Polikarpov I-16

... pogovori radijsko vodenih pomanjšanih različicah pravih letal

Moderatorji: Pisaneli, igi

Odgovori
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Polikarpov I-16

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

Lep pozrav.
Torej zadeva je sledeča. Dokončujem omenjeno letalo, ki je samogradnja. Zanima pa me glede teže letala, ki bo okoli 6 kil :o . Ja pa še podatki: 180 cm razpona, motor bo super tiger 23, profil pa je clark Y in pa seveda teža ki mi de da miru 6 kg :oops: #-o . Ali je to preveč za tako letalo z takimi merani :x . Res sem bil kar malo presenečen, ko sem včeraj dal na vago dodal opremo in se mi je veliko zdelo. Kako naj bi to letelo. Ali lahko še drugi napišete kakšne letala imate ter malo podatkov. Hvala.






Lp,Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

Ce poznas Albina Novka ki je naredil model Polikarpov 2 ki je imel sledece dimenzije:

150 cm razpona
in tehta med 5 in 7 kg je tvoj narejen zelo uredu =D>

LP!
...Carpe diem...
Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

Ce poznas Albina Novka ki je naredil model Polikarpov 2 ki je imel sledece dimenzije:

150 cm razpona
in tehta med 5 in 7 kg je tvoj narejen zelo uredu =D>

LP!
...Carpe diem...
Uporabniški avatar
crt
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 16 Dec 2004, 19:08
Kraj: ljubljana

Odgovor Napisal/-a crt »

PO-2 je dvokrilec, I-16 pa enokrilec.
Pameti je na svetu vedno enaka količina, število ljudi se pa povečuje.
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

LP.
Ja enokrilec je. No saj pomoje nebi smelo biti problem, če ne bi že profil moral omogočati kolikor toliko nestresno letenje :roll: . Ali pa se motim???



Lp,Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Polikarpov I-16

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

peugeot1 napisal/-a:Lep pozrav.
Torej zadeva je sledeča. Dokončujem omenjeno letalo, ki je samogradnja. Zanima pa me glede teže letala, ki bo okoli 6 kil :o . Ja pa še podatki: 180 cm razpona, motor bo super tiger 23, profil pa je clark Y in pa seveda teža ki mi de da miru 6 kg :oops: #-o . Ali je to preveč za tako letalo z takimi merani :x . Res sem bil kar malo presenečen, ko sem včeraj dal na vago dodal opremo in se mi je veliko zdelo. Kako naj bi to letelo. Ali lahko še drugi napišete kakšne letala imate ter malo podatkov. Hvala.
Lp,Klemen
Pri razpetini 180 cm, bo imelo tvoje letalo okoli 63,4 dm2 krilne površine.
To pomeni da bo pri masi 6000gr imelo krilno obremenitev ~95 gr/dm2.

Pri Re številu 350.000 bo profil dajal največji vzgon CL=1,35, kar po grobem izračunu da vrednost mimimalne hitrosti letenja nekaj pod 40 km/h.

Mislim, da to niti ne bo tako hudo, zna pa se zakomplicirati pristanek zaradi konfiguracije podvozja...prevračanje na nos, ali pa ringlšpil....

LP Mitja
Priponke
i-16.jpg
i-16.jpg (18.15 KiB) Pogledano 6921 krat
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

HUDO LETALO!! =D> =D>

Zelo lepo izgleda. 6 kg za tako veliko letalo ni ravno malo, ni pa tudi preveč, tako, da bo po mojem mnenju v redu letelo. Ultralajtova ocena nosilne površine in obremenitve kril bo kar držala. Vsekakor pa ni primerno za začetnike 8) . Ker ima precej masiven trup, ga bo po mojem malo matral upor, kar mu bo pokvarilo fineso (drsni količnik) in se bo zadeva najbrž pri pristajalnem naletu kar odločno približevala tlom - rel. visoka hitrost vert. spusta, podobno kot to dela Pitts.

Malo stresa bo vsaj pri prvih nekaj poletih zagotovo povzročil, odvisno od pilota, :wink: , vendar če boš pazljivo letel, bo zagotovo hvaležno letalo. Težišče naj bo rajši malenkost bolj spredaj, kot pa za predvideno točko - vsaj za začetek

lp
Aleš
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

LP.
Najlepša hvala za spodbudne besede =D> . Trenutno letim z huricanom 150 razpona pa je prav lepo leteti :wink: . Tako nekako mislim da bo prav dobro za trening :D saj je tudi to maketa in ima svoje muhe :( . Normalno pa da ima vsako letalo svoje značilnosti in težave. :oops:
Ko bo vse nared bom poročal o tresočih kolenih :cry: [-o< :roll: Bom upošteval navodila. Hvala :jumpjump:


Lp,Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Re: Polikarpov I-16

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

Ultralajt napisal/-a:
peugeot1 napisal/-a:Lep pozrav.
Torej zadeva je sledeča. Dokončujem omenjeno letalo, ki je samogradnja. Zanima pa me glede teže letala, ki bo okoli 6 kil :o . Ja pa še podatki: 180 cm razpona, motor bo super tiger 23, profil pa je clark Y in pa seveda teža ki mi de da miru 6 kg :oops: #-o . Ali je to preveč za tako letalo z takimi merani :x . Res sem bil kar malo presenečen, ko sem včeraj dal na vago dodal opremo in se mi je veliko zdelo. Kako naj bi to letelo. Ali lahko še drugi napišete kakšne letala imate ter malo podatkov. Hvala.
Lp,Klemen
Pri razpetini 180 cm, bo imelo tvoje letalo okoli 63,4 dm2 krilne površine.
To pomeni da bo pri masi 6000gr imelo krilno obremenitev ~95 gr/dm2.

Pri Re številu 350.000 bo profil dajal največji vzgon CL=1,35, kar po grobem izračunu da vrednost mimimalne hitrosti letenja nekaj pod 40 km/h.

Mislim, da to niti ne bo tako hudo, zna pa se zakomplicirati pristanek zaradi konfiguracije podvozja...prevračanje na nos, ali pa ringlšpil....

LP Mitja


Lep pozdrav.

Mitja ali mi lahko navedeš oz. izračunaš minimalno hitrost še za model hawker hurricane. Razpon je 150 cm, teža 3.7kg, profil pa prav tako clark Y. Tukaj gre zgolj za primerjavo oz. občutek koliko se minimalna hitrost razlikuje po izračunih glede na oba modela.


Hvala lepa.


Lp,KLemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Lep pozdrav.
Mitja ali mi lahko navedeš oz. izračunaš minimalno hitrost še za model hawker hurricane. Razpon je 150 cm, teža 3.7kg, profil pa prav tako clark Y. Tukaj gre zgolj za primerjavo oz. občutek koliko se minimalna hitrost razlikuje po izračunih glede na oba modela.
Hvala lepa.
Lp,KLemen
Nimam dovolj podatkov! Potrebujem tudi točno površino krila.

Recimo da ima površino krila okoli 35 dm2.
Pri Re 170000 ima Clark Y CLmax malo nad 1,3
Ploskovna obremenitev bi bila 105,7 g/dm2

Predvidevam da letalo ne bo moglo leteti počasneje (na pristajanju) od 40 km/h.
Sicer je možno na pristanek leteti celo z 0,9 minimalne hitrosti, kar bi v tem primeru pomenilo 36km/h, vendar je to na meji varnega in letalo lahko mimogrede omahne na krilo...

LP Mitja
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

Najlepša hvala. Ja ni najpočasnejše vendar se da zelo lepo pristati pač pristajaš malo hitreje. Torej, lahko pri polikarpovu pričakujem nekaj podobnega. Če bo res tako potem bo vse skupaj v užitek in ne nekakšna nočna mora.


Lp,Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
robin24
Profesor
Prispevkov: 1035
Pridružen: 25 Jan 2007, 17:02
Kraj: Komen

I 15

Odgovor Napisal/-a robin24 »

Srečno v novem letu!
Zanima me ali je Polikarpov poletel ali je projekt odšel na stranski tir...
LP Robi
Majhna žaba daleč skoči...
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Re: I 15

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

robin24 napisal/-a:Srečno v novem letu!
Zanima me ali je Polikarpov poletel ali je projekt odšel na stranski tir...
LP Robi
:mahaj:

Hvala enako.

Polikarpov je na podstrehi. In sameva :lol: . Na modelu je dela samo še za 2 dni, samo ni interesa in tako je leto okrog. Že kar nekajkrat. Če ga kdo hoče ga prodam :roll: Razpon je 180cm :lol:


LP,klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
france
Začetnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 17 Nov 2009, 15:02
Kraj: Novo mesto

ne obupaj

Odgovor Napisal/-a france »

Kar sem prebral iz člankov,bi bilo res škoda tako hvaležen projekt opustit.Tudi jaz sem ga izdelal lansko leto.Zgornje krilo je približno6x pomanjšano in meri cca1860mm.Tehtnica je pokazala cca6500 g z motorjem metanol15ccm.Vzletel je, vendar zelo majhen vspon.Zamenjal sem motor z mvvs-26ccm .Pridobil sem še nekaj na teži,kar pa je bilo dobrodošlo za težišče.lahko rečem da model leti enkratno klub večji teži. l.p Franc
Priponke
polikarpov.jpg
polikarpov.jpg (49.08 KiB) Pogledano 3625 krat
Odgovori

Vrni se na RV makete letal