako oddajnik in sprejemnik ( 2,4Ghz).Imel bom vodno hlajenje izvedeno z spiralo okoli matorčka, za krmilo pa še ne vem.Baterija pa bo defininitivno lipo 2S (1200mAh-2200mAh--- še ne vem).Upam, da paket iz Hobby Kinga čimprej prispe #-o #-o .
LP ANDREJ
goloband
Razpravljalec
Prispevkov: 128
Pridružen: 15 Jan 2011, 13:11
Kraj: Žalec

Odgovor Napisal/-a goloband »

Približno kako dolgo gred bi rabil za ta model čolna?
LP ANDREJ
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Pozdrav. Mere stimajo. Kar se tice dolzine gredi lahko zmerim svojega in ti sporocim. Setup ki si ga izbral je najbolj primeren za ta model. Ce bos celice izbral pod 120g - 2s bo zadeva celo tekmovalna, kjer te bomo vsekakor veseli. Mini eco standard je zelo lustna sproscena kategorija, odlicna za zacetek nabiranja izkusenj. Z 1800mAh celicami bos lahko vozil ca.8 minut, tak da je vec kot dovol. Priporocam Turnigy 1.8 20C. Cena je zanemarljiva. Prvih 5min teka napetost celic sploh ne upade :)

P.s.
Ce si kje blizu se jutri oglasi na kosezah v lj, kjer je prvi dp tekma letos. Trajalo bo nekje do 4ih popoldan.
Jan
goloband
Razpravljalec
Prispevkov: 128
Pridružen: 15 Jan 2011, 13:11
Kraj: Žalec

Odgovor Napisal/-a goloband »

Lp

V kateri modelarski trgovini v Slo, bi lahko kupil vitroplast ( za nosilec motorja in serva)? Po možnosti, da je možen nakup preko interneta.

Imam pa še eno vprašanje in sicer, kako sfiksirate gred, da se vam ob lepljenju ne premika.Sam imam lepilo uhu endfest (2 komponentno epoksoidno lepilo), ki se strdi v 2 urah, končno trdnost pa doseže v 3 urah( pri 40 stopinjah celzija). #-o
LP ANDREJ
marolt55
Tekmovalec
Prispevkov: 389
Pridružen: 29 Avg 2010, 14:49
Kraj: Preserje pri Radomljah

Odgovor Napisal/-a marolt55 »

Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

goloband napisal/-a:Lp
Imam pa še eno vprašanje in sicer, kako sfiksirate gred, da se vam ob lepljenju ne premika.Sam imam lepilo uhu endfest (2 komponentno epoksoidno lepilo), ki se strdi v 2 urah, končno trdnost pa doseže v 3 urah( pri 40 stopinjah celzija). #-o
Moje izkušnje z epoxi lepili so slabe. Te uporabljam samo za pritrjevanje oz. fiksiranje dela, ki ga želim zalepiti. Ko je del fiksriran uporabim epoxi smolo in tkanino. Smolo zgostim z bombažnimi sekanci tako, da se lepo oprime lepljenega dela. Preko položim kakšno tanko tkanino. Garantirano se ne bo odlepilo.
Epoxi lepila se ne strdijo do te mere kot smola, ostanejo ''čigumasti''. Ne vem ali je to zaradi prisotnosti goriv, ki jih uporabljam ali je to nasploh njihova lastnost.

V tej temi je Jan zelo lepo, nazorno opisal ter tudi slikovno podkrepil postopek lepljenja nosilca v čoln.
Lp Rado
Uporabniški avatar
ace
Freak
Prispevkov: 549
Pridružen: 06 Jun 2006, 12:02
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ace »

ogromno zavisi od proizvajalca in kvalitete epoxi lepila. Iz mojih izkušenj se jamara primerja z Orbit čigumiji, imaš pa mnogo boljše primerke na tržišču... mogoče bo AnteJ znal malo več povedati oz. dati kakšen konkretnejši nasvet.

lp Gregor
Uporabniški avatar
AnteJ
Freak
Prispevkov: 560
Pridružen: 08 Okt 2007, 07:11

Odgovor Napisal/-a AnteJ »

Vse je odvisno od lepila, ena so res čingumiji, ki tudi po dolgem času ne držijo dosti. Jaz imam dobre izkušnje z dvokomponentnimi lepili od Great Planes (30 min). Se popolnoma strdi v približno 1 uri (če je toplo že po 20 minutah praktično nimaš kaj početi z lepilom). Trdnostno je zelo podobno 24h epoksiju.

Za lepljenje kompozitov je vsekakor najbolje da zamešaš malo bombažnih sekancev in 24h epoksi. Dele pred lepljenjem dobro nahrapaš in očistiš prah.

Pomembno je da zmešaš pravo razmerje trdlca in smole - na oko gre bolj težko, posebno če nimaš izkušenj z lepilom in ne veš kako se obnaša če malenkost zgrešiš razmerje. Nekatera lepila so dokaj neobčutljiva, druga pa ostanejo lahko delno mehka. Najbolje je da si z lepilom napolniš dve injekcijski brizgi pa ne boš imel težav.
nejc18
Začetnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 11 Mar 2010, 20:05

Odgovor Napisal/-a nejc18 »

a bi lahko uprašal kdo na tem forumu izdeluje lupine, in kolko stane lupina?

rad bi pa meu kar precej velik čoln tam malo čez 1 meter
v prehodnosti za vožnjo po morju
ker sam doma blizu morja! :D
Uporabniški avatar
kristjangriljc
Tekmovalec
Prispevkov: 330
Pridružen: 10 Sep 2009, 17:20
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a kristjangriljc »

Jaz poznam Mitjo Muhvič (MM).
On izdeluje super čolne samo ne vem ali ti bi lahko pomagal pri tvoji zamisli.
goloband
Razpravljalec
Prispevkov: 128
Pridružen: 15 Jan 2011, 13:11
Kraj: Žalec

Odgovor Napisal/-a goloband »

nejc18 napisal/-a:a bi lahko uprašal kdo na tem forumu izdeluje lupine, in kolko stane lupina?

rad bi pa meu kar precej velik čoln tam malo čez 1 meter
v prehodnosti za vožnjo po morju
ker sam doma blizu morja! :D
Za izdelavo čolna oz. lupine bi ti jaz priporočil Mirana Gosaka (mgosak), ampak dvomim, da ima na izbiro tako veliko lupino. :^o
Ampak saj veš...vprašati ni greh. :lol:
LP ANDREJ
goloband
Razpravljalec
Prispevkov: 128
Pridružen: 15 Jan 2011, 13:11
Kraj: Žalec

Odgovor Napisal/-a goloband »

Pozdravljeni

Za moj čoln rabim gred, ki pa mora biti narejena po meri.Zanima me, če kdo pozna koga, ki izdeluje gredi za mini eco po naročilu? #-o
LP ANDREJ
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

goloband napisal/-a:Pozdravljeni

Za moj čoln rabim gred, ki pa mora biti narejena po meri.Zanima me, če kdo pozna koga, ki izdeluje gredi za mini eco po naročilu? #-o
Ne bodi no tako komot, da moraš vse dobiti na pladnju.
Uporabi funkcijo išči.
Lp Rado
goloband
Razpravljalec
Prispevkov: 128
Pridružen: 15 Jan 2011, 13:11
Kraj: Žalec

Odgovor Napisal/-a goloband »

Saj sem uporabil to funkcijo, ampak poleg jaka-ta( ki ponuja to v malih oglasih) nisem naletel na nikogar drugega. :^o
Iščem pa najugodnejšo ponudbo... :oops: :oops:
LP ANDREJ
goloband
Razpravljalec
Prispevkov: 128
Pridružen: 15 Jan 2011, 13:11
Kraj: Žalec

Odgovor Napisal/-a goloband »

Zanima me, v kateri trgovini bi lahko dobil prop za ta čoln?Lahko je tudi na internetu.
A jih imajo v Ljubljani v mladem tehniku?
LP ANDREJ
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Najbolj enostavna rešitev je kupljena toga gred:
http://mibomodeli.si/trgovina/index.php ... cts_id=887

Še bolj enostavna je izbira propelerja.
Graupnerjev K29 propeler je ultimativna izbira za vse ki hočejo vozit in ne vedo kakšen propeler naj namestijo:
http://mibomodeli.si/trgovina/index.php ... cts_id=503

Če se izkaže želja po večji hitrosti se namesti večji propeler. Koliko večji je odvisno od porabe (Amperi).
Večji propeler-večja hitrost-večja poraba.
Večja poraba-več stresa na komponentah.
PREveč porabe (Amperi)-Uničena komponenta v modelu (lahko se ti skuri regulator ali pa motor).

In ja. Propelerje in gredi imajo v trgovini Mladi tehnik.
Povej jim kakšen "set up" imaš v ECO čolnu pa ti bodo znali priporočati kaj kupiti.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
The Edge
Profesor
Prispevkov: 1021
Pridružen: 10 Jan 2004, 20:59
Kraj: Senovo

Odgovor Napisal/-a The Edge »

pozabil si omenit, da je potrebno Graupnerje K propelerje obrezati! Če ga ne bi, bodo "amperi" visoki, hitrosti pa ne bo! [-X

lp
Life is too short to dance with an ugly woman
goloband
Razpravljalec
Prispevkov: 128
Pridružen: 15 Jan 2011, 13:11
Kraj: Žalec

Odgovor Napisal/-a goloband »

Evo,

Gred je vgrajen, prav tako pa sem kupil 2 Graupnerjeva propa K29.Sedaj pa me zanima kako se ta prop obdela.Bskal sem po forumu in nisem našel nič otipljivega.
A bi bil čoln z neobdelanim propom nestabilen oz. bi skakal? :oops: :oops:

P.S.
Imam speed 400 6V (vodno hlajen s spiralo) in 30 A regler.
Zadnjič spremenil goloband, dne 02 Nov 2011, 13:11, skupaj popravljeno 1 krat.
LP ANDREJ
pubec
Tekmovalec
Prispevkov: 291
Pridružen: 23 Avg 2007, 09:28

Odgovor Napisal/-a pubec »

The Edge napisal/-a:pozabil si omenit, da je potrebno Graupnerje K propelerje obrezati! Če ga ne bi, bodo "amperi" visoki, hitrosti pa ne bo! [-X

lp
goloband
Razpravljalec
Prispevkov: 128
Pridružen: 15 Jan 2011, 13:11
Kraj: Žalec

Odgovor Napisal/-a goloband »

The Edge napisal/-a:pozabil si omenit, da je potrebno Graupnerje K propelerje obrezati! Če ga ne bi, bodo "amperi" visoki, hitrosti pa ne bo! [-X

lp

A pol to ne drži in ne rabim rezat propa? #-o #-o :-?
LP ANDREJ
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Vsekakor je potrebno propeler za eco obdelat, original graupner je namenjen za hydro modele.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Režeš prednji del tako kot je na sliki 2 ali pa na sliki za x propelerje,dobro je če istočasno tudi stanjšaš krake im seveda uravnotežiš.............lepo gre z olfo.
http://rcboat.com/prop.htm
Slika
goloband
Razpravljalec
Prispevkov: 128
Pridružen: 15 Jan 2011, 13:11
Kraj: Žalec

Odgovor Napisal/-a goloband »

Še eno vprašanje:
-je kot osi ok( cca. 3mm odmika od čolna)?

Slika

Slika
LP ANDREJ
Uporabniški avatar
The Edge
Profesor
Prispevkov: 1021
Pridružen: 10 Jan 2004, 20:59
Kraj: Senovo

Odgovor Napisal/-a The Edge »

Izgleda, da si ga kar dobro obrezal, zdaj ga moraš še stanjšati in "naostriti", na koncu pa še pobrusiti z brusilnim papirjem hrapavosti 300-400.
Stanjšaš ga tako, da z olfa nože praskaš (ne z konico) po zadnji strani propelerja. Tanjšaj ga na začetku kraka (tak kjer si ga odrezal) in na koncu kraka. K propelerji imajo profil v obliki klina. To pomeni, da je na začetku v špico, na koncu pa preprosto odrezan. Za podvodni pogon pa je bolje, če je na začetku profila v nulo, na sredini malo tanjši kot je sedaj, na koncu pa zopet tanek - podoben kot profil letalskega propelerja.

Za kot osi pa ne bi vedel, mogoče ve Jan. Drugače pa probaj...zdaj imaš os že vlimano :D

pa veliko uspeha pri splovitvi
Life is too short to dance with an ugly woman
goloband
Razpravljalec
Prispevkov: 128
Pridružen: 15 Jan 2011, 13:11
Kraj: Žalec

Odgovor Napisal/-a goloband »

Pozdravljeni

kaj pravite na ta vijak?

http://mibomodeli.si/trgovina/index.php ... ts_id=4586

Ampak verjetno bi rabil drive dog nastavek, saj imam jaz na osi navoj, ki ga tu ni videti-ali pač :oops: :oops: #-o .

Glede tanjšanja bom pa poskusil in videl kaj bo ( čeprav mi ni čisto jasno) :lol: :lol:

Hvala za pomoč
LP ANDREJ
Odgovori

Vrni se na ECO