Micro star 400

Akrobatski in 3D modeli
Odgovori
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Micro star 400

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Sem nabavil to malo zadevico in sicer kot prvi helikopter. Dobil sem komplet pri Mibo modeli, skupaj z vso elektroniko.

Sedaj se pa porajajo sledeča vprašanja:

Servoti:
Šraufki zraven so seveda premali, da bi lahko servote pritrdil na ohišje. Upam da merkur ima malenkost večje. Servo za repno komando pride direktno pod velik zobnik, ki poganja glavni rotor... navodila pravijo da moram pošmirglat servo... so normalni... ali pa ta glavni zobnik... res niso normalni.
V vsaki modelarski trgovini bi verjetno dobil tiste male vezne elemente ki se na eni strani privije na push/pull palico komande, na drugi strani pa na servo ročico?

Gyro:
Imam Protech NT-300, prosil bi sliko vezave v elektronski sklop, ter kako mora biti zadevica sploh postavljena da stabilizira rep?

Regler:
Protech 20 XS... ima kdo kako shemo kako se to veže?

Baterija:
Protech Li-Ion 1600 - Prevelika je da bi šla na tisto mesto ki je predvideno. Kaj hudiča naj zdaj naredim?

Glede na to da naj bi bil 95% ready to fly... BRUH, kolk lažejo.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Merkur pozabi pomoje... se jim začnejo pri M4 :evil: Probaj po modelarskih trgovinah :wink: Tistega brusenja ne bom komentiral, naj pove kdo, ki pozna heli od blizu #-o

Gyro pride načeloma med servo ki upravlja z repom in sprejemnik (torej servo v giro, giro pa v sprejemnik na 4. kanal, oziroma če ima dva kabla, gre še tisti ki ma samo eno žičko v 5. kanal). Zadevo postaviš tam kjer je predvideno najbrž? Ponavadi na rep...

Shemo? A ni to čist navadn regler :-?

Glede baterije pa nvm... vprašaj v trgovono mogoče? :wink:


lp
Peter
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Gyro in regler sem malo bolje pogledal, res je simpl. Edino to me pri gyrotu zanima, ali mora biti sama škatlica v neki točno določeni poziciji, vem da mora biti malo od osi glavnega rotorja, ampak sama pozicija škatle, če je kaj posebnega.

Za bat bom pa res vprašal, pomojem ta baterija ni bila predvidena za ta heli, vsaj kaže tako.

Hvala za odgovore!
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Tole mi ni še čisto jasno. Kateri swash plate moram nastavit v komandah? 180° ali 90°? Pomojem bi moral bit 90° a ta hoče met 3 servote. Logično bi mi bilo če sploh nebi uporabljal heli mikserja, ker je hiller sistem že tako ali tako narejen za FWD/AFT, L/R brez kakih komplikacij, ampak potem nebi imel raznih nastavitev kompenzacij moč-rep ipd.

Komande so MX-12




Potem pa spet k elektroniki.

To je gyro: Slika

Kako ga moram montirat na rep, da bo stabiliziral gibanje okrog navpične osi?




Navajen sem bil bencin variant, kjer ima sprejemnik svojo baterijo. Pri teh elektronskih, naj bi pogonska baterija poganjala tudi sprejemnik. Kako potem to vežem na sprejemnik, in od kje potegnem napajanje?

Slika




Pa še tretja stvar. Povezave servotov in push/pull palic. Opazil sem da nekateri modelarji kar zavijejo te palice, in direktno vežejo na servo ročico. Take šlamparije se najraje nebi šel, pa me zanima, ali kaj takega dobim kje v lj?

Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

#-o

In ti si si šel ( s tem "predznanjem") kupiti helikopter!?

[-o<
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Jap, ne bojim se učenja. Če lahko pravega letim, se bom pa tud tega nauču.

Namesto take pripombe bi lahko napisal nekaj, kar bi mi dejansko pomagalo.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

se strinjam #-o

Emm... gremo spet lepo po vrsti:
swashplate.. vzemi v roke navodila od oddajnika in poglej kaj ti ustreza. Tega modela helija ne poznam, samo predvidevam, da imaš en servo, ki ti jo premika naprej-nazaj, enega pa za levo-desno. Poj pa še enega, ki ti premika naklon glavnih krakov (torej pitch). To mislim, da je (vsaj pri futabi) swsh1.

Heli mikser rabiš, ker imaš še kar nekaj stvari za nastavit... poglej si v navodila od oddajnika...

Gyro montiraš tako, kot je predvideno. sicer pa probaš - priklopiš, poj pa vidiš okoli katere osi reagira servo, če vrtiš gyro...

Regler priklopiš tako kot ti piše: tam kjer piše motor daš motor, tam kjer pa battery pa daš akumulator. "Servo" kabel spelješ, kot sicer, na 3. kanal (gas) na sprejemniku. In to je to - ker ti iz reglerja po tem kablu priteče štrom do sprejemnika. Temu se reče BEC...

Kje bi dobil to ne vem, ker sem šlampast :-?


lp
Peter

p.s.: aja, pa če lahko pravega letiš(zelo pohvalno =D> ), to še ne pomeni, da boš znal modelčka sam od sebe pravilno nastavit, da bo šel v zrak. Sicer pa probaj prebrati čimveč tem o nastavljanju... Pa srečno!
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Hvala Peter!

Tako je, en servo za levo/desno drugi naprej/nazaj, tretji kolektiv. Torej je to pri MX-12 NORMAL, 1 servo. Edino ta mi pri premikih servotov da želene rezultate, pri ostalih je mix.

Za gyro bom probal, to ne bo problem.

Hvala ti za regler navodila. To mi ni bilo jasno, ker sem bil navajen da prikalpam baterijo posebej, da nebi kaj skuru če bom priklopil na kanal gasa cel akku.

Se zavedam tega da ni isto, mi je pa jasna dinamika in statika helikopterja. Modelček bo pomojem veliko težji, nekako ne bo pravega feedback-a kot ga zaznavaš če sediš v njem.
Tako ali tako bo pred prvim letom na prirejeni ploščadi, da lahko vse osi preizkusim ne da bi ga stolku. Če ne bom 100% ne bo šel v zrak.

Hvala Peter!
FAAC
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 28 Mar 2006, 16:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a FAAC »

Normalno je da cel aku piklopiš na priključek servota, saj so v sprejemniku vsi + in - povezani, ne glede na to, ali so namnjeni servotu,reglerju ali bateriji.

LiPo bateriji lahko snameš ovitek in prestaviš kable, tako lahko dobiš nekaj potrebnega prostora.

Če ti vsi trije servoti premikajo swash imaš kot 120, 180 po moji logiki ne obstaja. Če imaš pitch pod osjo in premika vzvod v njej imaš 90 st, kar pri futabi predstavlja swash1.

Stavim, da prej osvojim pravi heli, kot ti model. (brez zamere)
Iščem profija, ki mi pomaga izvesti loop - sem ga že najdu a še ne sreču, tud sreču, pa prej heli razturil.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

FAAC napisal/-a:Normalno je da cel aku piklopiš na priključek servota, saj so v sprejemniku vsi + in - povezani, ne glede na to, ali so namnjeni servotu,reglerju ali bateriji.
bog ne daj priklapljat 11,1V direktno na sprejemnik #-o
FAAC
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 28 Mar 2006, 16:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a FAAC »

Sory, prklop preko BEC, ki je ponavadi/včasih del reglerja.
Iščem profija, ki mi pomaga izvesti loop - sem ga že najdu a še ne sreču, tud sreču, pa prej heli razturil.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Za baterijo sem uredil tako, da sem popustil vijake ki držijo skupaj ohišje, dal not in zategnil. Upam da mi kaj ne poči.

Kar se swash plate tiče, sem govoril kar imam navedeno v MX-12 in primerjal s tem kar mi premika ko premikam ročice. To je razčiščeno.
Stavim, da prej osvojim pravi heli, kot ti model. (brez zamere)
Verjamem, me pravi heli veliko bol zanima in pritegne pozornost, kot model. Tekmoval pa ne bom, grem počasi, da kaj ne zaserjem... sicer bi pa ti za dokazovanje bogato "kuru" cele komplet helikopterjev s komandami... en komplet na uro :D
FAAC
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 28 Mar 2006, 16:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a FAAC »

Ne štekam bogatega kurjenja enega kompleta na uro ?

Je to cena leta helija ?

Enkrat me lahko naložiš kot balast in pelješ en krog.
Iščem profija, ki mi pomaga izvesti loop - sem ga že najdu a še ne sreču, tud sreču, pa prej heli razturil.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Približno tako, cena ene ure letenja z najcenejšim helikopterjem v naši floti je 160.000.

Žal tisti, ki niso v povezavi z nalogo ne smejo biti v helikopterju.
FAAC
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 28 Mar 2006, 16:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a FAAC »

Bla,bla,bla...
Iščem profija, ki mi pomaga izvesti loop - sem ga že najdu a še ne sreču, tud sreču, pa prej heli razturil.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Kako zadeva štarta. Heli regler ima programiran postopni štart, oz, da trzaja pri zagonu.

Na komandah prestavim na npr, 10% kolektiva, gas na prikazovalniku tudi odreagira na 10% linearno kolektivu. Pri tem se ne zažene. Po nekaj poskusih pa le požene, začne piskat in poganjat prenos.

Rabi regler kak "warm up" čas, da požene motor ali na kak princip deluje ta zagon?

Lp&Hvala za morebitne odgovore
Uporabniški avatar
Saphir
Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: 17 Nov 2004, 16:58
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Saphir »

Zdravo!

Si mogoče zraven vseh komponent dobil mogoče kakšna navodila za uporabo!? Običajno je vse lepo narisano in napisano...kako se kaj priključi, sprogramira (v tvojem primeru regler-->ki rabi "informacijo pri kakšnem signalu je min. in max. plin, itd.) Če nisi dobil nič zateži prodajalcu...če pa si najprej jih lepo preštudiraj potem pa vprašaj če kaj ni jasno in ti bomo z veseljem pomagali.
Dobesedno sovražim "začetnike", ki dobijo vse komponente...se zaletijo v sestavljanje in potem ne da bi kaj prebrali...miljon vprašanj... Da ne bo pomote...kritike ne letijo nate,ok. :wink:
Torej navali na navodila...če so nejasnosti vprašaj.

lp,S

P.S.: Regler ob vklopu običajno oddaja določene zvočne signale, kaj in kako...v navodilih za uporabo
fly it like u stole it
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

V trgovini mi niso dali nobenih navodil, preiskal sem cel google, na koncu pa najdem na stari protechovi strani navodila, tako da je marsikaj spet jasno.

Hvala za odgovor, ti dam čisto prav.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Bi bilo lahko kaj narobe, če elektroniko na helikopterju prižigam preko reglerja, namesto z vmesnim stikalom?

Navodila za regler pravijo da prvo vključiš komande, sprejemnik potem pa regler... kako bi to izvedel če gre iz reglerja štrom v sprejemnik?
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji