Ko padeš v F3J

Visokozmogljivi tekmovalni modeli jadralnih letal

Moderatorji: Pisaneli, rossi

Odgovori
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Ko padeš v F3J

Odgovor Napisal/-a CINX »

Danes zjutraj se je že ob 8.30 uri počasi začelo kazat sonce, napovedoval se je lep dan z rahlim JZ-kom. Vision je že bil v kombiju od predvčerajšnim, akumulator za vitlo napolnjen, na kratko sem dal podojit komande in gremo na travnik.

Kot je kazalo že zjutraj, so se naredili za ta letni čas odlični pogoji. Za tri ure čistega letenja so bili dovolj samo štirje štarti. Uživanje, da se reče. Na čase tako kičasto, da sem pri preletih iz enega konca na drugi konec, brez problema našel dviganje. Skratka uživanje "do bolova".

Evo še dve slikci!
Priponke
3.JPG
3.JPG (64.63 KiB) Pogledano 9848 krat
1.JPG
1.JPG (71.12 KiB) Pogledano 9848 krat
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a no_name »

Cockta za dolivanje kisline v akumulator od vitle :lol: #-o
Babooni so ponovno med nami !
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

no_name napisal/-a:Cockta za dolivanje kisline v akumulator od vitle :lol: #-o
Pivo in šnopc sta samo poslabšala zadevo 8) :-? :wink: :lol:
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Dons sva se z Ä�uniorjom spet malo podala v zrak :jumpjump: Ä�unior se je sicer nekaj švercal z Salom, pa sem mu hitro poturu komande, da bojo njegove slikce lahko danes v tej temi :wink:
Naredilo se je kar nekaj štartov. Vreme pa danes ne tako ugodno za jadranje kot zadnjič. Se je bilo treba, kar pošteno potrudit z balončki, ki so dobesedno prileteli in odleteli mimo.
U madona sej res, skoraj se je ponovila štorija iz Bovca, ko se mi je laks ovil okoli repa :-? poledica pa še ni sanerana. Dons se je skoraj ulovil Vision, no ja se je, ampak je takoj, vse popustilo in brez posledic :roll:

Eto par slikc!
Slikce so narejene z telefonom, tko, da.......
Priponke
3.JPG
3.JPG (52.92 KiB) Pogledano 9534 krat
2.JPG
2.JPG (16.03 KiB) Pogledano 9534 krat
1.JPG
1.JPG (16.04 KiB) Pogledano 9534 krat
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Ä�unior v akciji :-({|= Pa ne Tuševi, tam nastopa Ä�uro :lol:
Priponke
5.JPG
5.JPG (29.67 KiB) Pogledano 9521 krat
4.JPG
4.JPG (30.83 KiB) Pogledano 9521 krat
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Ker se bo kmalu pričela nova sezona sem danes zavihal rokave in začela so se popravila, kar dobro zdelanega Pajkca. Vse te poškodbe sem fasal na samo štirih dirkah :o Hvala Bogu je model ostal vsaj tolko cel, da se ga bo dalo brez večjih problemov usposobit in ga pripravit za nadaljne tekme.
To sezono sem se odpravil na prvo tekmo z tem Pajkcom po samo šestih štartih in to na Evro cup tekmo :o vse štiri dirke sem odpeljal, kar brez flapa saj ga ni bilo časa prklopt in porihtat, to bo potrebno uštimat, ker v določenih pogojih z tem modelom enostavno nimaš brez flapa kaj iskat. Treba se bo poigrat tudi z utežjo (balastom) in naštuderat pogoje, ob kako močnem vetru jo je potrbno vstavit in do kakšne jakosti vetra se še splača letet z tem modelom. Pravilno bo potrebno še sprogramerat metuljasto zavoro, da letalce ne poskoči v luft, ko jo zategneš ampak lepo nadaljuje pot, vendar se let upočasni. Isto bo potrebno narest še pri Visionu.

Drugače pa za ta model Pike Superior lahko napišem samo najboljše, čista poezija v modelarskem jadranju in prav zato sem se odločil za nakup še enega popolnoma novega Pajkca, ki bo čakal v rezervi dokler mi bo ta stari dobro služil na tekmah.


Evo še mal slikc popravila.
Priponke
Spodnja stran.
Spodnja stran.
2.JPG (11.05 KiB) Pogledano 9221 krat
Tole poškodbo sem fasal v Lescah na Evro cupu, ko sem presekal uško Štorka, lastnik pa je bil iz Češke. Potrebno je bilo izrezat. kar velik konec centroplana, vstavit  vsadek stirodurja ga oblikovat v pravino obliko čezenj prilepit balso......
Tole poškodbo sem fasal v Lescah na Evro cupu, ko sem presekal uško Štorka, lastnik pa je bil iz Češke. Potrebno je bilo izrezat. kar velik konec centroplana, vstavit vsadek stirodurja ga oblikovat v pravino obliko čezenj prilepit balso......
1.JPG (15.33 KiB) Pogledano 9221 krat
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Trup. Tole pa je bila štorija, poškodba je nastala v Bovcu na DP bilo pa je kar hudo po tistem, ko je nastala :-? Na srečo v nesreči pa se je vse srečno izteklo :lol:


Potrebno bo pa popravit še najmanjšo poškodbo, le ta mi bo pa dala največ za mislit, to pa še sam ne vem, kako jo bom popravil. To pa naslednjič.
Priponke
Ko je bila tkanina na mestu pa sem zadevo povil s trakom video kasete, ki je  odvečno smolo lepo izrinil iz tkanine.
Ko je bila tkanina na mestu pa sem zadevo povil s trakom video kasete, ki je odvečno smolo lepo izrinil iz tkanine.
4.JPG (29.13 KiB) Pogledano 9212 krat
Trup sem zlepil z sekundarjem. Čezenj dal tri sloje 80g steklenke in en sloj 160g   karbona.
Trup sem zlepil z sekundarjem. Čezenj dal tri sloje 80g steklenke in en sloj 160g karbona.
3.JPG (31.97 KiB) Pogledano 9212 krat
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Vse prej, kot pa dan za letenje z jadralnimi letali. Pa vendar je bilo srce močnejše od pameti in z Ä�uniorjom sva se odpravila letat na sosednji travnik. Kasneje se nama je pridružil še Befi s svojo elektro raketo.
Pihal je kar močan sever, za povrh pa je iz nizke megle še rosilo. Kljub temu sva oba naredila okoli 15 štartov in začuda se je na kakih 50 metrih z vetrom dalo zavrtet kakšno nulco.
Včeraj sem iz nosa Visiona vzel svinec in mu odšniclal 20g od 40-ih, zadeva se ni najbolje obnesla saj tokrat ne, bo pa potrebno še kakšen štart narest preden ga bom ponovno obtežil. Mogoče se ga navadim :roll:
Proti koncu se nama je pridružil še Ferdo, ki je namesto modela s seboj pripeljal tasta in ženo. Ob kremljanju ob mafinih in vročem čajčku naju je oba z Ä�uniorjom presenetil Frdov tast z izrednim poznavanjem aerodinamike, vremenskih pogojev,...., kasneje pa se je izkazalo, da je možakar že vrsto let jadralni padalec, tudi učitelj jadralnega padalstva, zmajar, da je že leta 1956 vozil jadralna letala,..... :o :o :o
No, ko so se zadeve pospravile pa smo se iz vetra spravili še na en kuhan vinček, malo poment :lol:

Kljub vetru in mrazu pa 4 ure čiste uživancije :lol:
Priponke
kot z desne. V ozadju kozolec katerega smo razbili na F5J tekmi dve leti nazaj.
kot z desne. V ozadju kozolec katerega smo razbili na F5J tekmi dve leti nazaj.
2.JPG (28.44 KiB) Pogledano 8886 krat
Vreme idealka, tako z leve,...
Vreme idealka, tako z leve,...
1.JPG (15.21 KiB) Pogledano 8886 krat
Zadnjič spremenil CINX, dne 25 Dec 2006, 22:33, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

:lol:
Priponke
Mafini in vroč čajček z dodatki.
Mafini in vroč čajček z dodatki.
5.JPG (33.29 KiB) Pogledano 8881 krat
Vision moj paradnji konj, dons je doživu in na srečo brez posledic preživu eno mojo neumnost.
Vision moj paradnji konj, dons je doživu in na srečo brez posledic preživu eno mojo neumnost.
4.JPG (52.16 KiB) Pogledano 8881 krat
A bo dost kriv za u tale veter.
A bo dost kriv za u tale veter.
3.JPG (29.55 KiB) Pogledano 8881 krat
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

@chinks;



Zakaj si dal pri popravilu krila balso čez stirodur? Kaj ti sedaj na tem mestu drži torzijske sile?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

raktivec napisal/-a:@chinks;



Zakaj si dal pri popravilu krila balso čez stirodur? Kaj ti sedaj na tem mestu drži torzijske sile?
Ja Sašo to je to!!!
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

#-o #-o
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Jaz tudi ne razumem v čem je fora.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

raktivec napisal/-a:Jaz tudi ne razumem v čem je fora.
Ja Sašo, in Mgayver, če verjameta :lol: :lol: :lol: pol pa kr :lol:

Ma kaj bi tale konček balse torzisko kej ojačal. Malo morgen :-?
Sašo ker nosilec ni bil nič poškodovan, torzija pa zdrobljena sem se odločil za tak način popravljanja. To so mi predlagali stari F3J mački, ki imajo kar nekaj izkušenj z takimi popravili verjemi. Zadevo je bilo potrebno na brzino poflikat saj sem imel samo pet dni časa do naslednje tekme.

Cel postopek je pa takle.
Skoraj do nosilca je bila torzija zmečkana in dobesedno razcefrana. Ta konc sem odrezal ven, robove sem obrusil, da so bili kar se da ravni. Vzel sem za 5 cm daljši konec stirodurja od nastale luknje, ga obrusil v pravilno obliko, seveda sem odštel debelino zgornje in spodnje oplate. Tako oblikovan stirodur sem zatlačil še levo in desno v samo krilo in ga z 24 urnim epoksi lepiom fiksiral. Nastala je stopnica. To stopnico sem pa zapolnil z balso, jo prilepil na stirodur, jo obrusil v pravilno obliko, malo pokital in spolirav kar se je dalo z brusilno gobico. Čez to sem dal še dve plasti 25g tkanine, sevede ne samo do roba, ampak kakšna dva centimetra čez rob odrezanega dela in čez napel polivinil vrečko.
Potem je bilo potrebno še rahlo obrusit z 1000ko in zapolerat z 2000ko.

Štrihu pa ne bom, ker se mi ne da! Model je namenjen za tekme ne pa za šminko na mitingih :wink:
majstr
Profesor
Prispevkov: 1445
Pridružen: 22 Jan 2005, 10:05

Odgovor Napisal/-a majstr »

Chinks napisal/-a:
raktivec napisal/-a:Jaz tudi ne razumem v čem je fora.
Ja Sašo, in Mgayver, če verjameta :lol: :lol: :lol: pol pa kr :lol:

Ma kaj bi tale konček balse torzisko kej ojačal. Malo morgen :-?
Sašo ker nosilec ni bil nič poškodovan, torzija pa zdrobljena sem se odločil za tak način popravljanja. To so mi predlagali stari F3J mački, ki imajo kar nekaj izkušenj z takimi popravili verjemi. Zadevo je bilo potrebno na brzino poflikat saj sem imel samo pet dni časa do naslednje tekme.

Cel postopek je pa takle.
Skoraj do nosilca je bila torzija zmečkana in dobesedno razcefrana. Ta konc sem odrezal ven, robove sem obrusil, da so bili kar se da ravni. Vzel sem za 5 cm daljši konec stirodurja od nastale luknje, ga obrusil v pravilno obliko, seveda sem odštel debelino zgornje in spodnje oplate. Tako oblikovan stirodur sem zatlačil še levo in desno v samo krilo in ga z 24 urnim epoksi lepiom fiksiral. Nastala je stopnica. To stopnico sem pa zapolnil z balso, jo prilepil na stirodur, jo obrusil v pravilno obliko, malo pokital in spolirav kar se je dalo z brusilno gobico. Čez to sem dal še dve plasti 25g tkanine, sevede ne samo do roba, ampak kakšna dva centimetra čez rob odrezanega dela in čez napel polivinil vrečko.
Potem je bilo potrebno še rahlo obrusit z 1000ko in zapolerat z 2000ko.

Štrihu pa ne bom, ker se mi ne da! Model je namenjen za tekme ne pa za šminko na mitingih :wink:
=D> =D> =D> =D> !!!
Uporabniški avatar
pan hlastek
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 26 Dec 2006, 18:47
Kraj: Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a pan hlastek »

Bravo Chinks!! Dobro pa tudi lepo si poštimal krilo =D> Kar pa se barvanja tiče - to je samo dodatna teža :D !

lp jan
There is no need to be Perfect, you just have to have a Vision!!
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

pan hlastek napisal/-a:Bravo Chinks!! Dobro pa tudi lepo si poštimal krilo =D> Kar pa se barvanja tiče - to je samo dodatna teža :D !

lp jan
Hvala, hvala :roll:

Bom alo kasneje objavu še par današnih slikc sva ga z Ä�uniorjom spet žgala, ko tole pišem se mi ježi koža :lol: :lol: :lol: samo da pomislim na današnje letenje :D/
Uporabniški avatar
pan hlastek
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 26 Dec 2006, 18:47
Kraj: Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a pan hlastek »

Joj js bi tudi letel!! Po Bovcu sm samo enkrat letel pa še tisto samo eno popoldne v Vipavi! Upam da bo v torek lepo vreme da gremo mal v luft :D
Lp jan
There is no need to be Perfect, you just have to have a Vision!!
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Evo kot sem oblubu malo prej še malo utrinkov iz današnega letenja.

POEZIJA, ČISTA POEZIJA =D> fantastični pogoji!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ko sva se z Ä�uniorjom zjutraj dobila si pomoje nobeden od naju ni upal pomislit, da se bova pobirala iz podna in pojadrala v višave. Akro programa je bilo tolko kot včasih ko smo hodili na travnik z motorci ne pa z Joticami. Pihal je dokaj topel zahodnik, v katerem je bilo toliko balonov, da če ga bi zgrešu bi bil že malo 8-[ Prvo sva z srečo poizkusila na desni strani, kjer je sicer prijemalo vendar je bilo tako razrukano, da se več od počasnega propadanja ni dalo izvlečt. Potem pa je Ä�unior odletu v levo, na drugo stran reke Poljanščice in ko se je vračal je na kakih 30 metrih pojahal balon ki ga je ponesel v stratosfero, takole na uč na kakšnih 500 do 600m.
Na to pa se je vozil po grebenu z usti do ušes :lol:
Ma me je fovšija zrajcala, do....... :lol: in gasa ponovi vajo za Ä�uniorjom in v trenutku na približno istem mestu, levo krilo v pokonci, takoj zavoj v levo flap do koca, pocentreramo in stratosferca. Po kakšne pol ure zaradi trdih prstov nazaj proti tlom z akro programom, Ä�unior stoji zraven mene in gleda, ko sem šu v zadni zavoj, da bi pristal pa na kakšnih petnajstih metrih gobec pokonci. Ä�unior pa dej zmotej ga "majkemi" dej pejt nazaj u luft, zategnem flap naredim dva zavoja in že je bil 5 metrov višje. Pa so me takoj opomnil mrzli prsti, flap nazaj v nevtralo, ampak glej ga zlomka Vision sploh ni hotu scurit #-o
V kombi se malo pogret in še en štart. Prvo Ä�unior, jaz pa takoj za njim in zopet oba brez večjih problemov v stratosfero. Po dobre pol ure in obilo akro programa sem se odloču, da bo dost in da grem na en rogljiček no ja pet rogljičkov, Ä�unior pa je izvajal vse mogoče vragolije in ostal v zraku debelo uro.
Skratka obilo smeha, zabave in dobrih občutkov za zadnje F3J letanje v tem letu.


Kaj lahko strnem po temle letu v F3J sceni.

F3J sploh ni tak BAU BAU kot si mnogi mislijo in kot nepoznavalci govorijo o F3J sceni. Z malo truda in dobre volje si lahko vsak naredi kvalitetno vitlo, ki bo povsem konkurenčna ostalim, kupljenim ali pa doma narejenim vitlam. Dobra sicer rabljena Jotica je dosegljiva že za okoli 100 tisočakov in z enim samim modelom se brez krbi da odletet celosezono. Sam sem sicer imel malo nesreče z svojim Pajkcom vendar, kot ste vidl se takele rane brez večjih težav lahko sanera.
Glede samih štarov, treneranja ni noben problem, če tudi si sam, važno je, da nisi LENUH in ti postavitev vitle in hoja po padalo nista težava :lol:
Imam srečo, da imam odličnega prijatelja, ki mi je letos nesebično priskočil na pomoč in z mano šel kot pomočnik na dve tekmi, tako, da sem lahko prebil led na prvih dveh tekmah, upam, da se naslednje leto pojavi na kakšni tekmi tudi kot tekmovalec =D> Ä�unior HVALA :lol:
Sam sem se na začetku bal, da bom na koncu ostal brez pomoči na tekmah vendar ni bilo tako. V F3J sceni so resnično sami fajn fantje, ki ti vedno priskočijo na pomoč neglede na to v kateri klub pašeš, kar se je še posebno pokazalo v Bovcu, kjer so mi pomagali fantje iz AK Kranj in pa iz mojega novega kluba AK Lesce.


No pa še malo današnjih utrinkov :lol:
Priponke
Ja, ja, drugič ti prinesem kramp, mogoče bo šo lažje!
Ja, ja, drugič ti prinesem kramp, mogoče bo šo lažje!
3.JPG (72.54 KiB) Pogledano 4686 krat
No nej se vidi kdo je delal
No nej se vidi kdo je delal
2.JPG (48.03 KiB) Pogledano 4686 krat
Dons je vitlo postavil Đunior
Dons je vitlo postavil Đunior
1.JPG (39.11 KiB) Pogledano 4686 krat
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

:lol:
Priponke
Pol sem šu pa probat in je šlo!!!
Pol sem šu pa probat in je šlo!!!
6.JPG (56.65 KiB) Pogledano 4683 krat
ma sej ne  misli resno
ma sej ne misli resno
5.JPG (58.58 KiB) Pogledano 4683 krat
En cajt sem ga debelo gledu,.....
En cajt sem ga debelo gledu,.....
4.JPG (53.15 KiB) Pogledano 4683 krat
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Ma, ko smo po uspešnem dnevu in kuhanem vinčku prišli domov , se je blo pa treba še malo okrepčat. Sej veste prazen žakl, pa pokonc ne stoji , sam poln,..... :lol: :lol: :lol: in je ratalo tole :wink:
Priponke
in pa dve kmečki z domačo klobaso,kraško panceto, sirom, šunko, gobice, olivce,.....
in pa dve kmečki z domačo klobaso,kraško panceto, sirom, šunko, gobice, olivce,.....
8.JPG (39.18 KiB) Pogledano 5086 krat
Ena morska z škampi, kozicami, lignji, tunami, gorgonzolo, sirom, šunko,.....
Ena morska z škampi, kozicami, lignji, tunami, gorgonzolo, sirom, šunko,.....
7.JPG (34.99 KiB) Pogledano 5086 krat
Zadnjič spremenil CINX, dne 31 Dec 2006, 00:49, skupaj popravljeno 1 krat.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Njami. =D> :jumpjump:

Lp, Gorazd
Uporabniški avatar
action man 62
Razpravljalec
Prispevkov: 157
Pridružen: 07 Jan 2006, 23:28
Kraj: nova horica

Odgovor Napisal/-a action man 62 »

Požeruhi!!!!!!!!!!!!!
Vsaj slike bi skrili
wind
Tekmovalec
Prispevkov: 225
Pridružen: 01 Jan 2006, 23:21
Kraj: Šentjur

Odgovor Napisal/-a wind »

Sline se mi cedijo!!!
majstr
Profesor
Prispevkov: 1445
Pridružen: 22 Jan 2005, 10:05

Odgovor Napisal/-a majstr »

V tem mesecu pa res vsi mislijo sam na hrano , noben pa na avijone. :wink: :wink:
Odgovori

Vrni se na F3B, F3J in F3F