Cessna 177 Cardinal

... pogovori radijsko vodenih pomanjšanih različicah pravih letal

Moderatorji: Pisaneli, igi

Nemo
Freak
Prispevkov: 523
Pridružen: 14 Jan 2006, 16:52
Kraj: Čadovlje

Odgovor Napisal/-a Nemo »

Lepo, ni kaj.. =D> Kot je nekdo že omenil, bil bila zadeva v kit-u gotovo zanimiva za nekatere (samo)graditelje..
LP
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

waaaaw :) super izgleda ;) 8)
L.P.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

KIT, ja hm.
Bojim se, da bo vsak, ki bo imel v mislih graditi ta model, vse skupaj jemal preveč enostavno. [-X Dejstvo, da je model iz stiropora daje takoj asociacijo da je to poceni varianta. :evil: Res je v modelu materiala za okroglih 50 eur, vendar je zadaj teden dela, da se vsi deli v celoti zrežejo.
Mogoče, če bo kdo pripravljen odšteti delovne ure. Glede na to, da je model že toliko izgotovljen, da poznam vse postopke izdelave, ga pod 250 eur ne grem več rezat. S tem imam v mislih vse sestavne dele iz stiropora, letvice in lasersko izrezane dele iz vezane plošče.
Sicer pa, pustimo se presenetiti kako bo zadeva sploh letela.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Danes sem končno uspel premakniti ta projekt iz mrtve točke in začel z barvanjem modela. Za ta podvig je bilo treba najprej podelat vse začete projekte v stari delavnici in jo nato temeljito pospraviti. To mi je vzelo cela dva dni in prostor je končno le dobil zeleno luč za fazo barvanja.
Uporabil sem Tessarol vodno barvo in jo s pištolo lepo nanesel na vse površine. Ker prvi nanos niti ne pokrije lepo, se s tem sploh nisem ubadal. Namen je le ta, da se barva dobro posuši, da bom nato lahko sploh zgladil vso površino za končni nanos laka.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
Klemen P
Dr. Modelar
Prispevkov: 2369
Pridružen: 25 Feb 2011, 15:14
Kraj: na vasi ..

Odgovor Napisal/-a Klemen P »

Maš kej slik?
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Končno je zadeva osnovno prebarvana. Po prvem nanosu in sušenju barve je površina postala kot pri lesu hrapava. Z vodobrusnim papirjem sem zato celotno površino zgladil in z vodnim lesnim kitom zakital večje reže in neravnine. Preveč z estetiko se nisem ukvarjal - naj se vidi, da je to navaden stiropor. To je bil namreč tudi moj namen.
Porabil sem več kot kilo barve, tele vodne barve zelo slabo prekrivajo. Na srečo večina barve shlapi in model ni težji za eno kilo. Nekaj se sicer pozna, zato mi je žal, da nisem pred barvanjem modela dal na tehtanje. Ampak, kvadratni meter površine kril pa tudi prenese nekaj barve.
Da je površina vsaj na otip gladka je bilo potrebno kar 4 nanose barve. Mogoče bi lahko dal samo tri, če ne bi na začetku barve preveč redčil.
Sedaj se mora vse skupaj dobro posušiti, nato pa pride zaščita iz lepilnih trakov in časopisa, nato pa sledi barvanje z rumeno in rdečo barvo.

LP2R
Priponke
Ostali deli s krili
Ostali deli s krili
177_100.jpg (184.79 KiB) Pogledano 5617 krat
Trup med sušenjem
Trup med sušenjem
177_99.jpg (194.5 KiB) Pogledano 5617 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Po temeljitem sušenju bele barve sem s trakovi transportne folije zaščitil robove, do koder bo segala druga barva. Najprej sem zaščitil za rumen nanos. Ko so bili trakovi nalepljeni sem vse skupaj zaščitil še s časopisnim papirjem in selotejpom. Tole vzame kar veliko časa.
Sledilo je barvanje z rumeno barvo. Ko je enkrat vse lepo zaščiteno in narejena bela osnova se prav lepo barva.

LP2R
Priponke
Pobarvano
Pobarvano
177_102.jpg (193.4 KiB) Pogledano 5350 krat
Zaščita trupa za barvanje z rumeno barvo
Zaščita trupa za barvanje z rumeno barvo
177_101.jpg (189.34 KiB) Pogledano 5350 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Zdaj je pa treba vso rumeno barvo zaščititi, da bo lahko na vrsti rdeča barva. Še sreča, da sem rdeče trakove že en dan prej zaščitil. Tale pakiranje modela s časopisnim papirjem mi gre pa že pošteno na živce. Na trupu še nekako gre, čeprav je vse v enih krivuljah. Nadelaš se na krilu, saj je dekor speljan čez eleron, ta pa že fiksen na krilu. Zaščiti je treba vse reže, ročico, ki štrli iz krila, poleg tega se pa mora še nekoliko prepogibat med barvanjem. Kaj mi je tega treba bilo. Ampak - bomo videli mogoče bo pa dobro izpadlo in se splača potrudit.

LP2R
Priponke
Zaščiteno krilo za rdeče trakove
Zaščiteno krilo za rdeče trakove
177_104.jpg (193.68 KiB) Pogledano 5333 krat
Zaščiten trup za barvanje z rdečo barvo
Zaščiten trup za barvanje z rdečo barvo
177_103.jpg (213.9 KiB) Pogledano 5333 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Kar malo preveč neučakan sem s tem barvanjem in hitim 100 na uro. Ponavadi vsako hitenje ni dobro. Pobarval sem rdečo in, ko je barva zakrknila, začel odstranjevati zaščito. Na trupu se je vse dobro izteklo. Transportna folija je lepo odigrala svojo vlogo - mogoče zato, ker je trup temeljiteje pobarvan v osnovi in je površina lepo gladka. Na krilih pa so bile težave. Ker transportna folija zelo slabo prime na to površino, sem vzel kar navaden krep samolepilni trak. NAPAKA! Ta hudič ima lepilo da drži kot pribito. Na delih, kjer je na krilu papir, mi je odluščil belo barvo. Saj ne vem, ali naj vse skupaj nekam pošlem, slabe volje sm pa vsekakor. Ampak ni panike z avijona se ne bo videlo. Mogoče, če me prime, popravim napakice s čopičem.
Če stopim par metrov stran, pa vse skupaj kr dobro izpade. Bom dal na rep napis: "Glej od daleč"!

LP2R
Priponke
Slikano iz dveh metrov
Slikano iz dveh metrov
177_106.jpg (172.46 KiB) Pogledano 5320 krat
Naj se dobro posuši
Naj se dobro posuši
177_105.jpg (185.49 KiB) Pogledano 5320 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
Klemen P
Dr. Modelar
Prispevkov: 2369
Pridružen: 25 Feb 2011, 15:14
Kraj: na vasi ..

Odgovor Napisal/-a Klemen P »

Madona,prou dobr zgleda =D>
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a mega »

uhhh ... hudo ... :)
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Danes sem se pa vrgel na rezalnik in zrezal folijo za okna in napis na repu. Tako malo je treba in model izgleda čisto v drugi luči.

LP2R
Priponke
Ne sme manjkati tudi registracija
Ne sme manjkati tudi registracija
177_108.jpg (219.59 KiB) Pogledano 5065 krat
Zmontirana zasteklitev kabine
Zmontirana zasteklitev kabine
177_107.jpg (199.71 KiB) Pogledano 5065 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
Klemen P
Dr. Modelar
Prispevkov: 2369
Pridružen: 25 Feb 2011, 15:14
Kraj: na vasi ..

Odgovor Napisal/-a Klemen P »

Mater res si majster,tole čist HUDO zgleda!!
In kdaj gre v zrak?
Te povabim v Kranj na laširanje :wink:
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Lepa je!

Sigurno bo tako tudi letela.
RC Addict!
JanezP
Tekmovalec
Prispevkov: 208
Pridružen: 03 Dec 2007, 19:30

Odgovor Napisal/-a JanezP »

Gospodje,

tisto, da lep avion - model lepo leti velja zasigurno. Z veseljem spremljam gradno takšne mojstrovine kot je tole.

lp,Janez
Uporabniški avatar
Klemen P
Dr. Modelar
Prispevkov: 2369
Pridružen: 25 Feb 2011, 15:14
Kraj: na vasi ..

Odgovor Napisal/-a Klemen P »

JanezP napisal/-a:Gospodje,

tisto, da lep avion - model lepo leti velja zasigurno. lp,Janez
to se pa ne strinjam [-X [-X
moja cmpro cessna je zgledala prelepa,tudi zelo scale je bila,letela je pa za en k**** #-o :roll:
Čeprav o Robijevi sploh ne dvomim,vem da bo šla sigurno lepše kot moja :wink:
Priponke
cessie.jpg
cessie.jpg (103.68 KiB) Pogledano 5710 krat
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Fantje, ne se kregat.
Oba sogovornika pred mano imata prav, le pogled na problem je iz dveh različnih zornih kotov.
Na to, da lep model tudi lepo leti imam jaz dva pogleda.

Če model gledamo iz zornega kota, da je model lep v oziru natančne in premišljene gradnje, potem lep model lepo leti. Če je model že na pogled lep, potem je samoumevno, da se je graditelj potrudil in naredil model natančno in kvalitetno. To je prava pot k dobro letečemu modelu. Vsi se strinjamo s tem, da eno na hitro skupaj vrženo skrpucalo leti bolj tako tako. Redki so primeri, da nas kakšen na hitro zgrajen (šlampast) model preseneti in tudi lepo leti, čeprav verjamem, da bi se kakšen tudi našel. Res pa je, da se na hitro sestavljen model tudi hitro postara, oziroma je treba stalno nekaj popravljat. Ostaja pa tudi veliko večja verjetnost, da v zraku kaj zataji.

Iz drugega zornega kota pa jaz gledam kupljene makete modelov. Večina, ponavljam večina (so tudi redke izjeme), so modeli narejeni do potankosti, da privabijo kupce in ti ponavadi letijo dokaj slabo. Vsak lepotni dodatek modelu doda dodatni upor, moment in težo. To pa se na koncu pozna z veliko obremenitvijo kril in model mora dirkati po zraku, da je sploh vodljiv. Vodenje takega modela je muka in zato takoj slaba izkušnja, da je model v zraku slabo leteč.
Čisti posnetek pravega letala, ki se pomanjša, je slabo leteč. To se odraža tem bolj, čim manjši je model. Ta razlika se odraža v Re številih, saj pravo letalo in model letita v enakih pogojih, le model je manjši. Zaradi manjše velikosti je tudi Re število manjše, tukaj pa se začnejo težave z aerodinamiko. Če bi želeli, da se model, ki je še enkrat manjši od pravega, obnašal enako, se mora med letom gibati še enkrat hitreje, da se zadostijo enaki pogoji za oba. Ravno to pa se opazi pri maketah pravih letal, ki so "prevelik" posnetek. Tak model mora dirkati po zraku, potem pa to ni več maketa, pač pa leteča raketa. Zato je treba biti pri risanju načrta pozoren predvsem na to, da bo imel model dobre lastnosti v zraku in šele nato upoštevati obliko pravega letala. Krila na modelih so ponavadi bolj globoka od pravih, repne površine večje, krmila večja, trup ožji, nagib podvozja drugačen ... Vse to se pri risanju načrta upošteva in obenem sprejema kompromise, da je model maketa še vedno v čim večji meri podoben pravemu letalu.

Model gradim z namenom, da bo lepo letel, obenem pa me je strah, kaj če sem kaj spregledal in me bo na koncu presenetilo. Nekaj modelov do sedaj se je v letu veliko lepše obnašalo kot sem predvideval v naprej - toda temu jaz pripisujem napačne izračune. Velikokrat me občutek še najmanj pusti na cedilu. Pustimo se presenetiti, če bo lepo letelo super, če pa bo vrtal petrolej, je pa ena nova šola za v naprej.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

Ni kaj za dodati, le zapomnti si to velja!
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

2R napisal/-a:Čisti posnetek pravega letala, ki se pomanjša, je slabo leteč. To se odraža tem bolj, čim manjši je model. Ta razlika se odraža v Re številih, saj pravo letalo in model letita v enakih pogojih, le model je manjši. LP2R
[-X to le delno drži, ob določenih pogojih pa sploh ne. Odvisno od teže in velikosti. Christen Eagle in Pitts ki ju letim imata površine, dimenzije točno v enakih proporcah kot original in letita kot se zagre. Predvsem razpon hitrosti je večji kot pri originalu. Prevelika teža in prekomerno pomanjšanje je ponavadi problem maket. Potem pa se res pojavi problem z Re številom. Takrat se začne improvizacija in moraš spreminjati proporce. Pri maketah hudo velja bigger is better, tu ni kaj...
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Ja, se strinjam.
Teža in velikost je zelo odvisna, saj se odraža v obremenitvi krila. Zdaj mi je žal, da nisem bolj podrobno spisal svoje misli. :oops: Mislim, da je ravno tako pisanje razlog za razne razprtije na forumu, saj ima človek nekaj v mislih in to opiše iz enega zornega kota, se obenem malo nerodno izrazi in smo tam, da vsak vleče na svojo stran.
Moje pisanje sem osredotočil predvsem na majhne makete, tam nekje do 1,5 metra razpona, kar je večje, se zadeve geometrijsko že lahko poklapajo z originalom. Opiral sem se tudi na model Cessne 177 od Aviomodelov, ki je prav tako zelo slabo leteča z ozirom prevelike obremenitve kril.
V mojem pisanju sem hotel poudariti predvsem to "Bigger is better". Prav zato sem moj model postavil v okvir 2,5 metra razpona - da bo obremenitev krila še v razumnih mejah za počasno letenje.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Začela se je montaža pogonskih sklopov in elektronike. V tej fazi imam občutek, da je model že skoraj gotov, če bi bil to kupljen kit pa bi bil šele na začetku.
Najprej sem naredil pogon prednjega kolesa. Ta je namreč skrit pod nosilcem motorja, zato mora biti prvi. Kabel za servo sem primerno podaljšal. Ker je ročica kolesa kovinska, sem za povezavo moral uporabiti plastični nastavek s kroglico. Če bi uporabil kovinsko vilico, bi se ta med letom zaradi vibracij tresla in proizvajala radijske motnje. To je najpogostejša napaka, ko naredimo pogon kovina-kovina, potem pa se trese in imamo motnje takoj tu.

LP2R
Priponke
177_110.jpg
177_110.jpg (131.91 KiB) Pogledano 5034 krat
177_109.jpg
177_109.jpg (166.34 KiB) Pogledano 5034 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Bravo =D> =D> Eden najlepših (in menda največjih) "stiroporkotov"!!

S tistim o maketah se pa zdaj že strinjam :wink: .
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

S tistim o maketah se pa zdaj že strinjam
Počas bomo vsi skup pršli. :P

Sicer sem pa malo gradil naprej. Na svoje mesto je prišel nosilec/kanal za motor in LiPo celice. Tale rešitev se mi zdi čudovita, idejo je pa dal kolega ČujČuj. Pri servisu se cel kanal lepo zapelje iz trupa, ali pa spremeni lega, če bi bilo treba uporabit drugačen motor. Tudi motor je že pritrjen. Prav lepo je sedlo skupaj. Opasal (luknje za eliso) sem tudi spiner in vse skupaj zmontiral. Zdaj se mi nič več ne prevrača na rep in lepo stoji na podvozju.

LP2R
Priponke
Agregat je že na svojem mestu
Agregat je že na svojem mestu
177_112.jpg (198.15 KiB) Pogledano 4773 krat
Kanal za celice in obenem nosilec motorja.
Kanal za celice in obenem nosilec motorja.
177_111.jpg (152.49 KiB) Pogledano 4773 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Z epoksijem sem zalepil tečaje na smernem stabilizatorju in podaljšek na prednjem kolesu, ki sem ga postružil iz aluminija. Zaradi kolesa ne smem premikat trupa, da se kolo posuši v pravi legi.
Zato pa sem se lotil razsvetljave. Prednjo, nosno lučko sem zalepil na svoje mesto pred lepljenjem prednjega kolesa in napeljal električno napeljavo. Problem pa se je pojavil pri repni lučki, ki mora svetiti na vse strani, LED diode pa so zelo usmerjene. Iz koščka balse sem obrusil trikotnik in nanj prilepil tri ledice. Balsa v tem primeru deluje tudi kot nosilec za pritrditev na rep. Kolega Čuj mi je prinesel nekaj prozornih pokrovčkov in en prav elegantno paše na rep. Malo sem ga le skrajšal.
Priponke
Repna luč
Repna luč
177_113.jpg (150.9 KiB) Pogledano 4756 krat
Nosna luč iz ročne svetilke
Nosna luč iz ročne svetilke
177_114.jpg (69.08 KiB) Pogledano 4756 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

ena izmed možnih rešitev je tudi plovka. obrusi se jo da je čelna stran ravna. Sam sem še naknadno uporabil fin papir ter vse skupaj poskusil čimbolj spolirati. Res pa je da se tudi dobijo visokosvetilne led-360°..moram rečt da zelo lepo sveti ;)
Je pa res da si v tvojem primeru dobil močnejšo svetlobo, kar pa seveda na taki maketi mora bit 8) =D>
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Odgovori

Vrni se na RV makete letal