Vario Eurocopter EC-135 Turbinca 1:6

Modeli s turbinskim pogonom (jet, pulzo jet, ducted fan & elektro)
Odgovori
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

To je ta helikopter, ja; EC135. Tu ni skrivnosti. Gledano od spredaj je na desni:

Night sun - zelo sposoben žaromet, ki omogoča filtriranje vidne svetlobe in prepušča le IR svetlobo, katero vidimo le z NVG očali. Torej si osvetljujemo opazovane objekte ne da bi kdo kaj vedel za to ali pa osvetlimo z vidno svetlobo. Celotno nogomtno igrišče bi enostavno osvetlili za tekmo.

Zvočnik za nagovarjanje - kakor čudno se sliši je zelo uporabna naprava.

FLIR II kamera, ki omogoča termovozijo in običajno kamero z konkretnejšim zoomom. Sliko lahko snemamo na kartico ali pošljemo preko antene v bazo.
Uporabniški avatar
conco
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 01 Jul 2005, 09:53
Kraj: Goričko

Odgovor Napisal/-a conco »

Se pravi ti voziš to igračko? Ali se samo voziš z njo...
..........::::: In The Air :::::.........
-------===hoby RC frik===------
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Vozim to igačko... bolje se sliši "letim ta helikopter" :)
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Večjega večkrat vidim leteti, ampak manjšega bom pa z veseljem prišel pogledat, kako leti... Kdaj planiraš, da bo poletel?
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Enkrat pred novim letom naj bi bil prvi testni let. Potem pa nadaljujem s kozmetiko in dodatnimi sistemi.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Ker čakam dele (90° zobniški prenos za fenestron) in nekaj malenkosti, sem se lotil kozmetike in spet osupel ugotovil da sem kupil zelo drago maketo, ki sploh ne paše skupaj.


Slika

To, da je horizontalni stabilizato ožji od vertikalnega mi ni dalo miru in lotil sem se merjenja. Ugotovil sem sledeče... horizontalni stabilizator je vsaj toliko mimo kot G. W. Bush.

Na srečo imamo v bližini superheroje kot je Flash, ki mi je dal stirodur in že se je spet vse prašilo. Po sredini sem dal karbonsko cevčico, ki bo mimogrede priročno za kablovje lučk. Mali je variotov, veliki je stirodur.


Slika



Vrata so svoja posebnost. Preden izrežem vrata sem se odličil da prvo poskusim kako se sploh ujemajo s predvideno odprtino. Zaključek... se ne, spljoh.


Slika

Kitanje in brušenje, merjenje, kitanje in spet brušenje. Zanimivo, na vseh štirih vratih sem pridobil le 10 gramov zaradi kita.


Slika


Plan je pa tak. Vrata se bodo odpirala. Prednja naprej, zadnja pa bodo drsna nazaj. Da se znebim potrebo po tesnilih bom naredil stične površine na tak način kot kaže skica.

Slika
Uporabniški avatar
Flash
Začetnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 06 Apr 2008, 17:10
Kraj: Smokuč

Odgovor Napisal/-a Flash »

Vesel sem da sem lahko pomagal pri napredku :D Keep up the good work
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Haha Phoinix pomoje bi ga prej iz ''nule'' naredu, kakor pa popravlat za glupimi švabi :lol: #-o
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Parky napisal/-a:Haha Phoinix pomoje bi ga prej iz ''nule'' naredu, kakor pa popravlat za glupimi švabi :lol: #-o
Hja, eno kvader stirodurja 2x1x1 meter pa v hangar k tapravmu, pa brusit. Po mojem bi bil sedaj že končan. :D
Zadnjič spremenil Melly, dne 18 Nov 2009, 14:56, skupaj popravljeno 1 krat.
lp Melly
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Da ne bo poti koncu bolelo sem si uredil seznam delov, ki gredo na heli, z njihovo maso. Takoj ko bo trup skupaj pa naredim plan, kje bo kaj, da ne bo preveč težav s težiščem. Vsote so brez pogonskih baterij, figure in nekaj malenkosti (skupaj okrog 1500 g).


Slika
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Hja, folk je kar utrgan, precej bolj kot bi si mislil. Printerji in rezkalniki so zadnja stvar. Le nekaj utrinkov najsvetlejših prispevkov:

Ekola, še enkrat:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Končno mi je prišla v roke roba iz Cool PC. Regler, 2x modul za telemetrijo in sprejemnik. Slednja bosta sicer za AS355, ampak bosta zadoščala do prihoda novih sprejemnikov (ima dvojno redundanco prek satelita).


Slika

Samo še Powerbox in baterije... ah ja, še nadaljnih 500€ :roll: Pol pa konc :D


Kot smo že ugotovili vario nima pojma o dimenzijah. Pod mojimi rokami je nastal petorazredni izdelek laminata, ampak se ne sekiram. Teža je 80g in z nekaj potegi brusnega papirja bo kot na pravem.


Slika


Slika


Slika
Uporabniški avatar
Saphir
Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: 17 Nov 2004, 16:58
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Saphir »

Pohvale vreden pristop k dodelavam in predelavam =D> .
Me pa zanima na kakšen način se lotijo izdelave takšnega scale modela pri Variotu, ker je očitno kiksov precej. Slikajo z mobitelom in potem skicirajo?

Tista slika scale glave, objavljene malo višje, je pa :glasba:

lp, S
fly it like u stole it
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Hja, tudi meni ni jasno. Gledam Mezeta kako konstruira za Mibo 4 meterske Jet modele; s šublerjem jemle vse mere in če mu na koncu ni oblika všeč (čudna napram pravemu) gre še enkrat vse mere pobirat. Pri Variu glede na napake pomojem nimajo šublerja ampak geotriso, ki ga je nekdo po nesreči polil z nitrom. Vsaj generalno so zadeli trup, da ne bo tu kakih problemov.

EC135 bi bilo skoraj nemogoče narest popolnoma scale. Glava bi bila gred na kateri so 4 vpetja za krak - direktno ven iz gredi, vse iz enega kosa. Vse kar se dogaja je v kraku samem (zvijanje, lead/lag, mahanje), to pa zaenkrat še nisem zasledil nikjer, da bi kdo upal narest, ne da bi imel deathwish.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Nadaljeval sem z vpetjem horizontalnega stabilizatorja. Večina ima težave, ker stabilizator iz dveh kosov med letom vibrira, saj nima zadostne togosti. Pravi ima stabilizator iz enega kosa, ki je pritrjem z dvema vijakoma.

Slika


Obrobo sem izdelal iz variotovega stabilizatorja... no vsaj za nekaj je bil :D Čaka ga še nekaj finega bušenja, ojačanje mesta, kjer bosta vijaka in to je to.


Slika


Slika


Slika
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Kiri šeški špovlejčki :lol: :lol: :kronik:
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

90° zobniški prenos je končno doma. Seveda sem se ga takoj lotil in naletel na mino.

Slika

Ne da nebi znal, ampak know-how me je nekoliko izmučil. g. Kraut je priskočil na pomoč, skupaj z zapiski iz faksa, kako pravilno urediti evulventne 45° zobnike v 90° prenos :D

Slika


Slika


Uporabniki so mi zaupali nekaj informacij iz prakse. Ena je to, da vem kje bo eno od temperaturnih zaznaval za eagletree. Ohišje repnega zobnika se namreč ob pravilni nastavitvi segreje tudi do 50°C pri sobni temperaturi. Kaj šele če je nastavitev nepravilna.


Drugi nasvet je bil, da naj ohišje zapolnim z titanovo mastjo... kaj pomeni zapolni še nisem ugotovil, sigurno pa ne tega :D

Slika
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Hahaha a ti je špcal iz zobnikov :lol: a so to plastični al kovinski zobniki ?
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

To ni raptor, lej ga, to so kovinski zobniki. Zdaj čakam predloge EC-jarjev, koliko moram zalit gearbox z žaubo. Sicer je draga žauba, ampak je vredno namenu :D
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Sm hotu neki napisat pa sm se premislu :lol:

PS: Nekam gosta mi deluje ta mast :-? , sej ohišje je pa iz vseh strani zaprt ane ...
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Hehe, ti kar :D Gre približno na to vižo: "Ko bo pa tvoj Tic-toc delal..." :D

Ohišje je zaprto iz vseh strani, notri je pa Titanfet od varia.
Uporabniški avatar
Roby
Tekmovalec
Prispevkov: 408
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:56
Kraj: Poljanska dolina

Odgovor Napisal/-a Roby »

Na moji 90tki sem tailgear box zapolnil priblizno 1/4 volumna tako ko ga vrtis se mast odlozi na stene gear boxa ko se pa ta med obratovanjem segreje pa mast zacne z mazanjem.
Tako mast ne povzroca trenja in je ne poriva skozi lezaje!
Ce bos prevec namazal bo rep pobital prevec moci motorju.
Ko jaz namazem gear box ga zvrtim z roko tako da se zacne prosto vrteti brez vecjega upora.
Se en nasvet: Nove zobnike je treba uteci tako da po priblizno 5-10ih poletih zamenjas mast potem pa lahko pozabis na rep! >>zobnikov ne smes jemat iz gear boxa jih samo operes z WD40 in ponovno namazes<<
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Hvala za nasvet. Bi se kar strinjal z utekanjem, čeprav kar zapreti in pozabiti pri meni ne bo šlo. Na vsaj 10 ur bom pregledal zadevico, če bo delalo vse normalno pa podaljšam interval.
Uporabniški avatar
Roby
Tekmovalec
Prispevkov: 408
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:56
Kraj: Poljanska dolina

Odgovor Napisal/-a Roby »

Ce mislis dati mast od variota noter, potem nebo narobe ce bos vsake toliko preveril.
Sam uporabljam grafitno mast, ki se ne stara in razkraja, niti voda je ne spira in je namenjana zgolj za zelo velike obremenitve, zato lahko pozabim ko enkrat zaprem. Je pa slabo, ker ce se popacas z njo imas nekaj dni crne roke, ker ne gre dol #-o
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Res je, ampak mi je bolj všeč gledat in opazovat zadevice :D Edino kar še moram poguntat je, kako bom relativno enostavno pregledoval ta gearbox. Čez njega namreč pride ohišje statorja.

Slika
Odgovori

Vrni se na Jet modeli