PABLO

Splošna debata o jadralnih modelih, maketah, termičnem jadranju, itd.

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

PABLO

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

Že nekaj časa imam doma trup jadralca od karbon guruja B.Č-ja! Ker sem bolj lene narave sem seveda po ebay-u iskal kakšna primerna krila, ki pa so očitno zelo iskana roba. Ker je trenutno malček več časa sem se malo poigral v RHINOTU.

Model nima drugih ambicij, kot da s pomočjo vzgona premaguje gravitacijo in pri tem zgleda kolk tolk stajliš! Zaenkrat bom samo priheftal en pdf, vas pa prosil za kakšno mnenje!
Priponke
Pablo.pdf
(10.45 KiB) Prenešeno 212 krat
veni, vici, vomiti
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: PABLO

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

AIRGHANADA napisal/-a:.... vas pa prosil za kakšno mnenje!
Krilo je kar O.K., morda bi lahko še nekoliko povečal razpon.

Krilni zaključki s povdarjeno globino bodo pomagali, da bo stabilen v zavoju (ne bo tako hitro prišlo do zloma vzgona na notranjem krilu)

Rep se mi zdi za spoznanje premajhne površine. Sam imam raje malo večje flehe, da model blagohotno aprenese tudi ne preveč pedantno nastavljeno težišče.

Višinski rep se mi zdi postavljen na precej občutljivem mestu. Ko se na pristanki model drsa po tleh, je dovolj le malo bolj korajžen šop trave, pa ti bo rep nalomilo.

Ali vidim prav, da je višinski rep "pendel"? Ali je tista debela črtica mesto panta?
če je tako, bo servo rabil veliko silo za pomik, servo bo bolj trpel, poleg tega pa lahko tako vpet rep hitro pade v flater.


Toliko z moje strani.


Hmmm.... na kaj me spominja rep?
Priponke
pablo.jpg
pablo.jpg (21.56 KiB) Pogledano 3535 krat
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Razdalja med težiščem krila in težiščem repa naj bo 4-4,3 kratnik srednje globine krila, tloris repa naj bo 10% krilne površine, kot V loma pa je odvisen od V loma krila. Če le gre, je bolje dat krilo bolj nazaj, da bo nos dolg za okrog 1,5 kratnik srednje globine krila. Tako bo manj problemov z težiščem.

Ob predolgem trupu bo model len in lahko se ti zgodi, da ne bo legel v zavoj, temveč ga bo v zavoju nagibalo na notranjo krilo.
Ob napačnem V lomu repa bo model zdrsaval, ali pa ne bo legel v zavoj, ker bo preveč stabilen po smeri.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Re: PABLO

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

Še dobro, da sem začel z osnovnimi proporcami modela, tako bom vsaj lahko sledil namigom.
Ultralajt napisal/-a:
Rep se mi zdi za spoznanje premajhne površine.

Višinski rep se mi zdi postavljen na precej občutljivem mestu.

Ali vidim prav, da je višinski rep "pendel"? Ali je tista debela črtica mesto panta?

Hmmm.... na kaj me spominja rep?
-Rep sem manjšal in manjšal... pa spet malo zmanjšal, pa še malo. Zdaj ko si to omenil, se pa tudi meni zdi premajhen!

-Seveda, na to nisem polagal neke pažnje. Soba je temna, zdaj pa sem zgleda fasal še rotavirus.

-Ideja je bil ja. Tam kjer je tista debela črtica je kao pant oz. os. Kaj če recimo to os pomikam bolj nazaj, torej v višinca. S tem lahko samo os daljšam, tako da se lahko bolje upira silam leta. Pridobim s tem kaj ali je bolje kar opustiti idejo?

-Mitja se spomniš, da sem te enkrat prosil za načrt za enega tvojega jadralca. Točno to sem pred časom iskal po forumu, ker sem tvoj načrt ob sesutju računalnika izgubil. Zdaj ko temo gledam bi rekel, da sta si repa kar precej podobna, čeprav sem risal bolj po navdihu in spominu in ob izdatni pomoči tangentnih krivulj #-o
veni, vici, vomiti
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 17 Jan 2011, 18:31, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

raktivec napisal/-a:Razdalja med težiščem krila in težiščem repa naj bo 4-4,3 kratnik srednje globine krila, tloris repa naj bo 10% krilne površine, kot V loma pa je odvisen od V loma krila. Če le gre, je bolje dat krilo bolj nazaj, da bo nos dolg za okrog 1,5 kratnik srednje globine krila. Tako bo manj problemov z težiščem.

Ob predolgem trupu bo model len in lahko se ti zgodi, da ne bo legel v zavoj, temveč ga bo v zavoju nagibalo na notranjo krilo.
Ob napačnem V lomu repa bo model zdrsaval, ali pa ne bo legel v zavoj, ker bo preveč stabilen po smeri.

To pa moram dobro prebrat in zadevo skalkulirat.


Za nadaljevanje pa še malo renderja
Priponke
holmausl..jpg
holmausl..jpg (86.57 KiB) Pogledano 3269 krat
veni, vici, vomiti
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ultralajt napisal/-a:Tale ima pendel rep. Poglej kje ima vrtišče:

Slika
Da še sam uprašam eno malenkost na to izvedbo repa.
Je uredu, če je vrtišče v A.C. repa. ali mora biti v C.G.?
Meni Compufoil 3d označi A.C. za vsako krilo ali rep, ki ga zrišem.
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

"d-box" verjetno ne bo iz aramid-cfk-ja, temveč balza mogoče ojačana z mrežico..
Priponke
01497_p1.jpg
01497_p1.jpg (50.49 KiB) Pogledano 3240 krat
Leva uha.jpg
Leva uha.jpg (89.46 KiB) Pogledano 3240 krat
veni, vici, vomiti
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Krist napisal/-a:....Da še sam uprašam eno malenkost na to izvedbo repa.
Je uredu, če je vrtišče v A.C. repa. ali mora biti v C.G.?
Meni Compufoil 3d označi A.C. za vsako krilo ali rep, ki ga zrišem.
Če je C.G. pendel repa pred A.C., ta ne bo padel v flater pri nažigavanju.
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

podnapise prosim. CG repa domnevam da je težišče, kaj pa je AC?
veni, vici, vomiti
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

AIRGHANADA napisal/-a:podnapise prosim. CG repa domnevam da je težišče, kaj pa je AC?
AC - aerodinamičen center

Razlaga.

LP
Alex
Odgovori

Vrni se na Jadralni modeli splošno