Flaperoni na akrobatu (Sukhoi-ju 2m (Sebart)) da/ne?

Pogovori o akrobatskih modelih in letenju
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

2s celice in 15A kitajski BEC, to zmaga! :) ENELOOPKE so še posebej znane da ne dajo od sebe velikih tokov!

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Miha_z
Razpravljalec
Prispevkov: 156
Pridružen: 28 Sep 2009, 09:21

Odgovor Napisal/-a Miha_z »

pete_ napisal/-a:
matej rozman napisal/-a:


V drugi temi o EF extri 58" zvezdnik ne zna montirat motorja, ne vem no na tem forumu se mi zdi da ljudje zgubljajo kompas...

Lp,

Peter
A si mal brihtola popapu, ane?! Veš, da nismo vsi take zvezde kt ti no. Sami luzerji in neznalci.
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Rozman Matej je lepo vse napisal kako in kaj.

Če imaš težišče preveč naprej je letalo zelo hitro pri pristanku.
Jaz naštimam težišče tako, da letalo praktično že skoraj pada na rep pri pristanku pri minimalki in je že treba dodajati gas.


Rozika. Se vidi, da si iz stare šole. :wink:

Sašo:
ma sej ne vem kaj naj rečem...
:lol:
Jest še nisem vidu Extre s flapi...pa Yaka, pa SUhoja, pa Capa, pa ...
(mislim na tahude akrobate)...
JE PA TUDI RES KAR SI NAPISAL glede krilc na gor pa na dol...... :wink:
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
Uporabniški avatar
Štuki-5
Tekmovalec
Prispevkov: 373
Pridružen: 17 Mar 2009, 09:39
Kraj: Loče - SENOŽET

Odgovor Napisal/-a Štuki-5 »

Pa ni ta 140-ka, če se ne motim tak kot en velik depronc? Mislim da sta o tem dosti povedala Sniper pa Kali, v temi sebart suhoj... Taka "špilika" ja mora sedit na pisto ko "ata na sosedo" :)
Lp, Dani
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2302
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

=D> vedno izvem nekaj novega na tem forumu...in vidim da bom moral premaknit težišče malce nazaj :D
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
REDBARON
Freak
Prispevkov: 779
Pridružen: 21 Jan 2005, 13:31
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a REDBARON »

JKSniper napisal/-a:2s celice in 15A kitajski BEC, to zmaga! :) ENELOOPKE so še posebej znane da ne dajo od sebe velikih tokov!

LP!
Jure
Kaj se zgodi če je 10A BEC :o ???
LP Peter
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

V kolikor imaš servote, ki bodo v najslabšem možnem trenutku v zraku porabili skupno več kot 10A, bo vse vredu, če bo to za zelo kratek čas. Če pa kakšen servo štekne.. v smislu da se mu v zobnike kaj zatakne, da se kje kaj zatakne pri povezavah... bo najverjetneje v kratkem času zadeva odklopla napajanje in model bo samostojno "pristal".

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Tisti kitajc BEC 15A je v resnici 7,5A konstantno, dobro preberi karakteristike preden kupiš.
7,5A je dovolj za mojo extro 220cm (imam 4 kose 12kg graupner digitalce in enega 18kg HD digitalca). Manj ne bi dajal.
Bom pa kmalu zmontiral LiFe direkt brez BECa, pa bom napisal kako deluje.
lp Melly
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Meni tisti Turnigy "15A" bec napaja 5 digitalcev po 24kg komad, tako da brez skrbi :)

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
REDBARON
Freak
Prispevkov: 779
Pridružen: 21 Jan 2005, 13:31
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a REDBARON »

Če ga namreč sedaj naročam pri kitajcih bom nanj čakal en mesec, če mi ga ma ga pa kdo za prodati, se pa toplo priporočam [-o<
LP Peter
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Čakaj čakaj... to je normalni regler za krtačne motorje :D ... to ni BEC. :D
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

REDBARON napisal/-a:Če ga namreč sedaj naročam pri kitajcih bom nanj čakal en mesec, če mi ga ma ga pa kdo za prodati, se pa toplo priporočam [-o<
Ne, to je 15A regulator s becom.
Ti rabiš tole:
15A UBEC
Uporabniški avatar
REDBARON
Freak
Prispevkov: 779
Pridružen: 21 Jan 2005, 13:31
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a REDBARON »

Krist hvala za link , je že naročeno.
LP Peter
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Melly napisal/-a:Tisti kitajc BEC 15A je v resnici 7,5A konstantno, dobro preberi karakteristike preden kupiš.
7,5A je dovolj za mojo extro 220cm (imam 4 kose 12kg graupner digitalce in enega 18kg HD digitalca). Manj ne bi dajal.
Bom pa kmalu zmontiral LiFe direkt brez BECa, pa bom napisal kako deluje.
..jest imam LiFe celice direkt priklopljene na mojem Ravenu, pa mi je do sedaj delalo b.p. ...in upam, da še bo delalo nekaj časa :wink:
Edino pazi, da daš v avijon servote, ki so predvideni za 6V....da ne boš dal kakih, ki 5 celic (NiCd .NiMH) ne podpirajo.
..pa fino bi bilo, da daš direkt samo servote, sprejemnik pa preko BEC ( seveda, če imaš kako novejšo hajvoltaž varianto sprejemnika, ti tega ni treba)
..še boljša varianta pa je, da daš 2S LiPO in HI voltage servote, ki podpirajo 7,4V napetosti, pa sprejemnik preko BEC, pa je...
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
neodym4
Razpravljalec
Prispevkov: 155
Pridružen: 27 Nov 2002, 01:00
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a neodym4 »

Lepo da se je debata razvila tudi v to smer (napajanja servomotorjev), ki je zelo delikatna zadeva.

Sam sem dal noter kar 5 dobrih starih RC2400 NiCd Sanyo, sicer vagajo 160g veè kot Eneloopke, ampak servoti imajo zdaj res tisto pravo moè in tudi oranžna luèka (<4,4V) na sprejemniku se ne pokaže veè, zaradi èesar sem veliko bolj miren. TežišĂ¨e bo zdaj nekoliko bolj nazaj, ampak saj pravite, da je to bolje za pristanek ...

Se pravi, da vozite tudi 2,2m akrobate brez Powerboxa. Kje je po vašem meja (velikosti modela - govorimo seveda o akrobatskih modelih) za nujnost uporabe le-tega? Ali je to takrat ko imaš veè servotov na eno krmilno površino?

Ali mogoèe kdo ve, zakaj pri na Powerboxovi strani vedno substituirajo 2S LiPo s 5 NiXX celicami, namesto s 6 (saj vemo, da je 5NiXX enako 6V (dobro, ko so iz polnilca tudi 7,5V), 2S Lipo pa 7,4V (oziroma 8,4V iz polnilca), kar bolj ustreza 6NiXX celicam)?? Sem jim poslal mail, pa ne odgovorijo ...
((Zanima me zato, ker bi v naslednjem modelu (2,6m Extra 260, Topmodel CZ) uporabil HV servomotorje, pa ne vem ali lahko vzamem tisti osnovni Powerbox (samo 5,9V???), ali moram tistega dražjega, ki ima nastavljivo napetost.))
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Takole ti napišem, veliki modeli so obstajali že pred powerboxi in podobnimi zadevami in so leteli brez problemov.

Moje razmišljanje je vedno v smeri nepotrebne teže in nepotrebne navlake, ki lahko tudi crkne (BECi, stikala, powerboxi)... pred praznimi baterijami te pa itak nič ne reši.

Kvalitetna Life baterija, kvalitetni kabli, priključki, kvalitetno spajkano, solidni servo motorji (ne glih najcenejši kitajci za 2$), soliden sprejemnik... vse to da večjo stopnjo varnosti, kot vsi powerboxi tega sveta.

Kot je Norc napisal, novejši servoti delajo na 5 celic Nimh (to je 7,5V max) torej delajo tudi na 2s Life (max 7,2V)... večinoma vsi sprejemniki 2,4GHz delajo na 2s Lipo (to je vsaj 8,4V), novi HV serovti delajo tudi na 2s Lipo (8,4V)... dajat v velike akro modele kaj starejšega itak nima smisla.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=14466

en paket ima 65g, dva pa dobrih 130g, sedaj z lipo 2s1000 polnem vsakih 8-10 poletov, notri gre pa 500mAh... po mojem bi bil en paket life dovolj, za začetek bom dal notri oba. Če primerjaš težo z NiCd :o

Sicer pa se vsak sam odloči...
lp Melly
neodym4
Razpravljalec
Prispevkov: 155
Pridružen: 27 Nov 2002, 01:00
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a neodym4 »

Se strinjam popolnoma, BEC-i so (lahko) nezanesljivi in vedno bi in sem se rajši odloèil za loèene sprejemniške baterije (od pogonskih), èeprav to pomeni dodatno težo. Skrbi pa me dejstvo, da današnji servoti vleèejo zelo velike tokove. Konkretno, servomotorji v mojem modelu (pa so "le" 15kg) brez problema potegnejo 1,8A po komadu, zdaj verjetno še veè, ko imajo (konèno) primerne baterije. V velikem modelu, kjer jih je recimo 8 komadov, to lahko pomeni 16A, dvomim, da so konektorèki (in nenazadnje samo vezje) na sprejemniku (èeprav 2,4GHz, ki je novejši ...) dejansko zmožni prevajati take tokove, brez posebnosti, izgub, problemov, ...
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Kak manever boš pa naredu da boš do konca zategnil 8 servotov? Sicer pa če te to skrbi, lahko tudi napajanje napelješ direktno na baterije, ni nobene potrebe da gre vse čez sprejemnik.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Gejte:
http://www.smart-fly.com/Products/products.htm


jaz uporabljam PowerExpander EQ10 , ki ima direktno napajanje servotov iz baterije ( uporabljam 2x2S LiFe ), in nimaš nobenega strahu, da ti crkne BEC (o.k., lahko ti crkne tisti, ki napaja sprejemnik, samo tam je pa tako majhen tok..)
Ta Power Expander ima lepo za štelat servote, da ne žvižgajo preveč med sabo.
Za manjše modele pa lahko vzameš recimo PowerExpander Sport Plus....
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Neodym4, so modelarji ki preveč lahkomiselno jemljejo modelarstvo in so taki, ki pretirano komplicirajo pri vsaki stvari, v želji da bi vse zrihtali kot se šika, da bi bilo ja vse čim bolj varno.
Ne en pristop, ne drugi ni dober, čeprav je res bolje biti pretirano skrben (med te sodiš ti), kot preveč lahkomiselen.

Popolne varnosti v modelarstvu ni, kot jo ni nikjer drugje (še tam jo ni, kjer so varnostni parametri zelo točno določeni) in še sreča, da je vseeno največ tistih, ki si skozi izkušnje najdejo primerno pot do solidne varnosti pri modelarstvu.
Pri nabiranju izkušenj, pa tu in tam sigurno naredimo kako napako, kdor jo ni LAŽE.
Čeprav je izkušnje bolje nabirati s tujimi napakami, pa so lastne bolj učinkovite, saj vedno več stanejo od tujih, naj gre za razbit model, skurjene lipote ali pa zgolj za dejstvo, da smo upoštevali mnenje napačnega človeka (tudi to, slej ko prej stane).

Zdaj pa k praksi, npr navadna stikala, tudi taka malo boljše kakovosti, ki jih uporablja morda 80% modelarjev, so bolj nezanesljiva od dveh pogostih tipov kitajskih becov, ki jih poznam in so znani kot zelo zanesljivi izdelki.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Živnorc tule gre za 2 metrski model, na katerem je takle geret čisti prestiž ( in nepotrebno nabijanje teže )

Na takem modelu skuriš 6-10 pogonskih paketov ( to je 6-10 poletov, jasno, da je malo odvisno od načina letenja ) da izprazniš 1 komad 1000 mAh napajalni lipo. Ob tem si je lahko predstavljati, za kakšne tokove v povprečju gre in kako hude so pri tem špice :zeham:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Brane +1.

Zaključek: ali kitajski bec 15A (7,5A fiksno) in 2s1000 lipo ali direkt 2s1300 Life. Edino kar je potrebno upoštevati, da se ne uporablja starih iztrošenih baterij (nove so itak poceni). NiXX je odvečna teža v akrobatskem modelu.

Včeraj sem naredil 3 polete po 5 minut, danes še tri, popoldan pa polnem 2s1000 Lipo, verjetno bo šlo notri 400mAh. Poraba je res nizka, ne vem pa kakšne so morebitne tokovne špice, bi jih bilo treba pomeriti, mogoče enkrat nataknem Eagletree logger in objavim...

p.s. kolega iz čiste varnosti napaja sprejemnik iz ene 2s300mAh lipo (hitec omogoča ločeno napajanje), servote pa iz druge baterije.
lp Melly
neodym4
Razpravljalec
Prispevkov: 155
Pridružen: 27 Nov 2002, 01:00
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a neodym4 »

Živnorc, hvala za info, zanimiva zadeva tale SmartPower.
Se pravi, prikljuèiš gor 2S LiPo, HV Servote (sprejemnik itak prenese do 10V (potrjeno od Graupnerja)) in je to to.
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

...ja..Brane, pravim samo kaj jaz uporabljam za večje modele, za manjše sem pa itak napisal, da tanarbl simpl je da best.. :wink:
Če je le varianta, nabavi HV sprejemnik in servote pa direkt na LiFe ali LiPo.
Jaz imam Smart Fly samo zaradi tega, da lahko medsebojno naštelam servote, ker jih imam toliko na aroplanu #-o ..pa itak so na direkt vezani na akuje na 2S LiFe..

LPU.
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
neodym4
Razpravljalec
Prispevkov: 155
Pridružen: 27 Nov 2002, 01:00
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a neodym4 »

Si to (da uporabljaš SmartFly) mislil predvsem zaradi vzporedno (2 za 1 aileron, 3 za smer, ...) vezanih servotov? Ali je to potrebno ker servoti (lahko) nimajo enake sredinske toèke/lege v osnovi?

Potem bi lahko (recimo da potrebuješ 2 servota za vsako krmilno površino) naredil Y kabel za signal iz sprejemnika in servote (kabla za + in -) direktno prikljuèil na sprejemniško baterijo? Ali se tu lahko pojavi še kak drug problem?
Odgovori

Vrni se na Akrobatsko in 3D letenje