POZOR: LIPO požar

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI » 30 Avg 2010, 11:15

Odvisno koliko je to "malo".
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha

Uporabniški avatar
tadejpolajnar
Razpravljalec

Odgovor Napisal/-a tadejpolajnar » 30 Avg 2010, 12:20

Srednje
Zadnjič spremenil tadejpolajnar, dne 19 Dec 2010, 15:38, skupaj popravljeno 1 krat.

logar
Tekmovalec
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a logar » 30 Avg 2010, 12:28

Kdaj pa največkrat pride do vžiga lipice? Med polnjenjem, ali kar sred belega dneva? Najbrž se vžge, ko pride do kratkega stika, a mislim da se to kot strela iz jasnega ne bi smelo zgoditi.

LP

Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Kraj: http://jure.pecar.org/prodam/index.html
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a pegasus » 30 Avg 2010, 12:42

Zgodi se tudi spontano. Vzrok so litijevi "kristali" - med hitrim polnenjem (več kot 1C) prihaja do tega, da litij tvori majhne nitke, ki s časoma lahko prebodejo plasti znotraj celice in spravijo celoto v kratek stik. Če se celica pri tem dovolj segreje, pride do eksplozije.

Problem so v zadnjem času že toliko omilili, da dovolijo polnjenje z več kot 1C tokovi. A kot povsod tudi tu velja - če želiš od svoje opreme največ, bodi z njo nežen.

Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI » 30 Avg 2010, 12:52

Ob pravilni uporabi je nevarnost minimalna.

LP Miha

Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo » 30 Avg 2010, 14:06

SUKHOI napisal/-a:Ob pravilni uporabi je nevarnost minimalna.
kaj pa je pravilna uporaba ?

da ne polniš več kot 1 A, da ne polniš na leseni mizi, da vedno pregledaš če je konektor še v redu prispajkan, da preveriš, če se ti ni odlomila kaka žička na regulatorju, da čakaš zraven z gasilnim aparatom, da ne sije sonce skozi okno direkno na baterije, .....vse te možnosti in še in še...jaz poizkušam vsaj malo izločiti to nevarnost in jih polnim v zaščitni vrečki, hranim jih pa v železni neprepustni škatli. Mislim, da previdnost ni odveč. Odkar sem videl v Žireh, kaj se lahko naredi sem previden s tem, preje sem pa delal ko svinja z mehom, dal polnit, zraven vsega lesa in papirjev, se vsedel v avto in odpeketal na kufe....

Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI » 30 Avg 2010, 14:32

Saj to sem mislil.

Previdnost ni odveč. 8)

LP Miha

Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ » 30 Avg 2010, 15:38

Našemu znanemu modelarju
je tko to v življenju.....znan postaneš za šankom,izkušen pa ko skuriš nekaj.......
Slika

area_51
Razpravljalec
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a area_51 » 30 Avg 2010, 18:25

Jaz sem par dni nazaj namerno zlorabil poly-ko 3.7V 900mah... Pobral elektroniko dol in naredil jumper čez ter zbežal na varno... Kaj veš od žareče žice in smojenja izolacije žice in vroče celice nisem bil deležen.... In je bila polna... Tako da ne vem... Pričakoval sem malo več "akcije"... Zgleda tudi odvisno od celice in njenega pakiranja... In ja celica je bila že dosti zmatrana in nisem nove uničeval... Ni pa se mi tudi vžgala ena z 0.00V ko se je čisto sporaznila a ko smo jo hoteli nabiti s tokom se je samo napihnila kot balon in smo zaradi varnosti nehali...

Uporabniški avatar
mlav
Razpravljalec

Odgovor Napisal/-a mlav » 30 Avg 2010, 21:39

Bo treba poiskati kakšno kovinsko škatlo za hranjenje Lipo, glede na to, da se očitno lahko vžgejo tudi ko so celice v mirovanju....

Uporabniški avatar
mlav
Razpravljalec

Re: ojkla

Odgovor Napisal/-a mlav » 30 Avg 2010, 21:42

Ali so se vžgale pri polnjenju ali ko so bile v mirovanju? :(
tomazslo napisal/-a:Našemu znanemu modelarju iz Žirov so se celice vžgale pred nred nekaj tedni. Zgorel mu je model vreden nekaj 1000 EUR, oprema v pisarni, leteče krilo...kar precej škode.
Od takrat dalje jaz hranim baterije v posebni kovinski škatli (vojaški od municije), polnim jih pa v polnilnih zaščitnih vrečah in sem za čas polnjenja prisoten v prostoru.
Bolje "drži ga, kot lovi ga".

Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo » 30 Avg 2010, 22:15

mlav napisal/-a:Ali so se vžgale pri polnjenju ali ko so bile v mirovanju? :(
tomazslo napisal/-a:Našemu znanemu modelarju iz Žirov so se celice vžgale pred nred nekaj tedni. Zgorel mu je model vreden nekaj 1000 EUR, oprema v pisarni, leteče krilo...kar precej škode.
Od takrat dalje jaz hranim baterije v posebni kovinski škatli (vojaški od municije), polnim jih pa v polnilnih zaščitnih vrečah in sem za čas polnjenja prisoten v prostoru.
med polnjenjem

tomazcc
Freak
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a tomazcc » 30 Avg 2010, 22:38

Še mojo zgodbo Lipo štorije:
med pripenjanjem baterije na heli se je začelo. Celice so bile 6S 5500. To je bilo tolk dima in sredi našega letališča. Če bi bilo to v hiši,... Ah raje ne pomislim na to.

Sumim, da se je med pripenjanjem nekaj zgodilo na balancerkih žičkah.

Tomaž

Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane » 31 Avg 2010, 06:14

tomazslo napisal/-a:
med polnjenjem
Če bi se točno velelo za kaj gre bi se morda našla povsem razumljiva razlaga.
Ali so bili to pogonski lipoti ali sprejemniški in ali so se polnili z balancerji ali brez
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???

Uporabniški avatar
Rok Kovačič
Začetnik

Odgovor Napisal/-a Rok Kovačič » 21 Feb 2011, 10:46

WoooooW po tem sm čis spremenu mnenje o lipotih :o :o :o

sam zanima me kakšna je možnost da se to zgodi meni?

upam da se mi nikoli ne bo... [-o< [-o< [-o<
LP Rok

Uporabniški avatar
nitrometan
Freak

Odgovor Napisal/-a nitrometan » 21 Feb 2011, 13:08

Če boš lepo delal s svojimi baterijami: se pravi pravilno polnil, praznil v mejah zmožnosti in jih ne boš poškodoval se ti ne bodo vžgale in ti bodo dolgo in dobro služile.
Ni nobenega razloga za zganjat paniko, ras je pa da previdnost ni odveč

O ravnanju z LiPO baterijami pa je bilo že veliko napisanega - Malo poišči po forumu.
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž

Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Kraj: Selca

Odgovor Napisal/-a peugeot1 » 21 Feb 2011, 17:04

Brane napisal/-a:
tomazslo napisal/-a:
med polnjenjem
Če bi se točno velelo za kaj gre bi se morda našla povsem razumljiva razlaga.
Ali so bili to pogonski lipoti ali sprejemniški in ali so se polnili z balancerji ali brez
Lp.

Če gre za istega modelarja, kot ga mislim sam, pa ni povedal, da mu je zatajil Graupnerjev polnilec. In ni odklopil, ko bi moral. Potem ni čudno, da gori. Ob takšnih primerih bi vsaka lipeta zagorela.

LP,Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!

Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo » 21 Feb 2011, 17:56

peugeot1 napisal/-a: Če gre za istega modelarja, kot ga mislim sam, pa ni povedal, da mu je zatajil Graupnerjev polnilec. In ni odklopil, ko bi moral. Potem ni čudno, da gori. Ob takšnih primerih bi vsaka lipeta zagorela.
LP,Klemen
Ja v bistvu je možnih več variant, a ko je vse v ognju lahko tudi polnilec tekrat odpove, ko pride do šlusa, tako, da ničist sigurno ta vzrok. Dejstvo je, da moraš pač biti pri polnjenju prisoten in nadzirat, kaj se dogaja, ali pa polniti nekje na odprtem prostoru.

krucifix
Razpravljalec

Odgovor Napisal/-a krucifix » 21 Feb 2011, 18:24

men se je enkrat ena čisto švoh lipotka "zakadila" prklopim na polnilec, fila še nekaj postorim v delavnici grem na kosilo prleti stara mama v našo nadstropje blaa bla use je v dimu ka delam, letim dol vidim da se iz lipotke tako kadi samo gasilni aparat je pomagal ker je najbrž bilo tik pred požaru , zakaj se je pa zakadila pa tudi nevem :-k :-k

kos
Profesor
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Odgovor Napisal/-a kos » 21 Feb 2011, 18:29

cudno: pa iz tako malo notesnikov se pokadi

mihec87
Dr. Modelar
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 » 21 Feb 2011, 18:56

Tudi to je bil problem pri notestnikih par let nazaj,samo je bila na srečo samo defektna serija.

Verjetno je baterija v notestniku manj izkoriščevana.Namreč ko je tok pa tok prazna notestnik avtomatsko izklopi isto je pri polnjenju.Polnilci ter regulatorji nam pa dajo rahlo več svobode.Pa tudi v notestnikih so Lithium Ion baterije.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..

Uporabniški avatar
nitrometan
Freak

Odgovor Napisal/-a nitrometan » 21 Feb 2011, 19:02

Nekateri polnilci imajo zunanjo temperaturno sondo, ki se jo npr z elastiko pritrdi na baterijo, polnilec pa pri prekomerni temperaturi neha filat baterijo.
Pobobne zaščite vsebijejo tudi prenosniki, mobiteli, ... ampak ne vsi

Ko pa smo že ravno pri tem: kje pa polnite svoje mobitele/prenosne računačnike ? Baterije v njih niti niso tako zelo drugačne, bilo je tudi že kar nekaj ognjemetov, tudi kakša poškodovana oseba na njihov račun. :-k :^o
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž

Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Kraj: Selca

Odgovor Napisal/-a peugeot1 » 21 Feb 2011, 21:31

tomazslo napisal/-a:
peugeot1 napisal/-a: Če gre za istega modelarja, kot ga mislim sam, pa ni povedal, da mu je zatajil Graupnerjev polnilec. In ni odklopil, ko bi moral. Potem ni čudno, da gori. Ob takšnih primerih bi vsaka lipeta zagorela.
LP,Klemen
Ja v bistvu je možnih več variant, a ko je vse v ognju lahko tudi polnilec tekrat odpove, ko pride do šlusa, tako, da ničist sigurno ta vzrok. Dejstvo je, da moraš pač biti pri polnjenju prisoten in nadzirat, kaj se dogaja, ali pa polniti nekje na odprtem prostoru.
To je res. Pač se igramo :lol: z igračami, ki so lahko včasih nevarne. Načeloma vse dela dobro. Ko pa kaj odpove, je pa hitro lahko problem. Sploh če gori. Od ognja ponavadi ne ostane veliko.

Lp,klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!

leni
Freak
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni » 06 Mar 2011, 19:36

No ja lipojke so kar nevarne... al pa tud ne. Tole je bila deloma moja krivda, ker je bila baterija mal napihnjena sem vedel da se lahko kaj naredi pa sem jo dal vseeno čez noč polnit 6S 5000mAh. Pogorelo je večina modelarskih stvari in vse kar je bilo na tisti strani stene. Hvala bogu se mi je en tak homemade sistem rešil pred večjo katastrofo, saj se je ogenj sam pogasil in smo opazili šele zjutraj ko je tekla voda iz delavnice.
Priponke
pozar2.jpg
Baterija
pozar2.jpg (21.98 KiB) Pogledano 4451 krat
pozar1.jpg
Elektro avto skoraj nov
pozar1.jpg (17.01 KiB) Pogledano 4451 krat

Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 » 06 Mar 2011, 20:13

Ouch. Bolj ali manj vsa osnovna pravila, ki takšne stvari preprečujejo si pa uspešno ignoriral... ampak sumim, da jih ne boš več. #-o
Fly it like you stole it!

Odgovori

Vrni se na