Vse o začetniškem modelu EasyStar in njemu podobnih

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
Anzetk
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 07 Jan 2007, 17:13

Odgovor Napisal/-a Anzetk »

@mstrakl Koliko bi pa svetoval za praznjenje? Trenutno imam 1.00A vendar se mi zdi da bi lahko malo več?
Uporabniški avatar
anzerozm
Razpravljalec
Prispevkov: 69
Pridružen: 05 Maj 2008, 18:40
Kraj: Brezje

Odgovor Napisal/-a anzerozm »

zakaj pa bi praznil
ej jest mam baterije nafilane ka pa ce bi sel zdaj kar vn pa ga mal furov a bi blo kej narobe a rajs pocakam roka
Uporabniški avatar
jakc94
Freak
Prispevkov: 588
Pridružen: 28 Okt 2007, 23:28
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jakc94 »

jest jih filam kr tko najprej 0,5A pol k mi napiše da je polna dam 0,4A potem 0,3A,.. pa tko naprej do 0,1A tko se pomojem najbolje napolnijo saj na začetku!20 ur sm filov pomojem je čes glavo bla je že kar vroča tko da sm rajš isklopu!Zdaj filam še 7 celične Nimh za EasyStarja sm mislu se jutr mal vozt pa je slabo vreme skoda!
Kaj?? Ko je napolnena jo še polniš? To ni dobro... Če je polna je polna...[/quote]
Lep pozdrav
Jaka

www.jakasworld.com
Uporabniški avatar
anzerozm
Razpravljalec
Prispevkov: 69
Pridružen: 05 Maj 2008, 18:40
Kraj: Brezje

Odgovor Napisal/-a anzerozm »

ja sam to sm naredu prvič je je nova an
kinggo
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 12 Feb 2008, 17:44
Kraj: kranj

Odgovor Napisal/-a kinggo »

če je baterija nova, jo moraš sciklati, ne pa polniti še in še ...
lp tim
Uporabniški avatar
Anzetk
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 07 Jan 2007, 17:13

Odgovor Napisal/-a Anzetk »

Ja...najprej scikliraš na D->C se pravi Praznjenje->Polnjenje :D Daj Anže pridi na msn pa se zmeniva kdaj se dobiva pa da še rok pride :D
cere
Razpravljalec
Prispevkov: 106
Pridružen: 22 Apr 2007, 16:03

Odgovor Napisal/-a cere »

anzerozm napisal/-a:jest jih filam kr tko najprej 0,5A pol k mi napiše da je polna dam 0,4A potem 0,3A,.. pa tko naprej do 0,1A tko se pomojem najbolje napolnijo saj na začetku!20 ur sm filov pomojem je čes glavo bla je že kar vroča tko da sm rajš isklopu!Zdaj filam še 7 celične Nimh za EasyStarja sm mislu se jutr mal vozt pa je slabo vreme skoda!
Jao pa si že nove batarije ubistvu prefilov #-o #-o #-o Nevem sicer kje je logika, da batarije filaš še po tem ko so že nafilane ? Če misliš, da če batarije večkrat nafilaš da so bolj povne si se zlo zmotu. Upoštevaj nasvete drugih izkušenih modelarjev ter ne prehitevaj dneva pred nočjo.
Uporabniški avatar
mstrakl
Tekmovalec
Prispevkov: 209
Pridružen: 27 Jan 2008, 11:22
Kraj: Murska Sobota

Odgovor Napisal/-a mstrakl »

Pa saj tvoj polnilec mora imeti delta peak??
Če ima, potem nisi prenapolnil, ker je polnilec zaznal, da so polne takoj, malo je šlo noter, ker imajo Ni-Mh celice samopraznitev z časom, okrog 50ma na dan. Ko so stare pa vedno več.

Anzetk:
Lahko mirno prazniš več, saj ko jih motor prazni, jih prazni okrgo 5-7,5 A (če je speed 400). S polnilcem jil lahko prazniš bp do 5A, ampak če cikliraš pa je boljše okrog 2A, zaradi prevelikega padca napetosti, pri velikem praznjenju.
LP
Mitja
Uporabniški avatar
Anzetk
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 07 Jan 2007, 17:13

Odgovor Napisal/-a Anzetk »

Mislim da je njegov polnilec PRO-PEAK ..
Uporabniški avatar
jakc94
Freak
Prispevkov: 588
Pridružen: 28 Okt 2007, 23:28
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jakc94 »

Dobro da nimaš lipotov, ker polnenje, polnenje ... pride na 4.26V pa samo BUM... Drugače pa ko je baterija pač polna jo prazniš in ko je prazna jo polniš... (polniš samo enkrat) in je to to...
LP
Lep pozdrav
Jaka

www.jakasworld.com
Uporabniški avatar
anzerozm
Razpravljalec
Prispevkov: 69
Pridružen: 05 Maj 2008, 18:40
Kraj: Brezje

Odgovor Napisal/-a anzerozm »

Aha vredu pol bom dal praznit baterije pa šeeenkrat jih bom nafilov z 0,5A a je ql?
Uporabniški avatar
Anzetk
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 07 Jan 2007, 17:13

Odgovor Napisal/-a Anzetk »

Nafilej z 1,0A :D
Uporabniški avatar
anzerozm
Razpravljalec
Prispevkov: 69
Pridružen: 05 Maj 2008, 18:40
Kraj: Brezje

Odgovor Napisal/-a anzerozm »

aha sej to nastimam tm na polnilcu C>D, pa D>C.Neki je za filat neki pa za praznt.
cere
Razpravljalec
Prispevkov: 106
Pridružen: 22 Apr 2007, 16:03

Odgovor Napisal/-a cere »

A ti navodil nisi dobil zravn? Ker če jih maš jih preberi drugače pa tole C->D ter D->C prvo pomeni, da ti polne potem prazne drugo pa pomeni da ti najprej prazne nato polne.
Uporabniški avatar
anzerozm
Razpravljalec
Prispevkov: 69
Pridružen: 05 Maj 2008, 18:40
Kraj: Brezje

Odgovor Napisal/-a anzerozm »

ne navodil ni bilo zraven k je nov polnilec in jih sploh še ni!Drgac pa piše da je treba baterije filat 24ur :lol:
Uporabniški avatar
mstrakl
Tekmovalec
Prispevkov: 209
Pridružen: 27 Jan 2008, 11:22
Kraj: Murska Sobota

Odgovor Napisal/-a mstrakl »

To že piše, samo to ne pomeni 24 ur z tokom npr. 5A
Ti moraš nasaviti potem 1/24 kapacitete tvojih akumulatorjev.
Na primer pri 1400mah, mora biti tok za polnjenje 24 ur 0,06 A.
recimo 0,1 A bo vredu, to je za 14 ur.
Ampak ti si jih že tako ali tako prenapolnil 5x, tako da si že naredil solato.
Sedaj kar je je, imaš pa tudi zelo butast polnilec, da ni zaznal, da so baterije že polne in nehal polnit takoj, ko si jih ti priklopil potem ko si jih že napolnil.
Drugič malo prej preberi navodila ali vprašaj koga.
Sej baterije verjetno ne bodo fuč, si jih pa kar zmatral :D se bo poznalo na kapaciteti.
Naredi par ciklov z polnilnim tokom 0,7 A in praznilnim prvič z 1A ,drugič z 2A, tretjič in vsakim naslednjim 3A, več pa raje ne.
Naredi vsaj 3-4 cikle, tako jih boš malo ozdravil.
Pa C pomeni POLNI, D pa PRAZNI.
Če imaš baterije polne ali do polovice polne začneš cikel z praznjenjem, če imaš manj kot pol polne pa z polnjenjem. (to velja samo za začetno cikliranje, ko pa baterije uporabljaš pa imaš napisano spodaj kako cikliraš.)



Ko greš vozit, če baterije ne sprazniš, narediš tako:

Če veš, da greš 2. dan spet vozit, narediš cikel prazni-polni, neglede kako so prazne, ker jih polnilec ne bo preveč izpraznil (ne bi jih smel) in pustiš polne do jutri, lahko čakajo tudi 2-3 dni s tem da že potem malo izgubijo kapacitete cca 50-100mah na dan

Če veš, da ne boš vozil en čas (več kot 3 dni) pa narediš spet cikel prazni polni, neglede na to kako so polne, ampak ustaviš polnjenje pri polovici kapacitete v primeru 1400mah ustaviš pri 700 in tako pustiš.

Na polnilcu imaš napisano koliko mah ti je že napolnil, ne piše pa koliko mah baterije imajo v sebi, zato delaš cikel, ker ko v ciklu izprazni pa začne polnit začne iz 0, ker so baterije čisto prazne. (na sprazni glih do 0 mah, ker so potem zanič ampak, da ne boš vse zmiksal, zate naj bo 0, ker pusti notri zelo malo in se to ne pozna pri shranjevanju.)
LP
Mitja
Uporabniški avatar
anzerozm
Razpravljalec
Prispevkov: 69
Pridružen: 05 Maj 2008, 18:40
Kraj: Brezje

Odgovor Napisal/-a anzerozm »

hvala za pojasnilo!Lepa razlaga v navodilih nič ne piše o tem!Tko da si mi zdaj razložil zdaj saj vem zakaj se gre!
cere
Razpravljalec
Prispevkov: 106
Pridružen: 22 Apr 2007, 16:03

Odgovor Napisal/-a cere »

Hmm misliš, da bo vredu da polni batarije z več kot 1C kajti pri njegovih batarijah 1400mah je 1C 1,4A kar naj bi bilo še zdravo za batarijo kar je pa več pa naj nebi bilo priporočljivo razen pod pogojem če si kupil batarije katere jim v navodilih piše, da so primerne za filanje nad 1C v tvojem primeru več kot 1,4A če si jaz to prav razlagam. :D
Uporabniški avatar
jakc94
Freak
Prispevkov: 588
Pridružen: 28 Okt 2007, 23:28
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jakc94 »

NiMH baterije 1.4 Ah lahko kmot filaš tudi z 1.6A pa ne bo nič narobe... jaz sem jih, sosed jih je in je vse vredu... To pa bolj velja za Lipote za 1C razen če piše v navodilih da lahko več kot 1C...
Lp
Lep pozdrav
Jaka

www.jakasworld.com
Uporabniški avatar
mstrakl
Tekmovalec
Prispevkov: 209
Pridružen: 27 Jan 2008, 11:22
Kraj: Murska Sobota

Odgovor Napisal/-a mstrakl »

Ja saj sem mu napisal, da pač občasno ne škodi več kot 1C, to škodi lipojem, ZELO škodi, lahko tudi explodirajo zaradi tega.
Če se pa ne mudi, pa jaz polnim vse celice tudi lipote ponavadi manj kot 1C.
Razen na terenu pri Lipotih 1C, imam pa tudi kakšne Ni Mh, pa mi je bolj ali manj vseeno za njih pa niso za več kot 1C pa sem jih polnil velikokrat tudi z 3C, pa sem imel celile po 2-3 leta, imam pa tudi celice visoke kvalitete in predpisane za več kot 1C pa jih nikoli nisem polnil z več kot 1C, ker so bile presneto drage, pa so mi crknile po 3-4 mesecih....
Ni zmeraj dražje bolše !
LP
Mitja
Uporabniški avatar
Anzetk
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 07 Jan 2007, 17:13

Odgovor Napisal/-a Anzetk »

Včeraj sem skupaj scinil 1 paket 7 celic 1400mAh. Pri cinjenju sta se mi kabla 2x dotaknila pri čemer je prišlo do manjše iskrice. Zanima me ali je to kaj škodilo baterijam? :oops: :oops:
Uporabniški avatar
airforce
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 27 Okt 2006, 12:13
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a airforce »

Živjo

Ja verjetno je prislo do kratkega stika, pomeri vsako celico posebej...
Lep pozdrav
Medard
Uporabniški avatar
Anzetk
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 07 Jan 2007, 17:13

Odgovor Napisal/-a Anzetk »

Jah kako lë? :evil:
Uporabniški avatar
airforce
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 27 Okt 2006, 12:13
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a airforce »

Vzporedno vežeš Voltmeter, vsako celico posebaj pomeri.

Drugace pa ti svetujem da ti drugic baterije spajka prodajalec, ali pa kaksen bolj izzkusen npr. modelar, električar...
Lep pozdrav
Medard
Uporabniški avatar
Anzetk
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 07 Jan 2007, 17:13

Odgovor Napisal/-a Anzetk »

Jah vem samo želel sem se naučiti sam, saj če tako pogledamo je zelo enostavno, samo ko se ti stalno premika kabel, ko spajkaš tekočina ne zadane vedno željenega itd. :evil: Fora je pa še to da so baterije v paketu pa ga ne mislim razdret, da bi pomeril Voltažo :oops:
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike