GUPPY 2M jadralno letalo

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

GUPPY 2M jadralno letalo

Odgovor Napisal/-a viki »

V pogovoru z avtorjem guppy-ja Ultralajt-tom sem se odločil da odprem novo temo gradnje večjega guppy-ja.
Glede na to, da mi izdelan guppy z klasičnim krilom (z dograjenini eleroni in drugim profilom) zelo lepo leti, sem se odločil da bom izdelal enak za 30% povečan model.
Priponke
Trup bom tudi podaljšal za kake 4 cmm vendar kar pri izdelavi.
Trup bom tudi podaljšal za kake 4 cmm vendar kar pri izdelavi.
Izdelava3.jpg (57.96 KiB) Pogledano 24383 krat
Uško sem na novo izrisal in jo podaljšal za eno rebrco.
Uško sem na novo izrisal in jo podaljšal za eno rebrco.
Izdelava2.jpg (58.61 KiB) Pogledano 24383 krat
Začelo se je tako da sem klasični načrt dal povečati za 30%
Začelo se je tako da sem klasični načrt dal povečati za 30%
Izdelava1.jpg (68.66 KiB) Pogledano 24383 krat
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

Začel sem kar z repnimi deli. Ves materijal je seveda klede na povečanost načrta debelejši. Tako so letvice višinca 3mm, smernika 5mm, oplate pa so 1,5mm.
Priponke
Idelan model za dno. Balza je 4x po 3mm.
Idelan model za dno. Balza je 4x po 3mm.
Izdelava6.jpg (42.31 KiB) Pogledano 24364 krat
Trup ima palico 8mm, prostor med palico in balzo pa sem zapolnil z belim lepilom, ostalo pa sem zalepi kar z sekundarjem.
Trup ima palico 8mm, prostor med palico in balzo pa sem zapolnil z belim lepilom, ostalo pa sem zalepi kar z sekundarjem.
Izdelava5.jpg (43.97 KiB) Pogledano 24364 krat
Vsi gibljivi deli so narejeni iz sendviča zaradi večje trdnosti in zvitja končnega izdelka.
Vsi gibljivi deli so narejeni iz sendviča zaradi večje trdnosti in zvitja končnega izdelka.
Izdelava4.jpg (49.9 KiB) Pogledano 24364 krat
Uporabniški avatar
JKP
Profesor
Prispevkov: 1086
Pridružen: 04 Maj 2005, 09:43
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a JKP »

uuu...čestitke.... =D> =D> =D> =D>

Tale bo pa verjetno še lepše letel, kot njegov mali brat....

Jože k.
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

JKP na to tudi jaz računam :lol:
Opravičujem se, ker so nekatere slike slabe. ker slikam z slabim fotoaparatom. Ko pa pride na obisk Mitja pa napraviva fotke z njegovim boljšim aparatom.
Priponke
Tako pa izgleda gotov rep, še navoje in utor za vgrezno matico vijaka, pa bo gotovo.
Tako pa izgleda gotov rep, še navoje in utor za vgrezno matico vijaka, pa bo gotovo.
Izdelava9.jpg (43.35 KiB) Pogledano 23882 krat
Na guppy strani je bilo objavljeno snemljivo višinsko krilo. Zato sem se odličil da napravim nove smernike z ojačitvijo za snemljiv rep, ker je rep kar velik in bo prišlo prav pri prevozu v avtu.
Na guppy strani je bilo objavljeno snemljivo višinsko krilo. Zato sem se odličil da napravim nove smernike z ojačitvijo za snemljiv rep, ker je rep kar velik in bo prišlo prav pri prevozu v avtu.
Izdelava8.jpg (33.42 KiB) Pogledano 23882 krat
To se deli za trup. Stranice so iz 8mm balze.
To se deli za trup. Stranice so iz 8mm balze.
Izdelava7.jpg (53.16 KiB) Pogledano 23882 krat
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

--
Priponke
Smernik montiran na trup.
Smernik montiran na trup.
Izdelava10.jpg (29.74 KiB) Pogledano 23882 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Prosim moderatorja, da očisti temo, ker je njen namen prikaz gradnje velikega Gupija, ne pa za debate ki nimajo veze z njim.

O tem ali je Gupi primeren za loopinge ali ne, se lahko pogovarjamo v osnovni temi o Gupiju.
Krist, lahko prestaviš vse poste, ki niso v zvezi z Vikijevim Gupijem, v navadno temo o Gupiju.

LP Mitja
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ultralajt napisal/-a:Prosim moderatorja, da očisti temo, ker je njen namen prikaz gradnje velikega Gupija, ne pa za debate ki nimajo veze z njim.

O tem ali je Gupi primeren za loopinge ali ne, se lahko pogovarjamo v osnovni temi o Gupiju.
Krist, lahko prestaviš vse poste, ki niso v zvezi z Vikijevim Gupijem, v navadno temo o Gupiju.

LP Mitja
Evo pobrisano. Sem bil malce odstoten, pa se je takoj razpasla zadeva.
Žal ne gre drugače kot samo brisanje :-? Tisti, ki ste bili prikrajšani za post, žal ne gre drugače. Sicer pa v originalni temi Guppy teče enaka debata o višinskem krmilu...
Verjetno bo potrebno napisati hišni red #-o Ker bo drugače vse skupaj polomija #-o

Prosil bi vse, da lepo opazujete tole temo in mogoče kaj pokomentirate ali pa vprašate samo o zadevah, ki se tičejo tega konkretnega modela. Pa prosim malce berite, kar je napisano v temi, ne samo debelo gledat slike in postavljat neumna vprašanja, ponavadi vse prej piše....

Še tole bom dodal, čeprav ne sodi v to temo.
Prosim vse, da samo opazujete tudi temo Gradnja krila iz kompozitnih materialov in ne komentirate, ker je tema del teme Tips@tricks (pač je malce bolj obsežen opis za tam in je zato posebej, veljajo pa enaka pravila). Vse kar imate za vprašat ali pohvalit, prosim preko ZS, ker bom brisal vse poste, ki niso od No_name ali pa Yak 55 (avtorjev tega modela). Da ne bo po nepotrebnem vroče krvi...

@viki
Odlično =D>
Sedaj lahko v miru prikažeš gradnjo modela.

P.S.: Mitja, zgleda bo treba narisat tut 2m kolibrija :wink:
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

Hfff.. očitno sem nekaj zamudil, hvala za skrb za čisto temo, res sem opazil da se nekateri ne potrudijo prebrati par stavkov. Gremo naprej!
Priponke
Stranice trupa sem ojačal z 1mm avio vezano ploščo, od zadnjega nosilca krila, do konca. Pri krešu klasičnega guppy-ja sem uvidel da to pride prav.
Stranice trupa sem ojačal z 1mm avio vezano ploščo, od zadnjega nosilca krila, do konca. Pri krešu klasičnega guppy-ja sem uvidel da to pride prav.
Izdelava11.jpg (49.19 KiB) Pogledano 23265 krat
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

Ko sem zlepil trup, je sin mitja ugotovil da sem pri spremembi načrta upošteval velikost motorja samo po višini po širini pa ne :oops: .
Po debati kaj storiti je bila še najboljša rešitev izrezati zagozde na sprednji strani 8) .
Priponke
Na sliki se vidi kje je bil rez. V glavnem problem je bil rešen.
Na sliki se vidi kje je bil rez. V glavnem problem je bil rešen.
Izdelava14.jpg (29.84 KiB) Pogledano 23027 krat
Zagozde sem izrezak kar z rezbarsko žagico. Na vsaki strani 7mm v dolžini 80mm in zlepil skupaj z belim lepilom. Lepo se vidi, da je trup spredaj zožan in to se razlikuje od original načrta.
Zagozde sem izrezak kar z rezbarsko žagico. Na vsaki strani 7mm v dolžini 80mm in zlepil skupaj z belim lepilom. Lepo se vidi, da je trup spredaj zožan in to se razlikuje od original načrta.
Izdelava13.jpg (21.42 KiB) Pogledano 23027 krat
Če se dobro pogleda slika se vidi da je prednja odprtina bolj široka kot visoka.
Če se dobro pogleda slika se vidi da je prednja odprtina bolj široka kot visoka.
Izdelava12.jpg (61.74 KiB) Pogledano 23027 krat
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

Delata se dva modela zato bo gradnja bolj počasna. Kolega s katerim delava skupaj vsak "svoj" model bolj redko pride, tako da pride na mene večji del dela.
Priponke
Še primerjava z starim Guppy-jem.
Še primerjava z starim Guppy-jem.
Izdelava16.jpg (87.77 KiB) Pogledano 22747 krat
Tako izgledata oba trupa, sedaj pa še vgradnja ojačitv in nosilcev krila in motorja.
Tako izgledata oba trupa, sedaj pa še vgradnja ojačitv in nosilcev krila in motorja.
Izdelava15.jpg (84.86 KiB) Pogledano 22747 krat
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

Že dolgo sem se v trgovini za orodje spogledoval z žagico na spodnji sliki. In sedaj je bila priložnost in potreba, če sem hotel lepše in bolj hitro izrezati vse rebrce, za oba aviona.
Priponke
Profil je MU. Na zadnjem delu rebrc se lepo vidi kje bom rebrce odrezal in vstavil nosilec za flape oziroma elerone.
Profil je MU. Na zadnjem delu rebrc se lepo vidi kje bom rebrce odrezal in vstavil nosilec za flape oziroma elerone.
Izdelava19.jpg (30.46 KiB) Pogledano 14124 krat
Narezal sem si pakete 5mm balze, spel z bucikami in na vrhnjo stran nalepil profil krila. Pravo zadovoljstvo je bilo žaganje z novo žagico.
Narezal sem si pakete 5mm balze, spel z bucikami in na vrhnjo stran nalepil profil krila. Pravo zadovoljstvo je bilo žaganje z novo žagico.
Izdelava18.jpg (30.48 KiB) Pogledano 14124 krat
Izdelava17.jpg
Izdelava17.jpg (45.6 KiB) Pogledano 14124 krat
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

Sedaj se pa začne bolj dolgotrajni del gradnje in sicer krilo.
Priponke
Spoj med rebrom in flapom.
Spoj med rebrom in flapom.
Izdelava22.jpg (15.1 KiB) Pogledano 13824 krat
Takole pa izgleda še ne zaprt centroplan. Pri korenu centoplana se vidi ojačitev za komande flapa.<br />Sevo bo pa tam kjer je centroplan zaprt.
Takole pa izgleda še ne zaprt centroplan. Pri korenu centoplana se vidi ojačitev za komande flapa.
Sevo bo pa tam kjer je centroplan zaprt.
Izdelava21.jpg (47.44 KiB) Pogledano 13824 krat
Začel sem z centroplanom.<br />Na sliki se vidi kakšen flap sem si omislil in sicer 25% globone krila.<br />Flap bom zgradil skupaj z krilom in ga potem izrezal.
Začel sem z centroplanom.
Na sliki se vidi kakšen flap sem si omislil in sicer 25% globone krila.
Flap bom zgradil skupaj z krilom in ga potem izrezal.
Izdelava20.jpg (32.86 KiB) Pogledano 13824 krat
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

...
Priponke
Testi (nekje na forumu) z eliso 11/8.0 so 1200g.<br />Računam na eliso 11/6.0<br />Ko dobim eliso bom stestiral in poročal.<br />Os sem prestavil na drugo stran motorja (odvil sem vijake in z rahlimi udarci kladiva zbil os na drugo stran).
Testi (nekje na forumu) z eliso 11/8.0 so 1200g.
Računam na eliso 11/6.0
Ko dobim eliso bom stestiral in poročal.
Os sem prestavil na drugo stran motorja (odvil sem vijake in z rahlimi udarci kladiva zbil os na drugo stran).
Izdelava25.jpg (48.45 KiB) Pogledano 13799 krat
Medtem je prispela škatlica iz Kitajske.<br />Podatki:<br />Model  - D2836-1000<br />rpm/V - 1000<br />Volti    - 11.1<br />Tok     - 20.0A<br />Elisa    - 11/4.7<br />Poteg   - 1050g
Medtem je prispela škatlica iz Kitajske.
Podatki:
Model - D2836-1000
rpm/V - 1000
Volti - 11.1
Tok - 20.0A
Elisa - 11/4.7
Poteg - 1050g
Izdelava24.jpg (39.5 KiB) Pogledano 13799 krat
Torzijski nos.
Torzijski nos.
Izdelava23.jpg (17.46 KiB) Pogledano 13799 krat
Uporabniški avatar
*markec*
Razpravljalec
Prispevkov: 107
Pridružen: 29 Jan 2005, 11:51
Kraj: ponikva

Odgovor Napisal/-a *markec* »

Pozdrav,

lepa gradnja gupija, =D> mene pa zanima kateri profil si izbral. ali tako kot je original guppy klasično krilo ali hot, ali kaj druga? Pa zanima me kako boš ojačal sredinjski del krila, kjer pride v lom?

lp
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

*markec* napisal/-a:...mene pa zanima kateri profil si izbral....
Preberi tekst nad tretjo slikco! MU!
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

Tako je Mitja, lahko pa dodam da je profil MU 8.5/2.00.
V začetku sem napisal da je krilo od klasičnega Guppy-ja, ker se mi dopade geometrija, z spremenjenimi uškami (poglej od začetka).
Spoj bo z stekleno tkanino v dveh do treh plasteh vedno ožjih trakov, kake debeline se še nisem odločil. O tem bom razmišljal ko bo tako daleč. Bom pa sigurno napisal.
Uporabniški avatar
Bošti
Tekmovalec
Prispevkov: 214
Pridružen: 15 Nov 2004, 23:25
Kraj: Pokoše, na sončni strani Pohorja
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bošti »

Viktor napisal/-a:Spoj bo z stekleno tkanino v dveh do treh plasteh vedno ožjih trakov, kake debeline se še nisem odločil.
Bolje je obratno, najprej ožji in potem širši trakovi. Lepše pokrije in nimaš robov. :wink: Lepo zidaj!


lp, b
"if it looks good, it will perform well"
Burt Rutan
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

Bošti - male skrivnosti velikih mojstrov - pametno hvala.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Testi (nekje na forumu) z eliso 11/8.0 so 1200g.
Računam na eliso 11/6.0
Ko dobim eliso bom stestiral in poročal.
Os sem prestavil na drugo stran motorja (odvil sem vijake in z rahlimi udarci kladiva zbil os na drugo stran).
Ta motor imam jaz doma, samo da je violičen. Če se ne motim, sem izmeril 7700-7800 RPM, tako da to nekje znese okoli 1400g vleka minimalno.
Motor je pravi divjak, na mojem 3D modelu pri 630g konkretno potegne zadevo v zrak. Kdor je bil na mitingu v Žadovinku, je videl ta model leteti. Ponavadi uporabljam polni gas samo za vertikalo, bok ne daj za vodoravno letenje, ker bi model razpadel...
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

Krist, možno da so bili tvoji podatki, jaz sem narobe napisal 1200 namesto 1400g. Komaj čakam eliso da sprobam to zverinco.
Sedaj pa gremo naprej
Priponke
Nadaljeval sem z uškami.<br />Tu je bilo potrebno vsako rebrco pobrusiti zaradi poševnin letvic in oplat - ZAMUDNO delo - ampak z voljo gre.
Nadaljeval sem z uškami.
Tu je bilo potrebno vsako rebrco pobrusiti zaradi poševnin letvic in oplat - ZAMUDNO delo - ampak z voljo gre.
Izdelava27.jpg (47.76 KiB) Pogledano 13310 krat
Ko se delajo štirje komadi - preteče nekaj vode po Dravi.
Ko se delajo štirje komadi - preteče nekaj vode po Dravi.
Izdelava26.jpg (44.93 KiB) Pogledano 13310 krat
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

Prispela je še druga pošiljka z motorjem in regulatorjem. :D
Včerj sem dobil tudi eliso in spiner. =D>
Hitro sem zmontiral motor na pripomoček za merjenje :lol:
Uauuu tehtnica je pokazala 1530g =D> =D> . Tega res nisem pričakoval.
Priponke
Tehtnica je pokazala 1530g.
Tehtnica je pokazala 1530g.
Motor3.jpg (53.8 KiB) Pogledano 13946 krat
Aeronaut-ova elisa 11/7 in motor na anpravi.<br />Motor je zelo mali napram elisi.(sam motor ima 70g)
Aeronaut-ova elisa 11/7 in motor na anpravi.
Motor je zelo mali napram elisi.(sam motor ima 70g)
Motor2.jpg (31.7 KiB) Pogledano 13946 krat
Pošiljka z motorjem in regulatorjem.
Pošiljka z motorjem in regulatorjem.
Motor1.jpg (41.39 KiB) Pogledano 13946 krat
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Daj gor 11x8, bo trgalo. Jaz letim z 11x8 pa je model prava raketa :wink:
Kolikor sem testeral na temu in HXT 35-36 1000 motorju, je poraba na 11x8 bila celo manjša, kot na 11x7 za nekje 1A.

P.S.: sem ti reku da je motor zverca...
Uporabniški avatar
FastOne
Freak
Prispevkov: 686
Pridružen: 06 Maj 2007, 20:10
Kraj: M. Sobota

Odgovor Napisal/-a FastOne »

Krist napisal/-a:Kolikor sem testeral na temu in HXT 35-36 1000 motorju, je poraba na 11x8 bila celo manjša, kot na 11x7 za nekje 1A..
Krist, koliko si izmeril potega s to kombinacijo zgoraj? Jaz sem z APC 11x5,5 zmeril samo 1200g, kar se mi zdi odločno premalo.

lpm
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a viki »

Krist, elise so že doma bom v živo z temi sprobal model v letenju in odvisno kako se bo obnašal bom razmišljal naprej. Seveda vse je še odvisno od končne teže modela, računam med 800 in 900g [-o<

FastOne lahko je razlika med modeli elis aeronaut-ove so res kvalitetne.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Zložljive aeronavtove so res zakon!
To bo šlo solidno v nebesa :wink: Sam merkej da koga ne prestreliš s tem.
Rok ima enak motor, ki ga bo vgradil v hot Guppya :o
Sem mu jaz priporočal motor :oops:
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti