Nieuport 11 - Bebe; v merilu 1:8

Moderator: mihasodja

Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

Miloš, želim ti uspešen let!

A
Uporabniški avatar
slo-warhavk
Freak
Prispevkov: 704
Pridružen: 19 Nov 2004, 00:10
Kraj: Hrastnik

BRAVO

Odgovor Napisal/-a slo-warhavk »

Miloš kaj naj rečem..


MILOŠ :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump: MILOŠ :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump:


Dosegel si neverjetno težo.

...POSLIKAJ...POROČAJ...


Lp Darko
Priponke
pilotfly.gif
pilotfly.gif (28.15 KiB) Pogledano 8498 krat
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Yes, Yes, Yes!!! :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump:

Model sem postavil na tla, natočil gorivo, priklopil sprejemniško baterijo, preveril krmila (DG!!) in CONTACT. Motor je malce pokašljal in se zavrtel, iglo sem zategnil na 1,8 zasuka. Za začetek sem nataknil propeler 9x5, colo manjšega premera, da bi bil moment motorja okoli vzdolžne osi manjši.

Trim višine sem potisnil tri zobce naprej ("na dol"), kakor mi je svetoval avtor modela Daniel Lux. Poizkusil sem zapeljati po stezi (asfaltirani). Velikega uspeha ni bilo: model je zavijal po svoje; brez zadnjega kolesa je b'l žautawa. Tako sem se odločil, da mo startal s tal s polnim plinom. Kolega Matjaž je model pridrža in čakal na moj znak. Pričel sem dodajati plin in pri priblžno polovici sem se odločil, da bo popolnoma dovolj za vzlet. Dal sem znak in model je izstrelilo po stezi. Hotel je malce levo, pa mu nisem pustil. Pri teh vrtljajih je smerno krmilo že lepo delovalo. Začel se je vzpenjati in zavijati v desno. Takoj sem se lotil trimov: malce nagiba v levo. malce smeri v levo. To je že bolje. Višino še tri zobce naprej. Tudi to je OK.
Odpeljal sem dva kroga in se odločil dodati plin do konca. Hitrost je narasla v območje kombata WW2 in vrnil sem se na 1/3 plina, kjer leti mirno in užitkarsko. Krcnil sem stikalo in podvojil hode višine in smeri ter aleronov. Opa, postali smo živahni, pa še vedno ubogljivi (30% exponenta na višini in nagibu, ter 45% na smeri). Poizkusil sem prisiljen kovit: vrti se kot vrtavka; popustil sem krmila, #-o jao, še vedno se vrti kot vrtavka. Še tri cele obrate ne da bi se zmanjšala hitrost rotacije. Potem se je izravnal sam. Še tri, štiri neumnosti ala Lomcevak in pripraviti se je bilo potrebno na najvažnejšo figuro: pristanek. Počasni preleti preko steze: minimalni vrtljaji so previsoki za pristajanje, torej bo potrebno motor ugasniti. Še dvakrat čez stezo in zaprl sem uplinjač: počasi, "Butterweich" se je približal tlem in se jih dodtaknil in se po nekaj metrih ustavil. Gume preveč držijo. Čisto nič niso zdrsnile, kar je povzročilo prečno nagibanje in dotik krila in asfalta tik predno se je ustavil. Brez posledic.

Zadovoljen. Višinski stabilizator bo potrebno podložiti v + za kakšno stopinjo, motorju zmanjšati nagib v desno in morda povečati nagib navzdol. Sicer pa bom motor do naslednjega tedna že zamenja z manjšim (OS FS 20), ker je ta precej premočan.

Poraba je minimalna. Rezervoar ima 100ccm. Vanj je šlo za 18 vrtljajev črpalke goriva. Ko sem ga dotankal za drugi let je šlo vanj še za tri (3) vrtlaje. Torej je poraba cca 20ml (manj kot frakelj) za deset minut. Sedaj pa računaj stroške tudi če je gorivo z 10% nitrometana.

Opravil sem še en polet. Poizkusil sem ostre zavoje (combat stye) - brez težav. Potrebuje pa nekaj metrov višine, v primeru, da se zaheblaš. Ni za noret preveč pri tleh. Lepa, gladka vožnje pa je zanesljiva tudi na višini pol metra.

Zamenjati bom moral eno od napenjalnih žic (0,3mm pletenica iz 7 žičk), ki jo je preglodal pertinaks. V drugm poletu sem vklopil še koordinacijo smernega krmila (ELE -> SMER) in zavoji so še lepši. To sem izkoristil prvič v svoji karieri. Vedno sem menil, da je to potuha. Morda res, toda v tem primeru uporabna :lol: .

Slike bodo, ko ji pošlje Aleksander. Sam nisem nič slikal (sem imel preveč dela s heblanjem :wink: )

Miloš
Zadnjič spremenil Mipo, dne 28 Sep 2006, 14:05, skupaj popravljeno 5 krat.
Uporabniški avatar
dh
Tekmovalec
Prispevkov: 307
Pridružen: 26 Okt 2003, 20:30
Kraj: vamo tamo

Odgovor Napisal/-a dh »

Čestitke, super...

=D> =D> =D> =D>

Praviš, premočen motor??? kako bo šele z 5ccm Magnumom... #-o
Morda se bo lopata 10x4 malo drugače obnesla...

in hvala, ker si mi vzel spanca za naslednje tri noči... me je tako zrajcalo, da ga dokončam čimprej...

A boš prišel v Moškanjce, 24.9.?

Bi blo fajn, nas bo kar nekaj WWI..

Še mnogo lepih poletov in pristankov!

lp, Dejan
Um je poput padobrana. Radi samo ako je otvoren...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Fajni opis prvega poleta! Bralec ga podoživi, kot da je bil zraven!

Čestitke!

Upam, da bo tvoj kolega kmalu naložil še slike!

LP Mitja
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

DH, drugi polet sem opravil s propelerjem 10x4. Super. To je ta pravo.

Moškanjci? Hm, morda. Moj brat in nečak bosta skoraj sigurno tam, pa se bom morda prisedel. Mimigrede, pravkar poteka combat tekma v Fanu v Italiji. Tomaž (Požar) je tam odrezal prvi trak na tekmah mednarodnega kova.


P.S.: Z ugasnjenim motorjem Nieuport leti ne!
Zadnjič spremenil Mipo, dne 04 Sep 2006, 18:04, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
dh
Tekmovalec
Prispevkov: 307
Pridružen: 26 Okt 2003, 20:30
Kraj: vamo tamo

Odgovor Napisal/-a dh »

Miloš, hvala za opozorilo o ugasnjenem motorju...

Pridružujem se Mitji, res podroben opis prvega poleta, stestiral si res precej, tako da bomo ostali precej bolj mirni...

Upam, da ti uspe priti v Moškanjce... imš kako pivo v dobrem!

Za tekmo v Italiji vem, je šlo tudi ene par Huntersov, čestitke Tomažu...

Si me pa res konkretno podregal, sem razlotal baterije od sprejemnika, jih dal v fotič, pa da dodam kako sliko svojega... manjka mi sicer še pritrditev motorja in povezave servov... edino en servo za gas mi manjka... naslednji vikend bo ziher poletel...

Ker gradnje nisem dokumentiral, ne mislim odpirat svoje teme, upam, da ne boš zameril za par "vrninjenih" slik semle...

Da pokažem barvno shemo, ki je še brez oznak, pa da malo slišim komentarje...

Lp, Dejan
Priponke
N-11 005.jpg
N-11 005.jpg (90.9 KiB) Pogledano 7900 krat
N-11 004.jpg
N-11 004.jpg (89.99 KiB) Pogledano 7900 krat
N-11 001.jpg
N-11 001.jpg (86.34 KiB) Pogledano 7900 krat
Um je poput padobrana. Radi samo ako je otvoren...
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Dejan, super barvna shema. Če se je ne bi ti lotil, sem jo imel že izbrano jaz. Pa kaj, prehitel si me in objavil nakano v enem od prejšnjih prispevkov. Posebno mi je všeč trup.

Mitja, hvala. Računal sem, da se na jesen kaj srečava na katerem od mitingov. Litije ni, torej bo treba najti en drug vzrok in povod. :wink:

Miloš
Uporabniški avatar
dh
Tekmovalec
Prispevkov: 307
Pridružen: 26 Okt 2003, 20:30
Kraj: vamo tamo

Odgovor Napisal/-a dh »

:oops: :oops: :oops:

Nisem mislil, sorry...

Bom pa dal še za eno pivo, le v Moškanjce pridi... :lol:

Kakorkoli, Milo, povej, kako si kaj za tekmovanje combat WWI?
Pravkar sva govorila z Urošem (ima enak kit N-11, in ga dokončuje), da bi organizatorje combat tekme malo podregali, naj na koncu tekme priredijo še kaki bolj eksibicijski turnus WWI... mi je bilo všeč, kako je bilo v Crngrobu: trakovi, napad na zemeljske cilje (1m dolge stiro palce), brez lovljenja po zraku... tako je mnogo bolj varno...

Upam, da bodo poskrbeli za kaj takega, tule smo trije, ki bomo imeli modele... to je tudi razlog, da te tako vabim na Štajersko, da bi nas bilo več...

Kdaj bodo pa kake slike, filmčki? daj malo podregati kolega, nas že malo matra...

Lp, Dejan
Um je poput padobrana. Radi samo ako je otvoren...
Uporabniški avatar
RobertH
Tekmovalec
Prispevkov: 334
Pridružen: 13 Jan 2005, 11:53
Kraj: Lovrenc na Pohorju

Odgovor Napisal/-a RobertH »

brez lovljenja po zraku...
Khm.... malo dogfighta :ratata: :ratata: pa že mora bit, :wink: =P~ drugače se bo von Richthofen v grobu obrno... :D Sicer pa tudi sam komaj čakam na tekmo (WW2 in WW1).... V pripravi pa poleg SE5a še Dr1 (manjka še motor in folija)....


Čestike Mipotu in seveda tudi Dejanu za zelo lep model! :jumpjump: =D> =D> Upam, da bo tudi za tekmo.... :D :D

Lp R.
Trije razlogi zakaj biti učitelj: junij, julij, avgust!
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Dragi soborci. Slik ni! Če bo vse po sreči, bo jutri nekje na netu video posnetek. Imam le kadre iz tega videa, ki pa jih ne morem objaviti, ker je resolucija prenizka in povedo manj kot bi želel.

Počakajmo do naslednjega vikenda.

Zvečer sem že snel motor, razmastil model za dokončanje barve sheme, ter zamenjavo pretrgane pletenice. Pri montaži zajl je potrebno malce spretnosti in kakšen trik, da zadeva ne postane pretežka za napenjalci in podobno kramo, ki jo tako majhen model težko nosi.

Miloš

P.S.: Kakšna pravila bodo uporabljena v Moškanjcih. Prilagoditi jim bomo morali modele (piloti, svileni šali, oborožitev, ......)?
Zadnjič spremenil Mipo, dne 04 Sep 2006, 06:09, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
dh
Tekmovalec
Prispevkov: 307
Pridružen: 26 Okt 2003, 20:30
Kraj: vamo tamo

Odgovor Napisal/-a dh »

Mipo napisal/-a:
P.S.: Kakšna pravila bodo uporabljena v Moškanjcih. Prilagoditi jim bomo morali modele (piloti, svileni šali, oborožitev, ......)?
Prestavljeno:
viewtopic.php?t=12747

Lp, Dejan
Zadnjič spremenil dh, dne 04 Sep 2006, 11:13, skupaj popravljeno 1 krat.
Um je poput padobrana. Radi samo ako je otvoren...
Uporabniški avatar
ALEKSANDER
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Nov 2004, 22:53
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a ALEKSANDER »

Miloš, čestitike za polet in zelo lep model =D> .

Težko pričakovani film si lahko ogledate tukaj

priprave na vzlet

prvi polet

Ultralajt hvala za pomoč pri komprimiranju posnetka.


Aleksander

POPRAVLJENI LINKI !
Priponke
Grabbed Frame 8.jpg
Grabbed Frame 8.jpg (94.59 KiB) Pogledano 7901 krat
Zadnjič spremenil ALEKSANDER, dne 05 Sep 2006, 15:47, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
RobertH
Tekmovalec
Prispevkov: 334
Pridružen: 13 Jan 2005, 11:53
Kraj: Lovrenc na Pohorju

Odgovor Napisal/-a RobertH »

Meni pa ta link ne dela! :cry: :cry: :cry: :cry:
Trije razlogi zakaj biti učitelj: junij, julij, avgust!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

RobertH napisal/-a:Meni pa ta link ne dela! :cry: :cry: :cry: :cry:
http://p-chan.prkoritu.net/rc/src/Bebe%20I%20del.avi

http://p-chan.prkoritu.net/rc/src/Bebe%20II%20del.avi

Tole bo pa vredu! Samo pobrisati je bilo treba tisit //url na koncu povezave...izgleda da jo je zagodel "tiskarski škrat".

LP Mitja
Uporabniški avatar
RobertH
Tekmovalec
Prispevkov: 334
Pridružen: 13 Jan 2005, 11:53
Kraj: Lovrenc na Pohorju

Odgovor Napisal/-a RobertH »

Zaj pa dela... :D

WAU!!!! To pa sploh NI počasn model!!! =D> =D> Še enkrat čestitke!!!

Lp R.
Trije razlogi zakaj biti učitelj: junij, julij, avgust!
Slowfly
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 11 Jun 2003, 19:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Slowfly »

Evo, posebej za Miloša! Tapravi...v merilu 1:1, saj veste od kod.
Priponke
IMGP1865b.jpg
IMGP1865b.jpg (85.91 KiB) Pogledano 7744 krat
IMGP1864b.jpg
IMGP1864b.jpg (124.04 KiB) Pogledano 7744 krat
IMGP1851b.jpg
IMGP1851b.jpg (120.34 KiB) Pogledano 7744 krat
Zadnjič spremenil Slowfly, dne 05 Sep 2006, 20:11, skupaj popravljeno 1 krat.
Slowfly
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 11 Jun 2003, 19:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Slowfly »

......
Priponke
IMGP1866b.jpg
IMGP1866b.jpg (117.33 KiB) Pogledano 7738 krat
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Hvala!
Nisem vedel, da visi tudi v Belem gradu. Barvna shema je enostavna in zanimiva za polmaketarje.
Miloš
Zadnjič spremenil Mipo, dne 06 Sep 2006, 18:14, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
ALEKSANDER
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Nov 2004, 22:53
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a ALEKSANDER »

RobertH napisal/-a: WAU!!!! To pa sploh NI počasn model!!! =D> =D> Še enkrat čestitke!!!
Lp R.
Videl sem ga leteti v živo in moram reči, da je zelo živahen. Miloš, ali lahko po zvočnem posnetku oceniš hitrost ?

Aleksander
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

ALEKSANDER napisal/-a:........, ali lahko po zvočnem posnetku oceniš hitrost ?
Sandi, žal je zvok posnetka neprimeren za analizo, ker vsebuje veliko šuma. Menim, da je pri štiritakterjih težje opraviti primeren zajem podatkov (zvočnega signala) za zadovoljivo frekvenčno sliko iz katere bi program za izračun hitrosti (Doppler) lahko pripravil kolikor toliko uporaben rezultat.

Bomo še poizkušali, če si za.


Miloš
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

Mipo napisal/-a:
ALEKSANDER napisal/-a:........, ali lahko po zvočnem posnetku oceniš hitrost ?
Sandi, žal je zvok posnetka neprimeren za analizo, ker vsebuje veliko šuma. Menim, da je pri štiritakterjih težje opraviti primeren zajem podatkov (zvočnega signala) za zadovoljivo frekvenčno sliko iz katere bi program za izračun hitrosti (Doppler) lahko pripravil kolikor toliko uporaben rezultat.

Bomo še poizkušali, če si za.


Miloš
Čim se vidimo, bomo zmerili z radarjem.

Po posnetku se tudi meni zdi model hiter.

lp

A
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Prejel sem ZS:
Kako si pritrdil smerno krmilo?. Sam imam palčko 2mm iz karbona, ampak nimam rešitve kako jo zavarovat pred izpadom med letom. Namreč je potisnjena od spodaj navzgor. Če je možno bi te prosil za kakšno sliko repnega dela. Hvala.
Ker pa je na problem naletel še kdo, odgovarjam kar v temi.
Pritrditev je lepo vidna s slike.
Priponke
Malce sem dopolnil barvno shemo. Ni še zaključena.
Malce sem dopolnil barvno shemo. Ni še zaključena.
HPIM3782m.JPG (120.75 KiB) Pogledano 9166 krat
Za tečaj sem uporabil cevko fi2/fi0,8 in vanjo vtaknil jekleno žico fi0,8mm, ki sem jo na koncu zakrivil in vlepil vbalzo.
Za tečaj sem uporabil cevko fi2/fi0,8 in vanjo vtaknil jekleno žico fi0,8mm, ki sem jo na koncu zakrivil in vlepil vbalzo.
HPIM3780m.JPG (54.92 KiB) Pogledano 9166 krat
Uporabniški avatar
slo-warhavk
Freak
Prispevkov: 704
Pridružen: 19 Nov 2004, 00:10
Kraj: Hrastnik

Flyboys

Odgovor Napisal/-a slo-warhavk »

Miloš vse čestitke.

Pa še mal dogfighta.

http://movies.yahoo.com/feature/flyboys ... 7cKHlfVXcA


LP Darko
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

dh napisal/-a: Kako si ti kaj zadovoljen s tem modelom?
Pričakoval sem, da bo počasnejši. Za letenje sploh ni tako enostaven. Mirno preletavanje sicer ni problematično. Ne vem pa točno, kako bo izgledalo pri manevrih tipa combat, ko se podiš pri tleh in mimogrede izgubiš nekaj metrov z nekoordiniranim manevrom.
dh napisal/-a:Kako se obnese sedaj, ko si popravil, povečal kot motorja dol? Imaš morda že nov motor?
Kota motorja (še) nisem spremenil (moral bi zvrtati nove luknje za pritrditev nosilca motorja v požarno steno). Visim kar na trimih. Morda ga tudi ne bom. Motor sem zamenjal. Majhna razlika je, ni pa bistvena. Propeler 9x4 zavrti na 12.450Rpm. Potem sem ga zamenjal z 10x4 in pozabil izmeriti vrtljaje. Sedaj sem naročil še 10x3. Bomo videli razlike.

Miloš
Odgovori

Vrni se na WWI combat