detajli makete

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

detajli makete

Odgovor Napisal/-a lucky »

Pozdravljeni,

glede na to, da ko ne delam letečih letal se igračkam z maketami in ker me kupljene makete če že ne pošteno preelane glede detajlov niti približno ne zadovolijo sem se lotil gradnje svoje makete kar iz nule.

letalo je več ali manj izmišljeno, gre pa po poteh tucano-ta. bo pa dvosed z turbo-plopelerskim pogonom, vlačljivim podvozjem, komplekso avioniko ter možnosti oborožitve.

seveda mi je strc google ogromno pomagal me pa vseeno zanima koliko mi lahko pomagajo piloti in aviomehaniki.

moja vprašanja so naslednja:

- kakšna je običajna barva za "nevidne" dele letala ne vem, če je kdo kdaj videl v živo naše pilatuse z odprtim kakšnim pokrovom motorja.....načeloma imajo letala te dele pobarvane svetlorjave-rumene ali svetlozelene.

-katere elemente imajo vgrajene od požarne stene dalje. jaz sem predividel sledeče: črpalka hidravljičnega sistema, krmilnik hidravlike, rezervoar hidravlične tekočine, elektronika inštrumentov, razni sentorji okoli motorja, razni krmilniki motorja in reduktorja, rezervoar za olje reduktorja, rezervoar za gorivo, črpalka gorina, filter goriva, ventil-rpalka za razporejanje goriva po razrnih rezervoarih, krmiljenje tega ventila-črpalke, krmilnik podvozja.
ter če morda kdo ve v kašni barvi naj bi bil posamezni element.

vprašal bom tudi na forumu makete.si, vendar mislim, da bom tukaj dobil več pametnih odgovoro, predvsem kar se vgrajenih elementov tiče.

pa še slike, da si sploh lahko predstavljate kako to izgleda.

hvala in lep pozdrav, Luka.
Priponke
tucano-3.jpg
tucano-3.jpg (79.02 KiB) Pogledano 5227 krat
tucano-2.jpg
tucano-2.jpg (70.63 KiB) Pogledano 5227 krat
tucano-1.jpg
tucano-1.jpg (59.28 KiB) Pogledano 5227 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

pa še nekaj slik
Priponke
tucano-6.jpg
tucano-6.jpg (51.81 KiB) Pogledano 5222 krat
tucano-5.jpg
tucano-5.jpg (57.27 KiB) Pogledano 5222 krat
tucano-4.jpg
tucano-4.jpg (74.53 KiB) Pogledano 5222 krat
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: detajli makete

Odgovor Napisal/-a pegasus »

lucky napisal/-a:- kakšna je običajna barva za "nevidne" dele letala ne vem, če je kdo kdaj videl v živo naše pilatuse z odprtim kakšnim pokrovom motorja.....načeloma imajo letala te dele pobarvane svetlorjave-rumene ali svetlozelene.
Ja, tu gre za barvo, ki ščiti kovinske dele pred korozijo. Rusi vem da imajo druge odtenke kot zahodnjaki, se pa iz časa ww2 maket spomnim, da so to bolj ali man zelenorjavi odtenki.
-katere elemente imajo vgrajene od požarne stene dalje. jaz sem predividel sledeče: črpalka hidravljičnega sistema, krmilnik hidravlike, rezervoar hidravlične tekočine, elektronika inštrumentov, razni sentorji okoli motorja, razni krmilniki motorja in reduktorja, rezervoar za olje reduktorja, rezervoar za gorivo, črpalka gorina, filter goriva, ventil-rpalka za razporejanje goriva po razrnih rezervoarih, krmiljenje tega ventila-črpalke, krmilnik podvozja.
Dodaj še električn sistem (akumulator ali dva, zaganjač, alternator), cevi za dovod toplega zraka v kabino, vakumsko črpalko in cevi za statičen zrak, pa še kaj ... Sicer ne vem, kako zgleda pilatus "pod haubo", vem pa kako zgledajo manjša, bolj turistična brenčala.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

aha, hvala, cevi za topel zrak v kabino sem pa čisto pozabil, sicer pa trenutno so samo nameščene hidravljčne cevi, ki npraviloma pridejo iste barve kot notranjost, kabeljski spleti pridejo čistio na koncu.

akumulator pa mislim, da imajo v zadnjem delu trupa oz. za zadnjem sedežu, kjer pridejo tudi jeklenke za kisik,.....

čemu služi vakumska črpalma?

zaganjač in alternator pa bosta itak sestavni del motorja.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

To vprašanje bo najbolje za maketarski forum: http://makete.si/index.php

Tam imaš precej gurutov za podatke, katere iščeš. Če tam nihče ne dobi nobene fotke, ti pa skopiram del priročnika za vzdrževanje od PC-9 oz. priskrbim fotke, takoj ko bodo zvitorepci spet v naši škatli za igrače (hangar). Mogoče ti bo član tega foruma "Antonov" lahko kaj pomagal, svoje čase je letel na PC-9.

Turbinski motorji nimajo alternatorja in štarterja, ampak štarter-generator, dva v enem.

Moram pa rečt, da si sestavil zelo impresiven kos makete. Bravo =D>
Zadnjič spremenil Phoinix, dne 12 Nov 2010, 20:39, skupaj popravljeno 1 krat.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

sej sem napisal, da bom tudi tam vprašal, samo opažam da na tistem forumu znajo več ali manj limat povezave got kot pa kej res narest. vlakci in ostale figure me pa itak ne zanimajo, vsaj ne še :)

dejansko rabim nekoga, ki je res dvignil pokrov motorja letala in ki ve kam kej pride ter kaj sploh letalo ima.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Ni problema, ti skopiram kar rabiš ;) Sicer pa na makete.si niti ne govorijo o vlakcih, figure so tudi izredno redke, aviacija 75% vsega. Kar poskusi.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

sej poznam forum in ga redno spremlam.....in prav zato sem najprej tukaj vprašal :):)

več ali manj gre tam za kupljene makete, bo pa to v bistvu diorama saj bo predstavljalo letalo v popolnem remontu.tako, da se ga celega vidi od zunaj in noter. je pa v merilu 1:24.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

No, vprašaj tam :)

Tole kar si naredil jih bo vrglo na rit. Saj marsikdo tudi naredi kak del makete sam "scratchbuilding" ampak tole je pa hudo.


PS: Kako si vedel kako izgleda konstrukcija, medtem ko so sistemi uganka?
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

no, to ni niti prvi tak moj projekt, jih je že veliko narejenih.

flightgolbal.com stran je za take kot sem jaz prava biblija informaciji:):):)

Konstrukcija pravega letala ni niti toliko različna od modela. Pa sej vem kaj ima letalo v sebi oz. kaj more imet da funkcijonira, bolj kot to me zanima če ima kej ki ne vem oz. kje in kakšne barve so tej sistemi oz. naprave.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Potem ti manual od pilatusa ne bo prav nič pomagal, če hočeš narediti maketo, pravo maketo, torej tukanota.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

pomaga, pomaga.....sej bolj kot drugo je to, da z tem modelom spoznam osnove avinike takega letala.

lotil se pa nisem projekta natančneje ker pač nisem nijker dobil primerno dokumentacijo takega letala, da bi res vedel točno kje kakšen gumb oz. vijak stoji, kako so narejene ojačitve, kakšno je posamezno rebro letala.....no, veliko je tega, ko bom to imel se bom lotil tudi konkretnejšega projekta.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Potem rabiš priročnik za devetko?
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

ja, zagotovo bi mi prišla prav. Je pa tako natančno narejena da se da letalo iz nuje narest?

sicer pa če se projekta lotim za prav mislim, da bi mi ga dovolili tudi v živo pogledat.
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Potem moraš iskati razne cutaway poglede, da dobiš idejo, kako so stvari zložene skupaj ...
Servisnih manualov na žalost še nisem videl na netu ;)
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

sej to vse vem, pa tudi skoraj vse te cutaway ima tudi sprintane......sej brez takij slik res ne gre, bistvo mi pa je točno vedet katere elemente ima, kje so in čemu rabijo.

sicer pa hvala za pomoč:)
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Vzdrževalni manuali niso kake tehnične risbe, da bi lahko mere dol jemal, so pa proporci ok, kot morajo biti. Če ne drugega boš pa vsaj sisteme ujel kot naj bi bili.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: detajli makete

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

lucky napisal/-a:.....letalo je več ali manj izmišljeno...
Lej, potem si pa tudi izmisli, kakšne barve naj bo črevesje. Postavi se v vlogo konstruktorja in se odločaj po logiki, ter uživaj pri izbiri komponent in njihovih barv, ter si izmisli še kako logično razlago, zakaj ravno tako.
Saj gre za fantazijski model, torej prepusti domišljiji prosto pot.

Notranjost, pobarvana samo z antikorozivnim slojem, recimo petrolej svetlo zelena, vso jekleno ogrodje-nosilec motorja črne barve, vse instalacije cevne instalacije srebrne, cevovodi vročih in hladnih medijev modri in rdeči, matice vijakov na spojih označene z rdeči packo in varovane s tanko srebrno žičko...

Ko boš delal pa nek model, ki bio kopija pravega, si boš pa že pomagal s kakimi slikami pravega letala, saj vidiš, da so fantje z naše aviacije pripravljeni pomagati s kako fotografijo, konkretnega elementa.

Bajdevej, ali lahko posnameš tole tako da držiš del v dlani? Takole, četudi si podal merilo, mi nekam ne zašteka, kako je ta zadeva velika (mala). A je narejena iz papirja ali kake tanke plastike?

Komaj čakam, da bo tole zraslo do konca! =D> =D>

LP Mitja
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

No ja, res je, da je letalo izmišljeno, vendar vseeno po neki logiki ga je treba sestavit. elementi, ki jih ima vgrajene za katere vem, da jih mora imet bom sam določil kje bodo in kakšni bodo, je pa zagotovo še veliko stvari, ki ne vem.

samo kar se hidravlike tiče, jaz si predstavljam, da imajo taka letala enojni sistem, pa tudi daj je črpalka samo ena in da se pol preko kakšnega krmilnika premikajo tako flapsi,kot podvozje, kabina, zavorni sistem itd......lahko pa ima vsak element svoj lasten pogon..... no, take stvari me zanimajo..... pa kakšne barve so praviloma taki elementi. sej jaz si lahko po svoje predstavljam vse to, vendar v letalstvu tako kot tudi drugje veljajo neka pravila, ki so ista za športna letala kot za jumbote in pri tem projektu bi rad želel prav to ugotovit.

velikost modela bom poslikal ja, je pa če kej pomaga požarni zid oz. protipožarna stena (rebro) visoko 6cm in široko 4cm.....toliko za predstavo.

l.p. Luka.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

aja, materjali:)

model je narejen iz plastike, kupi se razne profile in plošče različnih debelin od 0.05mm dalje, sicer najraje delam z 0,3mm za oplate in 0,75mm rebra.

ostali pametni profili so plošče od 0,3X4 pa 0,1X1, okrogli profili od 0,2 dalje.

ostali elementi bodo narejeni pa pač iz tega kar bom našel, tako da zgleda pač odobno temu kar naj bi prestavljalo in iz delov ki ostanejo od drugih kupljenih maket letal.

l.p. Luka.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

lucky, se bom mogu opravičit. Obrnil sem vse regale, očitno sem že nekomu posodil, pa se ne spomnim komu :roll:
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

ni problema....preden se bom jaz lotil take makete bodo verjetno naši piloti leteli na kej sodobnejšemu:)

sicer pa upam, da ne "spamam" z tem postom ker ni glih RV model...pa čeprav sem skoraj prepričan, da bi tnali letet celo dlje kot kakšen od mojih Rv modelov, ki niso ravno uspeli po načrtih:):):)

dodajam še nekaj slik podobnih mojih projektov:

to je prav tako dvosedežno trenažno letalo sicer z batnim motorjem. pilota pa sedita eden ob drugemu.
Priponke
tucano-9.jpg
tucano-9.jpg (61 KiB) Pogledano 4573 krat
tucano-8.jpg
tucano-8.jpg (64.35 KiB) Pogledano 4573 krat
tucano-7.jpg
tucano-7.jpg (65.25 KiB) Pogledano 4573 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

to je začetek hawk-a......pa verjetno tudi konec:)
Priponke
tucano-11.jpg
tucano-11.jpg (62.25 KiB) Pogledano 4565 krat
tucano-10.jpg
tucano-10.jpg (66.61 KiB) Pogledano 4565 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

spitfirejevo krilo......
Priponke
tucano-14.jpg
tucano-14.jpg (42.17 KiB) Pogledano 4554 krat
tucano-12.jpg
tucano-12.jpg (56.18 KiB) Pogledano 4554 krat
tucano-13.jpg
tucano-13.jpg (72.77 KiB) Pogledano 4554 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

moj prvi model zgrajen iz nule je bil predvojni mustang b-različica narejen sicer iz koškov plastike najdenih tako kot bi jih iskala Neisha ( malo tu malo tam) je pa zadeva stara zdaj že dobrih 22. naredil sem ga še v osnovni šoli.
Priponke
tucano-4.jpg
tucano-4.jpg (58.77 KiB) Pogledano 4547 krat
tucano-3.jpg
tucano-3.jpg (84.46 KiB) Pogledano 4547 krat
tucano-1.jpg
tucano-1.jpg (65.26 KiB) Pogledano 4547 krat
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike